string(15) ""
» Blog » Biblioteka pomysłów RPG?
14-09-2011 16:35

Biblioteka pomysłów RPG?

W działach: Różne | Odsłony: 6

Hej

 

Szukam jakiejś polskojęzycznej strony, która działałaby jak rpgsheets.com sprzed awarii ich bazy danych.

 

 

 

Mówiąc po ludzku - chodzi mi o jakąś ogólnie dostępną bibliotekę pomysłów rpgowych z możliwością dodawania własnych i oceniania istniejących. Wiecie - w jednym miejscu karty postaci, pomysły na sesje, magiczne przedmioty, NPCów itd, itp, z podziałem na settingi, systemy, klimat i inne kategorie.

 

Jeśli ktoś zna, chętnie bym zdobył linka, jeśli czegoś takiego nie ma, chętnie bym nad tym usiadł.

Komentarze


Aure_Canis
   
Ocena:
0
U nas, niestety, tego nie było. Kilka razy widziałem strony (w większości już martwe), które jednak zawsze były wyspecjalizowane. Warto zwrócić uwagę, że tę lukę miała zapełnić Puszka Pandory, która po piątej edycji wygasła ze względu na brak zainteresowania.

Piszesz, że chciałbyś coś takiego założyć? Na kodzie Wiki, czy coś własnego?
14-09-2011 16:46
Blanche
   
Ocena:
+4
kbender
   
Ocena:
+1
@Aure_Canis
Najszybciej i najłatwiej jest wikię założyć, ale niekoniecznie najłatwiej się nią działa. Poza tym wikie nie za bardzo pozwalają sortować po kategoriach.
Coś kiedyś napisałem w HTMLu/PHPie z baza SQLServer 2005 Express i dodatkowym interfacem w C# dla admina. Wolałbym drugi raz przez ten proces męki i płaczu nie przechodzić ;)

@Blanche
Super, dzięki, rzeczywiście, dość regularnie pomysły na przygody publikują. I wyglądają na wstępnie zredagowane.
14-09-2011 17:00
Aure_Canis
   
Ocena:
+1
AS to właśnie przykład specjalizacji. Scenariusze.

Cały ból w tym, że najłatwiej użyć bardzo nieprzyjazną w użytkowaniu i tworzeniu wiki, a na coś niezależnego i stworzonego pod potrzebę trudno się zabrać, gdy nie wiadomo, czy ktokolwiek to wykorzysta.

Czy nie łatwiej (pewnie nie lepiej, ale myślę, że łatwiej) pozostać przy blogach? Każdy wrzuca, co chce, można przy pomocy tagów się pomieszczać po notkach pokrewnych, komentować i łatwo założyć własny blog. : )
14-09-2011 17:22
KFC
   
Ocena:
0
Blog jako taki nie jest zły imo,
ktoś ew. musiałby się zająć zbieraniem i redagowaniem materiałów i czuwaniam nad całym serwisem, jak Sethariel na blogiem KBRPG,
albo puścić całkiem samopas..

po drugie pytanie czy nie skończy się jak z Puszką Pandory... ;)
chociaż przy prawie żadnym ograniczeniu co do treści i konwencji nadsyłanych materiałów nie powinno być aż tak źle.
14-09-2011 17:58
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Zrób zrób! Zacznijmy robic wreszcie jakieś fajne projekty! ja własnie zaczynam :)
14-09-2011 18:24
lucek
   
Ocena:
+2
Wiki jest proste i łatwe. Mogę Wam postawić i trzymać gdzieś u siebie, zeby była bez reklam i szybka.
Ale będzie bez obrazków i hostowania dokumentów ;-)


l.
14-09-2011 21:27
kbender
   
Ocena:
+1
Dzięki, pomyślę.

Wiki jest szybkie, ale nie jest aż tak łatwe i proste - miliony n00bów nie umie go obsługiwać ;) W wikiach łatwo zrobić własną wyspę informacji nie połączoną z niczym.

Dziś mam ciężki wieczór, a jutro delegację, pewnie jakoś w weekend poszperam po sieci, czy nie ma jakiegoś fajnego silnika z wyszukiwarkami i kategoriami - czymś między linkowaniem wikii a tagami z postów. Pewnie się jednak jeszcze odezwę :)
14-09-2011 21:34
Albiorix
   
Ocena:
0
Co jest nieprzyjaznego w użytkowaniu Wiki?

