» Recenzje » Bajki dla dorosłych - antologia

Bajki dla dorosłych - antologia

Bajki dla dorosłych - antologia
Bajki dla dorosłych to kolejny zbiór opowiadań wydany przez Fabrykę Słów. Tym razem jednak jest to pozycja wyjątkowa, będąca swoistym hołdem złożonym przez najpopularniejszych polskich fantastów Tomaszowi Pacyńskiemu. Już przez wzgląd na ten fakt należy zauważyć, że jest to zbiór ciężki do recenzowania. Jednak zadanie staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę jego poziom.

Mówiąc najogólniej, jest on bowiem bardzo mocno zróżnicowany. Rozumiem, że każdy z tych tekstów jest dla jego autora czymś wyjątkowym, czymś albo specjalnie stworzonym, albo dedykowanym zmarłemu pisarzowi. Nie zmienia to jednak faktu, że jako czytelnik nie jestem w stanie niektórymi z tych opowiadań zachwycić się choćby w minimalnym stopniu.

Wśród dwunastu tekstów znajdziecie jeden Tomasza Pacyńskiego (tytułowe Bajki dla dorosłych) oraz jedenaście innych, autorstwa między innymi Kańtoch, Kozak, Dębskiego (a właściwie – to obu Dębskich), Komudy czy Grzędowicza. Każdego z osobna omawiać nie ma sensu, wystarczy może skupić się na tych, które czynią ten zbiór koniecznym do przeczytania.

Bądź moim krukiem Wojciecha Świdziniewskiego to z pewnością jedno z tych unikatowych opowiadań. Świetne dialogi, co w tego typu tekstach nie jest zbyt częste, bardzo udane postacie i, co najważniejsze, wspaniały pomysł. Zastanawialiście się, jakby wyglądała sytuacja, gdyby Wasze miasto zostało najechane przez którąś z mało pokojowo nastawionych ras ze stron jakiejś opowieści fantasy? Proszę bardzo – Świdziniewski wam to zademonstruje.

Kolejnym tekstem, którego ominąć nie wolno, jest Partia porucznika Szymańskiego Jacka Komudy. Jest to chyba najlepsze opowiadanie tego zbioru: długie, bo ponad stustronicowe i chyba przez to mocno zapadające w pamięć. Akcja osadzona została na terenach Polski rozbiorowej, a mówiąc dokładnie, w części pozostającej pod zaborem rosyjskim. Nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły opowieści, więc tylko w dwóch słowach – wiecie, co się stanie, gdy oddacie duszę diabłu? To oczywiste, że tak. Ale czy jesteście pewni, że wiecie, w jaki sposób może on ją od Was pozyskać?

Jarosława Grzędowicza przedstawiać nikomu nie trzeba, ale też w tym zbiorze nieznanych nazwisk nie znajdziecie. Tym większe słowa uznania należą się mu za tekst Chwila przed deszczem, w którym splótł wątki apokaliptyczne oraz inżynierię genetyczną, dodał klimat brudnego i ponurego świata bliskiej przyszłości oraz odrobinę sensacji. Kombinacja jest piorunująca, zaskakująca i intrygująca – po prostu doskonałe opowiadanie.

Czwartym zasługującym na wyróżnienie jest Smak kurzu Mai Lidii Kossakowskiej. Tylko właściwie nie potrafię zrozumieć, co w nim jest tak urzekającego. Małe, latające elfy, będące pośrednikiem między głównym bohaterem a Nim, przedstawicielem rasy sprzed eonów. Polowanie na koszmary w wyśnionym metrze, pędzącym ku nieskończoności, demoniczne ogary tropiące myśliwego i wiele innych, podobnych elementów. Wszystko to, rozpatrywane z boku, właściwie nic czytelnikowi nie wyjaśnia. W ten świat trzeba się po prostu zanurzyć. On jest jak sen – albo zapomnicie o nim zaraz po przeczytaniu, albo zapadnie wam w podświadomość na długi czas. I zupełnie inaczej zaczniecie postrzegać podróż podziemną kolejką…

Kwestie techniczne nie wymagają zbyt szerokiego komentarza. Wszystkie elementy są na tym samym, co zawsze w tym wydawnictwie, równym, wystarczająco wysokim poziomie. Dodać jedynie można, że szata graficzna nie jest specjalnie urodziwa czy dobrana do tekstów. Ale też i nie odrzuca, jak czynią to niektóre okładki.

Sumując – zbiór poznać trzeba. Bajki dla dorosłych to blisko siedemset stron lektury, z czego cztery wyżej wymienione opowiadania czynią ją nad wyraz interesującą. Reszta natomiast – no cóż, jedne się Wam spodobają mniej, inne bardziej. Jeszcze inne pewnie pominiecie. Ale przy takiej objętości marudzić nie można – wybierać przecież macie z czego.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
6.75
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Bajki dla dorosłych
Autor: Andrzej Pilipiuk, Eugeniusz Dębski, Jacek Komuda, Tomasz Pacyński, Anna Kańtoch, Jarosław Grzędowicz, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Wojciech Świdziniewski, Rafał Dębski, Robert J. Szmidt, Ewa Białołęcka
Autor okładki: Paweł Zaręba/ Marta żurawska-Zaręba
Autor ilustracji: Dominik Broniek
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 30 października 2009
Liczba stron: 696
Oprawa: miękka
Format: 125 x 205 mm
Seria wydawnicza: Antologie
ISBN-13: 978-83-7574-145-2
Cena: 39,99 złCzytaj również

Bajki dla dorosłych - antologia
Non omnis moriar
- recenzja
Bajki dla dorosłych
Andrzej Pilipiuk: Dzwon Wolności
Bajki dla dorosłych
Jarosław Grzędowicz: Chwila przed deszczem
Inne światy
Dukaj, Małecki, Orbitowski i reszta
- recenzja
Światy Dantego
Niepokojąco i zaskakująco
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Chamade
   
Ocena:
0
Jak antologii nie lubię, tak tą z pewnością przeczytam, gdyż darowanemu koniowi nie zagląda się do paszczy .
I przyczepię się, aby mej prywatnej tradycji stało się zadość :
- "ogary trąpiące myśliwego" - tropiące czy trapiące być miało?
31-03-2010 21:13
malakh
   
Ocena:
0
Poprawione, thanks;]
31-03-2010 21:15
earl
   
Ocena:
0
Zabrakło mi w tej recenzji przedstawienia opowiadań, które Vanderusowi się nie podobały i wyjaśnienia, dlaczego tak było.
01-04-2010 10:47
Pancake
   
Ocena:
0
okropna okładka. Tak jak uwielbiam okładki Uczty Wyobraźni, tak te Fabryki Słów to koszmar w stanie czystym. To się nazywa: Piętnowanie Książek. Jak tylko dostałam to "cudo" to obwinęłam je w szarą gazetę, bo inaczej bym nie przeczytała. A treść różna, tak jak nie lubię antologii, tak wciąż ich nie lubię.
19-05-2010 22:18

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.