string(15) ""
» Blog » (De)moderator czyli ceklarz
27-11-2014 14:07

(De)moderator czyli ceklarz

Odsłony: 1080

(De)moderator czyli ceklarz

Do popełnienia tej notki skłoniła mnie krótka wymiana zdań pod notką slann'a, jaka wywiązała się pomiędzy Aravenem i Tyldomenem, do której dorzuciłem swoje trzy grosze.

Takie sytuacje często udowadniają, kim naprawdę są moderatorzy i co też sobą reprezentują.

Otóż, moderator, to zwykły człek, jak my wszyscy. Problem w tym, że on z reguły tego nie rozumie, lub o tym zapomina, jak wół, który był cielęciem. Nadmierna pycha, kompleks mesjasza i syndrom bohatera bardzo często sprawiają, że zwykły moderator staje się Demoderatorem, który zamiast używać swego stanowiska zgodnie ze swoim przeznaczeniem, nadużywa go w celu dowartościowania swojej osoby. Zazwyczaj poprzez dyskredytowanie i gnębienie użytkowników. 

Niemniej, Moderator przestaje być człekiem wraz z otrzymaniem funkcji moderatora. Dlaczego? Bo jest to funkcja publiczna, a ta zobowiązuje do bycia kimś więcej. Problem w tym, że o tą funkcję upominają się i otrzymują ją ludzie, którzy nie powinni, bowiem ci dowartościowani nie mają potrzeby nikogo nawracać, ani układać mu życia. Choćby wirtualnego. 

Moderator nadal jest człowiekiem, ale oczekuje się od niego dyscypliny. Wyzbywa się on pewnych cech na rzecz prawidłowego pełnienia prze siebie obowiązków. A przynajmniej powinien. 

No więc jaki powinien być w zasadzie ten moderator, żeby był taki jaki powinien? Tutaj odpowiedzi nasuwają się same. Kulturalny, opanowany, odpowiedzialny, obiektywny... To takie podstawowe cechy, jakich oczekujemy od ludzi na stanowiskach. Wydaje się to trochę wydumane, ale ma praktyczne podstawy. Nie chodzi tu o wyidealizowanie kogoś pełniącego taką funkcję, tylko o to, żeby potrafił utrzymać porządek na forum. A jak miały to zrobić, zachowując się tak samo lub podobnie, jak ci, których ma za to karać i pouczać?

Na przykładzie tej krótkiej wymiany zdań we wspomnianej już notce blogowej, warto zwrócić uwagę na cechy negatywne, jakich ludzie na stanowiskach często nabywają, lub które zaczynają się u nich intensyfikować. Buta, pycha, złośliwość, arogancja, protekcjonalność, hipokryzja... To sprawia, że bardzo wielu "ludzi na stanowiskach" zaczyna funkcjonować zgodnie z poniższymi dyrektywami:

1. Moderator nie nabija potów - moderator ma wiele do przekazania

2. Moderator się nie myli - moderator ma inne zdanie

3. Moderator się nie obija - moderator czuwa

4. Moderator nie rozmywa tematu - moderator przypomina o ważnych sprawach

5. Moderator nie obraża innych - Moderator dobitnie zwraca uwagę

6. Moderator nie spamuje - moderator ekspresyjnie wyraża swoje myśli

7. Moderator się nie wykłóca - Moderator szkoli użytkowników

8. Moderator nie zakłada głupich tematów - Moderator sprawdza czujność użytkowników

Skądinąd, Moderator sam jest swojego rodzaju pachołkiem, bowiem prawdziwą władzę w serwisie stanowi Administrator. To on ma ostatnie słowo i to on rozdaje plakietki i przydziela stanowiska. Z reguły dostają je jego znajomi, kontrahenci czy też niepoprawni hołdownicy, biegli w sztuce panegirystyki. Ewentualnie kameleony czyli userzy, którzy stali się jego znajomymi z racji symulowania podobnego sposobu myślenia.

