» Blog » Dakka!!! Polska, Ruska, Czeska i Słowacka broń lekka (40 do 1, SW)
07-10-2011 16:01

Dakka!!! Polska, Ruska, Czeska i Słowacka broń lekka (40 do 1, SW)

W działach: 40 do 1, RPG, Savage Worlds | Odsłony: 1307

Dakka!!! Polska, Ruska, Czeska i Słowacka broń lekka (40 do 1, SW)

Tekst jest przeznaczony głównie do 40:1, myśle jednak, że przydać się może także w innych settingach. Zwrócić należy uwagę na to, że statystyki niektórych typów broni mają na celu podkreślić przewagę techniczną Państw Koalicyjnych i mogą zakłócać balans w typowych sesjach Savage Worlds.

 

Motto:



 

1) Nowe Przewagi:


Broń z przydziału:

Wymagania: Nowicjusz

Może śledząc twój szlak kariery tego nie widać, jednak twoimi działaniami realizujesz interes jakiejś, potężnej instytucji, najpewniej Policji lub któregoś z resortów siłowych. Idąc na misję możesz skorzystać z jego pomocy w postaci sprzętu dostosowanego do okoliczności. Na początku każdego scenariusza możesz wybrać sobie ekwipunek warty 500PLN. Po zakończeniu scenariusza musisz go jednak zwrócić do kwatermistrza (lub potrącą ci jego wartość z wypłaty).

Przewagę tą można wybrać wiele razy. Korzyści z niej kumulują się.


Skręcić i Rozkręcić:

Wymagania: Doświadczony, Zręczność k8

Rozkładanie na części pierwsze, czyszczenie i ponowne składanie broni jest ważnym elementem szkolenia w posługiwaniu się bronią. Ty potrafisz zrobić to wyjątkowo szybko. Modyfikując broń o cesze Modułowy potrzebujesz tylko 1 tury, by zmienić jej parametry.


2) Nowe słowa kluczowe:


Awaryjna:

W chwili, gdy w teście strzelania wypadnie 1 broń psuje się i przestanie strzelać. Nie działa dopóki jej użytkownik nie poświęci 15 minut i nie wykona testu Naprawiania.


Bardzo nieporęczna:

Z broni można strzelać tylko w pozycji leżącej lub po ustawieniu jej na specjalnym trójnogu. W innych okolicznościach strzelec automatycznie pudłuje.


Jednorazowa:

Broń tego typu nadaje się wyłącznie do jednorazowego użytku. Po pojedynczym wystrzale można ją wyrzucić.


Kompaktowy:

Broń ta została zmniejszona celem ułatwienia walki na krótkie dystanse i w pomieszczeniach. Zapewnia premię +1 do strzelenia na Krótki dystans i karę -1 do strzelania na Długi.


Minigun

Minigun w kilka sekund zasypuje wroga kilkoma tysiącami pocisków. Strzela jedynie Ogniem Zaporowym, ale używa Dużego Wzornika Wybuchu zamiast Średniego.


Modułowy:

Sprzęt modułowy można modyfikować na bieżąco na polu walki. W zależności od potrzeb można, poświęcając 4 tury:

- usunąć lub dodać mu cechę Kompaktowy.

- usunąć cechę S3P ale zwiększyć Szybkostrzelność o 1.

- zmniejszyć Szybkostrzelność do poziomu 1, jednak zwiększyć Zasięg do 30/60/120, a w wypadku Pistoletów Maszynowych do 15/30/60 (20/40/80 dla CZW 438).


Podwodna:

Dzięki specjalnej amunicji broń może strzelać pod wodą.


Stromotorowa

Broń strzela po stromym torze. Ignoruje osłonę, chyba, że ukrywa przeciwnika także i od góry, jednak nie może razić wroga na bliskim zasięgu.


Syntetyki:

Broń została zrobiona z tworzyw sztucznych. Nie wykrywają jej wykrywacze metalu (ale bramki rentgenowskie już tak).


Zespołowa

Żeby używać broni potrzeba przynajmniej dwóch osób obsługi. Przenosić ją muszą natomiast minimum 3, gdyż jest zbyt ciężka.

 


3) Karabiny automatyczne i pistolety maszynowe:


CZW 438:

To tak zwana Broń Ochrony Osobistej. Ten typ uzbrojenia przeznaczony był początkowo dla żołnierzy tyłowych, kierowców i techników, potrzebujących uzbrojenia zdolnego przebić kamizelkę kuloodporną, ale jednocześnie na tyle lekkiego i wygodnego, by nie przeszkadzało im w normalnej pracy. Łączy zalety pistoletu maszynowego i karabinu szturmowego.


CZW 438 M9:

Modyfikacja zwykłego CZW 438 na amunicję parabellum. Z racji wykorzystania innego (słabszego) typu naboi nie posiada wszystkich zalet krewniaka i gorzej radzi sobie z pancerzem osobistym wrogów.


CZW 9:

Czeski pistolet maszynowy z wyglądu zewnętrznego podobny do Skorpiona. Konstruktorzy skupili się głównie na poprawie celności i zasięgu prowadzenia ognia, przez co osiągnęli znacznie lepszą precyzję strzałów.


CZW 9 M:

Wariant zwykłego CZW 9 w którym postarano się o zwiększenie szybkostrzelności. Odbyło się to niestety kosztem największej zalety kuzyna, czyli zasięgu i precyzji ognia.


CZW 9 PS

Czeski pistolet maszynowy przeznaczony dla antyterrorystów. Kształt i budowa sprawiają, że broń idealnie nadaje się do walki na niewielkie odległości oraz zapewnia dużą precyzję strzałów.


CZW 9 FC

Teoretycznie jest to karabin automatyczny, przeznaczony został jednak głównie na rynek cywilny, dla pracowników ochrony. Wykorzystywany jest też jako broń szkoleniowa dawana żołnierzom zanim będą mogli wziąć do rąk używające silniejszych naboi karabiny.


CZW 556

Czeski modułowy karabin szturmowy używany obok Brena. Mimo licznych zalet w stosunku do swego krewniaka broń trafiła niemal wyłącznie w ręce użytkowników policyjnych.


