» Recenzje » Dary - Ursula K. Le Guin

Dary - Ursula K. Le Guin


wersja do druku

Dary - Ursula K. Le Guin
Oto mam przed sobą nową książkę mojej ulubionej autorki fantastyki. Jak się można domyślić, ucieszyłem się niezmiernie, gdy dowiedziałem się o jej polskim wydaniu i z niecierpliwością czekałem, aż wpadnie w moje ręce. Pierwsze wrażenia ze spotkania z tą bądź, co bądź niegrubą pozycją są jak najbardziej pozytywne. Twarda okładka, dobry papier, solidne wykonanie, a i cena nie jest zbyt wygórowana. Plus dla wydawcy. Jednak nie oprawa świadczy o wartości książki i po pierwszych zachwytach czas na konkrety.

Co mogę powiedzieć o lekturze? Na pewno nie żałuję, iż miałem po raz kolejny przyjemność zetknąć się z literaturą Ursuli. Na pewno nie jest to książka dla każdego. Osoby znające twórczość autorki wiedzą, o czym mówię. Otóż Le Guin nie pisze standardowego, "rozrywkowego" fantasy. Jej książki skłaniają do przemyśleń, do zastanawiania się nad przeczytaną treścią. Czytelnik nie znajdzie w nich spektakularnych bitew i wartkiej akcji. Tak jest i w przypadku Darów. Nie znaczy to, że autorka nie potrafi zainteresować, wręcz przeciwnie, robi to doskonale. Do tego celu wykorzystuje jednak inne narzędzia - urzeka światem przez siebie kreowanym i bohaterami oraz relacjami między nimi. Autorka sprawnie buduje postaci i posługuje się nimi opowiadając historię. Książki Le Guin mówią głównie o uczuciach, przeżyciach bohaterów i relacjach między nimi.

Autorka w swoich książkach porusza ważne życiowe kwestie. W przypadku Darów jest to historia młodości pewnego chłopca. Bohater, Orrec, pochodzi z Wyżyn - krainy, w której żyją ludzie obdarzeni tytułowymi darami. Są one swego rodzaju magicznymi zdolnościami, które dziedziczy się z ojca na syna i z matki na córkę. Na Wyżynach żyją różne rody, każdy z nich włada innym darem, a mogą być one przeróżne. Od bardzo "pokojowych" jak przyzywanie zwierząt i porozumiewanie się z nimi, do najbardziej niebezpiecznych jak dar odczyniania (unicestwianie istoty rzeczy), który pozwala niszczyć wszystko, co jest w zasięgu władającego. Takim darem dysponuje Orrec i nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie to, że chłopiec nad swoim darem nie panuje.

Opowieść napisana jest sprawnie. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie przez głównego bohatera, przywołującego wydarzenia z dzieciństwa. Zabieg ten ułatwia identyfikację z narratorem i pozwala bliżej obcować z lekturą. Trzeba powiedzieć, że pisać autorka potrafi świetnie, dzięki czemu nie zwraca się uwagi na styl i formę, tylko od razu zanurza w świecie przez nią kreowanym. Książkę, pomimo braku "fajerwerków", czyta się jednym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Może tylko na początku miałem małe problemy z wczuciem się w atmosferę książki, gdyż nie za bardzo wiedziałem, o czym ma opowiadać historia. Problem ten minął jednak bardzo szybko, dzięki czemu mogłem w pełni cieszyć się lekturą.

W Darach autorka porusza problem dorastania. Dorastania pod okiem ojca mającego własne plany wobec syna, któremu ciężko żyć ze świadomością niespełnienia tych oczekiwań. Książka opowiada o przemianie młodego chłopca w młodzieńca, który przeciwstawia się ojcu i sam zaczyna decydować o swoim życiu. Dorasta do decyzji o odrzuceniu cudzych marzeń i wybraniu własnej drogi. Jak zwykle w przypadku tej autorki, wątki fantastyczne są tylko narzędziem do opowiedzenia historii i wprowadzenia pewnego rodzaju symboliki.

Mnie książka się spodobała, jeżeli jednak nie jesteś fanem Ursuli albo po prostu nie lubisz fantasy, w której magii i krwi jest jak na receptę, a na dodatek ze wstrętem reagujesz na wszelkiego rodzaju literaturę refleksyjną – niestety, nie jest to pozycja dla Ciebie. Dla kogo więc jest książka? Dla fanów Le Guin na pewno. Myślę, że także dla osób, które nie znają jej twórczości1, choćby z tego względu, iż pozwala zapoznać się z charakterystycznym stylem autorki. Dzięki niewygórowanej cenie i niedużej objętości książka jest dobrą pozycją, aby sprawdzić czy spodoba nam się jej twórczość. Jeżeli jednak znamy inne książki autorki i nie przypadły nam one do gustu, bardzo prawdopodobne jest, że i Dary nie będą pozycją, która się spodoba.

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie książki do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.72
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dary
Autor: Ursula K. Le Guin
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Autor okładki: Cliff Nielsen
Wydawca: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 20 kwietnia 2006
Liczba stron: 152
Oprawa: twarda
Format: 147 x 208 mm
ISBN-10: 83-7469-294-4
Cena: 19,90 zł



Czytaj również

Dary - Ursula K. Le Guin
Czyli kolejna książka Królowej – Matki Literatury Fantasy
- recenzja
Czarnoksiężnik z archipelagu
Magiczna podróż do Ziemiomorza
- recenzja
Rybak znad Morza Wewnętrznego
Opowiadania z Ekumeny i trochę więcej
- recenzja
Sześć światów Hain
Człowiek oczami Ursuli K. Le Guin
- recenzja
Ziemiomorze
Alternatywa dla Tolkiena
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.