» Recenzje » Cykle

Cykle


wersja do druku

Jaka technika jest najlepsza do tworzenia komiksów?

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel, Mały Dan

Cykle
Coraz rzadziej zwraca się uwagę na to, czy dzieło komiksowe zostało zrealizowane cyfrowo, czy też metodą uznawaną za bardziej klasyczną. Wszak najważniejszy jest efekt końcowy. Czy słusznie? 

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura, który miał miejsce w kwietniu 2013 roku w Poznaniu, wydawnictwo Centrala zaserwowało czytelnikom oryginalną pracę Małgorzaty Dmitruk zatytułowaną Cykle. Album jest katalogiem wystawy Kombinat, która eksponowana była w Galerii Malingrad we współpracy z Fundacją Barak Kultury. Komiksu nie wyróżniają ani okoliczności wydania, ani poruszana tematyka. O unikalności tej niewielkiej publikacji stanowi nietypowa technika wykonania kolejnych plansz: litografia. Ta odmiana druku płaskiego polega na rysowaniu specjalnym tuszem lub kredką na kamieniu litograficznym. W ten sposób uzyskuje się matrycę, dzięki której odbija się rysunki na prasie litograficznej. 

W swoim komiksie Małgorzata Dmitruk opowiada siedem historii: Tutejsi, Niebieski, Kombinat, Odpust, Trylogia, Kochać oraz Panichida. Opowieści dotyczą zwykłych ludzi. Autorka często wspomaga się swoimi wspomnieniami, przedstawia leczenie chorego kręgosłupa, przybliża życie swojej rodziny, prezentuje prawosławne nabożeństwa. Jej historie dotyczą przemijania oraz powtarzalnych procesów życiowych, takich jak miłość, zakładanie rodziny, emigracja, codzienna praca czy śmierć. Lektura wprowadza w zadumę i zmusza do refleksji nad swoją egzystencją.

Rysunki Małgorzaty Dmitruk są ekspresyjne i szkicowe. W albumie dominują raczej ponure barwy potęgujące poczucie szarej rzeczywistości. Autorka świadomie rezygnuje z perspektywy. Jej budynki i wnętrza z kubistycznym zacięciem rozbite są na płaszczyzny. Miesza aksonometrię z rzutami prostokątnymi. Unika detalu, skupiając się tylko na rzeczach istotnych dla opowiadanej historii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W albumie Cykle przeważają komiksy nieme. W niektórych opowieściach autorka wprowadza dialogi, jednak nie są one prowadzone w języku polskim. Nie jest to jednak przeszkoda do zrozumienia sensu opowieści. W przedmowie autorka pisze kilka słów na temat wszystkich komiksów: informuje o czym one są, jakie były jej inspiracje oraz jakie towarzyszyły jej emocje. Ten wstęp psuje nieco radość z lektury. Czytelnik jest z góry świadomy, o czym będą dane historie i jak należy je interpretować. Te informacje powinny znajdować się na końcu każdego komiksu lub na końcu albumu, żeby nie zakłócać przyjemności z poznawania i odczytywania.

Cykle to kolejna odważna publikacja Centrali. Wydawnictwo słynie z eksperymentów i konsekwentnie zadziwia nimi swoich czytelników. Wypełnia tym samym pewną niszę na polskim rynku. Album Małgorzaty Dmitruk jest przykładem na niespotykaną dotychczas zabawę medium. To komiks, który może inspirować innych artystów do poszukiwań swojej własnej niekonwencjonalnej drogi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Cykle
Scenariusz: Małgorzata Dmitruk
Rysunki: Małgorzata Dmitruk
Wydawca: Centrala, Galeria Malingrad, Fundacja Barak Kultury
Data wydania: kwiecień 2013
Liczba stron: 276
Oprawa: twarda, płócienna
Papier: offsetowy
Nakład: 300 egz.
Cena: 44,90 zł



Czytaj również

Za oknem świeci słońce
Szeptana opowieść o wstydzie
- recenzja
Przyjaciele
Rozterki pod spiczastym kapturem
- recenzja
Polish Female Comics - Double Portrait
Co z tym komiksem kobiecym?
- recenzja
S/N
S/N
Antologia jakich mało
- recenzja
Miller i Pynchon
W otoczeniu liczb
- recenzja
Hilda i Ptasia Parada
Pośród legend miejskiej dżungli
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.