» Blog » BG2 Enhanced Edition - pierwsze wrażenia
09-06-2018 19:38

BG2 Enhanced Edition - pierwsze wrażenia

W działach: cRPG, Baldurs Gate, Jakość interfejsu | Odsłony: 202

Bardziej z ciekawości, niż chęci do grania, zakupiłem niedawno Baldurs Gate 2 Enhanced Edition. Postanowiłem napisać o niej kilka ciepłych słów, bo, zaraza, warto

 

 

 

 

Zoom

W EE da się przybliżać i oddalać widok. Na najdalszej kamerze mieści się jakieś 1/8 lochu Irenicusa. Na maksymalnym przybliżeniu wszystko staje się nieprzyjemnie rozmazane, ale cóż, nie można mieć wszystkiego.

Można łączyć broń dwuręczną z tarczą

To znaczy, można do drugiej ręki wsadzić tarczę, a do pierwszej (jako jeden z wyborów) łuk lub wielki miecz. Kiedy postać używa broni dwuręcznej, tarcza jest nieaktywna. Genialne!

Więcej informacji na karcie ekwipunku

Poza HP i klasą pancerza możemy teraz łatwo sprawdzić THAC0 (lokalny odpowiednik "premii do rzutu na trafienie") i obrażenia broni. Co więcej, jeśli chwycimy jakiś przedmiot myszką, gra wyświetli nam porównanie statystyk przed i po wyekwipowaniu.

Skrypt "zaawansowane AI"

Zamiast wybierać postaci jeden z predefiniowanych skryptów, możemy teraz za pomocą kilku przełączników ustalić, jakie akcje ma wykonywać bohater. Wśród dostępnych opcji mamy między innymi "atakuj wroga", "preferuj broń dystansową" i "wykrywaj pułapki". Nie wiedziałem, jak bardzo tego potrzebowałem, dopóki nie dostałem.

 

Lepiej zorganizowana karta postaci

Karta postaci podzielona jest na pięć zakładek, takich jak "Klasa", "Statsy bojowe", "Umiejętności".

Farbowanie zbroi

W EE kolor skóry/włosów/pancerza wybiera się za pomocą suwaka, zamiast kliknięciem w jeden z dwudziestu kilku kwadracików. Z jednej strony fajnie, że mamy więcej opcji. Z drugiej, przynajmniej dla mnie, suwak był po prostu niewygodny.

Brak oficjalnego spolszczenia

Łał. To zabolało. Zwłaszcza że Baldurs Gate zawsze była dla mnie Tą Grą Z Przed Wyruszeniem W Drogę Należy Zebrać Drużynę. Jest co prawda fanowskie tłumaczenie, ale to trochę jak dostać walentynkową kartkę od babci - niby fajnie, ale nadal nikt cię nie kocha.

Odnajdywanie drogi

Nie sprawdzałem, jednak podobno zostało poprawione. Nigdy więcej robienia objazdu przez pół planszy, bo najbliższa droga jest jeszcze przez dwie i pół sekundy zablokowana przez drużynowego barbarzyńcę.

Podsumowanie

Generalnie Enhanced Edition oceniam bardzo pozytywnie. Nie potrafię wymienić jednej wady interfejsu BG2, która nie zostałaby poprawiona. Branie za nie siedemdziesięciu złotych uważam za nieco niesmaczne, ale za osiemnaście w promocji - stanowi dla mnie cenny kolekcjonerski nabytek i po prostu wygodniejszą platformę do przeżywania przygód, niż zwyczajnie stare Baldurs Gate 2 Złota Edycja.

Tylko to spolszczenie...

2
Notka polecana przez: dzemeuksis, Enc
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.