Wiki jest proste jak kij, szybkie sprawne i zabawne. I można pisać własne moduły żeby dodać bajery.
14-09-2011 22:36
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
W sumie można też to zrobic w google docsach. Tez są proste. Ale wiki to dobry pomysł.
14-09-2011 22:38
nerv0
   
Ocena:
0
Sam nie tak dawno założyłem sobie bloga na WordPress, gdzie mam zamiar wrzucać pomysły na scenariusze do kilku różnych systemów. Na razie inicjatywa dopiero raczkuje, ale co jakiś czas wpadać będzie nowy wpis (choć tempo raczej nie będzie powalające). Polecam Word Pressa bo naprawdę fajnie i łatwo się z niego korzysta. Sam nawet niedawno myślałem o tym żeby zrobić z tego bloga taką właśnie bazę danych, gdzie każdy będzie mógł wrzucić coś od siebie, do dowolnego systemu, ale jeszcze nie przemyślałem na jakich zasadach miałoby to działać. Ba, w świetle ostatnich narzekań na Karnawał Blogowy pomyślałem czy nie wyjść z inicjatywą „Pomysł na...”, gdzie każdy uczestnik pisze kilka pomysłów na scenariusze na zadany temat (tak jak ja to właśnie robię na swoim blogasku). Jeśli mnie ubiegniesz, to nie będę płakać. Byle coś się konstruktywnego w fandomie działo. :)
15-09-2011 11:50
kbender
   
Ocena:
+1
@Albiorix
Bo idea linkowania pomysłów między sobą, trzymania się jakichś kategorii i tagów, uzupełniania linków wstecznie, jest dość bolesna dla większości użytkowników. Zapomnij na chwilę, że jesteś bardzo "computer literate". Albo zauważ, że ludzie bez ze zbyt małym skillem odpadną na dzień dobry. Chciałbym, żeby to było coś "for dummies"
15-09-2011 14:46
nerv0
   
Ocena:
0
Tak jeszcze sobie myślę, że Bibliotekę można by wzbogacić właśnie o taką inicjatywę, o której wcześniej wspomniałem: „Pomysł na...”, która działaby na zasadach karnawału blogowego gdzie ktoś zarzuca temat (np. Mroczne herezje) i każdy zainteresowany pisze blognotki, w których zamieszcza kilka pomysłów na przygody o zadanym temacie. Później te wszystkie notki są zbierane do kupy, tekst zostaje poddany redakcji i ląduje w bibliotece. :)
15-09-2011 14:53
kbender
   
Ocena:
0
Uch, zabija to koncepcję "oddolności" ruchu - trzeba przejść przez ivil moderację itd. A ja chcę mieć gdzieś opcję trzymania nawet gniotów, bo może kogoś zainspirują do fantastycznej sesji.
15-09-2011 14:59
Albiorix
   
Ocena:
0
@kbender

Tu nie trzeba za dużo computer literacy

Wchodzisz na artykuł o danej nazwie i klikasz "edytuj". Jeśli go nie ma to się stworzy.
[[Nazwa artykułu]] - link do innego artykułu.
(gwiazdka) punkt listy

(dwa entery) - następny akapit.

= Nagłówek =
== Mniejszy nagłówek ==

To CAŁA wiedza jakiej potrzebujesz do skutecznej pracy z Wiki.

Edit: a nie zaraz, nie musisz tego wiedzieć, ta wiedza jest zawarta w guziczkach edytorka.
15-09-2011 17:11
lucek
   
Ocena:
0
kbender - potrzeba jednego usera, który będzie chciał mieć wkład a niekoniecznie będzie literacko kompetentny. Jeśli zrozumie, że administrowanie i dbanie o wiki przez tagowanie i kategoryzowanie jest mega-ważne i tu się można wyżyć twórczo, to sprawa rozwiązana. A trafić na taką osobę łatwo.


l.
15-09-2011 19:36
kbender
   
Ocena:
0
Hej, mnie nie musicie przekonywać, bo sam używam wikii.
To co chcę wam przekazać, to fakt, że nowe osoby, chcące dodać raz swój mega pomysł nie będą wchodziły w aspekty dalsze niż "EDID->ADD". Bo po co im to.

My łapiemy wikię, ale czy ona jest intuicyjna od pierwszego razu, bez eksperymentów? Nie. Dodawanie notek w blogu/formularzu jest.

Uczciwe postawienie sprawy. Zrobię przez weekend bloga na wordpresie z searchem podstronami, kategoriami i swoją strukturą. Jeśli mi po tym powiecie, że wikia jest łatwiejsza, dam się przekonać.
16-09-2011 00:07
kbender
   
Ocena:
+3
http://mahotsukai.wordpress.com/
Postawiłem "prototyp feel & look".
Treści w tym mało, ale chodzi o zobaczenie, jak to działa.
Są ratingi, kategorie, możliwość komentowania po tym, jak admin Cię doda.

Muszę pomyśleć jak rozwiązać problem dodawania treści dla "ludzi z ulicy" - pewnie jakimś "fake'owym" generycznym kontem na wordpressie do którego udostępnie login i hasło.

I jak, sądzicie że wikia się lepiej sprawdzi?
16-09-2011 13:08
dzemeuksis
   
Ocena:
+1
Pierwsze wrażenie bardzo dobre. Myślę, że to zmierza we właściwym kierunku.
16-09-2011 13:16
kbender
   
Ocena:
+1
Muszę przemyśleć kategorię właściwie i dogadać się z paroma osobami, czy mógłbym zassać od nich treść i na jakich zasadach ;)

Dodawanie własnych rzeczy - tak jak napisałem, dodam "fake'a" z najmniejszym poziomem uprawnień, tak, żeby mógł tylko dodawać notki, ale nie usuwać istniejących ani modyfikować cudzych.
16-09-2011 13:21

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.