Araven, moderator na dwóch innych forach, zachował się... No cóż. Tak, jak się zachował. Zamiast zgłosić problem moderatorowi odpowiedzialnemu za utrzymanie tutaj porządku, wystosował dość bezczelną uwagę w stronę użytkownika, wprowadzając do dyskusji tak zwany flame. Tego rodzaju zachowanie może dziwić u kogoś, kto próbuje uzyskać autorytet pisząc, iż jest administratorem na dwóch innych forach, a nie potrafi zachować się należycie. A nieuskutecznianie flame'u, to jedno z podstawowych prawideł bycia moderatorem. Nie wdawaj się w pyskówki, nie wchodź w polemikę, jeżeli uważasz, że ktoś trolluje. Nie wywołuj sporu! Zgłoś problem i czekaj na reakcję osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku. No ale przecież moderator nie trolluje, tylko sprawdza czujność użytkowników, oraz innych moderatorów... Czy wspominałem już o hipokryzji? Można też zaobserwować w jego zachowaniu syndrom bohatera i panegirystyczne zapędy. Bowiem nie będąc moderatorem na tym portalu, wiesza psy na użytkowniku, wypominając mu trolling i czyniąc zbrodniarzem, podkreślając swoje stanowiska na innych portalach. Wychodzi na to, że koniecznie chciał być zauważonym i docenionym. Czy nie prościej byłoby złożyć CV na ręce Naczelnego?

Oczywiście, trolling tyldomena nie pozostawia wątpliwości. Jednak trolling ten bez wątpienia był lekkostrawny i nieinwazyjny. Dlaczego więc Araven zareagował tak drastycznie? dlaczego akurat na Tyldomena, a nie na mnie chociażby, skoro w skali Killfile stoję o kilka punktów wyżej z racji opinii o mojej osobie? Tyldomen został wytypowany przez Aravena jako użytkownik, dzięki któremu łatwo będzie się wylansować. Pokazać swoje umiejętności dostrzegania zagrożenia i swoją niechęć do podobnego zachowania (co nie było trudne, zważywszy na oczywistość trollerskiej postawy Tyldomena), oraz wskazać na swoje dokonania, wspominając o byciu administratorem w odpowiedzi na moje spostrzeżenie. To wskazanie oczywiście i tak by nastąpiło w toku dyskusji; moje słowa zadziałały po prostu jak katalizator.

Wiecie, co tu nie pasuje? Wszystko. Moderator z prawdziwego zdarzenia nie zrobiłby czegoś takiego, ponieważ jest nauczony zachowywać się zgodnie z protokołem. Jeżeli moderator na dwóch innych forach, na trzecim rozpoczyna flame, dając się strollować... to albo kłamie co do zajmowanego stanowiska, albo ktoś popełnił błąd, przydzielając mu takie uprawnienia.

Tyldodymomen nie jest bowiem jedynym trollem, ani na tym portalu, ani w internecie. Jak widać, nawet moderator na dwóch forach, może zachować się jak zwykły troll, uskuteczniając z takowym flame, poprzez zaatakowanie go i wejście w późniejszą polemikę. A co dopiero ma powiedzieć zwykły użytkownik, którego być albo nie być (trollem) zależne jest od interpretacji (wdzimisię) jego postów przez moderatora?

 

Jak wiemy i jak widać, nikt nie jest idealny. Więc może warto czasami stłumić swoje ego i zaakceptować fakt, że każdy czasami broni swojej najmojszej racji, bo jest najmojsza i z przyjemnością oddać się słownej potyczce dla samej radości wynikającej z takowej, miast pacać oponenta wiechciem słomy, która nam właśnie wyszła z butów?

A jeśli nie, to zachować klasę oraz samodyscyplinę, i zamiast się wtrącać, ustąpić pola, ewentualnie zgłaszając również sprawę odpowiednim osobom, by te rozpatrzyły problem.

 

Wszak trochę luzu pomiędzy pośladkami jeszcze nikomu nie zaszkodziło. O ile nie objawia się to niemożnością utrzymania rozumu w odpowiednim miejscu, ale to już tematna inną notkę.

 

Keep Calm and Love Gummi Bears!

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Gawk
   
Ocena:
0

Jakoś się nie obawiam ukarania przez Administrację, bo wierzę, ze potrafi ona dostrzec i rozróżnić samoobronę w moim wypadku, na wielokrotne kpiny i ataki na mnie, ze strony Tyldodymomena.