CZ 805 Bren A1

Czeski karabin modułowy początkowo opracowany dla żołnierzy sił specjalnych i kontyngentów NATO, od dłuższego czasu wprowadzany jako główna broń armii. Bren jest bronią dość mocno krytykowaną przez specjalistów, brak doświadczenia i przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań sprawiło, że konstrukcja zatraciła wiele cech typowych dla karabinków modułowych.


Sa vz.58

Obecnie nieco już przestarzały, czechosłowacki karabin szturmowy. Fizycznie podobny do kałasznikowa, jednak używa innej amunicji, posiada też odmiennie zbudowane mechanizmy wewnętrzne. Stopniowo wycofywany z wojska, popularny jednak na rynku cywilnym.


Skorpion vz.61

Stary, ale wciąż jary pistolet maszynowy. Początkowo pomyślany został jako uzupełnienie uzbrojenia służ porządkowych i broń dla samoobrony załóg sprzętu, czołgistów i artylerzystów. Występuje w wersjach o tradycyjnym chwycie pistoletowym jak i zmodyfikowanych do chwytu karabinowego. Obecnie używany głównie przez ochroniarzy.


Skorpion EVO III

Na początku XXI wieku pistolet maszynowy Skorpion był już bronią przestarzałą. Dlatego też zdecydowano się na produkcję nowej wersji. Jej pierwsze prototypy zaprezentowano w 2008 roku. Podobnie jak krewniak posiada wariant o chwycie pistoletowym i karabinowym. Broń bardzo ceniona przez oddziały specjalne, antyterrorystów i najemników.


Heckler & Koch MP5

Niemiecki pistolet maszynowy, stworzony początkowo jako broń policji. Z racji na dużą niezawodność oraz uniwersalność bardzo szybko stał się bardzo popularny. Przed transferem wykorzystywany był przez oddziały specjalne, policję i antyterrorystów niemal całego świata.


PM-84 Glauberyt

Polski pistolet maszynowy wprowadzony do służby w latach 80-tych. Zewnętrznie przypomina nieco UZI, możliwe jest dodanie przedniego chwytu pistoletowego i rozkładanej, metalowej kolby o regulowanej długości.


Kbs. wz 2004 Beryl

Oparta o doświadczenia irackie wersja karabinku szturmowego Beryl. Wyposażona w dwie dodatkowe szyny picatinny, przedni chwyt pistoletowy ułatwiający poruszanie się w stałej gotowości bojowej, kolbę o regulowanej długości oraz kilka innych bajerów. Obecnie stopniowo zastępowany MSBS-em.


MiniBeryl

Skrócona, zmniejszona wersja karabinku Beryl przeznaczona głównie dla oddziałów specjalnych i do zdobywania budynków. Dzięki mniejszemu rozmiarowi jest łatwiejszy do wykorzystania w niewielkich przestrzeniach oraz podczas walk miejskich.


Wielka Rodzina Kałaszy

Składa się z przynajmniej kilkunastu modeli karabinów wywodzących się od słynnego AK-47, stanowiących jego modernizacje i narodowe wersje rozwojowe. Najczęściej spotykane na rynku są oczywiście AK-47, 74 oraz AKM. Zasadniczo, poza krajami Ściany Wschodniej nie są już używane w wojsku. Jednak dzięki temu, że wyprodukowano ich bardzo dużo oraz zastosowaniu bardzo mocnego naboju wciąć należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów broni Europy Środkowej.


PMM

Zaprojektowany na początku XXI wieku pistolet maszynowy polskiej produkcji charakteryzuje się nieco futurystycznym wyglądem. Jego cechą charakterystyczną jest brak mechaniczgeo celownika. Zamiast niego używa się szynę picatinny, na której zwykle umieszcza się celownik kolimatorowy. Z tyłu znajduje się solidna, rozkładana kolba, dzięki zastosowaniu której broń bez trudu można zarówno schować pod płaszczem, jak i stosować w chwycie karabinowym. Lekko cyberpunkowy wygląd sprawia, że pistolet jest ulubionym gnatem gangsterów.


MSBS Radon

Obecnie podstawowy karabin Wojska Polskiego, zaprojektowany krótko przed transferem. Mimo perturbacji związanych z kryzysem ekonomicznym wszedł do produkcji. MSBS Radon standardowo wykorzystywany jest w klasycznym układzie karabinowym, stanowi jednak broń modułową, gwarantującą pełną możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb i preferencji strzelca.


MSBS w układzie Bullpup

Bezkolbowa wersja MSBS Radon. Układ bullpup, mimo swego futurystycznego wyglądu sprawiał, że broń traciła korzyści wynikające z konstrukcji modułowej, został więc odrzucony przez wojsko. Obecnie produkowany wyłącznie na indywidualne zamówienie.


WSS Wintoriez

Bardzo ciekawy, półautomatczny karabinek teoretycznie wyborowy przeznaczony początkowo dla Specnazu. Strzela specjalną amunicją przeznaczoną wyłącznie do przebijania kamizelek kuloodpornych. Z racji na niewielki zasięg ognia skutecznego używany jednak głównie jako typowa broń szturmowa. Bardzo popularny wśród stalkerów, złomiarzy i łowców robotów.


ASM-DT

Kolejny dowód na nietuzinkowość rosyjskiej myśli technicznej. Ten zastępca karabinu APS stworzony został na potrzeby formacji nurków. Na powierzchni strzela typową amunicją karabinową, natomiast po załadowaniu specjalnymi nabojami pozwala na prowadzenia ognia również pod wodą.


TAR-21

W pierwsza (drugi to karabin Negew) racjonalna podstawa do nienawiści, jaką naziści darzą Żydów. Karabin szturmowy w układzie bullpup opracowany przez Israel Military Industries Ltd. Posiada wbudowany celownik kolimatorowy (na rynku jest też wersja wyborowa karabinu z celownikiem optycznym) oraz bardzo modernistyczny wygląd. W 2008 roku Ukraina nabyła licencje na tą broń i obecnie jest jej głównym producentem oraz użytkownikiem.


