» Blog » Crowdfunding, przepisy, krytyka
20-06-2012 22:41

Crowdfunding, przepisy, krytyka

Odsłony: 33

W poprzedniej notce pisałem o sprawie proponowanych przez MAC zmian w ustawie o zbiórkach publicznych - istotnych między innymi dlatego, że miałyby duży negatywny wpływ na możliwość rozwoju w Polsce crowdfundingu. Dzisiaj ponad 20 organizacji pozarządowych podpisało list otwarty do ministra Boniego, w którym wyrażają swoje obawy. Jak widać sytuacja rozwija się, miejmy nadzieję, że w lepszym kierunku. Polecam zapoznanie się z informacją prasową i terścią samego listu - warto zwrócić uwagę, że rzeczone organizacje zabiegały o zmiany w przepisach już od 4 lat, a obecna propozycja nie została z nimi w ogóle skonsultowana. W moim odczuciu jest to dowód kompletnego niedbalstwa, olewania opinii społecznej, albo świadomej próby przepchnięcia poprawki za plecami zainteresowanych. Nie jestem pewien, która możliwość mniej mi się podoba.

Jeśli ktoś się zastanawia, dlaczego ten temat jest dla mnie istotny, to odpowiadam: bo zmiany w tej konkretnej ustawie zadecydują o "być albo nie być" najróżniejszych niezależnych projektów. Projektów, które każdy z nas mógłby chcieć wprowadzić w życie. Jutro, za miesiąc, czy za rok chyba każdy wpadnie na jakiś pomysł: napisanie ebooka, stworzenie gry komputerowej, fanowskiego portalu, czy wymagającego dofinansowania projektu naukowego. Albo będzie chętny wysłać kilka groszy na jego potrzeby. A poza tym dlatego, że żyjemy w państwie - teoretycznie - demokratycznym i, jak pokazała sytuacja z porozumieniem ACTA, istnieje realna możliwość korzystania z owej demokracji. Zwłaszcza przy szybkości przekazywania informacji, jaką daje internet. Bo czy warto w rezygnować z prawa głosu - teraz, gdy już wiemy, że ten głos się liczy?
Dlatego uważam, że warto się całą sprawą zainteresować i przekazać informacje dalej - choćby zamieścić linki do artykułów na facebooku lub twitterze i poprzeć apel Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu.

Komentarze


Seji
   
Ocena:
+1
@zigzak

"może działac bez założeń dobrej woli państwa."

Panstwo nie jest od wyrazania dobrej lub zlej woli. Panstwo ma byc odbiciem woli obywateli. Cos, czego rzadzacy w PL nie potrafia zrozumiec.
21-06-2012 16:31
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie do końca, Kumo. To raczej stwierdzenie "nie musisz mieć czego chcesz, gdy mozesz mieć, co potrzebujesz".
Spóldzielna rpgowa jest pomyslem fajnym, jesli znajdzie sie jakis inwestor ktory wlozy kase w promocje. Choc nie musi to byc kasa z wlasnej kieszeni. Z pewnoscia daloby sie na to zgarnac jakies granty za kulture czy innowacyjną dzialalnosc, o ktorych pisalem wczesniej Indoctrineowi.
Oczywiscie moze sie okazac, ze nie tylko rpgowa, bo rpg jest dosc niszowe. No ale allegro tez nie jest tylko rpgowe. Jest pomyslem fajnym, bo ludzie ktorzy "nie dają sobie rady" w kupie mogą sobie ją dać. Bo przeciez taka jest idea crowdfundingu.
Jest pomyslem fajnym, bo nie wymaga tworzenia nowych ustaw, referendow i polityki - jest robiona "pod radarem" obecnie obowiazujacych przepisow, w ramach panstwa i tyle.
Jest pomyslem fajnym i do zrealizowania, ale przez kogos z charyzmą i posluchem, a ja przeciez jestem bucem i chamem, wiec sie nie nadaję :) Ale moze ktos podchwyci.

