string(15) ""
» Blog » Cold Space - pierwszy fragment
18-03-2012 11:06

Cold Space - pierwszy fragment

W działach: Cold Space | Odsłony: 11

Jak obiecałem w poprzedniej notce, co dwa tygodnie będę wrzucał na bloga fragmenty ukończonych działów Cold Space. Ponieważ udało nam się skończyć wprowadzenie, wrzucam tu jego część – skróconą historię. Dla maniaków historycznych (i nie tylko) będzie pełna historia w dalszej części podręcznika.

 

Kataklizmy towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Erupcje wulkanów, trzęsienia ziemi, tsunami, zarazy, głód, wreszcie wojny. Jednak katastrofy te dotykały jedynie niewielkiej części ludzkości. Zarówno ziemia, jak i lokalna społeczność na obszarze dotkniętym klęską szybko wracały do życia. Jednak czyn sowietów zmienił wszystko.

 

W 1939 roku na Ziemi wybuchła wojna znana dzisiaj pod nazwą Drugiej Wojny Światowej. Rozpoczęła się on od jednoczesnej inwazji III Rzeszy Niemieckiej i ZSRR na Polskę. Armie obu państw spotkały się na linii Wisły, gdzie przez ponad 10 lat żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi. W roku 1953 Naziści zaczęli tę przewagę zdobywać i pojawiło się niebezpieczeństwo sforsowania Wisły na poziomie Warszawy. Sowieci postanowili więc sięgnąć po tajną broń – coś, co dzisiaj zwiemy bombą antytermiczną, choć prawdopodobnie wciąż nikt nie wie, czym ta bomba tak naprawdę była. W każdym razie sowieci, w nadziei zniszczenia większej części nazistowskich wojsk przełamujących linię Wisły postanowili zrzucić tę Bombę na warszawę.

 

Coś poszło jednak zupełnie niezgodnie z przewidywaniami. Zamiast uwalniać ogromne ilości energii powodując eksplozję, bomba ta zaczęła pochłaniać energię zamrażając Warszawę. Początkowo efekt był identyczny z zakładanym – śmierć tysięcy żołnierzy III Rzeszy. Problem pojawił się wtedy, gdy zauważono, iż efekt działania bomby nie jest jednorazowy. Nie dość, że Warszawa z czasem nie odmarzała, to strefa mrozu zaczęła się powiększać. Naukowcy odkryli, że w ciągu kilkunastu lat zamarznie cała planeta.

 

Na ziemi zapanowała panika. Początkowo w wielu miejscach wybuchały zamieszki, jednak w niedługi czasie wszelakie działania militarne przygasły, gdyż w celu wyniesienia ludzkości w kosmos cała zdolność produkcyjna wszystkich zdolnych to tego krajów została skierowana do produkcji okrętów podwodnych i specjalnych betonowych arek – jedynych środków transportu zdolnych wytrzymać ogromne ciśnienia panujące w przestrzeni międzyplanetarnej. Rozpoczął się exodus.

 

Największe ilości okrętów podwodnych oraz cywilnych arek wyprodukowały Nazistowskie Niemcy, ZSRR, Cesarstwo Japonii oraz Sojusz USA i Wielkiej Brytanii. To właśnie te nacje stały się kosmicznymi mocarstwami. Zajęły one odpowiednio: alianci – Wenus, sowieci – Marsa, Japończycy – Jowisza oraz jego księżyc Kallisto, a naziści księżyce Jowisza Europę i Ganimedesa. Pozostałe nacje albo zajęły dużo mniejsze i mniej znaczące ciała niebieskie, w związku z czym straciły na znaczeniu, albo też dołączyły się do fal kolonizacyjnych głównych mocarstw w wyniku czego zostały zasymilowane.

 

Przez kilkadziesiąt pierwszych lat w kosmosie cztery potęgi z mozołem odbudowywały swe cywilizacje i prawie nikt nie myślał o rozpoczęciu nowej wojny. Intensywni rozwijało się natomiast szpiegostwo. Niektórzy twierdzą nawet, iż co dwudziesty spotkany na ulicy człowiek mógł być szpiegiem obcego mocarstwa. Można więc chyba stwierdzić, iż był to okres wojny wywiadowczej.

 

Następne dwadzieścia kilka lat to okres zimnej wojny. Każde z mocarstw aktywnie zaangażowało się we wspieranie działań rewolucyjnych pomniejszych frakcji będących pod protektoratem pozostałych. Wojna wisiała na włosku.

W tym samym czasie zamarza Merkury. Groźba utraty kolejnych planet staje się coraz bardziej realna, w związku z czym wszystkie potęgi poza Cesarstwem Japonii przeprowadziły kolonizację Saturna, Urana i Neptuna.

 

W 1991 flota sowietów zbliża się do planetoidy Pallas, aby groźbą wymóc przyłączenie się niezależnej Federacji do ZSRR. Na drodze staje im jednak flota niemiecka. Wywiązuje się walka. Alianci próbując wykorzystać sytuację ruszają do ataku na obie strony. Wybucha Wielka Wojna Kosmiczna. Niedługo potem, z sobie tylko znanych powodów do walk włączają się Japończycy.