OC-14-4A Groza

Rosyjski szturmowy karabin modułowy w układzie bullpup, przeznaczony głównie dla Specnazu i jednostek tyłowych. Swój chrzest bojowy przeszedł w Czeczeni. Bardzo dobra broń, świetnie sprawdzająca się w zamkniętych pomieszczeniach. Lubiana zwłaszcza przez kalingradzkich gangsterów.

 

 

Pistolety

maszynowe

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Min. Siła

Strzały

Uwagi

CZW 438

(17 Libra)

15/30/60

2k6+1

3

600

10

-

30

PP2, S3P, Automat, Modułowy

CZW 438 M9

(9mm)

12/24/48

2k6

3

500

10

-

30

PP1, S3P, Automat, Modułowy

CZW 9

(9mm)

15/30/60

2k6

3

350

10

-

30

PP1, S3P, Automat

CZW 9 M

(9mm)

12/24/48

2k6

4

350

10

-

30

PP1, Automat

CZW 9 PS

(9mm)

12/24/48

2k6

3

350

10

-

30

PP1, S3P, Automat

Skorpion vz.61

(7,6mm)

12/24/48

2k6

3

300

10

-

20

PP1, Automat

Skorpion EVO III

(7,6mm)

12/24/48

2k6+1

3

350

10

-

20

PP1, Automat

Heckler & Koch MP5

(9mm)

Jak w

Podręczniku

Podstawowym

Strona 48

 

-

 

 

PM-84 Glauberyt

(9mm)

12/24/48

2k6

3

300

10

-

25

PP1, Automat

PMM

(9mm)

12/24/48

2k6

3

350

10

-

25

PP1, Automat, Celownik kolimatorowy.

Karabiny automatyczne

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Min. Siła

Strzały

Uwagi

CZW 9 FC

(9mm)

24/48/96

2k6

3

400

8

-

30

Automat, S3P

CZW 556

(NATO)

24/48/96

2k8

3

750

10

k6

30

PP2, Automat, Modułowy, S3P

CZ 805 Bren A1

(NATO)

24/48/96

2k8

3

750

10

k6

30

PP2, Automat, Modułowy, S3P

Sa vz.58

(M43)

24/48/96

2k8

3

400

10

k6

30

PP2, Automat

Kbs. wz 2004 Beryl

(NATO)

24/48/96

2k8

3

450

10

k6

30

PP2, Automat, S3P

MiniBeryl

(NATO)

24/48/96

2k8

3

450

8

-

30

PP2, Automat, Kompaktowy, S3P

Kałach”

Jak w

Podręczniku

Podstawowym

Strona 49

 

-

 

 

MSBS Radon

(NATO)

24/48/96

2k8

3

800

10

k6

30

PP2, Automat, Modułowy, S3P

MSBS w układzie Bullput

(NATO)

30/60/120

2k8

3

650

8

-

30

PP2, Automat, Kompaktowy, S3P

WSS Wintoriez

(Specjalna)

24/48/96

2k8

1

800

10

k6

20

PP10, Celownik optyczny

ASM-DT

(Specjalna)

24/48/96

2k8

3

800

10

k6

20

PP2, Automat, Podwodny

TAR-21

(NATO)

24/48/96

2k8

3

900

8

-

30

PP2, Automat, Modułowy, Kompaktowy, S3P, Celownik Kolimatorowy

OC-14-4A Groza

(7.62)

24/48/96

2k8+1

3

800

8

-

30

PP2, Automat, Modułowy, Kompaktowy, S3P

 


4) Karabiny maszynowe:


KPW

Radziecki, ciężki karabin maszynowy opracowany początkowo jako uzbrojenie główne dla transporterów opancerzonych. Z czasem stracił znaczenie na rzecz działek automatycznych. Wykorzystywany głównie jako broń pokładowa oraz do niszczenia umocnionych stanowisk ogniowych.


CZW 762

Czeski ręczny karabin maszynowy, z zewnątrz przypomina legendarnego kałasza. Używa jednak odmiennych mechanizmów, a pojemniejszy magazynek i większa siła ognia oraz lepszy układ celowniczy pozwalają skuteczniej pokrywać duży obszar ogniem.


Uk vz.59

Stary, czechosławacki karabin maszynowy opracowany po całkowitej rezygnacji tego kraju z radzieckiego uzbrojenia. Używany jako lekki (montowany na dwójnogu, zasilany taśmą z 50 nabojami) lub ciężki (montowany na trójnogu zasilany taśmą z 250 nabojami) karabin maszynowy. Sprawdzona, nadal używana konstrukcja.


UKM-2000

Oparta na sprawdzonym wzorcu NSV polska konstrukcja na natowską amunicję. Używany jako uniwersalny karabin maszynowy piechoty, rkm, ckm oraz oraz część uzbrojenia pojazdów pancernych, głównie Rosomaków.


WKM-B

Polski wariant karabinu NSV przeznaczony do strzelania amunicja wielkokalibrową. Służy do zestrzeliwania nisko lecących pocisków, statków powietrznych i robienia sit z lżej opancerzonych pojazdów pancernych. Dobra broń, przydatna zwłaszcza w Zonie.


NSW

Radziecki wielkokalibrowy karabin maszynowy używany jako broń piechoty, uzbrojenie przeciwlotnicze oraz wyposażenie czołgów przeznaczone do zwalczania pojazdów latających oraz żołnierzy ukrytych za przeszkodami. Strzela potężnym pociskiem zdolnym przebić płytę pancerną.


RPK

Oparta na karabinie Kałasznikowa konstrukcja radziecka. Zewnętrznie przypomina słynne AK z przedłużoną lufą, oparte na trójnogu i z innym magazynkiem. Prosta, niezawodna, sprawdzona w boju broń, do której amunicja jest powszechnie dostępna.


PK/PKS

Radziecki maszynowy karabin uniwersalny mogący służyć jako CKM oraz RKM, przeznaczony głównie do zwalczania piechoty. Dobra, niewymagająca i sprawdzona w boju, choć nieco siermiężna konstrukcja.


