» Wieści » CD Projekt RED próbuje zastrzec słowo Cyberpunk

CD Projekt RED próbuje zastrzec słowo Cyberpunk

|

CD Projekt RED próbuje zastrzec słowo Cyberpunk

Studio CD Projekt RED, pracujące obecnie nad grą Cyberpunk 2077, złożyło w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wnioski o rejestrację słownych znaków towarowych "CYBERPUNK" i "CYBERPUNK 2077". Do sprawy odniósł się Bruce Bethke – autor opowiadania Cyberpunk z 1983 roku.

Wniosek złożony przez polskiego dewelopera obejmuje kategorie takie jak gry wideo, filmy i seriale, ale także nagrody, imprezy rozrywkowe czy parki rozrywki. Znak towarowy Unii Europejskiej zapewnia ochronę we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty. Zgodnie z odpowiednim Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej znak towarowy może składać się z jakiegokolwiek oznaczenia, które można przedstawić w formie graficznej, pod warunkiem że umożliwia ono odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Istnieją jednak pewne warunki. Najważniejsze w tym przypadku zdaje się zastrzeżenie z art. 7 mówiące, że nie są rejestrowane:

znaki towarowe, które składają się wyłącznie z oznaczeń lub wskazówek, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych.

Terminu "cyberpunk" jako pierwszy użył w 1983 amerykański pisarz Bruce Bethke, tytułując nim swoje opowiadanie. W kolejnych latach słowem tym określano podgatunek science fiction charakteryzujący się wysokim stopniem rozwoju technologicznego związany z radykalnymi, przeważnie negatywnymi, zmianami w relacjach i strukturach społecznych. Do najważniejszych twórców cyberpunku zaliczani są William Gibson (Neuromancer), John Brunner (Na fali szoku) czy Philip K. Dick (Czy androidy marzą o elektrycznych owcach). Ta konwencja jest popularna również w kinematografii – zaliczają się do niej seria Matrix oraz Łowca androidów, będący adaptacją wspomnianej powieści Dicka.

O zdanie na temat wniosku CD Projektu zapytał Bruce'a Bethke'ego Paweł 'Ausir' Dembowski. Oto odpowiedź pisarza:

Thanks. Yes, someone tries to trademark the term every few years. It never holds up, because of the enormous amount of well-documented prior art going back to the 1980s. Still, they and their lawyers try. There's nothing I can do to stop that.

Sigh.

Thanks for letting me know

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej
Tagi: Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej | cyberpunk | Cyberpunk 2077 | CD Projekt | CD Projekt RED | Bruce Bethke


Czytaj również

Komentarze


dyskordianin
   
Ocena:
+2

Na całe szczęście "Cebulpunk" jest jeszcze wolny.

31-03-2017 16:35

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.