» » Długa wojna

Długa wojna


wersja do druku

Długa Ziemia. Odrobinę zbyt długa

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska, Karolina 'Isadora' Małkiewicz, Jarek 'jareckr' Rusak

Długa wojna
Długa ziemia jako pomysł czekała na realizację przez Terry’ego Pratchetta długo, bo około ćwierćwiecza. Wespół z innym brytyjskim twórcą, Stephenem Baxterem udało mu się wykreować może niespecjalnie porywającą, aczkolwiek interesującą wizję z wykorzystaniem idei światów równoległych. Posłużyła ona do stworzenia nieskończonej ilości wersji naszego globu diametralnie różniących się od oryginału. Tymczasem od Dnia Przekroczenia minęło kilkadziesiąt lat – co zmieniło się w funkcjonowaniu Długiej ziemi?

Najbardziej oczywiste problemy, jakie powstały dzięki otwarciu ludzkości możliwości zasiedlania nowych światów, to rozregulowanie gospodarki na naszej ojczystej planecie, a także kwestia egzekucji prawa i drugiej (obok śmierci) pewnej rzeczy w życiu: podatków. Nowe osiedla ludzkie w równoległych wszechświatach zaczynają być samowystarczalne, inne (dalsze) służą z kolei jako poligony doświadczalne dla projektów niezbędnych na naszej planecie. Pewnym jest jednak, że Dzień Przekroczenia zmienił wiele zarówno na lepsze, jak i na gorsze – tymczasem bohaterowie powieści muszą zmierzyć się z konsekwencjami swojej wyprawy badawczej sprzed lat. Bo sytuacja wcale nie jest różowa, i chociaż tytułowa wojna nie wybuchnie (mimo iż przez chwilę się na to zanosi), to i tak trzeba będzie rozwiązać kilka problemów.

Nie ma co ukrywać – Długa wojna to krok wstecz w stosunku do tego, co brytyjski duet zaserwował czytelnikom w Długiej ziemi. Pierwszy tom cyklu miał prawo koncentrować się na idei, a wartką fabułę zostawiać gdzieś w tyle – wszak nieskończona ilość niezbadanych światów równoległych musiała zostać zaprezentowana, by twórcy mieli odpowiedni teatr działań w tomie drugim. Tymczasem recenzowana powieść okazała się niemal dokładnie tym samym, co poprzednia – kolejną wyprawą badawczą (aczkolwiek dużo "krótszą" niż ta z udziałem Joshui), a także poruszaniem kwestii przestrzegania prawa na terytoriach odpowiadających oryginalnej administracji, czy nawet ponownym eksponowaniem problemów związanych z możliwością przekraczania (przestępstwa, możliwość przeniesienia nowych chorób). Nowe aspekty policzyć można na palcach jednej ręki – najciekawszym z nich są trolle, przyjazne ludziom istoty wykorzystywane jako tania i skuteczna siła robocza w nowokolonizowanych wszechświatach. Niemniej na tym kończą się zalety powieści.

Co gorsza, Długa wojna nie ma sensownie zarysowanej linii fabularnej – jest ona raczej skokowa (pomimo pozornej liniowości), a konsekwencji raczej się w niej nie uświadczy. Wszystko to jest efektem prób jak najściślejszego upchania w powieści rozwinięć wątków (czasami aż zbyt daleko sięgających) z Długiej ziemi, skutkiem czego w fabule irytująco często pojawiają się różnego rodzaju dywagacje i dygresje bardzo luźno związane z tematem. Dobrnięcie do marnego finału jest naprawdę wyczynem godnym podziwu – bo idea Pratchetta ze światami równoległymi i ich eksploracją (czyli pewnego rodzaju zaprzeczenie idei space opery) nadawała się na jedną powieść, ale w żadnym wypadku nie na dwie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Długa wojna to podręcznikowy przykład odgrzewanego kotleta – brytyjski duet w stosunku do Długiej ziemi nie wprowadził niemal żadnych zmian poza kilkoma modyfikacjami funkcjonowania społeczeństwa. Kolejna eksploracja dalszych uniwersów i problemy z tym związane to tak naprawdę uboższa wersja Długiej ziemi opakowana w nowe, ładne pudełko. I w zasadzie tyle – nie jest to książka, jakiej można spodziewać się po twórcach tak uznanych. Bo to ewidentny wypadek przy pracy, nie zaś pełnoprawny produkt.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
2.0
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Długa wojna (The Long War)
Cykl: Długa Ziemia
Tom: 2
Autor: Terry Pratchett, Stephen Baxter
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 21 stycznia 2014
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka
Format: 142x202 mm
ISBN-13: 978-83-7839-681-9
Cena: 32 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.