string(15) ""
» Blog » Dark Heresy II - przedsprzedaż
27-10-2014 20:19

Dark Heresy II - przedsprzedaż

W działach: RPG | Odsłony: 1245

Dark Heresy II - przedsprzedaż

Przedsprzedaż ruszyła. Po raz pierwszy od dawna działam wbrew sobie i wydaję całkiem sporą kwotę na grę fabularną, której na dobrą sprawę bardzo mocno nie potrzebuję. To w zasadzie jakieś czary, bo już dawno temu obiecałem sobie, że nie będę kupował podręczników by stały na półce.

Tym razem jest inaczej. To nie odgrzewany kotlet sprzed 10 lat, gra autorska aspirująca do miana profesjonalnej ani niszowy system indie. Copernicus sięga po system, który ukazał się kilka miesięcy temu. Nie mam wielkiego zaufania do Baniaka, nie jestem wielkim fanem tłumaczeń Kastora, ale potrafię zaufać wydawcy. Wpadkę z Chromebookiem 2 litościwie przemilczę. Kupuję Dark Heresy 2, bo to jednak jest gra fabularna, wokół której może powstać większy szum - bitewniakowcy mogą sobie przypomnieć, że kiedyś lali kultystów Chaosu bandami łowców czarownic, zabójców trolli i czarodziejów. Wędrowali po Farunie. Pojedynkowali się z Sithami na miecze świetlne. Trzymam kciuki za Przebudzenie ziemi, ale chyba to DH2 ma szansę wyjść poza niszę.

 

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

XLs
   
Ocena:
0

A tam kochać. Są aktualne, dla małych dwuosobowych wydawnict bez historii. ISA, CopCorp, Fajne RPG, a nawet CDP, itp, mają potrzebna siłe i zasoby. Podejście "weźmy się i zróbmy" dla szaraczków, to wciąż samobójstwo.

To oczywiste że takie coś pociągnie tylko silny zawodnik. Tylko nikt nie wierzył, że ktoś taki weźmie się za takie wyzwanie.

28-10-2014 15:39
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Korci mnie zeby zalinkowac do niedawnych postow tych czarnowieszczow i rachmistrzow z koziej .... wólki! Ale bede miłosierny jak sam Imperator i oszczedze im wstydu...

28-10-2014 15:43
XLs
   
Ocena:
0

Bo ciągle twierdze... że twoje "weźmy się i zróbmy" było bez sensu. Nawet tam pisałem, że jedyne co to duży gracz. Plus nie wierzyłem w sukces. W sukces ciężko mi wierzyć, kto wie. CopCorp mnie zadziwił, tu się pomyliłem. Ciągle myśle że gdyby ktoś zabrał się za to, z fundomu nie posiadając wydawnictwa, to by się przejechał. Na szczęście robi to ktoś duży, więc jest nadzieja. Dużo też zależy od tępa wydawania i poziomu sprzedaży dodatków. Ponoć RPG umiera... widać nie prawda. Wychodzą u nas i indiasy, jak i wielkie rpg i to w sumie z rozmachem i w ilości o jakiej nie sniłem. Earthdawn, DH w jednym roku? W Polsce? Kto w to wierzył? Ja nie, słysząc coś takiego człowieka rozsiewa takie teorie obśmiał bym. A jednak cuda się zdarzają;).

 

DH2 sam zamówię, chociaż to nie mój target.

 

- bitewniakowcy mogą sobie przypomnieć, że kiedyś lali kultystów Chaosu bandami łowców czarownic, zabójców trolli i czarodziejów

Inaczej 40stkowcy wreszcie mają w co grać;) Wbrew pozorom 40k jest popularniejsze od WFB. To jest jeden z powodów dla których mnie ten system interesuje. Plus krążą plotki, że jak nowy WFB nie wypali (po Nagashu) to go ubiją... Krążą też plotki... że maja być takie zmiany... że marudzenia i narzekania nie będzie końca... (połączenie sił Imperium, Krasnali itp)

28-10-2014 15:57
Vukodlak
   
Ocena:
+4

No dobra, ja złożyłem zamówienie, podobnie Adam, KFC i XLs. To daje cztery sztuki, zatem Anioł musiał hurtem wykupić resztę. Ucz się fundomie prawdziwej miłości RPG od Anioła Gniewu!

