» O Fundacji » Dlaczego Fundacja?

Dlaczego Fundacja?


wersja do druku

Nowy rozdział historii Poltera


Dlaczego Fundacja?

Poltergeist po raz pierwszy przywitał miłośników fantastyki w 2000 roku. Przez kolejne lata dużo się zmieniało – znacząco poszerzyliśmy poruszaną tematykę, kilkukrotnie zmieniliśmy wygląd i silnik serwisu, przez stopkę redakcyjną przewinęło się siedmiu redaktorów naczelnych oraz dziesiątki redaktorek i redaktorów. Od 2004 roku jedna rzecz pozostała jednak niezmienna – wydawcą Poltera był Przemek 'Draker' Prekurat i to on odpowiadał za techniczne, programistyczne, prawne i finansowe aspekty jego funkcjonowania.

Po 20 latach istnienia Poltera podjęliśmy jednak decyzję o chyba największej zmianie, bo dotyczącej samego rdzenia naszej działalności. Przemek powołał do życia Fundację Poltergeist, która po pomyślnym zarejestrowaniu i kilku innych formalnościach stała się oficjalnie nowym wydawcą serwisu. Poniżej krótko przedstawimy, jakie motywacje stały za tą decyzją, i co oznacza ona dla przyszłości Poltera.

Fragment wpisu w KRS

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Od fanów dla fanów

Działalność Poltera, od jego powstania, była i jest możliwa dzięki społecznemu zaangażowaniu niezliczonych osób współtworzących treści w poszczególnych działach. Ta piękna idea, którą często określamy krótkim hasłem "od fanów dla fanów", niezbyt pasuje do większości znanych w polskim prawie form organizacyjnych, z założenia nastawionych na generowanie zysku. To pierwszy aspekt, w którym z pomocą przychodzi fundacja.

Przepisy mówią, że fundacje działają "dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich jak […] kultura i sztuka". Trudno byłoby o lepsze streszczenie tego, co staramy się robić na Polterze. Nowa forma działalności akcentuje nasze nastawienie na popularyzację kultury fantastycznej, ale też stawia przed nami jasne wymagania dotyczące zakresu działania i przejrzystości funkcjonowania.

Fragment statutu Fundacji Poltergeist

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Transparentność finansowa

Przed powstaniem Fundacji Polter funkcjonował jako część firmy InteliMedia Przemysław Prekurat. Teraz ma swoją własną osobowość prawną, a co za tym idzie – jasną i odrębną strukturę dochodów i kosztów. Fundacja Poltergeist podlega nadzorowi Ministra Kultury, któremu składamy coroczne sprawozdanie z działalności. Po zamknięciu każdego roku przygotowujemy również odrębne sprawozdanie finansowe. Oba dokumenty – zgodnie z najlepszymi standardami organizacji pozarządowych – będą publicznie dostępne na naszej stronie.

Status fundacji pozwala nam więc znacznie lepiej planować działania, a Wam – naszym czytelnikom – daje bezpośredni wgląd w to, na co wydajemy pozyskane fundusze. Zarówno te, które zarabiamy na emitowaniu reklam, jak i otrzymywane w formie darowizn. Więcej o tym, w jaki sposób można wspierać naszą działalność, piszemy w osobnym artykule.

Moduł Wspieram Poltera

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rozwój

Zgodnie ze swoim statutem Fundacja zajmuje się przede wszystkim wydawaniem serwisu Poltergeist. Ale absolutnie nie ograniczamy do tego naszych ambicji. Chcemy, żeby stała się miejscem, dzięki któremu i przez które w fandomie dzieje się dużo dobra. Planujemy organizację konkursów literackich, plebiscytów czy warsztatów dziennikarstwa kulturalnego. Chcemy tworzyć miejsce do swobodnej i twórczej wymiany myśli w fandomie oraz zapewniać organizacyjne i instytucjonalne wsparcie osobom, które zgłoszą się do nas z nowymi pomysłami na ciekawe inicjatywy.

Stabilność

Wierzymy, że idea i misja stojąca za Polterem są uniwersalne i powinny trwać niezależnie od tego, kto aktualnie nim zarządza. Dlatego w statucie Fundacji zawarliśmy z jednej strony precyzyjne zasady zmiany składu Zarządu i Rady, a z drugiej – regulacje gwarantujące niezmienność kluczowych obszarów i środków jej działalności. Dotychczasowy wydawca, chociaż nie odpowiada już za bieżącą działalność serwisu (ta jest w rękach redaktora naczelnego i Prezesa Zarządu Fundacji), zachowuje kontrolę nad składem organów Fundacji i kształtem jej statutu.

Nowa forma działalności wiąże się z wieloma wyzwaniami i nowymi obowiązkami, ale również możliwościami. Najważniejsze jest jednak to, że niezmiennie naszym celem jest dostarczanie Wam jak najlepszych artykułów i jak najciekawszych wieści dotyczących kultury, szczególnie w jej fantastycznym wydaniu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

1,5% podatku dla Poltera
Wspieraj PIT-em
Jak wspierać Fundację?
Grosza daj Polterowi
Polterświęta 2023
Kryptonim: Grudniowe ciepło
Polterświęta 2022
Podarujmy sobie radość
Polterświęta 2021
Święta w rytmie fantastyki
Polterświęta 2020
Fantastycznie zjednoczeni

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.