Twoja samoobrona to atak, bowiem administracja już uznała, że jej interwencja nie jest potrzebna. 


Oraz wierzę, ze Administracja potrafi też odróżnić trolla Tyldodymomena, ode mnie zwykłego użytkownika, piszącego możliwie merytoryczne komentarze, będące jak na razie moim jedynym wkładem w Polter. Ale mam co nieco w zanadrzu.

Natomiast twoja skromność, uczciwość i kutlura są godne podziwu. Ten sielankowy obrazek psuje tylko mało zawoalowana próba uczynienia z siebie ofiary tego paskudnego, wstrętnego trolla i bandyty w jedny, który szarga imię twe i godność!
Że Tyldomen łamie regulamin, to nie ulega wątpliwości. Tak samo jak to, że ty również go złamałeś prpwokując flame. :) Czego robić tym bardziej nie powinieneś, bowiem administracja wyraziła swoje stanowisko, ignorując twoje zgłoszenia, co było równoznaczne z uznaniem sprawy za błahą.
A ciebie wyraźnie to boli i ściska. No przecież jak oni śmieli?! Jak to?! Zostałem pokrzywdozny! Na stos tego chama, trolla, do lochu z nim! Bo takie brzydkie rzeczy pisze! Brakuje tylko, żebyś do Strassburga w tej sprawie napisał.
Wiesz... to jest tak infantylne, że nawet ja bym się tego wstydził.

Trollerskie wpisy w wielu tematach trudno ignorować bo są nie dość, że durne i często prowokacyjne,


Tak samo, jak twój? Trudno jest je ignorować tylko użytkownikom, którzy mają problem z samodyscypliną. Normalny człowiek jak nie chce czegoś robić, to tego nie robi.


to jeszcze zajmują ponad 50% wszystkich komentarzy.


Czyli większość użytkowników tego portalu, to trolle?
Moje bycie moderatorem polega na udzielaniu porad co do instalacji modów i gry w nie, na Polskim Uniwersum  Total War. Nie banuję ludzi, staram się im pomagać, w instalacji modów i rozgrywce w nie. To funkcja bezpłatna.


Czyli jednak ktoś cię przejrzał i nie dostałeś banana gun do ręki, bo założę się o mój niewyparzony dziób, że gdybyś dostał, waliłbyś czikitą na lewo i prawo w obronie swojej godności i dobra uciśnionych.
Na Forum KC nie ma potrzeby banowania, trolli tam nie ma. Pojawiło się ich nieco w związku z premierą "Sagi o Katanie", ale już im się zaczyna nudzić temat.
Więc są ale ich nie ma? Czyli pojawili się, ale nikt ich nie zbanował, tylko zostali oni zignorowani i zdechli z głodu? Więc po co zaprzeczać ich nieistnieniu, skro trolle są wszędzie?

28-11-2014 14:21
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2

Korzystając z okazji polecam FATE CORE w recenzji Czarnotrupa w poczekalni, która nie może doczekać się wyłowienia z odmętów redakcyjnych. Zachęcam do zagłosowania !

28-11-2014 14:29
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+4

Wasz spór o fundamentalnych prawdach dobra, zła i trollingu nastraja mnie refleksyjnie. Oto co pomyślałem:

1. Dziki lubią taplac sie w bagnie. I lubia żołędzie (nie mylić z żołądziem!)

2. Trolle maja warstwy. Jak Ogry!

3. Saga o Katanie w swej groteskowej formie nawiazuje do tradycji malarstwa abstrakcyjnego i prymitywizmu. Beznadzieja warsztatowa a ludzie i tak kupuja za gruba kase. 

4. Młodzi ludzie naprawde maja za duzo wolnego czasu skoro marnuja go na bezproduktywne spory. Przywrocenie obowiazku szkolnego i pracy w soboty nie jest zatem takim zlym pomyslem.

Komentarz moderowany. – Kamulec

28-11-2014 14:45
Araven
   
Ocena:
+1

Trolle z Forum KC sobie już poszły panie Gawk.

Jak ponad 60% wpisów na Polterze w komentarzach, to wasz trollerski syf, to trudno go ignorować, a przeczytać trzeba nim się oceni, czy dany wpis jest merytoryczny czy nie. Więc z góry nie da się "odcedzić" waszej trollerskiej działalności od merytorycznych komentarzy, nim się z nimi nie zapozna. Zignorować można jak się przeczyta tym samym. Prawda? 

