» Recenzje » Czerwień

Czerwień


wersja do druku

Ludzkość zero, komputer jeden

Redakcja: Tomasz 'Asthariel' Lisek, Jarek 'jareckr' Rusak

Czerwień
Konflikt wojenny? Jest. Inteligentny główny bohater? Obecny. Wątek miłosny? Także. Super nowoczesna nanotechnologia? Z pewnością. Czerwień Lindy Nagaty posiada elementy, które nie tylko zwrócą uwagę czytelnika, ale utrzymają ją do samego zakończenia.

Powieść przedstawia historię porucznika Jamesa Shelleya, dowódcy jednego z najbardziej elitarnych oddziałów Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych – Połączonej Grupy Bojowej. Rzucony w sam środek konfliktu wojennego w Sahelu w Afryce, wyrusza wraz ze swoim oddziałem na obchód terenów wokół fortu Dassari. Pięcioosobowy zespół wyszkolonych żołnierzy wyposażony w egzoszkielety ma za zadanie zabezpieczać obszar, a w razie napotkania przeciwnika bezwzględnie go eliminować. W niespodziewanym ataku wrogich myśliwców na fort, Porucznik zostaje ciężko ranny, a obrażenia są niestety na tyle poważne, że nie jest w stanie wrócić do czynnej służby. Wojsko składa mu zatem niecodzienną propozycję – udział w eksperymentalnym programie cyborgizacji żołnierzy. Jednak kusząca oferta okazuje się być dopiero początkiem prawdziwych problemów...

Tekst rozpoczyna się niezbyt ciekawie: poznajemy bohaterów, lekki zarys polityczny wojny w państwach afrykańskich oraz stosunek wojskowych do konfliktu. Stan ten pisarka utrzymuje przez pierwsze kilkanaście stron, dostarczając czytelnikowi niczym nie wyróżniającą się historię. Ale spokojnie, Nagata dosłownie w kilka chwil potrafi wprowadzić do fabuły dodatkowe czynniki, które ekspresowo podkręcają tempo akcji, zmieniając przygody bohaterów w krwawą walkę o życie. Przez całą książkę utrzymuje podobny bilans pomiędzy wywoływaniem napięcia w oczekiwaniu na kolejną bijatykę, a spokojnym zagłębianiem się w interakcje postaci. W pierwszym przypadku czytelnicy z pewnością docenią kreatywność pisarki oraz zgrabne przeplatanie się wątków (romantyzm na tle konfliktu korporacji). W drugim, obracające się wydarzenia wokół rodziny Shelleya i Lissy - jego byłej dziewczyny w żaden sposób nie zakłócają głównego motywu historii, czyli tajemniczej siły sterującej życiem na Ziemi, chociaż o samej wspomnianej dowiadujemy się niewiele.

Co do bohaterów, to trudno zarzucić autorce, że zostali źle zarysowani. Wręcz przeciwnie, każda osoba posiada cechy dopasowane do swojego trybu życia: James Shelley to inteligentny gość, łamacz serc oraz "Pan prawie doskonały"; doktor Joby Nakagawa, to ekscentryczny, samolubny naukowiec, przekonany, że pewnego dnia zdobędzie Nagrodę Nobla; Pułkownik Kendrick Steven jest jedną z tych postaci, które złamią prawo w imię sprawiedliwości, a Lissa to kochająca kobieta gotowa dla miłości zrezygnować z własnej wygody. Jak widać z wcześniejszego opisu, bohaterowie w Czerwieni to osoby mocno sztampowe, stworzone tak aby czytelnik z miejsca polubił ich nieskomplikowane i przyjemne osobowości idealnie dopasowane do zawodu/środowiska w jakich się obracają. Nie trudno więc się domyślić, że interakcje Shelly - Nakagawa będą pełne humoru i ironii, zaś Jamesa i Lissy dwuznacznych dialogów. O pozostałych personach nie można za wiele napisać, ponieważ wzorem pierwszoplanowych postaci idealnie wpisują się w dane miejsce i czas a często wręcz są przerysowani, celem zapewnienia czytelnikowi większej dawki porządnego śmiechu. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie sytuacja wygląda z wątkami politycznymi w powieści. Pisarka wykorzystała tutaj mocno powtarzany schemat, mówiący o tym, że to bogaci obywatele (głównie wytwórcy broni i technologii) rządzą życiem szarych ludzi. Po za tym Linda Nagata świetnie radzi sobie z kreśleniem wydarzeń i uniwersum, jej styl jest barwny i oddaje dużo szczegółów pozwalających w pełni poczuć klimat i sytuację postaci. Wizja stworzonej przez nią przyszłości, gdzie wojsko posiada nanotechnologię podnoszącą umiejętności żołnierzy z pewnością jest ciekawym pomysłem, mimo iż znane są już tego typu motywy w literaturze science fiction (skupienie się wokół technologii pozwalającej ingerować w zachowanie i struktury myślowe człowieka). Dzięki neuroskalpom żołnierze mogą odciąć się od emocji i poczucia winy, związanego z zabijaniem. Nowoczesne implanty i wyposażenie sprawiają, że w każdym momencie dowództwo może inwigilować swoich ludzi nagrywając obraz przez wszczepione soczewki, a protezy to broń rodem z cyberpunkowych gier. Jeśli zaś chodzi o temat sztucznej inteligencji to jest on poruszany w sposób subtelny, co pozwala czytelnikowi na własny sposób interpretować istnienie owego bytu i szukać teorii na temat jego genezy i działań. Taki zabieg na pewno spodoba się wszelkim miłośnikom wizji, jakoby maszyny miały przejąć kontrolę nad światem.

Czerwień dobrze wykorzystuje znane już motywy. Lekkie pióro sprawia, że historia jest przyjemna i nie wymaga zbyt dużej koncentracji. Autorka zadbała również o język, nie używa zbyt wyszukanych pojęć, ani nie stara się takich tworzyć, zaś opisy broni i technologi pojawiają się w zrównoważonych ilościach. Owszem Czerwień to książka napisana "pod publikę", co dobrze widać zwłaszcza w przypadku bohaterów i efekciarskiej historii - szybkiej, lekkiej, pełnej zwrotów akcji. Niemniej to właśnie wspomniane cechy przeplatane wątkami miłosnymi oraz nowoczesną bronią zapewniły jej sukces. Przyjemna, rozrywkowa lektura, która z pewnością przypadnie do gustu fanom podobnych historii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Czerwień
Cykl: Czerwień
Tom: 1
Autor: Linda Nagata
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawca: Rebis
Data wydania: 30 sierpnia 2016
Liczba stron: 416
Oprawa: miękka
Format: 132×202mm
ISBN-13: 978-83-8062-002-5
Cena: 34,90 zł



Czytaj również

Ciężkie próby
Ludzkość jeden, komputer jeden
- recenzja
Czerwień
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.