string(15) ""
» Blog » Armie Apokalipsy - ja tam wierzę, że wyjdą
18-02-2011 20:28

Armie Apokalipsy - ja tam wierzę, że wyjdą

Odsłony: 10

Być może pamiętacie zawirowania, które przez kilka kwartałów towarzyszyły systemowi Robotica. Co szczególnie zwróciło moją uwagę, to przenoszenie niechęci do działań autora i niego samego na jego produkt - wyśmiewanie go bez znajomości systemu, bojkot produktów, niewchodzenie na promowane przez niego stronym, nieuczestniczenie w jego konkursach. Nie powiem, żebym to potępiał - o ile nie ukrywam, że sam Robotice zrobiłem kiedyś reklamę, to sam w tych zawirowaniach uczestniczyłem i ostatecznie podręcznika nie zakupiłem.

Myślę, że autorzy Armii Apokalipsy - znani szerzej z systemu Poza Czasem - stanowią równowagę dla przywołanej przeze mnie sytuacji. Są cisi, prowadzą spokojnie skromną stronę, informują czasem o kolejnych krokach projektu, a przede wszystkim nie obiecują gwiazdek z nieba i nie rozpisują się na temat własnej zajebistości. Nie wydaje mi się, żeby tworzony przez nich świat był w moim stylu - zazwyczaj historie o aniołach i demonach godzą w fundamenty rozsądku religijnego (jak zresztą wiele rzeczy, które nawiązują do chrześcijaństwa, ale nie nawiązują w niczym do Biblii).

Jednak jeden z komentujących ich stronę opisał ich słowami "Oto idealiści świata RPG". I ja się w pełni z tym zgadzam. Na początku całkowicie olałem ich system, ale kiedy okazało się, że zaczęli zbierać na przykład całkiem fajne ilustracje (EDIT: link 1, link 2), zacząłem rozumieć, że Kuczyńscy biorą to na serio.

Nie znam Poza Czasem. Słyszałem, że system jest słaby. Nie przeszkadza mi to. Naprawdę nie wiem, co musiałoby się stać, bym nie miał ochoty kupić ich podręcznika. Co prawdopodobnie będzie możliwe w tym roku - może nawet w pierwszej połowie.

Dlaczego? Otóż ostatnio wydali na świat swoje FAQ. I ja naprawdę nie znam tych ludzi, ale słowa takie jak w jednym z komentarzy Ellentira budzą moją sympatię:

"(...) nie boimy się posądzenia o obciach. Tzn. daleko mi do poczucia, ze wszystko, co robię jest genialne, ale gdybym bał się akurat zarzutu o obciach, to pewnie nigdy nie odważyłbym się próbować wydawać podręcznik. To, czego się obawiamy najbardziej, to sytuacja, w której ludzie przeczytają podręcznik i nie będą wiedzieli, co z nim dalej zrobić. Prowadzi się go trochę inaczej niż zazwyczaj i jeżeli potencjalni prowadzący nie znajdą dla siebie przestrzeni do tworzenia, to Armie Apokalipsy pozostaną albo fascynującą albo żałosną, ale w każdym razie jedynie ciekawostką.
Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy rozdziałowi dla Mistrza Gry. Chcemy naprawdę wytłumaczyć, jak widzimy prowadzenie AA, w jaki sposób tworzyć dłuższe formy, jak umieścić graczy w społeczności, itp. Nie czujemy się jakimiś geniuszami, ale przez siedemnaście lat prowadzenia sesji ze średnią mniej więcej raz na tydzień, wykształciliśmy nasz specyficzny styl i teraz chcemy przekazać go dalej, w taki sposób, żeby ludzie wiedzieli „o co chodziło autorowi”."

Ten komentarz jest odpowiedzią na moją propozycję pomocy. Tyle, że ja w zasadzie niewiele mogę, niewiele potrafię i nie mogę się pochwalić dużym doświadczeniem - nawet w "anielskiej" konwencji.

Ale może ktoś z Was potrafiłby to zrobić. Może to jest okazja do wykazania się jako wyłapywacz literówek, betatester, ilustrator (fajnie wpisać coś takiego do "kawu", tak sądzę). Albo po prostu wesprzeć ich dobrym słowem, linkiem do strony. Z tego powodu też lubię wydawnictwo Gramel - nastawione na klientów, otwarte na fanów, traktujące nieco swoją działalność z przymrużeniem oka, nie robiąc niepotrzebnie awantur. I myślę, że zarówno spore wydawnictwa, jak takich autorów skromnych, sprawiających wrażenie po prostu sympatycznych ludzi, którzy być może stworzą całkiem niezłą grę też warto docenić.

Komentarze


~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Sorka Aure za ewentualny bajzel.
Po prostu jak wyklaskam odpowiedni rytm to ariochanki zaczynają swoje tańce godowe.
Błyskają tomahawki z palstiku i sztuczne pióropusze a popcorn chrupie.

Jak ci to przeszkadza to tnij do ziemi, nie mam za złe.
W końcu nie jesteś łowcą komciów więc może ci dokuczać ten szajs.

@Tancereczki egzotyczne
Jak to jest - tatuś Arioch każe mówić prawdę w internecie, porzucić mhooczne xywy i podpisywać się imiennie, a jak tylko was z tyldy spuścić to wychodzi prawdziwa prawdziwa naturka. Cokolwiek tchórzliwa.
Howgh!

PS. Wyżej kolanka podnosić. Estetyka ważna rzecz.
19-02-2011 16:32
Asmodeo
   
Ocena:
0
System zaiste szykuje się zacny:D
19-02-2011 17:11
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jeszcze raz sorka Aure.
19-02-2011 17:14
E_elear
   
Ocena:
0
Czekam z równą niecierpliwością na wydanie obu podręczników: "Armie Apokalipsy" i "Poza Czasem 2ed".
20-02-2011 14:38
nimdil
    @Adam
Ocena:
0
Tribunal of Hermes: Rome raczej nie dzieje się w czasach Imperium.
21-02-2011 17:00
~JagdWehrwolf

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Autorzy porywają się na ciężki temat. Kto pamięta wydanie In Nomine Magnae Veritatis ten wie o co chodzi. Choć ciekawym będzie obserwowanie czy Polscy RPGracze dorośli do tych klimatów. Tak czy inaczej trzymam kciuki.
21-02-2011 20:57
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Jagd

Facepalm.
21-02-2011 21:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.