Kord

Wielkokalibrowy karabin maszynowy przeznaczony zarówno dla żołnierzy piechoty, jak i pojazdów, który zastąpić miał w rosyjskiej armii karabiny NSW. Faktycznie jednak obydwie konstrukcje używane są równolegle.


M134 Minigun

Amerykańska konstrukcja powstała na potrzeby wojny w Wietnamie. Jej główna rola to przyduszenie wroga ogniem w chwili lądowania śmigłowca. Wyrzuca z siebie nawet 4 000 kul na minutę pokrywając znaczny obszar śmiercionośnym gradem. Polska kupiła je na krótko przed transferem. Ulubiona broń psycholi.


Negev

Kolejna, Izraelska produkcja na ukraińskiej licencji. Tym razem jest to ręczny karabin maszynowy mogący też pełnić funkcję karabinu szturmowego. Wówczas ręka strzelca oparta jest na specjalnym, przednim chwycie pistoletowym.

 

 

 

Karabiny maszynowe

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Min. Siła

Strzały

Uwagi

KPW

(14,5x114mm)

50/100/200

2k12

3

2000

80

k8

40

PP8, BC, Nieruchomy

CZW 762

7.62×39mm M43

24/48/96

2k8+1

4

500

15

k8

100

PP2

Uk vz.59

(7.62)

30/60/120

2k8+1

4

500

15

k8

250

PP2, Nieporęczny, Dwójnóg

UKM-2000

(7.62 NATO)

30/60/120

2k8+1

4

500

15

k8

250

PP2, Nieporęczny

WKM-B

(12,7 NATO)

50/100/200

2k10

3

1000

40

k8

50

PP4, Bardzo nieporęczny, Zespołowy, BC

NSW

(12,7)

50/100/200

2k10

3

1000

40

k8

50

PP4, Bardzo nieporęczny, Zespołowy, BC

RPK

(7.62)

30/60/120

2k8+1

4

500

12

k6

75

PP2, Dwójnóg, Nieporęczny

PK/PKS

(7.62 NATO)

30/60/120

2k8

4

600

12

k6

250

PP2, Dwójnóg

Kord

(12,7)

50/100/200

2k10

3

1000

40

k8

50

PP4, Bardzo nieporęczny, Zespołowy, BC

M134 Minigun

(Specjalna)

50/100/200

2k8

1

2000

80

k8

1

PP2, Bardzo Nieporęczny

Negev

(Specjalna)

30/60/120

2k8

4

600

12

k6

150

PP2, Dwójnóg


5) Karabiny wyborowe:

 

CZW 127:

Antymateriałowy karabin wyborowy czeskiej produkcji. Przeznaczony przede wszystkim do zwalczania lekko opancerzonych celów, jak samochody patrolowe, śmigłowce etc. Nadaje się także do strzelanie do ludzi, bez powodowania takich sensacji, jak TOR.


SVD Dragunov

Samopowtarzalny karabin snajperski opracowany jeszcze w latach 60-tych na potrzeby armii radzieckiej. Obecnie używany w wersjach zmodernizowanych. Sprawdzony w boju, niezawodny i skuteczny.


BOR

Polski, samopowtarzalny karabin wyborowy w układzie bullpup z wbudowanym celownikiem teleskopowym oraz dwójnogiem. Zasadniczo służyć ma do podobnych zadań jak stare Dragunovy.


Alex-762

Niewiele młodszy kuzyn BOR na amunicję 338 Lapua Magnum. Nieco cięższy i większy od swojego kuzyna służy głównie do strzelania na dystanse przekraczające 1000 metrów.


TOR

Polski karabin przeciwsprzętowy przeznaczony do niszczenia niewybuchów i lekko opancerzonych celów wojskowych. Zwykle obsługiwany jest w pozycji leżącej, strzał w pozycji stojącej lub klęczącej jest niemożliwy. Posiada wbudowany celownik optyczny i dwójnóg.


OSW-96

Rosyjski karabin przeciwsprzętowy. Obok TOR-a podstawowe narzędzie pracy złomiarzy. Po trafieniu w głowę androida szturmowego ta odpada od korpusu i przelatuje dwa metry. Ludzka: obryzguje szczątkami wszystko w takim samym promieniu


CZ 750 Sniper:

Karabin snajperski i strzelba, będący wariantem rozwojowym słynnego CZ-550, ongiś stosowanego jako broń snajperska przez większość policji świata. Zaopatrzona w celownik teleskopowy broń jest ulubionym wyposażeniem myśliwych polujących na rozmaite, groźne zwierzęta.

 

 

 

CZW 127

(12,7 NATO)

50/100/200

2k10

900

0

35

k8

12

PP4, BC, Nieporęczny,

Celownik optyczny, Dwójnóg

SVD Dragunov

(7.62)

30/60/120

2k8+1

1

500

10

k6

10

PP2, Celownik optyczny

BOR

(7.62 NATO)

30/60/120

2k8+1

1

500

10

k6

10

PP2, Celownik optyczny, Dwójnóg

Alex-762

(Lapua Magnum)

30/60/120

2k8+1

1

500

10

k6

10

PP4, Celownik optyczny, Dwójnóg

TOR

(12,7 NATO)

50/100/200

2k12+1

1

2000

40

k10

7

PP10, BC, Bardzo nieporęczny,

Celownik optyczny, Dwójnóg

OSW-96

(12,7)

50/100/200

2k12+1

1

2000

40

k10

5

PP10, BC, Celownik optyczny, Dwójnóg

Bardzo nieporęczny,

CZ 750 Sniper:

(7.62 NATO)

24/48/96

2k8

1

350

8

-

5

PP2, Celownik optyczny,

 


6) Pistolety:


CZ 75

Stary, ale sprawdzony, czeski pistolet powtarzalny pamiętający jeszcze lata 70-te. Mimo to nadal jest popularny, zwłaszcza na rynku cywilnym. Niezawodna, sprawdzona broń do samoobrony. Obecnie wycofany z wojska i policji.


