string(15) ""
» Blog » D&D: Lewak vol. 2
14-11-2020 10:46

D&D: Lewak vol. 2

W działach: D&D, broń, magiczne przedmioty | Odsłony: 192

D&D: Lewak vol. 2

W zeszłym tygodniu był zwykły lewak, a teraz przyszedł czas na jego magicznego kolegę, należącego do pewnego ekscentrycznego maga ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
+1

Ej, fajne :3

14-11-2020 14:39
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

Fajne, fajne, ale generalnie lewak w Twoim wykonaniu uważam za przegięty - taki sztylet, tylko lepszy pod każdym względem. Jeszcze żeby nie był bronią prostą, to jakoś miałoby to zastosowanie, ale w takim kształcie, jak proponujesz, czyni zwykły sztylet bezużytecznym.

Nie wiem, czy +3 do pancerza jako reakcja to nie za dużo, ale słabo znam mechanikę najnowszej edycji.

14-11-2020 16:41
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

- magiczne przedmioty mają do siebie to, że są przegięte ;)

- 1. poziomowe zaklęcie Tarcza (Shield), które również działa jako reakcja, daje +5 do KP aż do początku następnej postaci (a nie tylko na jeden atak) + chroni przed magicznym pociskiem.

- należy pamiętać, że postać ma tylko 1 reakcję na rundę, więc jeśli skorzysta raz z parowania, nie będzie mogła ani powtórzyć tego manewru, ani wyprowadzić ciętej riposty, ani skorzystać z innych możliwości wykorzystania tego typu akcji (np. okazyjnego ataku, jeśli wróg zacznie uciekać po nieudanym ataku i opuści zasięg oręża postaci).

14-11-2020 17:11
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

Nawet magiczne przedmioty niekoniecznie muszą być przegięte. A zwykły, niemagiczny lewak przewyższa sztylet na tyle, że faktycznie czyni go bezużytecznym.

Porównanie z Tarczą też wychodzi na korzyść lewaka - zaklęcia może rzucać tylko część postaci, a ich dostępność jest mocno ograniczona. Tymczasem  parowania można używać co rundę, bez ograniczeń.

14-11-2020 17:40
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

@AdamWaskiewicz

- No nie muszą, ale mogą i zwykle są ;)

- w przypadku zwykłego lewaka sugeruję opcjonalnie posiadanie atutu do wykorzystania jego specjalnych właściwości (i ograniczenie ich wykorzystania do walki z przeciwnikami wyposażonymi w niektóre typy oręża),

- w 5e rozbrojenie i roztrzaskanie broni nie istnieje w mechanice, bo te manewry są mało opłacalne - w przeciwieństwie do 3e, postać atakująca bez broni nie prowokuje okazyjnych ataków, a wyciągnięcie zapasowej broni to darmowa akcja, która również nie prowokuje okazyjnych ataków, tak samo jak podniesienie broni z podłogi albo chwycenie za improwizowany oręż. Szybciej można sprowadzić do parteru oponenta atakując go niż próbując rozbroić lub zniszczyć jego broń.

- ww. cechy, jak kto się uprze, można przypisać do innych broni (np. trójzębu, kiścienia, bicza).

- dostęp do 1. poziomowego zaklęcia dla maga/zaklinacza jest powszechny (jeśli MG banuje ten czar uznając go za przegięty, to należy mówić o jego złej woli i poszukać  innego MG ;)). Wystarczy przy tworzeniu postaci zadeklarować i gotowe. Zakupienie zwoju również nie powinno być ani problematyczne ani kosztowne.

- magiczne przedmioty w 5e nie są tak powszechne jak w 3e czy 4e, a dostęp do nich zależy od MG. Drużyna raczej podczas przygody nie znajdzie kilku takich samych egzemplarzy magicznej broni.

- każda magiczna broń daje znaczną przewagę z uwagi na niwelowanie odporności/niepodatności na obrażenia czy trwałości (np. niepodatność na korozję w trakcie walki rdzewnikiem lub szlamami)

14-11-2020 18:39
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

Zaklęcia może używać tylko czarodziej / zaklinacz. Lewaka - każdy. Zaklęcie można (o ile się je ma) rzucić ograniczoną liczbę razy (i w tym znaczeniu piszę o ograniczonej dostępności). Lewaka można używać bez limitu.

14-11-2020 19:23
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

@AdamWaskiewicz

- każdy, który akurat ma takiego specyficznego magicznego lewaka, który możliwe, że jest jedyny w swoim rodzaju w cały uniwersum :) A magiem/zaklinaczem (lub ew. arkanicznym szutkmistrzem albo błędnym knechtem) może zostać każdy. Niech żyją multiklasy!

- tak samo jak zaklęcie Magiczna broń (magic weapon), a mimo to broń +1 jest dość popularnym magicznym orężem ;)

- tak sobie jeszcze myślę, że w przypadku zwykłego lewaka alternatywnym rozwiązaniem dla konieczności posiadania atut "Oburęczność", byłoby zastąpienie biegłości "sztylet" biegłością "rapier". Tworzenie nowej, egzotycznej kategorii broni wymagającej poświecenia atutu w 5e mija się z celem.

14-11-2020 19:49
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby uczynienie z lewaka broni żołnierskiej - byłby wówczas w dalszym ciągu lepszy od sztyletu, ale mniej dostępny. Trochę jak kukri w edycji 3.5.

14-11-2020 20:09
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

- rapier jest bronią żołnierską. Zrównanie lewaka z rapierem pozwoli zachować go na liście broni łotra i barda, klas postaci, które lubią bawić się w szermierkę. Tak wiem, że to inne bronie, ale w praktyce lewak i rapier to dobrzy kumple, którzy lubią grać w jednym zespole ;)

- kurki w 3,5 było żołnierskie czy egzotyczne? Kojarzę, że tak samo jak rapier (i chyba sejmitar?) miało fajny krytyk.

- PS: Jeśli chodzi o magicznego lewaka - bardziej spodziewałem się, że riposta z ułatwieniem będzie uznana za zbyt przegiętą (tj. potencjalnie jeden dodatkowy atak na rundę i dodatkowa opcja dla Łotra do wykonania ukradkowego ataku, i to w dodatku z ułatwieniem) niż możliwość sparowania ciosu.

14-11-2020 20:32
Kamulec
   
Ocena:
+1

W 3. edycji są prosta (sztylet), żołnierska (rapier) i egzotyczna (kukri).

14-11-2020 21:34
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

kukri w 3.0 było egzotyczne (i w efekcie nikt go nie uzywał), w 3.5 żołnierskie

14-11-2020 22:20
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Zmieniłem wymaganą biegłość obu lewaków z broni prostej (sztylet) na broń żołnierską (rapier) oraz w przypadku Lewaka Corwyna zmieniłem jej status (powszechność?) z niespotykanego na rzadki.

@AdamWaskiewicz

Dziękuję za uwagi i dyskusję. Pozdrawiam :)

15-11-2020 10:32
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Wykułem własnoręcznie Lewak Corwyna. Wizualizacja w notce  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

27-11-2020 18:25

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.