» Relacje » Bałtycki Festiwal Komiksu 2014

Bałtycki Festiwal Komiksu 2014


wersja do druku

Komiksy nad morzem

Redakcja: Kuba Jankowski, Mały Dan

Bałtycki Festiwal Komiksu 2014
Miłośnicy komiksów nie lubią, gdy dwie klawe imprezy zbiegają się w jednym terminie. Trudno wtedy zdecydować, jaki wybrać kierunek. W tym roku taka sytuacja miała miejsce w ostatni weekend czerwca, gdy we Wrocławiu odbywały się X Dni Fantastyki, a w Gdańsku Bałtycki Festiwal Komiksu. Polterowi posłańcy, korzystając z dopiero co rozpoczętych wakacji, postanowili odwiedzić i Wrocław, i Gdańsk.

GDAK organizowany jest regularnie od kilku lat. Tegoroczna edycja była siódmą odsłoną tego festiwalu. BFK cechowała zawsze świetna organizacja, a od trzech lat również strategiczne miejsce w Bibliotece Manhattan, które pozwala na przyciągnięcie przypadkowych przechodniów, spędzających czas na zakupach w galerii handlowej. Największym potencjalnym sukcesem jest więc zdobywanie nowej grupy czytelników komiksu, także dzięki niezłemu doborowi gości specjalnych. Festiwal tradycyjnie rozpoczął się  towarzyskim spotkaniem piłkarskim. Wynik meczu nie był istotny, jednak sama rozgrywka wyzwoliła pozytywne wibracje na cały komiksowy weekend.

Organizatorzy przygotowali program tak, że mógł on zainteresować każdego fana komiksu: od mangowców po miłośników amerykańskich historii superbohaterskich. Każde spotkanie czy prelekcja przyciągnęła grupkę zainteresowanych tematem słuchaczy, choć zdecydowanie w sobotę liczba uczestników była największa. Wysoka frekwencja drugiego dnia festiwalu to zasługa polskiego gościa imprezy - Jakuba ‘Dema’ Dębskiego. Znany jest on przede wszystkim z tworzenia animacji, vlogów oraz stand-upów, jednak w sobotni dzień festiwalowy najważniejsze były jego komiksy. Już przed południem na parterze galerii Manhattan ustawiła się niewiarygodnie wielka kolejka, niczym do Grzegorza Rosińskiego. Dem do godziny 15:00 podpisywał swoje komiksy, a o 16:00 rozpoczęło się spotkanie z autorem. Prowadzący wypytywał dogłębnie o twórczość komiksową, a później o działalność na YouTube. Licznie zgromadzona widownia miała sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o twórczości swojego idola, jednak po minach słuchaczy widać było, że spodziewali się raczej typowego dla Dema show. Jakub Dębski umiejętnie pobudzał publikę, jednak spotkanie najlepiej podsumowuje jego własna wypowiedź: "Dla ludzi ważne jest, czy ja lubię oliwki. A jeśli tak, to jakiego koloru”. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy uczestnicy spotkania uraczeni zostali sporą dozą rozrywki, ale otrzymali też garść informacji o komiksowej twórczości Dema.

Po spotkaniu odbyła się uroczystość wręczenia GDAK-ów: nagrodę za najlepszy Komiks Dziecięcy otrzymała praca Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej Tej nocy dzika paprotka, najlepszą Mangą została Pandora Hearts #4 Juna Mochizukiego, Komiksem Młodzieżowym roku ogłoszono tytuł Lincoln #3, którego autorami są OlivieraJouvray, Jerome Jouvray i Anne-Claire Jouvray, Komiksem dla Dorosłych zostały Żywe Trupy #7: Cisza przed burzą Roberta Kirkmana, Charliego Adlarda i Cliffa Rathburna, a GDAK Joker powędrował do pani Iwony Koperkiewicz za wspieranie środowiska komiksowego w Trójmieście.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Istotnym punktem każdej komiksowej imprezy jest after party, ponieważ przyjaciele z całej Polski mają okazję usiąść w spokoju, porozmawiać i pobiesiadować, a często w takich chwilach rodzą się owocne znajomości. Miejsce tegorocznego aftera okazało się dobrze dobrane, bowiem wybór padł na lokal w ścisłym centrum Gdańska. Impreza dla niektórych trwała do rana, jednak duża część uczestników udała się do miejsc swojego noclegu, aby nabrać sił przed ostatnim dniem festiwalu.

W niedzielę wszystkie punkty BFK odbywały się w Sali Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Pomimo wielu strzałek wskazujących drogę, samo miejsce trudno było od razu znaleźć, ponieważ faktura drzwi była taka sama jak faktura ścian, co czyniło je niewidocznymi dla nowo przybyłych uczestników imprezy. Frekwencja w niedzielę była porównywalna z sobotnią, co na pewno ucieszyło zarówno organizatorów, jak i prelegentów.

Bałtycki Festiwal Komiksu odbył się w tym roku bez większych wpadek i zmian planów. Cieszy również większa ilość uczestników w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dobrym pomysłem było zaproszenie Jakuba Dębskiego, który przyciągnął sporą liczbę fanów komiksów. Świetną ideą również były warsztaty Tomasza Grządzieli oraz Igora Wolskiego Komiksowy tramwaj, które odbyły się w zabytkowym tramwaju 102. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy przebiją tegoroczny program nowymi atrakcjami, oraz że termin festiwalu nie będzie pokrywać się z inną imprezą komiksową.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Konwent: Bałtycki Festiwal Komiksu
Od: 27 czerwca 2014
Do: 29 czerwca 2014
Miasto: Gdańsk
Strona WWW: bfkx.hanami.pl/wp/?page_id=14
Cena: bezpłatny
Typ konwentu: komiksowy



Czytaj również

Bałtycki Festiwal Komiksu 2015
Słońce, plaża i komiksy
- recenzja
Bałtycki Festiwal Komiksu 2013
Z komiksem nad morze
- recenzja
Wywiad z Radosławem Bolałkiem
To uczestnicy mają się dobrze bawić

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.