CZ 82

Planowany następca CZ 75, obecnie, z racji wycofania z użycia amunicji nie używany już przez służby mundurowe. Nadal jednak pozostaje jedną z podstawowych broni do samoobrony.


CZ 97B

Młodszy brat CZ 75 na większe naboje. Ulubiona broń wszystkich twardzieli odkąd Desert Eagel nie jest dostępny na rynku. Mimo zwiększonego rozmiaru zachował całą ergonomię i wygodną konstrukcję, które zapewniły jego bratu wygodę użycia.


CZ 100

Reklamowany jako pierwszy czeski pistolet z syntetyków. Tak naprawdę nic rewelacyjnego, choć należy zauważyć, że producentowi nie zdarzyło się wypuścić kiepskiej broni. Bardzo popularna wśród przestępców, gdyż nie da się je wykryć detektorami metalu.


WIST-94

Legendarny z uwagi na swą „niezawodność”. Na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, kusi masą bajerów jak wbudowany pointer laserowy. Niestety jakość wykonania jest słaba. Znane są przypadki, gdy na 10 strzałów WIST zacinał się 10 razy, łamał mu się spust lub psuły się inne elementy. Mimo to polskie służby używają go z uporem maniaka. Większość ich funkcjonariuszy zaopatruje się więc w inną broń krótką na własną rękę.


Grand Power K100

Nietypowa, bo słowacka konstrukcja. Broń posiada możliwość strzelania dubletami oraz wbudowaną szynę picatinny do montażu wyposażenia dodatkowego. Jego rama została wykonana z polimerów z dodatkiem włókna szklanego co utrudnia jej wykrycie oraz zmniejsza ciężar.


Walther P99

Niemiecka modernizacja z lat 90-tych opracowanego jeszcze w III Rzeszy Walthera PP produkowana na licencji w Radomiu. Broń bardzo dobra i niezawodna, bardzo lubiana przez wszystkich, którzy mieli do czynienia z WIST-em.


MAG

Wyposażony w szynę picatinny polski pistolet przeznaczony początkowo dla wojska (które wolało WIST-a) i Policji (która wolała Glocki i Walther P99). Obecnie produkowany wyłącznie na zamówienie.


Makarov PM

Stary, radziecki pistolet wzorowany na jeszcze starszym Walther PP. Początkowo główna broń radzieckiej milicji. Z racji na łatwą dostępność na rynku ulubiona spluwa średniego kalibru przestępców.


Gward

Zaprojektowany w latach 90-tych rewolwer polskiej produkcji. Jedyna, seryjnie wytwarzana broń tego typu w kraju. Obecnie produkowana wyłącznie na indywidualne zamówienie.


SPP-1

Radziecki pistolet do strzelań podwodnych. Do upadku Związku Radzieckiego miał status broni tajnej. Obecnie produkowany jedynie na zamówienie. Na powierzchni strzela normalną amunicją pistoletową, pod wodą specjalnymi nabojami.


PJ-a

Zaprojektowany już w XXI wieku pistolet rosyjski dla armii. Częściowo zbudowany z polimerów, dysponujący możliwością przełączenia ognia na tryb dubeltowy doskonale sprawdził się w Czeczeni. Obecnie ulubiona broń krótka Rosjan.


SPS Giurza

Stworzony głównie jako broń radzieckich jednostek specjalnych i tajnych służb obecnie stanowi ulubioną broń zabójców i stalkerów. Pistolet służy głównie do strzelania do celów w kamizelkach kuloodpornych, jednak wystrzelony zeń pocisk jest zdolny przebić nawet pancerz samochodu patrolowego.


MR-444

Pistolety skonstruowane na początku XXI wieku w Rosji, głównie z myślą o zastąpieniu broni na amunicję Makarova. Posiadają możliwość strzału dubeltowego, co znacząco zwiększa ich siłę rażenia.

 

 

Pistolety

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Min. Siła

Strzały

Uwagi

CZ 75 (9mm)

12/24/48

2k6

1

200

3

-

16

PP1

CZ 82

(Makarov)

12/24/48

2k6+1

1

200

4

-

15

PP1

CZ 97B

(45 ACP)

15/30/60

2k8

1

300

8

-

10

PP2

CZ 100

(9mm)

12/24/48

2k6+1

1

250

4

-

14

PP1, Syntetyki

WIST-94

(9mm)

12/24/48

2k6

1

150

3

-

16

PP1, Awaryjny

Grand Power K100

(9mm)

12/24/48

2k6+1

1

300

4

-

17

PP1, Syntetyki, Dublet

Walther P99

(7,6mm)

12/24/48

2k6

1

200

3

-

15

PP1

MAG

(9mm)

12/24/48

2k6+1

1

200

4

-

15

PP1

Makarov PM

(Makarov)

12/24/48

2k6

1

200

3

-

8

PP1

Gward

(.38 Special)

12/24/48

2k6

1

200

3

-

6

PP1, Rewolwer

SPP-1

(Specjalna)

12/24/48

2k6+1

1

500

4

-

4

Podwodna

PJ-a

(9mm)

12/24/48

2k6+1

1

350

4

-

18

PP1, Dublet, Syntetyki

SPS Giurza

(Specjalna)

12/24/48

2k6+1

1

500

6

-

18

PP:8

MR-444

(9mm i Makarov)

12/24/48

2k6+1

1

250

4

-

15

PP1. Dublet

 

 

7) Wyrzutnie rakietowe i granatniki:


RAG-30:

Czeski granatnik automatyczny na ruskie granaty VOG-17. Nowoczesna budowa powoduje, że uzbrojenie to posiada szereg zalet w stosunku do swoich krewniaków, wśród których chyba najważniejszą jest niewielka waga. Dzięki temu broń może być obsługiwana przez pojedynczego żołnierza.


GA-40

Polski granatnik automatyczny stworzony na początku XXI wieku w odpowiedzi na zapotrzebowanie wojska. Początkowo stosowany jako element uzbrojenia pojazdów, później także jako broń oblężnicza i obronna.


