» Recenzje » Chłopcy - Jakub Ćwiek

Chłopcy - Jakub Ćwiek


wersja do druku

Druga gwiazda na prawo

Redakcja: Sławomir 'Villmar' Jurusik

Chłopcy - Jakub Ćwiek
Piotruś Pan to postać wyjątkowo mocno zakorzeniona w naszej kulturze – począwszy od animacji ze studia Walta Disneya, po nie tak dawną filmową adaptację biografii Jamesa Matthew Barriego w postaci filmu Marzyciel. Przyznam szczerze, że ta metaforyczna historia walki dzieciństwa z dorosłością należała do moich ulubionych opowieści z lat młodości. Podobną sympatię odczuwał Jakub Ćwiek, który postanowił nadać jej nieco inne zakończenie i przedstawić dalsze dzieje części z bohaterów. Sprawdźmy więc, jak autorowi wyszły zapasy z klasyką.

____________________________


Bez niepotrzebnego zdradzania szczegółów fabuły napisać można, że z bandy beztroskich urwisów Ćwiek uczynił bandę beztroskich motocyklistów, zwanych Zagubionymi Chłopcami, a Dzwoneczek stała się w ponętną przywódczynią zgrai. Drastyczna zmiana? Cóż, dorzućcie do tego seks, tajemniczy wymiar pełen podobnych do zombie stworów i dziecinne żarty, a obraz będzie nieco bardziej kompletny.

Chłopcy to zbiór uporządkowanych chronologicznie opowiadań, stanowiących zamknięte historie. Czasem napotkać można odwołania do wcześniejszych zdarzeń, a niektóre motywy się powtarzają, lecz nie mamy tu do czynienia z jedną, spójną opowieścią. Między wierszami przedstawiana jest historia samych Chłopców – z czasem poznajemy przyczynę nieobecności Piotrusia oraz wiele często niezbyt wesołych szczegółów. Ponadto zakończenie wyraźnie zwiastuje sequel – wiele wątków czeka na domknięcie, a sam autor chęć napisania takowego potwierdza w posłowiu.

Problem w odbiorze Chłopców sprawiać może pewna dwoistość. Początkowo bowiem opowiadania mogą wydawać się nieco zbrutalizowaną krotochwilą – dowcip jest ciężki, seks traktowany wyłącznie przedmiotowo, a krew leje się gęsto. Sprawia to wrażenie idealnej, niezbyt poważnej historyjki dla nastoletnich przedstawicieli płci męskiej. Początkowe pozory jednak mylą – wizji stworzonej przez Ćwieka daleko do idylli. Rezygnacja z dorastania ma tu wysoką cenę, którą Zagubieni Chłopcy płacą niejednokrotnie. Bohaterowie i czytelnicy będą mieli okazje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przed dorosłością rzeczywiście można uciec. Oraz czy warto.

Atmosferę opowieści podkreśla także język. Nie brakuje tu wulgaryzmów, szowinizmu oraz dosadnych opisów. Taki zabieg uwydatnia mało skomplikowany charakter postaci pobocznych, z perspektywy których ukazane są pewne fragmenty. Wśród nich mamy między innymi niezbyt rozgarniętego bywalca baru ze striptizem czy też nie grzeszącą inteligencją blondynę, przyłapaną w lesie na czynach mało cnotliwych. Na całe szczęście są to tylko wyjątki, które równoważy obecność postaci bardziej pozytywnych, jak choćby pozornie nieśmiała pani pedagog czy nadzwyczaj uzdolniony chłopiec. Nie licząc tego, że całość fabuły to odwołanie do literackiego oryginału i jego kontynuacja, czytelnik napotka też sporo nawiązań językowych – głównie w dialogach.

Chłopcy to eksperyment zdecydowanie udany. Jakub Ćwiek wplótł w znaną historię wiele elementów mocno kontrowersyjnych, jednocześnie nie zapominając o drugim dnie. Na powierzchni mamy więc nieco przaśną rozrywkę, zagłębiając się zaś bardziej w lekturę znajdziemy sporo miejsca na refleksje, które wesołe raczej nie są. Ten zbiór to dobry wstęp do zapowiadającej się jeszcze bardziej obiecująco kontynuacji. Na koniec można wspomnieć o dodatkowym smaczku w postaci ilustracji autorstwa Roberta Adlera, które stoją na wysokim poziomie oraz pasują stylem do treści.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Chłopcy
Cykl: Chłopcy
Tom: 1
Autor: Jakub Ćwiek
Autor ilustracji: Robert Adler
Wydawca: Sine Qua Non
Data wydania: 7 listopada 2012
Liczba stron: 320
Format: 140x205 mm
ISBN-13: 978-83-63248-52-9
Cena: 34,90 zł



Czytaj również

Zawisza Czarny
O Polsce czarno na białym
- recenzja
Grimm City. Wilk!
Owca w wilczej skórze?
- recenzja
Grimm City. Wilk!
Miejska dżungla i czerwony kapturek
- recenzja
Kłamca. Papież sztuk
Zabawa z dawna oczekiwana
- recenzja
VI Konwent Fantastyki Fantasmagoria
Od Fanów dla Fanów
- recenzja
Ciemność płonie
- fragment

Komentarze


WekT
   
Ocena:
0
Hmm, no to skoro Adler ilustruje to się zaopatrzę.
05-11-2012 11:57
~YoAnna

Użytkownik niezarejestrowany
    Polecam
Ocena:
0
Pamiętacie Dzwoneczek i Zagubionych Chłopców z opowieści o Piotrusiu Panie? No cóż, lata minęły, Chłopcy ciut wyrośli, ale nie wydorośleli, a i Dzwoneczek nie jest już milutką wróżką. Dziś jest to banda odzianych w skóry motocyklistów lubiących ostrą muzykę i dobrą zabawę.
Jakub Ćwiek w swej najnowszej powieści zabiera Czytelnika do Nibylandii numer 2, w której to żyją byli towarzysze Piotrusia. Ale ten, kto spodziewa się sielskiej krainy, mocno się zdziwi. Nowej miejscówce Chłopców bliżej bowiem do akademika rodem z Urban legend, w którym mało kto dba o porządek – liczy się impreza i panienki. Powieść „Chłopcy”, tak jak cykl opowieści o Kłamcy, składa się z połączonych ze sobą opowiadań o przygodach tytułowych bohaterów. Krótkie historyjki pełne są dowcipu, choć trzeba przyznać - nie zawsze jest wesoło, a czasem nawet bardzo niewesoło. Ciekawe, wyraźnie zarysowane postacie, humor w stylu Ćwieka, zero słodkości i wiele nawiązań do popkultury sprawiają, iż książka jest przyjemną lekturą na jeden wieczór. Jeden, ponieważ czyta się ją wyjątkowo szybko. Dodatkowo osadzenie akcji w naszym rodzimym kraju sprawia, że ma się wrażenie, iż za moment do uszu dobiegnie warkot maszyn dosiadanych przez Chłopców. Całość okraszona została oddającymi humor ilustracjami, w lekko komiksowym stylu. „Chłopcy” Jakuba Ćwieka to porządna dawka rozrywki, która nie zawiedzie fanów autora, ani tych, którzy po jego książkę sięgają po raz pierwszy. Osobiście z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
12-01-2013 20:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.