Seji - no i wedlug wyborow jest odbiciem woli obywateli. A to ze wiekszosc obywateli nie wie czego chce i zmienia zdanie co wybory, bo nie ma swiadomosci politycznej, to tylko kolejny powod, by sie na nich nie ogladac.
Tą dyskusję mozemy kontynuowac, ale to bedzie jak rozmowa lampy z rybką w akwarium - zero wspolnych punktow. To jest rozmowa "pragmatyzm vs idealizm" i zadna ze stron nie przekona drugiej. Idealizm jest fajny, ja wole pragmatyzm, ty pewnie na odwrót.
21-06-2012 16:55
zatapatique
   
Ocena:
+2
'To jest rozmowa "pragmatyzm vs idealizm"'

liberalizm vs socjalizm raczej ;]
21-06-2012 17:03
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Liberalizm pozapaństwowy w ramach państwa" prędzej :)
21-06-2012 17:16
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Głupotki, promyku piszesz.
21-06-2012 17:30
kbender
   
Ocena:
0
@~promyk
Przyznaj, że zigzak to Twoje alter-ego i sprawa załatwiona.
21-06-2012 17:46
Seji
   
Ocena:
+3
@zigzak

" Idealizm jest fajny, ja wole pragmatyzm, ty pewnie na odwrót."

Nie. Wole, kiedy zasady demokracji - a taki ustroj ponoc mamy w PL - sa realizowane. Demokracja nie polega na tym, ze wola obywateli realizowana w wyniku wyborow - wybory mozesz miec w kazdej dyktaturze, jesli tak sobie wladza zazyczy. Wola w demokracji jest realizowana w decyzjach podejmowanych przez tych, ktorzy zostali wybrani - zostali wybrani, poniewaz przedstawili program taki, a nie inny. Oczywiscie w PL obietnice przedwyborcze sa tylko obietnicami. Wladza nadal nie pamieta, ze ci, co ich wybrali, moga ich sciagnac na dol.

Ale to tak na marginesie. Nie nazywalbym obchodzenia prawa pragmatyzmem - tylko zwyczajnie, oszustwem. Skoro mozna w pewnych dziedzinach zmniejszyc regulacje, poniewaz spoleczenstwo tego by chcialo, nie szkodzi to nikomu, a moze przyniesc korzysc - to tak nalezy zrobic. I o tym powinni myslec politycy, a nie podpisywac papiery, kitorych nie rozumieja (ACTA) lub bzdurzyc, ze zmieniaja prawo w dobra strone (Boni i uszczelnienie ustawy o zbiorkach o rozliczenia bezgotowkowe).

W przeciwienstwie do Ciebie wciaz wierze, ze w tym durnym kraju w ktoryms momencie rpzeskoczy zapadka i demokracja zacznie dzialac tak, jak powinna, a politycy zaczna myslec o obywatelach, a nie o sobie. Ale do tego potrzebna jest oddolna presja - jak przy ACTA, jak teraz przy crowdfundingu - a nie kombinowanie.

Masz racje, EOT.
21-06-2012 17:47
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja zas wierze, czy tez inaczej, uważam że lepiej by było, gdyby oddolne inicjatywy polegały na braniu losu w swoje ręce przez obywateli, poprzez na przyklad rozwoj prywatnych inicjatyw gospodarczych, a nie poprzez skandowanie na ulicach.
Narzędzia są. Wystarczy brać i robić. Panstwo zas, jak to państwo - nigdy nie będzie doskonale. Nie ma wiec co go obwiniać o braki, czy żądać od niego tego, co mozemy osiagnac sami.
I po tej wzajemnej deklaracji na temat, mozemy sie zgodzic ze sie nie zgadzamy i zakonczyc dyskusję. :)
21-06-2012 18:10
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dzięki za PS - poprawiłem :P
Megakonkurs będzie ogłoszony około weekendu.

Obywatel z inicjatywą to obywatel przygotowany :P
21-06-2012 20:01
Kumo
   
Ocena:
+1
Ja zas wierze, czy tez inaczej, uważam że lepiej by było, gdyby oddolne inicjatywy polegały na braniu losu w swoje ręce przez obywateli, poprzez na przyklad rozwoj prywatnych inicjatyw gospodarczych, a nie poprzez skandowanie na ulicach.
Ja też. Ale nie życzę sobie, aby rząd dla własnej wygody utrudniał mi to pierwsze, jeśli w zamian za to może ułatwić. Jeśli zrobią z tej ustawy coś sensownego, to nie będzie powodu skandować na ulicy.
Innymi słowy: skoro istnieją narzędzia, które ułatwią mi "wziąć los w swoje ręce", to chciałbym mieć do nich dostęp.

Wykasowałem komentarze tyld, bo oprócz wrzutów na zigzaka niczego nie wnosiły do dyskusji.
21-06-2012 20:38

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.