string(15) ""
» Blog » Dlaczego każdy musi polubić wikię.
18-10-2011 23:23

Dlaczego każdy musi polubić wikię.

W działach: Programy | Odsłony: 7

Wpis jest skierowany do wszystkich RPGowców, których pożarła walka z zapanowaniem nad własnym settingiem...

 

Wikia... przestrzeń bez granic. Oto przygody załogi statku kosmicznego WTS. Jego misja - zbadać nowe światy, szukać nieznanych form życia i obcych cywilizacji, odważnie iść tam, gdzie nikt wcześniej nie dotarł.

 

Przy tworzenia paru światów RPGowych zawsze zderzałem się z problemem nadmiaru nieuporządkowanych informacji. Gdyby dało się ograniczyć problem do szukania notatek w jednym zeszycie, problem by nie istniał. Niestety, fleja ze mnie i wszystko notowałem na walających się po pokoju kartkach. Postanowiłem więc sięgnąć po komputer i tam trzymać wszystkie teksty... Aż sfajczył mi się dysk twardy i wszystko straciłem...

 

WSZYSTKO!

 

 

Drugie podejście zrobiłem z użyciem internetu.I było fajnie. Znalazłem małą, bezpłatną firmę, założyłem forum i wrzuciłem tam materiały. Po pierwsze, wszystkie pliki były z dala od mojego dysku. Po drugie, mogłem z kimś (graczami) podzielić się pracą i jej owocami, a przez zakładanie współdzielonych tematów typu "Ważni NPCe", udało się w końcu skonfrontować notatki graczy i uzyskać spójną listę postaci przewijających się przez kampanię Wiecie, jaki to problem, jeśli gracze zapamiętują jakiegoś wymyślonego na szybko kowala lepiej niż głównego złego sesji i oczekują, że pojawi się jeszcze raz po dwóch miesiącach czasu rzeczywistego? Ja wiem.

 

Niestety, serwer się spalił.

 

 

 

A żeby mnie dobić, firma upadła... Naprawdę się wkurzyłem.

 

(Redakcjo poltera, widzisz już pewien zwiążek? Strzeż się i rób backupy!)

 

W każdym razie, nauczyłem się nie ufać mikro firmom. Za szybko znikają. No zrozumiałem, że forum, z kolejnymi stronami, wątkami rozpisanymi na 40 stron, brakiem kontroli wersji nie nadaje się tak na prawdę do współtworzenia projektu. Zainteresowałem się więc Wikią... I to był krok w dobrym kierunku.

 

 

Teraz jest dobry czas, żebyście weszli w link strony, którą postawiłem w tym tygodniu w celu opisania pomysłu Rokugan 2020 (nazwa robocza - RokuganTech). Można sobie poklikać w trakcie czytania dalej.

 

Ważne funkcje Wikii:

1) Darmowa rejestracja

No wiecie, RPG to hobby. Można na nie wydawać pieniądze, ale bez przesady. Są ważniejsze rzeczy - piwo i jedzenie (bez przesady). W związku z tym wymagam od moich narzędzi to, żeby moje narzędzia były darmowe i legalne.

 

2) Dostęp anonimowy

Nie wymagam od graczy, żeby zakładali konta na kolejnym, 110 serwisie. Staram się trzymać je jak najbardziej otwarte środowiska - możesz wejść, napisać coś od siebie i wyjść, bez czekania na emaile aktywacyjne itd...

 

3) Łatwa edycja tekstu

Lubię, gdy edycja tekstu nie jest bardziej skomplikowana niż pasek w Wordzie. Wiecie, styl tekstu, wyjustowanie itd. Nic wymagającego specjalnego kodowania.

 

4) Automatyczne tworzenie podstron i linkowanie

Nie chcę, żeby ludzie robiący stronę nie musieli się też uczyć się języków programowania. Bo nie wrócą. Klikając w jeden guzik możesz nazwać nową stronę i dodać coś pod spodem. Strona sama musi sprawdzić, czy to coś już istnieje czy nie i zdjąć te problemy z użytkownika.

 

5) Łatwa edycja stylu strony

Lubię strony ładnie wyglądające. Chcę też, żeby moje takie były. Niestety style domyślne są dość siermiężne, ale można je pod siebie dostosować. I zrobić rzeczy w miarę fajne.

 

6) Łatwe upiększenia strony i wzbogacenia tekstu

Filmiki, muzyka, galerie linki pod jednym przyciskiem myszy. Tutaj trzeba się już trochę namęczyć, ale na szczęście jest to w miarę intuicyjne.

 

7) Zabezpieczanie strony i antytrolling.

No i na koniec, internet jest pełen trolli. Z dostępem anonimowym jest ten problem, że trollować może każdy. Wikia ma dwie opcje - zabezpieczanie konkertnych stron przed edycją (dla zarejestrowanych autorów) i drugą - trzymanie histori strony. W wypadku strolowania zawsze możemy wrócić do poprzedniej wersji i pomachać szkodnikom na pożegnanie.

 

Jeśli ktoś się zainteresował, na stronie WTS Wiki wrzuciłem tutoriale. W stawianiu takiej strony, chętnym mogę pomóc.

Komentarze


Rag
   
Ocena:
0
ping www.kbender\ferra.pl ;)
19-10-2011 22:56
Indoctrine
   
Ocena:
0
Zrób na szybko minisetting Ferry i będzie ok ;)
20-10-2011 10:06
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ferra idzie do novej! :P
Obiecałeś!
20-10-2011 11:35
kbender
   
Ocena:
0
Obiecałem że dam wam ją do novej, więc nie będę się wyłamywał. Na ministettnig to za mało ;)
20-10-2011 11:43
earl
   
Ocena:
+2
Zdjęcia chłopczyków są genialnie wkomponowane w tekst i nadają mu zabawnego kolorytu.
21-10-2011 12:59

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.