» Recenzje » Drzwi do piekła - Krzysztof Kochański

Drzwi do piekła - Krzysztof Kochański

Drzwi do piekła - Krzysztof Kochański
Nazwisko Krzysztofa Kochańskiego młodszym czytelnikom kojarzy się przede wszystkim z antologiami – publikował między innymi w Niech żyje Polska, hura! (Centuriańskie bomby), A.D. XIII (Enklawa Łobzonka, Człowiek znikający) czy Księdze Strachu (Sto dziewięćdziesiąt zapałek). Niewielu pamięta, że pisarz ten debiutował już w roku 1979 i jest autorem wielu opowiadań oraz dwóch powieści – Mageot i Baszty czarownic. Niedawno na naszym rynku pojawił się Zabójca Czarownic – zbiór tekstów spod znaku science fiction. Drzwi do Piekła, kolejna pozycja tego pisarza wydana przez Runę, zawiera utwory utrzymane w klimatach grozy.

Opowiadania Kochańskiego bardzo mocno odbiegają od standardów gatunku. Nie znajdziemy tu krwawego gore, sadystycznych morderców, ani bluźnierczych eonów. Niektóre z utworów zawartych w Drzwiach do piekła przywodzą na myśl Księżyc na Wodze Morta Castle'a. Amerykanin jest znany jako mistrz krótkiej formy, potrafiący w wyjątkowy sposób zaskoczyć czytelnika. Bawiąc się słowem oraz formą swoich opowiadań, eksponuje prostą, a zarazem i głęboką puentę. Krzysztof Kochański uzyskuje podobny efekt, jednak głównie z pomocą fabuły – akcja jego utworów jest pełna niedopowiedzeń, zakończenia są otwarte i wydaje się, że urywają się w przypadkowym momencie. Te z pozoru banalne historie kryją w sobie podwójne dno, które zauważy wrażliwy i uważny czytelnik. Utwory takie jak Alchemia, Śmierć Trolla, Zły Człowiek i Nie wchodź do łazienki potrafią naprawdę zaskoczyć i zapaść w pamięć, jeśli zrozumie się ich ukryty sens.

Z pewnością ten zbiór nie przypadnie do gustu wszystkim, szczególnie miłośnikom tradycyjnej horroru. Drzwi do piekła spodobają się raczej osobom ceniącym prozę niejednoznaczną i skłaniającą do myślenia. Groza w opowiadaniach Kochańskiego jest bardzo subtelna i ma podłoże psychologiczne. Ulubionym motywem autora, powracającym niemal w każdym utworze, jest konfrontacja człowieka ze złem. W opowiadaniach Zły Człowiek i Nie wchodź do łazienki mroczna strona ludzkiej natury ujawnia się nagle i działa kompletnie bez ostrzeżenia, pozostawiając bohatera bezradnego wobec konsekwencji wydarzeń. Natomiast w Drzwiach do piekła, Halloween w obcym kraju, PP Hades czy Dzieciakach główni bohaterowie spotykają istoty nadnaturalne, które przewracają do góry nogami ich dotychczas spokojne życie. Bardzo ciekawym opowiadaniem jest Pod choinką – autor przenosi czytelnika do rzeczywistości, gdzie Boże Narodzenie nie jest ciepłym, rodzinnym świętem.

Niestety, o ile ze snuciem historii Kochański radzi sobie całkiem dobrze, dużo gorzej wychodzi mu kreowanie odpowiedniej atmosfery. Autor za mało czasu poświęcił na dopracowanie postaci, uwiarygodnienie wydarzeń oraz zbudowanie klimatu grozy. Poza tym opowiadania mają dosyć różny poziom – obok takich perełek jak Alchemia czy Śmierć Trolla, znajdziemy także dosyć przewidywalne (Stypa ze strachem na wróble w tle) czy nieco niedopracowane (PP Hades), które nie robią na czytelniku większego wrażenia.

Pomimo paru braków jest to jednak całkiem przyzwoity zbiór opowiadań, który z pewnością zainteresuje miłośników nieco nietypowej i inteligentnej prozy. Utwory te są dosyć zaskakujące, intrygujące i przewrotne – z pewnością warto uchylić Drzwi do piekła, aby przekonać się, co się za nim i kryje.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 2
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Drzwi do piekła
Autor: Krzysztof Kochański
Autor okładki: Tomasz Maroński
Wydawca: Agencja Wydawnicza Runa
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 8 września 2009
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
ISBN-13: 978-83-89595-54-6
Cena: 29,50 zł



Czytaj również

Drzwi do piekła
PP Hades
Drzwi do piekła
Stypa ze strachem na wróble w tle
Drzwi do piekła
Śmierć Trolla

Komentarze


Mandos
   
Ocena:
+1
Dzięki za recenzję, duży plus za brak (tak popularnego na Polterze schematu) recenzowania zbioru opowiadanie po opowiadaniu.
14-11-2009 16:24

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.