» Recenzje » Wszystkie » Drifting Through Space

Drifting Through Space


wersja do druku

Pośmiejmy się w kosmosie

Redakcja: AdamWaskiewicz

Drifting Through Space
Czytelnicy Poltergeista niejednokrotnie mieli okazję przeczytać o dziwnych czy niestandardowych systemach. Tym razem na recenzenckim tablecie pojawił się odręcznie napisany podręcznik, który powstał w odrobinę ponad 22 godziny. A potem statek THE BIGGUN, w którym podróżował autor, stracił zasilanie we wszystkich systemach… Czy były to dobrze spędzone ostatnie godziny życia?

Wydany przez firmę Modiphius PDF z podręcznikiem Drifting Through Space liczy 30 stron, nie ma ilustracji, nie jest jednakowoż nudny, bo właściwie co kilka zdań (napisanych pismem odręcznym, stylizowanym na dziennik kapitański) mamy jakiś dowcip, przekreślenie, jedną, dwie czy nawet trzy gwiazdki, które mają wyjaśnić dane pojęcie na dole strony. Całość jest klasycznym systemem SF, z tą jedną różnicą, że jest przepełniony humorem. Mimo niewątpliwie niestandardowej oprawy, należy zwrócić uwagę, że po kilku stronach lektury możemy czuć pewne zmęczenie wzroku właśnie stylizowanym krojem czcionki. 

Mechanika jest nieskomplikowana i szybka, podobnie zresztą jak proces tworzenia postaci. Na początku rozdzielamy punkty pomiędzy osiem atrybutów, takich jak oczywisty Umysł (Brain), opisujące zręczność Palce (Finger) czy Usta (Mouth), definiujące możliwości perswazji naszej postaci. Aby wykonać test należy dodać wartości dwóch atrybutów najlepiej pasujących do sytuacji (np. Usta i Serce, gdy chcemy kogoś przekonać do swojej sprawy) i rzucić k20. Wynik na kości niższy lub równy sumie atrybutów skutkuje udanym testem. Poza atrybutami postacie mają też Specjalności (Specialties) oraz Skazy (Flaws). W praktyce, postacie nie będą na pewno bardzo kompetentne we wszystkim co robią, bo średnia wartości atrybutów to około 5, tak więc średniak będzie zdawał statystycznie co drugi test.

Poza wersją podstawową mechaniki mamy różne dodatkowe zasady, takie jak testy przeciwstawne, pomoc innym załogantom, czy spektakularne sukcesy i porażki, nagrodzone owacjami czy ciasteczkami, lub głośnym buuuu wybuczanym przez inne osoby (cytując autora). 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kolejne strony przynoszą informacje o walce (która jest po prostu testem przeciwstawnym), inicjatywie, broniach, manewrach w walce, próbach rozbrojenia, zdrowiu a także innych aspektach egzystencji w kosmosie, takich jak przeżycie w próżni. Nie ma tu nic odkrywczego, to standardowe, choć śmiesznie, opisane elementy systemu RPG.

Fragment podręcznika.

Czym jednak byłby system fabularny bez najważniejszych elementów – BN-ów i odpowiedniej fabuły? Jeśli chodzi o tych pierwszych, to niestety szału nie ma – nie dostaniemy ciekawych (ani w ogóle żadnych konkretnych) postaci, tylko pomysł na liczbę punktów, które opiszą osobę na różnych poziomach doświadczenia – od amatora do Mistrza X–Fu. W kwestii fabuły jest lepiej, ale ciągle daleko do ideału – pomysły są tak mocno szablonowe, jak tylko mogłyby być w systemie fantastyczno–naukowym – szalone SI, gwiezdni piraci czy potwór na pokładzie… co oczywiście jest w pełnej zgodzie z duchem systemu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wszyscy do statku kosmicznego, czyli podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zagracie czy nie, myślę, że warto rzucić okiem na system, głównie z powodu ciekawego i mocno zabawnego podejścia do tematu. Nieszablonowa szata graficzna, świetny język i wybitnie nieodkrywcze elementy gry to świetny pastisz współczesnych ciężkich systemów SF.

 
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Drifting Through Space
Linia wydawnicza: Drifting Through Space
Autor: Michal E Cross
Ilustracja na okładce: Michal E Cross
Ilustracje: Michal E Cross
Wydawca oryginału: Modiphius
Data wydania oryginału: 4 czerwca 2014
Miejsce wydania oryginału: Anglia
Liczba stron: 30
Format: pdf
Numer katalogowy: MPS02011i
Cena: Darmowy



Czytaj również

Achtung! Cthulhu: Operation Cold Threshold
Tajemnice w lodzie ukryte
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Vive la Résistance!
Kłopoty w partyzantce
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Operation Vesta
Wyprawa w bardzo dalekie strony
- recenzja
Erpegowe polecajki 2023
Podręczniki pod choinkę
Achtung! Cthulhu: The Malevolent Grove
Leśna groza
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Halloween Horrors
Potworna piątka premiowych przeciwników
- recenzja

Komentarze


AdamWaskiewicz
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

* co to za czcionka? Niemniej racja, czytanie tych bazgrołów na dłuższą metę męczy ;)

* wygląda na fajne narzędzie do jednostrzałów ;)

03-10-2021 12:26
Exar
   
Ocena:
+1
Byłoby to lepsze narzędzie do jednostrzałów, gdyby była w zestawie jakaś fajna przygoda, najlepiej głupkowata:).
04-10-2021 07:03
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
W takiej cenie to nie ma co narzekać ;)
04-10-2021 18:17
Exar
   
Ocena:
+1
Niewątpliwie, jest uczciwa.
04-10-2021 19:14

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.