28-10-2014 16:13
Sethariel
   
Ocena:
+2

Laverisowi szło zapewne o to że fandomowe mądrości o topieniu pieniędzy w drogą licencję na mainstreamową grę -która się nie sprzeda w Polandii- właśnie idą się kochać.

Ale wymienione gry to są projekty autorskie. Nadal nie rozumiem porównania. To tak jakby porównywać jakieś amerykańskie niszowe indie do D&D.

O słuszności lub nie fandomowych mądrości to przekonamy się za 1-2 lata, a nie po sprzedaniu się 50-100 egzemplarzy. Choć przedsprzedaż nastraja oczywiście optymizmem :)

28-10-2014 16:17
XLs
   
Ocena:
0

Ja nie:P ja złoże za godzine:P z telefonu wole nie ryzykować robienia takich rzeczy

 

Przy druku 2 tyś, jak nie pójdą dodatki to i tak zdechnie

28-10-2014 16:24
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

@ Sethariel

Kwestia w tym, że z czym nie porównywać, to wyjdzie kaszana. Bo nie ma innych mainstreamowych systemów, które wyszłyby w ostatnim czasie. Ostatnia wydana po polsku pozycja, z którą możnaby porównywać DH, to Zew Cthulhu - a od jego premiery minęły już ponad trzy lata (czyli w momencie, kiedy Dark Heresy się ukaże, pewnie cztery). Porównywanie z ostatnio wydanymi grami będzie niemiarodajne, bo to niszowe autorki, z głównonurtowymi pozycjami funkcjonującymi na rynku też nie, bo one z kolei wychodziły w zupełnie innych warunkach, kiedy kilkaset sprzedanych egzemplarzy było spektakularną porażką, a nie sukcesem.

28-10-2014 17:27
XLs
   
Ocena:
+3

ZC to też nie za dobry przykład... bo nowa edycja różniła się od starych posiadanych przez wielu... kosmetycznie.
 

28-10-2014 19:10
Kanibal77
   
Ocena:
0

@AdamWaskiewicz

Interesujące. Masz jakieś dane ile się np. warhammerów pier i drudycji sprzedało, deadlandów, neuroshimy i innych dużych gier? Chętnie bym coś takiego poczytał.  

28-10-2014 19:12
XLs
   
Ocena:
0

Dane dnd są znane, neuroshimy też gdzieś były. Szukaj np na blogu Furiatha. Ilość sprzedanych dedeków, jest kosmiczna;). Tysiąc to tam szło w miesiąc... i to samego ph

28-10-2014 19:17
karp
   
Ocena:
+6

Kampania marketingowa rozwija skrzydła. Baniak zapewniał, że chodzi o dobro fanów, że pieniądze to sobie mogą fani ciułać, a CC to poważny wydawca i żebrał nie będzie (Chromebook 2 to miraż był jakiś). Mówił też, że przedsprzedaż nie wynika z tego, że po ludzku potrzeba kasy, a po prostu CC jest super, fani są super, więc CC ich nagradza oraz - uwaga DH2 to ankieta, która sprawdza realne zainteresowanie systemem.

Nic to, że ledwie tydzień temu byłem nakłaniany do zakupy świni-skarbony, pchnę ją na portalu aukcyjnym.