Większość użytkowników jest normalna, ale trolle potrafią naprodukować ponad 50% trollerskich komentarzy, będą mniejszością. Taka aktywna chuligańska mniejszość.

Flame? ciągle go robicie, w tym i ty, jak widzisz nie jest zabawnie jak dotyczy was.

Bicie piany, bo trolli nazwano trollami? Wow. Zniszczyliście Poltera już dawno. Czy da się go uratować to nie wiem, ale próbować trzeba.

I tak trolle jak ty i Tyldodymomen powinny dostać bana za chamstwo i ataki na innych oraz spam. Jesteście jak szkodniki. 

28-11-2014 15:24
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+2

Gazem, gazem skavenskie pomioty! A bohaterów prądem! 

Araven daj juz spokoj... PodsmiechuXki kolegow T i G naprawde nie sa warte takich nerwow. 

Posmiej sie wspolnie z nimi albo zignoruj. 

28-11-2014 15:32
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2

Większość użytkowników jest normalna, ale trolle potrafią naprodukować ponad 50% trollerskich komentarzy, będą mniejszością.

Hmmmmmmmmmm czyli drugą połowę trollerskich komentarzy produkują "normalni" użytkownicy? Skoro wszyscy trollują to czemu tylko trolle są trollami? #wielkie pytania

28-11-2014 15:55
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+2

Tyldek, weź odstaw kawę, redbula i dla relaksu obejrzyj rosyjski film w klimacie kislewickiego warhammera - "Wij". Fantaziakowa groteska przypominajaca nieco Nieustraszonych Braci Grimm. Fajne scenografie i potwory.

28-11-2014 16:03
Araven
   
Ocena:
+1

@Tyldodymomen

Komentowanie to nie głosowanie, nie każdy ma tylko 1 głos, jeden troll na 10 komentarzy może walnąć 3 wpisy spamowe, a 2 trolle np. 5 takich wpisów łącznie, i tym to sposobem 2 trolle mają 50% wpisów, a pięciu normalnych użytkowników po 1 wpisie merytorycznym i mamy 10 wpisów.

Zagadka wyjaśniona? jak nie to wróć do szkoły, na lekcje matematyki dla klas I-III.

 

@Anioł Gniewu

Masz rację, szkoda czasu dalej.

28-11-2014 16:15
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2

jeden troll na 10 komentarzy może walnąć 3 wpisy spamowe, a 2 trolle np. 5 takich wpisów łącznie, i tym to sposobem 2 trolle mają 50% wpisów,

 

28-11-2014 16:19
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Hej Kamulcze! A co to za wcinanie mi sie w komentarz? Czy poza brutalnym kasowaniem nie przyszło Ci do głowy skorygowac na:

5. Karolina Gorczyca to fajna: laska, kobieta, aktorka, dziunia, foczka, szprycha (niepotrzebne skreslic) ?

28-11-2014 16:41
Gawk
   
Ocena:
0

nie przyszło Ci do głowy skorygowac na:

Do czego?

 

Zagadka wyjaśniona? jak nie to wróć do szkoły, na lekcje matematyki dla klas I-III.

 

Wyczuwam kpiny. Uważaj, bo zgłoszę do moderatorów, że insynuujesz głupotę niektórych użytkowników.

Dlatego zwraca się również uwagę na długość komentarzy.

28-11-2014 18:12
von Mansfeld
   
Ocena:
+2

Ogólnie Araven gdzie popadnie - nie tylko na Polterze - stara się uchodzić za "sprawiedliwego", jednocześnie czy to obnosząc się swoim moderatorstwem na jakichś tam dwóch forach, czy to swoim wiekiem i matuzalemstwem erpegowym, iż to grał (jak okazało się w tym roku, nieprawidłową wersję) w MiMowe KC-ty zanim dyskutant urodził się. Zresztą, jak to nie pomaga, to używa szeregu epitetów szkalujących rozmowcę ze względu na wiek, gdzie wyrażenie takie jak "smarkacz" nalezy do najłagodniejszych spośród stosowanych przez Aravena.