RPG-7

Stary, sprawdzony, radziecki granatnik pomyślany jako broń przeciwpancerna, faktycznie używany także do zwalczania siły żywej. Teoretycznie zdolny jest razić cele w odległości nawet 500 metrów, faktycznie jednak w wypadku tej broni najlepiej ufać zasadzie im bliżej, tym lepiej.


RPG-75

Czeski, jednostrzałowy, bezodrzutowy granatnik przeciwpancerny. Mniejszy i lżejszy od RPG-7, za to posiadający mniejszy zasięg efektywny. Mimo to, dzięki dostępności amunicji i ekonomiczności użycia stanowi jedno z ważniejszych narzędzi pracy Stalkerów.


Carl Gustav M3

Szwedzkie działo bezodrzutowe używane jako granatnik przeciwpancerny. Może być niesione przez pojedynczego żołnierza, posiada też dobre parametry strzeleckie, przez co przed transferem używane było przez oddziały specjalne całego świata.


Pallad-D

Polski granatnik podwieszany przeznaczony do zwalczania siły żywej. Po zastosowaniu chwytu pistoletowego i składanej kolby stosowany także jako broń samodzielna.


AGS-17 Plamja

Stary, radziecki granatnik automatyczny zdolny do strzelania krótkimi i długimi seriami ciężkich pocisków podawanych z taśmy. Na polu walki może być przenoszony przez pojazdy, helikoptery lub trzyosobowe (dwóch żołnierzy dźwiga sprzęt, trzeci amunicję) sekcje żołnierzy.


M-72 LAW

Amerykański jednostrzałowy granatnik rakietowy, który w latach 60 zastąpił bazooki. Czesi wyposażyli się w tą broń z myślą o wycofaniu RPG. LAW posiada nieco krótszy zasięg, jednak jest lżejszy i znacząco poręczniejszy.


RPG-76 Komar

Polski, jednorazowy granatnik przeciwpancerny pamiętający jeszcze czasy Gierka. Jego produkcję wznowiono pod koniec lat 20-tych, jako tanią broń przeciwpancerną. Obecnie Wojsko Polskie posiada około ćwierć miliona tych wyrzutni i drugie tyle starych egzemplarzy pamiętających jeszcze lata 80-te. Ulubiona broń wszystkich tych, którzy niskim nakładem środków chcą rozwalić czołg albo coś w tym rodzaju.


Mk. 19 Mod3

Trzecia wersja amerykańskiego granatnika automatycznego pamiętającego jeszcze czasy Wojny w Wietnamie. Świetna, sprawdzona w wielu konfliktach konstrukcja. Wojsko Polskie w latach 90-tych nabyło pewną ilość tych urządzeń.


M-98

98 milimetrowy moździerz piechoty, obecnie podstawowa broń wsparcia żołnierzy polskich wojsk desantowo-szturmowych, aeromobilnych, zmechanizowanych i piechoty górskiej. Początkowo krytykowany z uwagi na zmniejszoną siłę ognia w stosunku do moździerzy 120 milimetrów po reaktywowaniu prac nad samonaprowadzającą amunicją kumulacyjną RAD-1 oraz zamówieniu systemów kierowania ogniem Radon stał się wyjątkowo niebezpieczną bronią.


SPG-9

Radzieckie działo bezodrzutowe oficjalnie klasyfikowane jako ciężki granatnik przeciwpancerny. Strzela armatnią amunicją rakietową. W chwili transferu było już konstrukcją przestarzałą. Jednak nadal broń ta jest zdolna przedziurawić pancerz niemieckiego czołgu.


RGA-86

Polski granatnik rewolwerowy, przeznaczony głównie do użycia w policji. Z racji na dość dużą szybkostrzelność ostatnimi czasy bywa używany także na polach walki, głównie przez oddziały nieregularne. Jego głównym przeznaczeniem jest miotanie pocisków obezwładniających i gazowych, ale można użyć też ostrej amunicji.


Ręczna Wyrzutnia Rakietowa:

Wyrzutnia pocisków rakietowych przenoszona przez żołnierzy na plecach. Występuje w milionach wersji, które zasadniczo podzielić można na dwa typy: przeciwlotnicze i przeciwpancerne. Te pierwsze nie nadają się do rażenia celów naziemnych, drugi do celów powietrznych. Pociski z ręcznych wyrzutni działa jak opisany na stronie 45 Podręcznika Podstawowego z tą różnicą, że zamiast Pilotowania do namierzania celów używa się Strzelania. Ręczna wyrzutnia rakietowa strzelać może następującymi typami pocisków:

- Rakiety Niekierowane: Działają jak pociski z 45 strony podręcznika, przy czym cel nie otrzymuje kary do prób uniknięcia ich. Cena: 1000 PLN / sztuka.

- Rakiety kierowane ciągnionym drutem: Obecnie używane tylko przez Niemców. Cel otrzymuje karę -2 zamiast -4 do prób uniknięcia ich. Oprócz tego działają jak opisane na stronie 45. Cena: 100 000 DeutschMarek

- Rakiety kierowane SALCOS lub na podczerwień: Działają jak opisane na stronie 45 Podręcznika Podstawowego. Cena: 50 000 PLN / sztuka

- Fire and Forget: Działają jak opisane na stronie 45 Podręcznika Podstawowego, jednak cel otrzymuje karę -8 do testów uniknięcia ich. Cena: 100 000 PLN / Sztuka


RPO Trzmiel

Radziecki rakietowy miotacz ognia wypróbowany w Afganistanie i Czeczeni. Broń jednorazowego użytku strzelająca pociskami rozrzucającymi na wroga mieszankę zapalającą, zdolnymi przebijać ściany i penetrować nawet najdrobniejsze zakamarki pomieszczeń w chwili, gdy obsługa znajduje się na bezpiecznej odległości.

Trzmiele strzelają jedynie pociskami dymnymi, zapalającymi, termobarycznymi lub kumulacyjno-termobarycznymi.


RWGŁ

PRL-owski granatnik o układzie karabinku AKMS służący jako wyrzutnia granatów łzawiących (może też strzelać siatką). Zasadniczo nie ma zastosowań militarnych. Służy głównie jako broń

policji.