Nic to, że w żadnym krołdfandingu nie kupowałem produktów, które będą za pół roku, teraz jest inaczej, teraz inwestuje wydawca, więc oczywiście kupię, bo CC super, bo ja chcę być super, bo ankieta nie może kłamać, a nade wszystko cenię sobie szczerość :)

28-10-2014 19:42
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Zgubiłem się w Twoim procesie myślowym Karpiu - na wszelki wypadek dam po znajomośći plusika... ;)

PS. Co tam z Ahoy - dobre opinie?

28-10-2014 20:10
Kanibal77
   
Ocena:
0

@karp Każdy kto śledzi rodzimy rynek nie od dziś wie o co chodzi i propaganda Baniaka mu oczu nie zamydli. Ale ja tam oburzenia jakoś bardzo nie przeżywam. Kasa jest kasa i copernicus boi się umoczyć tyłka jak każdy, co jest całkowicie normalne. 

Zwłaszcza, że jakby nie było, to jest to najdroższa podstawka ever jaka się ukazała po polsku. Droższe to były tylko deadlandy, gdzie dwa pody kosztowały 190 zyli. A, że za tyle można je było dostać dawno i nieprawda, to jeszcze droższe. 

Zresztą deadlandsy classic to dobry przykład jak na światowej klasy rewelacyjnym systemie można umoczyć odbyt. A jak to mówią w czterdziestym milennium ,,Wise man learns from deaths of others.,, Może właśnie copcorp wzięło sobie tę sentencję do serca.

28-10-2014 21:08
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+5

Droższe to były tylko deadlandy, gdzie dwa pody kosztowały 190 zyli.

I dedeki, gdzie podręczniki podstawowe były trzy, a licząc z jakimkolwiek settingiem, to nawet cztery.

28-10-2014 21:14
Kanibal77
   
Ocena:
0

Racja, zapomniałem. 

Więc jest precedens, że jakby nie było drogi podręcznik się sprzedał. Ale fantazy jest najbardziej chodliwym genre w rpg, więc pomimo hajpu na dh, nie dziwię się copcorp, że podchodzą do sprawy z daleko posuniętą ostrożnością.

28-10-2014 21:33
Enc
   
Ocena:
+1

Nie wiem czy przedsprzedaż jest dobrym miernikiem popularności. Chyba nie jest u nas tak, że 20% ryzykuje przedsprzedaż a reszta kupuje w sklepie - przynajmniej nie było tak w ostatnich latach. Mogę się mylić - i dla dobra CopCorp mam nadzieję, że jestem w błędzie - ale może być tak, że ruch po premierze będzie minimalny. Zależy w dużej mierze od bitewniakowców, obecności Copernicusa na konwentach i wsparciu w e-fandomie.

Cena niby zabija, ale to cena pięciu terminatorów za bodajże 200 punktów.

28-10-2014 21:40
jakkubus
   
Ocena:
+3

Mam dziwne wrażenie, że sama przedsprzedaż zaspokoi potrzeby rynku na DH II.

28-10-2014 23:28
KFC
   
Ocena:
0
Czarny, tylko skąd przeświadczenie że battlowcy to kupią? To tak jak zakładać, że my kupimy nową podstawkę do battla bo.. co? Tylko "Bo to warhammer"? Chyba nie szczególnie tak to działa...
28-10-2014 23:32
Kamulec
   
Ocena:
0

@KFC

Splajtować ma węższe znaczenie, niż wynikałoby z Twojego użycia, do tego się odnosiłem. 

We Wrocławiu jest sklep sprzedający i figurki i RPGi – takie zestawienie zwiększa szansę na zainteresowanie się podręcznikiem osoby przychodzącej z zamiarem zakupu figurek. Nie wiem jednak, na ile jest popularne.

@Czarnotrup

O ile faktycznie trafi zarówno do sklepów tradycyjnych, jak i internetowych, to wydaje mi się taka proporcja jak najbardziej realna.

28-10-2014 23:45
jakkubus
   
Ocena:
+3

Zamiast Dark Heresy II polecam FATE 3.0 na mechanice Age of Arthur. :P

28-10-2014 23:51

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.