» Recenzje » Crazy Kick

Crazy Kick


wersja do druku

Piłka jest okrągła, a karty prostokątne

Redakcja: Alicja 'cichutko' Laskowska
Ilustracje: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Crazy Kick
Od 2006 roku pozycja ta doczekała się wielu wydań (m.in. w Polsce nakładem Egmontu). Obecnie Crazy Kick opublikowano nakładem dlp games. Gra Reinera Stockhausena zdobyła spore uznanie i popularność pośród miłośników tytułów imprezowych. Czy po sześciu latach od wydania Crazy Kick nadal potrafi bawić?
Białoczerwoni!
Małe, zielone, przenośne, kartonowe pudełko – tak wygląda Crazy Kick. Pod wieczkiem ukrywa się… i tu spore zaskoczenie: plastikowa wypraska! Idealnie zmieści się w nim instrukcja i dwie talie kart. Do tego wypraska ta posiada specjalne wgłębienia, aby łatwiej wyciągać z niej karty – małe udogodnienie, a jak cieszy! Szata graficzna, za którą odpowiedzialny jest Klemens Franz, nie porywa: prosta kreska i oszczędność kolorów. Za to ikonografia kart jest bardzo czytelna – dwie talie: biała i czerwona (czyżby ukłon autora w kierunku polskich graczy?). Karty są śliskie i dość giętkie – powinny wytrzymać sporo rozgrywek. Czarnobiała instrukcja zawiera zasady w 7 językach (w tym polskim). To tylko 2 strony, więc szybko będziemy mogli przystąpić do zabawy.
Albo my wygramy albo oni
Na pudełku znajdziemy informację, że rozgrywka jest przeznaczona dla grupy od 2 do 8 osób. Gramy drużynowo, więc niestety przy udziale 3, 5 lub 7 graczy drużyny są nierówne. Zwłaszcza w tym pierwszym wariancie zabawa jest mniej emocjonująca! Każda drużyna bierze swoją talię i ją tasuje. Następuje równe rozdzielenie kart między uczestników. Każdy z graczy formuje zakryty stos i bierze go do ręki. W zależności od liczby osób biorących udział w rozgrywce przed uczestnikami zostaje wyłożona określona ilość kart. Formują one stosy drużyn. Po zapełnieniu wszystkich stosów albo zapełniamy je od nowa albo możemy przełożyć kartę na boisko (przejmujemy piłkę). Mecz rozpoczyna ten, kto pierwszy wystawi bramkarza. Wykładamy jego kartę na środek stołu, czyli boisko. Każda karta ma 3 obszary: środkowy określa zawodnika przy piłce; w górnym rogu z jednej strony podane są imiona zawodników, którzy mogą przejąć piłkę; w drugim rogu imiona zawodników drużyny przeciwnej, którzy mogą odebrać piłkę aktywnemu graczowi. Rozgrywka polega na szybkim zagrywaniu kart (podawaniu piłki), które prowadzi do takiej kombinacji, która kończy się zagraniem karty Goool! (zdobyciem bramki). Odkłada się ją na bok, aby oznaczyć aktualny wynik meczu. Karty zbiera się, tasuje i rozdaje ponownie. Mecz trwa aż do zwycięstwa jednej z drużyn przewagą 5 bramek. Crazy Kick to typowa gra imprezowa – im więcej uczestników, tym więcej emocji. Gra toczy się bardzo szybko, co chwila jakaś drużyna zdobywa gola. Zabawa kończy się w błyskawicznym tempie, a my mamy ochotę rozegrać kolejny mecz. Crazy Kick w umiejętny sposób oddaje emocje piłkarskich zmagań. Podanie, odebranie piłki i gol. Oczywiście należy pamiętać o umiejętnym kontrolowaniu rozgrywki – warto trzymać karty Goool (w miarę możliwości) na stosach przed swoją drużyną. Brakuje jednak rozbudowanych wariantów rozgrywki, gdzie mogłyby się pojawiać rzuty rożne czy karne (na kartach jest jeszcze sporo miejsca na jakieś dodatkowe ikonki).
Na końcu i tak zawsze wygrywają Niemcy
Zasady Crazy Kick są bardzo proste, ale przedstawiają esencję dyscypliny jaką jest futbol. Podania, odbiory piłki i bramki – tak toczy się rozgrywka. Zabawa w czystej postaci! Crazy Kick niemieckiego designera to doskonała propozycja na każdą imprezę. Nie trzeba być kibicem, aby świetnie się bawić. Odrobina refleksu, nieco planowania i mocne gardło do wykrzykiwania imion naszych zawodników – to niezbędne wymagania, by czerpać radość z rozgrywki w Crazy Kick. Szkoda tylko, że szata graficzna gry jest mocno przeciętna i w porównaniu do innych pozycji zasady są tak mało rozbudowane. Plusy:
  • tematyka na czasie
  • proste zasady
  • emocjonująca rozgrywka
  • poręczne pudełko i dobra wypraska
Minusy:
  • mocno przeciętna szata graficzna
  • brakuje rzutów rożnych, karnych i fauli
Dziękujemy wydawnictwu dlp games za udostępnienie gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Crazy Kick
Typ gry: karciana
Projektant: Reiner Stockhausen
Ilustracje: Artworkatelier Grafe & Roedszu, Reiner Stockhausen
Wydawca oryginału: Schmidt Spiele
Data wydania oryginału: 2009
Wydawca polski: EGMONT Polska
Liczba graczy: od 2 do 8
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 10 min.
Cena: ok. 20 zł



Czytaj również

Orlean
Gdzie wszyscy moi... poddani?
- recenzja
Siberia
Bogactwa ukryte pod śniegiem
- recenzja
Altiplano
Życie z alpakami
- recenzja
Polska, gola!
Podanie i bramka!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.