RGWŁ strzela tylko siatką lub granatami gazowymi.


LM-60

Lekki moździerz piechoty polskiej produkcji, początkowo pomyślany jako broń dla oddziałów aeromobilnych, z czasem wprowadzona jako uzbrojenie etatowe wozów rozpoznania i plutonów piechoty oraz oddziałów górskich. Stanowi podstawową broń wsparcia.

 

 

Wyrzutnie rakietowe i Granatniki

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Min. Siła

Strzały

Uwagi

GA-40

24/48/96

3k6

3

4000

80

-

30

Średni wzornik wybuchu, Zespołowy, BC, S3P

RAG-30

24/48/96

3k6

3

6000

12

k8

6

Średni wzornik wybuchu, BC, S3P, Nieporęczny

RPG-7

24/48/96

4k8

1

1000

12

k8

1

PP:30, Nieporęczny, BC, Duży wzornik wybuchu

RPG-75

15/30/60

4k8

1

1000

12

k8

1

PP:30, Nieporęczny, BC, Duży wzornik wybuchu

Carl Gustav M3

30/60/120

4k8+2

1

3000

15

k8

1

PP:30, Nieporęczny, BC

Pallad-D

12/24/48

3k6

1

300

4

-

1

Średni wzornik wybuchu,

AGS-17 Plamja

24/48/96

3k6

3

4000

80

-

29

Średni wzornik wybuchu,Zespołowy, BC, S3P

M-72 LAW

Jak

w

Podręcznik

Podstawowy

Strona 51

 

 

 

RPG-76 Komar

24/48/96

4k8

1

150

6

k6

1

PP:30, Nieporęczny, BC, Jednorazowy, Duży wzornik wybuchu, Tylko pociski kumulacyjne

Mk. 19 Mod3

24/48/96

3k6

3

4000

80

-

30

Średni wzornik wybuchu,Zespołowy, BC, S3P

M-98

100/200/400

4k8+2

1

10 000

100

-

1

PP:30, Zespołowy, BC, Duży wzornik wybuchu, Stromotorowa

SPG-9

30/60/120

4k8+2

1

2000

60

-

1

PP:30, Bardzo nieporęczny, BC, Zespołowy, Duży wzornik wybuchu

Ręczna Wyrzutnia Rakietowa:

100/200/400

4k8+2

Patrz: Rakiety

500

15

k8

Zależnie od zasobnika

PP:30, Bardzo nieporęczny, BC, Duży wzornik wybuchu, Stromotorowa

RPO Trzmiel

24/48/96

4k8+2

1

150

6

k8

1

PP:15, Nieporęczny, Jednorazowy, Duży wzornik wybuchu

RWGŁ

15/30/45

3k6

1

450

10

-

1

Średni wzornik wybuchu,

LM-60

50/100/200

4k8+2

1

20 000

60

-

1

PP:30, Zespołowy, BC, Duży wzornik wybuchu, Stromotorowa

RGA-86

12/24/48

3k6

3

2000

15

k6

15

Nieporęczny, Średni wzornik wybuchu, S3P

 


8) Strzelby:


ZAH-1

Początkowo stworzona jako projekt teoretyczny, nie przeznaczony do użycia. Z braku konkurencyjnego uzbrojenia sprawił, że wdrożono ją do produkcji. Jest strzelbą powtarzalną przeładowywaną ruchem łoża, fizycznie podobną do karabinu AKM.


Remington 870 MCS

Znana z filmów modularna strzelba wojskowo-policyjna amerykańskiej produkcji, a raczej jej podróbka. Broń działa w układzie pump-action, przeładowywana jest ręcznie, co ułatwia korzystanie z pocisków obezwładniających (mających zbyt małą energię, by stosować je w broni automatycznej). Posiada adapter pozwalający montować ją pod innymi broniami na szynach picatinny.


Sajga

Rosyjska strzelba automatyczna, fizycznie podobna do karabiny AKM, a konstrukcyjnie oparta na karabinie AK-74. Doskonała broń na dinozaury.


KS-23

Rosyjska strzelba przeznaczona dla policji, głównie do miotania ładunków obezwładniających. Sprawdza się w tym zadaniu średnio, gdyż wystrzeliwane z niej pociski mają duże szanse zabić cel.

 

 

Strzelby

Zasięg

Obrażenia

SzS

Cena

Waga

Min. Siła

Strzały

Uwagi

ZAH-1

(.12)

12/24/48

1-3k6

1

400

8

-

10

Strzelba

Remington 870 MCS

(.12)

Jak

Pomka

Podręcznik

Podstawowy

Strona 49

 

 

 

Sajga-12

(.12)

12/24/48

1-3k6

3

700

12

k6

30

Strzelba, Automat, S3P

KS-23

(23mm)

12/24/48

1-3k6

1

150

8

-

3

Strzelba

 

 

9) Broń, a sprawa polska:


Powiedzmy sobie szczerze: dostęp do broni w Polsce jest trudny. W szczególności zaś legalny dostęp do broni. Zasadniczo w naszym pięknym kraju legalnie broń posiadać mogą trzy kategorie osób: cywile, pracownicy agencji ochrony i pracownicy służb mundurowych. Otrzymanie pozwolenia na broń dla cywila jest trudne, wymaga pokonania szeregu biurokratycznych barier i w ostatecznym rozrachunku zależy od widzimisię komendanta policji. Co więcej: nawet po jego otrzymaniu posiadać można wyłącznie broń krótką (tzn. pistolet) lub (jeśli należy się do związku łowieckiego) myśliwską. Broń taka przechodzi szereg testów, między innymi badany jest przekrój lufy, posiada też numery identyfikacyjne. W wypadku jej bezprawnego użycia dojście do tego, kto był jej właścicielem jest bardzo proste. W zasadzie jedynym momentem, w którym cywil może użyć broni legalnie jest obrona życia ludzkiego. W innych przypadkach, gdy ludzie nie są zagrożeni pociągnięcie za spust nie jest legalne.


