» Blog » "Buszujący w Zbożu" J.D. Salinger - recenzja [ILDS]
31-05-2024 01:55

"Buszujący w Zbożu" J.D. Salinger - recenzja [ILDS]

W działach: I libri di Simone | Odsłony: 71

Buszujący w Zbożu to klasyka literatury amerykańskiej, napisana przez pana Salingera. Opowiada ona o przygodach chłopca imieniem Holden Cauffield, który spędza dni zbliżające się do Bożego Narodzenia w Nowym Yorku po wyrzuceniu ze szkoły (kolejnej już).

Muszę przyznać na samym wstępie – książka jako taka mi się nie podoba. Przede wszystkim, narrator i główny bohater to jedna i ta sama osoba i… no cóż, z tego względu miałem ochotę rzucić nią o ścianę. Te głupie przemyślenia chłopaka, te jego „nic mi wiecznie nie pasi i co mi zrobicie”, to bycie buntownikiem bez żadnego uzasadnienia i potrzeby, brak jakichś ambicji intelektualnych… myślę, że Holden to postać, której nie w sposób polubić. I niestety, przenosi się to na całą książkę.

Dzieje się tak dlatego, że „jądro” Buszującego… to tak naprawdę nie bohaterowie, ich psychika bądź dialogi, a narracja Holdena (z tego też powodu nie wyobrażam sobie ekranizacji). I ta narracja bardzo działa na nerwy. Gdyby narracja nie była aż takim wielkim skupieniem autora, to jeszcze szło by jakoś – słowo klucz – z nią wytrzymać, ale tak? Eh, beznadziejne to.

[...]

Hej ;-)

Dziś zapraszam Was na mojego bloga, by przeczytać recenzję Buszującego w Zbożu.

Enjoy :-)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.