» Recenzje » Conan i miecz zdobywcy

Conan i miecz zdobywcy


wersja do druku

Conan po raz trzeci

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska

Conan i miecz zdobywcy
Conan i miecz zdobywcy to trzeci i ostatni zbiorczy tom oryginalnych tekstów Roberta E. Howarda o potężnym Cimmeryjczyku, który zapewnił swojemu twórcy nieśmiertelną sławę.

Tym razem w zbiorze o Conanie warto zwrócić szczególnie uwagę na utwory, które, według redaktorów angielskiego wydania, uchodzą za najlepsze teksty o herosie napisane przez Roberta E. Howarda. Pierwszym z nich jest Za rzeką Czarną, o zderzeniu barbarzyństwa z cywilizacją, zabobonu z postępem i, być może i niestety, nieuniknionym triumfie tych pierwszych – autor bardzo wyraźnie wskazuje na ułomność i wady cywilizacji, które w jego świecie skazują ją na porażkę. Natomiast drugi tytuł, Czarny przybysz, to opowiadanie o poszukiwaniach tajemniczego skarbu, podlane nieco atmosferą horroru – na uwagę szczególnie zasługuje dość niestandardowo, jak na Howarda, poprowadzona narracja oraz fakt, że Conan gdzieś do połowy nie jest wcale głównym bohaterem. Czerwone ćwieki to trzeci z utworów wymienianych jako najlepsze – a jego głównym motywem jest degeneracja społeczeństwa i to, jak niewiele dzieli ludzi cywilizowanych od popadnięcia w barbarzyństwo i obłęd. Pozostałe teksty (Słudzy Bit-Yakina i Ludożercy z Zambouli) stoją na solidnym, conanowskim, poziomie, oferując czytelnikowi walkę z mocami nadprzyrodzonymi, piękne kobiety i heroiczne wyczyny najsłynniejszego wojownika w historii.

Zwyczajowo, jak w każdym zbiorczym tomie z Rebisu, także i w Conanie i mieczu zdobywcy znajduje się cała masa rozmaitych dodatków. Tym razem to kilka notatek, szkice i różne wersje opowiadań z tego zbioru (Czarny przybysz, Ludożercy, Czerwone ćwieki – warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy nimi a wersjami finalnymi) oraz szkielet tekstu, który nie znalazł się w tej książce i którego głównym bohaterem nie jest Conan (Wilki poza granicami). Jednak najciekawszymi fragmentami tej części zbioru są list Howarda do P. Schuylera Millera (amerykański pisarz i krytyk, później także biograf Howarda), gdzie autor rozwodzi się nieco szerzej na temat geografii epoki hyboryjskiej (dodatkowo załączona jest mapka poglądowa) oraz losów Conana jako takich a także trzecia część rodowodu hyboryjskiego. Ten, jak i w poprzednich tomach, stanowi sporą porcję informacji na temat wydawniczych początków tekstów Howarda, często długiej drogi, jaką przechodziły poszczególne utwory zanim w ogóle miały okazję się ukazać. Co ciekawe, pojawiają się również słowa samego Howarda, który ma świadomość pulpowatości tych opowieści i tego, że epatują seksem i przemocą; co jeszcze ciekawsze, był przeciwny promowaniu swoich opowiadań przez zamieszczanie półnagich kobiet na okładkach magazynów. Wspomina się również o planowanym przez tego autora mainstreamowym cyklu powieściowym. Niestety, projektu tego nie udało się już zrealizować.

Jeżeli dotąd nie miałeś okazji zapoznać się z Conanem w wersji literackiej, to trzy zbiorcze wydania Rebisu są chyba całkiem dobrą okazją – przedstawiają obraz barbarzyńcy w wersji oryginalnej, bez dużej ilości zmian i naleciałości dodanych mu przez naśladowców Howarda. Dodatkową dobrą wiadomością jest informacja na skrzydełku okładki o planowanych zbiorczych wydaniach przygód innych kultowych bohaterów tego autora – Kulla oraz Salomona Kane'a.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Conan i miecz zdobywcy
Cykl: Conan Cimmeryjczyk
Tom: 3
Autor: Robert E. Howard
Tłumaczenie: Tomasz Nowak
Wydawca: Rebis
Data wydania: 13 sierpnia 2013
Liczba stron: 655
Oprawa: miękka
Format: 150x225 mm
ISBN-13: 978-83-7510-883-5
Cena: 49,90 zł



Czytaj również

Zew Cthulhu: Dziwne eony
Prehistoryczne przygody z mackami w tle
Solomon Kane. Okrutne przygody - Robert E. Howard
Powrót do pulpy III
- recenzja
Wywiad z Michałem Szolcem
Barbarzyńca w świecie dźwięku
Kull: Banita z Atlantydy
Literacki przodek Conana
- recenzja
Conan i skrwawiona korona - Robert E. Howard
Więcej oryginalnego Conana
The Path of Kane
Świat pełen zła
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.