Agencje Ochrony używają broni na innych zasadach. Firmy tego typu mogą posiadać pistolety, pistolety maszynowe oraz strzelby (w Czechach i na Słowacji także karabiny szturmowe) oraz wydać je pracownikom posiadającym stosowne przeszkolenie, nawet, jeśli ci nie mają pozwoleń na broń. Od roku 1926 w Polsce można uzyskać także koncesje „na badanie terenów zniszczonych Burzą Czasoprzestrzenną” oraz „Podwykonawcy Zadań Militarnych” czyli (pisząc w skrócie) najemnika. Firmy zajmujące się tą działalnością (w tym także jednoosobowe działalności) mogą posiadać w zasadzie dowolną broń, pod warunkiem jednak, że nie wykorzystają jej w granicach żadnego państwa, z którym III Rzeczpospolita nie prowadzi wojny.


Służby mundurowe, w rodzaju wojska czy policji zwyczajnie mogą używać broni i to dowolnej, jednak pod warunkiem, że otrzymają taki rozkaz od uprawnionych przełożonych. Bez niego nie mogą jej nawet odbezpieczyć. Broń taka zasadniczo po zakończeniu zadania musi wrócić na posterunek lub do jednostki i nie ma prawa ich opuścić bez wiedzy przełożonego. Jedyny wyjątek ponownie stanowi broń krótka, którą żołnierze, agenci i policjanci mogą posiadać poza służbą do obrony osobistej. Jakiekolwiek wykorzystanie poza służbą wojskowej lub policyjnej broni dla celów prywatnych jest ciężkim przestępstwem i w najlepszym wypadku zakończy się wydaleniem ze służby.


Nielegalnie natomiast posiadać i używać można dowolne uzbrojenie, jakie da się kupić na czarnym rynku. A od lat kupić można wszystko. Nawet rakiety kierowane. Obecnie na czarny rynek trafiła nieprzebrana ilość broni. Jej źródła są różne. Tradycyjnie najważniejszym źródłem nielegalnego uzbrojenia jest Kaliningrad, gdzie w prawdzie jakieś zasady obrotu bronią są, ale nikt ich od dawna nie przestrzega poza jedną: z Hitlerowcami handlować ma prawo tylko Admirał. Drugie źródło „dary” dla państw Zachodnich. Jak powszechnie wiadomo spora część dostaw odbywa się rękoma prywatnych „firm” transportowych zajmujących się przemytem. Państwo patrzy na ten proceder przez palce. Spora część broni wysyłana do Jugosławii, Skandynawii czy Francji nigdy tam jednak nie trafia znajdując nabywców na miejscu. W efekcie na czarnym rynku nabyć można wszystko, co dusza zapragnie, nawet granatnik automatyczny.


Co innego jeśli chodzi o użycie. Już posiadanie nielegalnej i niezarejestrowanej broni lub materiałów wybuchowych jest ciężkim przestępstwem, które – w wypadku znalezienia jej przez funkcjonariusza – zakończy się natychmiastowym zatrzymaniem winowajcy i przeszukaniem jego domu. Co więcej, mimo że w Polsce każdego dnia zostają zamordowane 3 osoby większość z tych przestępstw popełniana jest bez użycia broni. Ostra strzelanina ma więc ogromne szanse przedrzeć się do mediów i z całą pewnością nie zostanie zapomniana przez organy ścigania. Co zaś się tyczy przestępstw w rodzaju użycia na ulicach miast takiego uzbrojenia jak wielkokalibrowe karabiny maszynowe, rakiety kierowane czy granatniki przeciwpancerne, to powiedzieć o nich można tylko jedno z całą pewnością: sprawca będzie w telewizji... W każdych wiadomościach i w każdym serwisie newsowym. I to przez minimum miesiąc.


Co zaś się tyczy reszty świata, to prawdopodobnie również obowiązują w nich jakieś reguły i prawa dotyczące wykorzystania broni. Nikt się jednak nimi nie przejmuje.

Komentarze


~Ktoś

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
1 i 3)Rozumiem
2)Z trudem trawię tą informację, ale ją też rozumiem.

I jeszcze jedno pytanie:
4)Czy nie korzystniej geograficznie będzie umieszczenie stolicy państw wampirzych gdzieś w Siedmiogrodzie? W Kluż-Napoka, Braszowie a może w Alba-Iulia?
15-10-2011 17:35
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Bo ja wiem? Na stolicę Elżbiety Batory faktycznie by pasował.
15-10-2011 18:50
~Ktoś

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ale skoro to w praktyce unia realna to jednak można jednak umieścić główny dwór wampirzego małżeństwa gdzieś w Transylwanii.
I jeszcze mam piąte pytanie:
5)Jak się układają granice Węgro-Rumunii? Jest to połączenie obecnych granic Węgier i Rumunii czy może są jakieś inne?
Przy okazji - skoro nie doszło do traktatu w Trianon, wschodnia granica Węgier powinna przebiegać na łuku Karpat.
15-10-2011 19:58
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Zastanowię się nad tą stolicą.

Przebieg granicy to byłaby naprawdę interesująca kwestia. Ja jednak zostawiłbym je historyczne.
15-10-2011 23:39
~Ktoś

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
To miło, że przemyślisz moje spostrzeżenia.

Co do granic to proponuję:
-Siedmiogród i Banat jest węgierski. Tu nie mam żadnych wątpliwości.
-Rumunia to przede wszystkim Wołoszczyzna i Mołdawia (http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8 %99ier:Tara_Rumaneasca_map.png i http://upload.wikimedia.org/wikipe dia/commons/b/b3/PhysicalAncientMold avia.jpg). Dobrudża, czyli wybrzeże obecnej Rumunii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dobru d%C5%BCa) może być jak teraz.
-Na granica węgiersko-słowacka jest jak teraz.
-Skoro jest Jugosławia to proponuję zabrać Węgrom tylko Królestwo Chorwacjo-Slawońskie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3 %B3jjedyne_Kr%C3%B3lestwo_Chorwacji, _Slawonii_i_Dalmacji).
-Granica austriacko-węgierska przebiega na Litawie. Czyli, http://pl.wikipedia.org/wiki/Burge nland
16-10-2011 22:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.