» Recenzje » Colour Brain – Myśl kolorem!

Colour Brain – Myśl kolorem!


wersja do druku
Colour Brain – Myśl kolorem!
Każdy zna się na kolorach. Teoretycznie. A czy potrafisz powiedzieć, jaka barwa to po węgiersku "fekete"? Albo jakiego koloru była piramida Cheopsa w dniu, w którym została zbudowana? Ta pozycja pozwoli sprawdzić waszą wiedzę dotyczącą barw!

Colour Brain – Myśl kolorem! otrzymujemy w średnich rozmiarów pudełku, którego wnętrze to wypraska z dwiema kieszeniami i miejscami na przegródki, które musimy osobiście włożyć we wskazane miejsca. Oprócz nich znajdziemy notesik na zapisywanie wyników wraz z markerem do oznaczania punktów, a także 300 kompaktowych (każda bez problemu zmieści się w całości w dłoni dziesięciolatka) kart pytań, 10 standardowej wielkości kart "Kradzieja koloru" oraz takich samych rozmiarów 4 talie – każda liczy sobie 11 kart z barwami. Choć wszystkie pytania mieszczą się w dwóch przegródkach, mamy ich łącznie cztery, co umożliwia podzielenie ich według wybranych przez siebie kryteriów.

Rozgrywka pełna barw

Przygotowanie do zabawy – w której może wziąć udział od 2 do 4 osób lub drużyny liczące sobie po 2, 3, 4 a nawet 5 osób! – zajmuje moment. Każdy uczestnik i drużyna dostaje swoją talię – na każdej z jej kart jest jedna barwa. Z 300 kart pytań tworzymy stosik 20-30 sztuk, a następnie przydzielamy drużynie (lub graczowi, jeśli nie ma drużyn) po jednej losowo wybranej karcie "Kradzieja koloru". Zmagania rozpoczyna osoba, która ma najbardziej kolorowy strój. Bierze pierwszą talię ze stosu pytań i trzymając ją w dłoni tak, aby pozostali nie widzieli rewersu, odczytuje pytanie. Odpowiedzią może być jeden lub wiele kolorów. Każdy z uczestników szykuje odpowiednio wybrane karty ze swojej talii i wykłada je rewersem do góry na stół. Gdy zrobią to wszyscy, jednocześnie je odwracają, a osoba czytająca pytanie pokazuje odpowiedź.

Zabawa toczy się do zdobycia przez gracza/drużynę 10 punktów. System ich zdobywania jest – moim skromnym zdaniem – nieco niepotrzebnie skomplikowany. Za brak prawidłowej odpowiedzi nie dostaje się punktów. W sytuacji, gdy udzieliło się dobrej odpowiedzi, a któryś z rywali popełnił błąd – przyznawane jest tyle punktów, ile odpowiedzi było złych. Czyli gdy grają cztery drużyny i trzy nie trafią, a czwartej się to uda, zyskuje ona trzy punkty. A co, gdy wszyscy zgadli? Wówczas nikt nie dostaje punktu, ale kartę pytania zostawia się na stole i kto wygra przy kolejnym pytaniu, otrzymuje dodatkowy punkt. Może także zdarzyć się, że nikt nie udzieli dobrej odpowiedzi – wtedy po prostu przechodzi się do kolejnej zagadki. Zadawane są one na zmianę, więc każdy gracz czy drużyna będą co najmniej raz na pozycji osoby pytającej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Co w tym wszystkim robi "Kradziej koloru"? Można go użyć na graczu lub drużynie z największą liczbą punktów. Stosowana jest po wzięciu pytania przez dowolnego uczestnika zabawy, ale przed jego przeczytaniem. Na karcie "złodziejaszka" jest cyfra – gdy zostanie ona zagrana, ofiara kradzieży musi odłożyć w danej rundzie tyle właśnie kart. To dobry sposób, aby uniemożliwić liderowi odpowiedź na pytanie – traci on co najmniej 5, a maksymalnie 8 kart, jeśli więc odpowiedź na pytanie w tej rundzie wymaga użycia kilku kolorów, prawie na pewno nie będzie w stanie jej udzielić. Jednak należy pamiętać, że "kradziej" może być użyty przez gracza raz na całą rozgrywkę!

Kolorowo i bardzo przyjemnie

Muszę przyznać, że zabawa z Colour Brains jest bardzo przyjemna, a człowiek nieraz zaskakiwany pytaniami. Ich zakres jest bardzo szeroki, podobnie i poziom trudności. Można trafić na proste – jakiego koloru odcieniem jest szkarłatny? – jak i wymagające wiedzy eksperckiej w pewnych tematach, np. wskaż kolor oczu Davida Bowiego. Czasem trzeba także skojarzyć nazwisko danej osoby w języku angielskim i pokazać kolor, będący jego tłumaczeniem, jak Barry White. Tutaj zaznaczę od razu, że zabawa ma pewien element edukacyjny – nawet, jeśli nie odpowie się prawidłowo na dane pytanie, można dowiedzieć choćby tego, jakiej barwy skórę mają niedźwiedzie polarne czy choćby jakim kolorem jest wspomniane przeze mnie na wstępie "fekete" (czarny). Tak więc Colour Brain nie tylko bawi, ale również i uczy.

Dla kogo ta zabawa? Sprawdza się na nasiadówkach rodzinnych, jak i spotkaniach w gronie przyjaciół. Może być także rozrywką dla grupki młodszych, jednak w takiej sytuacji pytania powinny zostać odpowiednio dobrane przez kogoś starszego – trudno się spodziewać, aby dzieci znały dominujący kolor koszulki Spocka z serii Star Trek czy tytuł singla debiutanckiej płyty Coldplay. A czy są jakieś wady? Jak przy każdej innej grze quizowej, także i w przypadku Colour Brain jest to rozgrywka na 3-4 razy, ponieważ osoba, która zagra tyle razy, zapamięta odpowiedzi na co trudniejsze pytania i będzie mieć przewagę nad debiutantami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Colour Brain – Myśl Kolorem! to solidna gra imprezowa, stawiająca na wiedzę i jeśli szukasz pozycji, która urozmaici różnego rodzaju spotkania – warto w nią zainwestować.

Plusy:

  • proste zasady
  • duża liczba pytań w szerokim zakresie wiedzy
  • możliwość gry nawet w 20 osób
  • walor edukacyjny

Minusy:

  • trochę przekombinowany sposób liczenia punktów
  • dla jednej osoby na 3-4 rozgrywki

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za egzemplarz gry do recenzji

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Myśl Kolorem! (Colour Brain)
Typ gry: imprezowa
Ilustracje: Wojciech Kubiak, Sebastian Goyke
Wydawca polski: Trefl
Liczba graczy: od 2 do 20
Wiek graczy: od 12 lat
Czas rozgrywki: 20 minut
Cena: 79,90 zł



Czytaj również

PSTRO!
Potrzebna dobra pamięć i nieco szczęścia
- recenzja
Escape Room: The Game
Myślenie kluczem do sukcesu
- recenzja
Sprytna ośmiornica
Nieco bolesna zabawa zręcznościowa
- recenzja
Ego
Ego
Jak dobrze mnie znasz?
- recenzja
Logo
Wiedzieć znaczy wygrywać
- recenzja
O kocie w kłopocie
Kot szuka domu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.