» Recenzje » Polskie » Baśniogry: Miasto Odważnych i Smocze Serce

Baśniogry: Miasto Odważnych i Smocze Serce


wersja do druku

Dziecięcy Sandbox i Dungeon Crawl

Redakcja: AdamWaskiewicz
Ilustracje: Michał 'Exar' Kozarzewski

Baśniogry: Miasto Odważnych i Smocze Serce
Baśniogry to cykl fabularnych gier paragrafowych dla dzieci. Zbiórka na ich wydanie zakończyła się sukcesem, zebrano blisko 60.000 PLN co stanowiło ponad 350% minimalnego progu.

W momencie pisania recenzji w sprzedaży dostępne są trzy podręczniki. Pierwszy, recenzowany już na łamach Poltergeista, zatytułowany Zagubiony Czarodziej, dostępny jest także w formacie bezpłatnego PDF, tak więc każdy może minimalnym kosztem przetestować grę. 

Osoby preferujące wydania papierowe nie będą musiały głęboko sięgać do kieszeni – gry w miękkich, kolorowych okładkach kosztują około 30-40 PLN.

Recenzowane podręczniki to około 60 stronicowe Miasto Odważnych oraz blisko 100 stronicowe Smocze Serce. Jedna strona to jeden paragraf, często ilustrowany i gotowy do pokolorowania lub z zostawionym pustym polem na własny rysunek gracza. Obie książki wydano w formacie zbliżonym do A4, a treść rozmieszczono w układzie horyzontalnym. W zestawie recenzenckim znalazły się także mapy – po jednej stronie do Zagubionego Czarodzieja i Miasta Odważnych i aż 3 strony do Smoczego Serca, a także karty postaci oraz karty zawodów. Wszystkie te elementy dostępne są do pobrania ze strony wydawcy i osobno umieszczone w podręczniku. Trochę szkoda, że tylko karty postaci i zawodów można wyciąć (są na oddzielnych kartkach) a mapy niestety są już zintegrowane z treścią, tak więc tutaj trzeba już polegać na elektronicznej wersji podręcznika.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mapy można wydrukować samemu. Są one dodatkiem do gry i rolą rodzica będzie informowanie dziecka gdzie jest jego postać.

Na okładce napisano, że zabawa przeznaczona jest dla nawet dla 3 latków, którzy mogą grać z pomocą rodziców. Oczywiście, wszystko zależy od dziecka, jednakże w moim przypadku zabawie z trzyletnim dzieckiem daleko było do wykorzystania nawet części potencjału gry. Pięciolatek z kolei radził sobie bardzo dobrze, rozumiał swoje wybory i oczywiście najchętniej rzucałby cały czas kostkami.

Dwa podręczniki, dwa podejścia

Miasto Odważnych to tak naprawdę zbiór mniejszych, krótszych przygód, które mają elementy spajające sceny – przykładem może być zakupiony Magiczny Fortepian, który może pomóc odpracować zjedzony posiłek w restauracji niziołków. Niewątpliwie scenariusz ten będzie prostszy w rozegraniu dla młodych graczy, którzy ukończyli Zagubionego Czarodzieja – niektóre z przedmiotów czy przyjaciele (smok Złotołuski) pomogą w bezstresowym pokonywaniu kolejnych przeszkód. Oczywiście zakończenie poprzedniego scenariusza podnosi jedną z cech postaci, co jest dalszym ułatwieniem dla gracza.

Testy to zsumowany wynik z trzech kostek i ewentualne modyfikatory wynikające z zawodu i dalsze porównanie z wartością w danym paragrafie. Prosta, praktyczna matematyka dla przedszkolaków i uczniów. Kostki nie są częścią zestawu.

Jeśli chcielibyśmy zastosować makaronizm, moglibyśmy nazwać tę przygodę sandboxem, podczas gdy Smocze Serce to typowy dungeon crawl. Bohater będzie musiał wybierać w którym kierunku iść, będzie spotykał różne dziwne istoty, które będą wrogie (gdy gracz nie będzie w stanie im pomóc) lub przyjazne (gdy dostaną to, czego potrzebują) aż w końcu dotrą do sceny finałowej, w której wykazać się będzie można na kilka różnych sposobów. Podobnie jak w Zagubionym Czarodzieju tak i tutaj łatwiej będą mieli gracze, którzy znają i stosują magiczne słowa takie jak przepraszam czy proszę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W scenariuszach nie dopatrzyłem się wpadek, z wyjątkiem “nagrody” za rozwiązanie zagadki, gdzie bohater musi policzyć kąty w kilku figurach geometrycznych. Niepoprawna odpowiedź prowadzi do “lepszej” sceny, niż ta prawidłowa – wydaje się to być po prostu przeoczeniem, i skłania do, być może oczywistego wniosku, że podobnie jak w pierwszej recenzowanej grze, prowadzący powinni nie tylko ślepo wykonywać polecenia z poszczególnych akapitów, ale i być odpowiedzialnymi za całokształt rozgrywki.

Rodzice starszych dzieci pewnie ucieszą się z takich smaczków, które pozwolą dzieciom rozwiązać proste zadania matematyczne. Nie są one jednak wymagane do "przejścia" gry, tak więc młodsi też będą mogli cieszyć się z zabawy.

Wszyscy przed oblicze Niewidzialnej Królowej, czyli podsumowanie

Podobnie jak w Zagubionym Czarodzieju tak i tutaj dostaniemy fantastyczne postacie, trochę pozytywnego moralizatorstwa (“O! Znamy magiczne słowo przepraszam”), ciekawe przygody i okazję do lekkiego sposobu zainteresowania młodych fantastyką. Biorąc pod uwagę względnie niewielki koszt zabawy, myślę, że fantastyczni rodzice fantastycznych dzieci powinni zainteresować się Baśniogrami.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Szkoła Wyobraźni za udostępnienie zestawu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Miasto Odważnych
Linia wydawnicza: Baśniogra
Autor: Marcin Kubiesa
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Janina Sobota
Ilustracje: Janina Sobota
Wydawca polski: Szkoła Wyobraźni
Data wydania polskiego: 24 marca 2021
Miejsce wydania polskiego: Czechowice-Dziedzice
Liczba stron: 60
Oprawa: miękka
Format: A4
ISBN-13: 978-83-958519-3-3
Cena: 29,99zł



Czytaj również

Erpegowe polecajki 2022
Nie tylko na prezenty
Skarb Podniebnych Piratów i Zamek Bohaterów
Ale jak to tata, latający statek?
- recenzja
Baśniogra. Zagubiony Czarodziej
Mama, tam był latający zamek!
- recenzja
Baśniogra: Bagna Zapomnienia
Najmłodsi do łodzi!
- recenzja

Komentarze


Nicram
    Dziękuję za recenzję!
Ocena:
+1

Dzięki za tak miłą recenzję! ;)

Co zaś się tyczy zagadki o "kątach" z par. 41, to nie ma tam żadnego przeoczenia :). Po prostu ta zagadka jest podchwytliwa i co chwilę ktoś się nacina. Ona nie jest geometryczna, lecz bardziej polonistyczna. Warto dosłownie przeczytać zagadkę i zwrócić uwagę na "cudzysłów" :).

Jeszcze raz dzięki za grę!  

16-05-2021 09:22
Exar
   
Ocena:
0
No faktycznie, teraz doczytałem:)
16-05-2021 11:07

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.