string(15) ""
» Blog » Cyberpunkowy stuff
01-07-2012 22:08

Cyberpunkowy stuff

W działach: RPG, cyberpunk, inspiracje | Odsłony: 4

W bliżej nieokreślonej przyszłości mam prowadzić coś cyberpunkowego. Nigdy nie miałam okazji, ale kiedyś muszę spróbować. Potrzebuję trochę inspiracji odnośnie paru elementów cyberpunkowego świata, a są to:

1) Sport

Na pewno będzie on bardziej brutalny i niezwykle hi-techowy. Chciałabym raczej wiedzieć, w jakim kierunku ewoluują sporty popularne dziś (piłka nożna, siatka itd.) bo na pewno różnice nie będą się rozbijały tylko i wyłącznie o nowoczesny sprzęt. Jest jeszcze kwestia wszechobecności wszczepów i sztucznych kończyn - podział na ligii dla nawszczepianych i 'zwykłych'? O ile się orientuję, to jest taki jeden biegacz, którego nogi są specjalnymi protezami i jest wielka dyskusja, czy jemu przypadkiem nie jest łatwiej. Jak ten problem zostały rozwiązany w cyberze? A sztuki walki? W dobie pancerzy wspomaganych i wielu innych rzeczy, raczej ciężko by miały rację bytu.

2) Sztuka

Nie wydaję Wam się, że obrazy, rzeźby zastąpi dobry tablet i dobry skill w posługiwaniu się nim? Już dziś można sobie pozwolić na rzeźbienie 3D za pomocą odpowiednich programów. Zastanawiam się, czy w ogóle coś takiego, jak media malarskie czy pędzle w formie, którą my znamy, przetrwa? Można się pokusić o jakąś fantazję nt. elektronicznych pędzli i płócień, gdzie farba czy cokolwiek innego nie jest wymagane, ale czy nie będzie to przypadkiem przerost formy nad treścią, gdy ma się dobry komputer? Co z teatrem, który dziś jest nadal całkiem popularny? Jakoś nie pasuje mi do cyberpunku, ale z kolei nie mam pomysłu, w co mógłby wyewoluować. Być może w ogóle zniknie i będzie funkcjonował jedynie w formie e-teatru (istnieje już coś takiego, ba! Nawet jest 'spektakl' w formie czatu). Nurtuje mnie też to, co stanie się z instytucjami kultury, bo przecież digitalizacja będzie wszechobecna, a jeśli w jakiś diametralny sposób zmieni się tworzenie sztuki, to prawdopodobnie muzea czy inne instytucje nie będą już potrzebne.

3) Edukacja

Nie wierzę, że w cyberowym świecie edukacja będzie podobna do tej, jaką mamy teraz. Może podział na wyspecjalizowane szkoły, może sam e-learning? Albo brak szkół, zaś ich funkcje przejmuje właśnie dobrowolny e-learning i instytucje kultury (czyli jak u Illicha). Poziom wiedzy na pewno będzie znacznie wyższy i edukacja będzie się musiała do tego dostosować.

Zachęcam do wrzucania własnych pomysłów. Może ktoś zna jakieś fajne książki, którą mogą zainspirować w tym temacie czy arykuły. Na zachętę dorzucam artykuł J. Scalziego, który podesłał mi zigzak. Dotyczy on sportu w przyszłości. Być może moja niewiedza wynika z czytania nieodpowiednich książek, dlatego liczę na to, że ktoś wskaże mi odpowiednią drogę ;)

Komentarze


Kumo
   
Ocena:
+1
Korporacyjni headhunterzy oczywiście regularnie sprawdzają szkoły i kampusy w poszukiwaniu potencjalnych wartościowych nabytków. Takim ludziom oferuje się stypendia, dostęp do naukowego zaplecza korporacji (oczywiście tej jego części, którą można pokazać osobie z zewnątrz). Potem oczywiście "dobroczyńca" oczekuje rekompensaty, np. w postaci podpisania kontraktu i przyjęcia obywatelstwa korporacji.

BTW: Jeśli nie oglądałaś jeszcze serialu anime "Ghost in the Shell: Stand Alone Complex", to w odcinku 11 akcja kreci się wokół szkoły dla "specjanych" (jesli chodzi o VR) dzieci.
Aha, i oczywiście jako inspirację gorąco polecam komiks "Transmetropolitan".
02-07-2012 19:20
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie dosc że trans, to jeszcze metro :o
de99ial by sie ucieszył :)
02-07-2012 19:33
Kumo
   
Ocena:
0
zigzak, jeśli nie czytałeś, musisz szybko to nadrobić.
03-07-2012 00:40
Ezechiel
   
Ocena:
0
@ Zigzak

"zauważ, że jakośc życia wcale nie wynika z wysokiego poziomu edukacji - większośc krajów w czołówce pod tym względem nie są tuzami edukacji. I poza Finlandią i Szwajcarią, kraje z dobrą edukacją są raczej nie najlepsze w dostarczaniu wysokiej jakości życia."

Sprawdź zmiany dynamicznie. Okaże się, że Szanghai i Korea zrobiły postęp w HDI właśnie dzięki edukacji. Aha - ten współczynnik edu jest kretyński, bo PISA się nie sumuje. Nawet te trzy wyniki cząstkowe są dość przybliżone, najwięcej siedzi w szczegółowych.
03-07-2012 09:19

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.