» Artykuły » Inne artykuły » Czekamy na: Ubik i Blade Runner

Czekamy na: Ubik i Blade Runner

Czekamy na: Ubik i Blade Runner
Philip K. Dick jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej zasłużonych autorów dla całego science fiction. Tym bardziej dziwi, że w parze z jego świetną prozą nie idzie godne wydanie. Niedługo jednak nastąpi zmiana tego stanu rzeczy – w połowie maja wznowień w twardych okładkach doczekają się dwie sztandarowe książki Amerykanina: Blade Runner: Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? oraz Ubik.

Wiele słyszałem o głębi niemal każdego z dzieł Dicka, ale to właśnie Blade Runner pozostaje chyba najbardziej rozpoznawalnym z jego dokonań, w dużej mierze dzięki doskonałej ekranizacji. Mroczny klimat spustoszonego świata przyszłości, charyzmatyczni bohaterowie, rozważania na temat istoty człowieczeństwa – jeśli książka jest tak dobra, jak sugerują to opinie, ma duże szanse wbicia się szturmem na listę moich ulubionych pozycji.

Podobne nadzieje mam też wobec Ubika, który ma reputację powieści niezwykle wymagającej. Ponownie, możemy się spodziewać filozoficznych rozważań na temat rzeczywistości i różnic między jawą a snem, fantasmagorycznej otoczki i odpowiedzi, które rodzą jeszcze więcej pytań. Ale czy nie są to właśnie typowe cechy twórczości Dicka? Tak czy owak, niecierpliwie czekam na dzień, w którym obie pozycje znajdą się na sklepowych półkach – w końcu każdy szanujący się fan gatunku powinien nawiązać choćby krótką znajomość z legendą.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? - Philip K. Dick
O człowieku, który marzył o własnej kozie
- recenzja
Słoneczna loteria
Taki los
- recenzja
Inwazja z Ganimedesa
Podbój jak każdy inny
- recenzja

Komentarze


    Ubik
Ocena:
0
Wreszcie! Ile czasu polowałem na tą książkę. Pamiętam, lata temu przeczytalem egzemplarz z biblioteki (w twardej szarej oprawie).

Dlaczego nie ma informacji o wydawnictwie?
10-05-2011 18:32
Fenris

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
REBIS
10-05-2011 18:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.