» Recenzje » Bezgrzeszna - Gail Carriger

Bezgrzeszna - Gail Carriger


wersja do druku

Dalsze losy bezdusznej Alexii

Autor: Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło

Bezgrzeszna - Gail Carriger
Czy kłopoty rodzinne pozbawionej duszy Angielki mogą mieć wpływ na losy całego świata? Chyba tak, skoro jej ciążą interesują się wszystkie grupy społeczne, od londyńskich plotkarzy po włoskich templariuszy a wampiry nie ustają w próbach pozbawienia jej życia. W ten oto sposób przebojowa lady Maccon ponownie wciąga czytelników w wir wydarzeń.

_______________________


Bezgrzeszna to trzeci tom cyklu Protektorat parasola, którego główną bohaterką jest przebojowa dama, Alexia Tarabotti (po ślubie lady Maccon). Jest ona osobą z charakteru ekscentryczną, ale najdziwniejsze jest to, że nie posiada duszy, co sprawia, że ma możliwość niwelować moce wszystkich nadprzyrodzonych.

Tym razem Alexia boryka się z problemami rodzinnymi. Jest w ciąży a jej wilkołaczy mąż nie wierzy, że może być ojcem dziecka. Dzieje się tak dlatego, że nie odnotowano w historii przypadku, aby wilkołak miał biologicznego potomka, istoty te uchodzą bowiem za bezpłodne. Lady Maccon po wielkiej awanturze wraca do domu swojej matki i ukrywa swój błogosławiony stan. Fakty docierają jednak do londyńskich plotkarzy i sprawiają, że ojczym wyrzuca Alexię z domu a królowa – z gabinetu cieni. W dodatku na życie bezdusznej czyhają wampiry, które korzystają z tego, że przestaje być chroniona przez watahę wilkołaków. Zdesperowana kobieta postanawia udać się w podróż, by za wszelką cenę znaleźć dowody na to, że to lord Maccon jest ojcem jej dziecka. Bohaterowie nie ulegli względem wcześniejszych części szczególnym zmianom, konieczność opowiedzenia się po którejś ze stron (wierzyć Alexii czy lordowi?) uwydatnia jedynie niektóre cechy ich charakterów. Nie jest to jednak z pewnością monotonne; to raczej kolejny dowód konsekwencji autorki.

Gail Carriger po raz kolejny sprytnie przeniosła miejsce akcji poza znane już z wcześniejszych książek obszary. Aby urozmaicić cykl, tym razem wysłała swoją bohaterkę w podróż po Europie. Istnieje powiedzenie: "co kraj, to obyczaj", a w tym przypadku mamy możliwość zauważyć, że nie wszystkie państwa mają do nadprzyrodzonych tak otwarty stosunek jak Wielka Brytania. Francuzi i Włosi, na przykład, nie mają do nich zaufania i nie dają im pełni praw społecznych. Tego typu smaczki tworzą zatem ciekawe tło dla głównego wątku.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ autorka, jak zwykle, prowadzi swoją powieść na kilku płaszczyznach. Tak i tym razem, oprócz kłopotów i wyzwań stojących przed Alexią, obserwujemy inne wątki fabularne. Dostajemy więc informację, co w tym czasie dzieje się z jej zrozpaczonym mężem, w którym miłość walczy ze zdrowym rozsądkiem. Dodatkowo pojawia się historia zaginięcia lorda Akeldamy oraz porwania jego ulubionego trutnia, Biffy'ego. Mnogość wątków sprawia, że akcja jest dynamiczna i wciągająca a sprawnie rozłożone punkty napięcia powodują niemal niemożność oderwania się od lektury.

Tylko znowu (jak w przypadku Bezzmiennej) zakończenie budzi dwuznaczne odczucia. Teoretycznie jest to konsekwentne poprowadzenie wątków, niemniej sprawia wrażenie niedopracowanego, zostawia czytelnika z poczuciem, że jak na tak dynamiczną opowieść podobnie skonstruowane zwieńczenie to za mało. Należy jednak pamiętać, że końcówka jednego z tomów nie zamyka całego cyklu, a historia będzie się toczyła dalej, więc pewnie i na wielki finał przyjdzie jeszcze czas.

Kolejne tomy opowieści o Alexii nie tylko nie psują dobrego pierwszego wrażenia, ale wciąż dostarczają świetnej rozrywki. Nawet jeśli powieści tych nie można nazwać szczególnie ambitnymi, to z pewnością bronią się interesującą koncepcją świata i bohaterów. Tom drugi prezentował wyższy od pierwszego poziom językowy, zwłaszcza w warstwie dialogów, a trzeciemu nie mam nic pod tym względem do zarzucenia. Dialogi całkiem wyzbyły się początkowej sztuczności a relacjonowanie akcji nie sprawia już wrażenia, że autorka tak zaangażowała się we własną historię, że straciła do niej dystans i zdrową dozę autokrytyki. Sprawnie opisana fabuła, zaskakujące rozwiązania wątków i nieoczekiwane zwroty akcji – czy można wymagać czegoś więcej? Chyba tylko tego, żeby następna część okazała się równie dobra.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
7.4
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Bezgrzeszna
Cykl: Protektorat Parasola
Tom: 3
Autor: Gail Carriger
Wydawca: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 11 października 2011
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
Format: 129 x 195 mm
Cena: 34 złCzytaj również

Bezduszna - Gail Carriger
Kobieta wyzwolona kontra wampiry
- recenzja
Bezwzględna
Rozdział pierwszy, w którym lady Alexia Maccon się kolebie
Bezduszna - Gail Carriger
Dama bez duszy, ale z sercem
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.