 

Początkowo działania wojenne prowadzone były tylko w głębinach i na żyznych światach. Jednak z uwagi na występowanie na mroźnych światach nowych, cennych pierwiastków – Eisenkaltu oraz Heizonium, walki szybko przeniosły się i tam.

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+3
Dodam od siebie, ze projekt ma też swoją wikię, gdzie bardzo fajnie rozpisana jest historia tego świata.
(thx to kbender za linka)
http://pl.coldspace.wikia.com/wiki /Datownik#comm-1645

Oczywiście jak najbardziej trzymam kciuki za projekt, to chyba pierwsze dziecię WTSu, które opuściło kołyskę na forum :)
Jak widac da się, i gratuluję chłopakom przebicia się przez etap tworzenia koncepcji i przejścia do konkretów - oraz przede wszystkim wytrwałości w pracach.

Gdyby kogoś interesowało jak powstawało Cold Space na WTSie, tu macie pełny zapis fazy początkowej -
http://forum.polter.pl/wts-mk-ii-3-mrozne-glebiny-boskiej-maszyny-vt65042.html

I oczywiście wszystkich niezdecydowanych lub chętnych zapraszam na WTS ogólny - jak widac, da się.

Życzę dalszych postępów całej załodze Cold Space :)
18-03-2012 11:38
shohei
   
Ocena:
+1
Pierwsze wyjscie z mroku ;)
18-03-2012 13:10
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Ja przypomnę także apel vonBoltzmanna z notki porzedniej nt Cold Space http://karcianki.polter.pl/vonBolt zmann-Cold-Space-oficjalna-zapowiedz-b13422

W związku z powyższym poszukiwane są następujące osoby:

1. Wszyscy, którzy chcieliby w realiach Cold Space zagrać, a tym samym zostać testerami nowych elementów mechaniki. Zamierzam prowadzić zarówno jednostrzały, jak i kampanię, jeśli będą chętni.

2. Graficy. PDF nie może być pustym tekstem. Kilka grafik naprawde będzie niezbędnych. Chodzi o ilustracje czarno-białe, głównie szkice. Wynagrodzenie za owe ilustracje będzie raczej symboliczne, gdyż mój studencki budżet nie zwykł ponosić wysokich kosztów.

3.Wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby wspomóc setting.


Przy czym w punkcie drugim prosiłbym od siebie, żeby to jednak odbyło się w duchu WTSu, czyli "bez czerpania korzyści materialnych". Było już kilka inicjatyw, w których polterowicze okazali wielką hojność, wierzę, że i tym razem się uda i chłopaki znajdą wśród was wsparcie graficzne, dzięki czemu PDF będzie bogatszy i przyjemniejszy do czytania. No i chwała wiekuista i okazja do promowania swoich prac.

18-03-2012 13:54
shohei
   
Ocena:
+3
A co, wypromuje sie i na grafika :P Pracuje nie tylko nad tekstem, chociaz ostatnio w zawieszeniu, ale moze i cos namaze w klimacie settingu. Mala probka wczesniejszych prac. Sa to oczywiscie kopie na podstawie innych prac, ale zawsze ;)

Grafika na podstawie kolorowego zdjecia, kadr z filmu Dungeon & Dragons, przedstawia krasnoluda.
http://shohei.w.interii.pl/grafiki /006.jpg

Grafika na podstawie kolorowej ilustracji, autor chyba Vallejo. Po lewej cieniowanie kreskowe, po prawej cieniowanie kropkowe. Widac znaczna roznice na korzysc kropek ;D
http://shohei.w.interii.pl/grafiki /005ab.jpg

Grafika na podstawie kolorowej ilustracji, niestety nie pamietam autora oryginalu
http://shohei.w.interii.pl/grafiki /016.jpg

18-03-2012 14:46
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
shohei, zajefajne, przypomina mi trochę grafiki Musiała z MiMa do KCtów - zawsze strasznie je lubiłem, choć wielu oskarżało je o prymitywizm - takis tyl byłby świetny moim zdaniem do Cold Space :)
18-03-2012 14:49
Tequila Slammer
   
Ocena:
+1
W temacie na forum, który wkleił zigzak wcąż wrzucamy nowe pomysły i używamy go jako warsztatu dla ich oceniania. Jeśli ktoś miałby jakikolwiek pomysł to zapraszam do podzielenia się nim.

Wciąż jesteśmy na etapie gdzie wrzucamy nowe ciekawostki do świata gry, czy to w postaci nowych technologii, czy też nowych miejsc, koncepcji postaci i wszystkiego, wszystkiego, wszystkiego co może być fajne:)

Każdy pomysł czy radę weźmiemy pod uwagę a za każdą pomoc będziemy wdzięczni:)
Pozdrawiam
Łukasz
19-03-2012 08:35
Aesandill
   
Ocena:
+1
Powodzienia!
Jesli potrzebujecie jakiejkowliek pomocy kórą mogę zaoferować, walcie jak w dym.
Scenariusz w realiach?
Opieprz?
Mechanika?
Opieprz?
Jestem do usług :D
19-03-2012 18:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.