Byłem moderatorem na paru niszowych (na kilkanaście aktywnych użytkowników) forach i co z tego? To nic nie znaczy. Podobnie jak byłem marnym Współpracownikiem działu RPGO przez osiem miesięcy.

@Araven

Trolling, trollingiem, Tyldodymomen spostrzegł to, co ja od jakiegoś czasu zauważyłem w twoich postaci na MGF - za prawie każdym razem (w każdym razie: bardzo często) kiedy wypowiadałeś się na forum odnośnie erpegów, to zachwalałeś zalety turlania 2k10, a później przerzuciłeś się na kości Fugde. Niezależnie od tego, czy tematem był czyjś heartbreaker, czy jakiś temat okołoerpegowy.  Tak jakbyś cały czas próbował promować te narzędzia erpegowe, wciskając je każdemu jak popadnie.

Nie tylko ja zauważam tę twoją erpegową wścibskość. I w twojej wypowiedzi do mnie dostrzegam ukryty bulwers o to, iż mimo tego iż mam moze 55-60% twojego wieku, to najprawdopodobniej wcale mi nie brakuje ogrania się i oczytania erpegowego. Ale cóż, zawiść wieku średniego i dziadowania w fandomie.

28-11-2014 19:50
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+3

Cicho smarkaczu!

28-11-2014 20:16
Agrafka
   
Ocena:
0

Oż. Się dzieje.
Storytell górą i takie tam...

A zupełnie serio - moderacja tu moderuje przekleństwa, a takiego flejmu nie rusza? O.o

28-11-2014 20:22
Gawk
   
Ocena:
+1

Bo Araven jest moderatorem na dwóch innych forach...

28-11-2014 20:38
Araven
   
Ocena:
+1

Gawk, jak rozumiem wyżej podałeś link do swego aktualnego zdjęcia? To wiele tłumaczy w Twojej postawie.:) Współczuję Ci. Bardzo, o ile to Twoje zdjęcie oczywiście.

 

@Anioł Gniewu

Lepiej bym tego nie ujął. Dzięki.

28-11-2014 20:42
Gawk
   
Ocena:
+1

Czyli jednak pajacowanie masz we krwi, skoro nadal piszesz, choć szkoda ci na to czasu... A widzę, że poziom twoich wypowiedzi leci na łeb, na szyjkę.

Teraz rozumiem twoje święte oburzenie. Ty się po prostu boisz konkurencji. Chciałbyś mieć monopol na bycie w centrum uwagi i pozwalanie sobie na więcej, niż wypada, jakieś prerogatywy. No ale jak przyjdzie co do czego, to robisz tani flame, sypiąc tekstami ze szkolnej toalety.

Wiesz co? Zmień piaskownicę. I przestań  zabierać dzieciom zabawki za to, że nie chcą się z tobą bawić. :)

 

P. S. Zdjęcie idealnie odzwierciedla twoje wnętrze.

28-11-2014 20:48
Araven
   
Ocena:
+1

Masz rację opuszczam ten temat, zgodnie z wcześniejszą radą Anioła Gniewu. Spróbuję Was ignorować, szkoda na Was czasu. Tyle dobrego wynikło z tego tematu.

Co do pajacowania,to uczę się od Was najlepszych w te klocki na Polterze, ale daleko mi jeszcze do waszego poziomu w pajacowaniu. Dziękuję jednak za lekcje w tej dziedzinie. 

28-11-2014 20:52
von Mansfeld
   
Ocena:
+1

Zjawisko wyparcia, czyli "nie uznają mojego samcostwa alfa, nazwę ich trollami, bucami i innymi patałachami".

28-11-2014 20:53
Gawk
   
Ocena:
+1

To nie jest zjawisko wyparcia, tylko zjawisko pukania w dno od spodu. "Dostałem wciry i nie potrafię się odgryźć tak, by się nie zbłaźnić, bo im do piętnie dorastam, więc drugi raz odpuszczę temat i napiszę do moderatora, że mnie skrzywdzili."

 

Czy ktoś byłby tak uprzejmy, i podał temu nieszczęśliwemu człowiekowi Kartę X?

 

P.S. Czyli ptaszydło znowu górą.

28-11-2014 20:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.