» Blog » Co to jest za erpeg? Lady Blackbird
08-01-2021 12:10

Co to jest za erpeg? Lady Blackbird

Odsłony: 213

Co to jest za erpeg? Lady Blackbird
Lady Blackbird to gra-jednostrzał Johna Harpera z 2009 roku. Szlachcianka Lady Blackbird, która wraz z załogą frachtowca The Owl pragnie uciec do jej ukochanego, króla piratów Uriaha Flinta. Dostępna jest za darmo (PLENG) w formacie PDF. Istnieją kolejne scenariusze wykorzystujące te same zasady oraz setting (Magister Lor, Scurlock).
 
Ten tekst jest o oryginalnej gierce i przygodzie "Lady Blackbird". Dla wygody przyjmuję polską wersję językową.
 
Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że Lady Blackbird jest pastiszem czwartej części Gwiezdnych Wojen "Nowa Nadzieja". Motyw ucieczki z krążownika, nazwa frachtowca "Puchacz", latanie w przestworzach niczym od planety do planety…

 

Resztę omówienia przeczytacie tutaj
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Johny
   
Ocena:
0

Dzięki za linki! Przejrzałem sobie tę mechanikę i bardzo mi się podoba. Kiedyś czytałem o czymś takim jak The Pool, Lady Blackbird jest bardzo do tego podobna. I tam i tam jest ten mechanizm "Ile jesteś w stanie zainwestować w powodzenie tego testu?" Tyle że w czarnym ptaku jest więcej aspektów więc wydaje mi się że to nie jest tak mocno zarysowane. Klucze są świetne do wzmacniania odgrywania postaci.

Bardzo miłe skojarzenia z FATE, czy Burning Whel (to ostatnie na poziomie believes, bo cała reszta mechaniki była dla nas trochę zanadto rozbudowana). Wiem, że The Shadow of Yesterday jest do tego trochę podobne, ale w to akurat nie grałem. 

14-01-2021 17:41
Kamulec
   
Ocena:
+2

Nawet tłumaczenie było publikowane pierwotnie na Polterze. Grałem (dzięki Dreamwalker!) i prowadziłem. Specyficzne, ale całkiem przyjemne – warte spróbowania. Wg mnie dobre na 2 spotkania albo na na prawdę długą, weekendową sesję, bo nie można nadmiernie pospieszać gry, trzeba trochę czasu, aby te relacje i postacie mogły się rozwinąć. Gra wymaga dość doświadczonego prowadzącego, bo trzeba dużo improwizować (znacznie więcej niż na tradycyjnej sesji) oraz pamiętać przy tym, by nie rozdzielić na dłużej drużyny.

15-01-2021 01:21
von Mansfeld
   
Ocena:
0

@Johny

Co do LB, to te klucze postaci to coś w rodzaju "Belief Key": Klucz Osobisty  wyrażający przekonania postaci (w co wierzy, o czym marzy, co chce osiągnąć)

@Kamulec

O ile pierwsze dwie przygody (Lady Blackbird, Magister Lor) są jednostrzałami, to trzecia (Lord Scurlock) jest przeznaczona na kilka sesji. 

Gra wymaga kogoś, kto grał w BW, TSoYa albo podobne gry.

17-01-2021 09:33
Kamulec
   
Ocena:
0

Mam wrażenie, że druga i trzecia część zostały opublikowane już po tym, jak w Lady Blackbrid zagrałem. Dzięki za informację o ich istnieniu.

Gra wymaga kogoś, kto grał w BW, TSoYa albo podobne gry.

Ja nie grałem, wiec nie wymaga. Ale zapewne granie w coś podobnego wcześniej może pomóc.

17-01-2021 15:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.