string(15) ""
» Blog » Armie Apokalipsy - ja tam wierzę, że wyjdą
18-02-2011 20:28

Armie Apokalipsy - ja tam wierzę, że wyjdą

Odsłony: 11

Być może pamiętacie zawirowania, które przez kilka kwartałów towarzyszyły systemowi Robotica. Co szczególnie zwróciło moją uwagę, to przenoszenie niechęci do działań autora i niego samego na jego produkt - wyśmiewanie go bez znajomości systemu, bojkot produktów, niewchodzenie na promowane przez niego stronym, nieuczestniczenie w jego konkursach. Nie powiem, żebym to potępiał - o ile nie ukrywam, że sam Robotice zrobiłem kiedyś reklamę, to sam w tych zawirowaniach uczestniczyłem i ostatecznie podręcznika nie zakupiłem.

Myślę, że autorzy Armii Apokalipsy - znani szerzej z systemu Poza Czasem - stanowią równowagę dla przywołanej przeze mnie sytuacji. Są cisi, prowadzą spokojnie skromną stronę, informują czasem o kolejnych krokach projektu, a przede wszystkim nie obiecują gwiazdek z nieba i nie rozpisują się na temat własnej zajebistości. Nie wydaje mi się, żeby tworzony przez nich świat był w moim stylu - zazwyczaj historie o aniołach i demonach godzą w fundamenty rozsądku religijnego (jak zresztą wiele rzeczy, które nawiązują do chrześcijaństwa, ale nie nawiązują w niczym do Biblii).

Jednak jeden z komentujących ich stronę opisał ich słowami "Oto idealiści świata RPG". I ja się w pełni z tym zgadzam. Na początku całkowicie olałem ich system, ale kiedy okazało się, że zaczęli zbierać na przykład całkiem fajne ilustracje (EDIT: link 1, link 2), zacząłem rozumieć, że Kuczyńscy biorą to na serio.

Nie znam Poza Czasem. Słyszałem, że system jest słaby. Nie przeszkadza mi to. Naprawdę nie wiem, co musiałoby się stać, bym nie miał ochoty kupić ich podręcznika. Co prawdopodobnie będzie możliwe w tym roku - może nawet w pierwszej połowie.

Dlaczego? Otóż ostatnio wydali na świat swoje FAQ. I ja naprawdę nie znam tych ludzi, ale słowa takie jak w jednym z komentarzy Ellentira budzą moją sympatię:

"(...) nie boimy się posądzenia o obciach. Tzn. daleko mi do poczucia, ze wszystko, co robię jest genialne, ale gdybym bał się akurat zarzutu o obciach, to pewnie nigdy nie odważyłbym się próbować wydawać podręcznik. To, czego się obawiamy najbardziej, to sytuacja, w której ludzie przeczytają podręcznik i nie będą wiedzieli, co z nim dalej zrobić. Prowadzi się go trochę inaczej niż zazwyczaj i jeżeli potencjalni prowadzący nie znajdą dla siebie przestrzeni do tworzenia, to Armie Apokalipsy pozostaną albo fascynującą albo żałosną, ale w każdym razie jedynie ciekawostką.
Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy rozdziałowi dla Mistrza Gry. Chcemy naprawdę wytłumaczyć, jak widzimy prowadzenie AA, w jaki sposób tworzyć dłuższe formy, jak umieścić graczy w społeczności, itp. Nie czujemy się jakimiś geniuszami, ale przez siedemnaście lat prowadzenia sesji ze średnią mniej więcej raz na tydzień, wykształciliśmy nasz specyficzny styl i teraz chcemy przekazać go dalej, w taki sposób, żeby ludzie wiedzieli „o co chodziło autorowi”."

Ten komentarz jest odpowiedzią na moją propozycję pomocy. Tyle, że ja w zasadzie niewiele mogę, niewiele potrafię i nie mogę się pochwalić dużym doświadczeniem - nawet w "anielskiej" konwencji.

Ale może ktoś z Was potrafiłby to zrobić. Może to jest okazja do wykazania się jako wyłapywacz literówek, betatester, ilustrator (fajnie wpisać coś takiego do "kawu", tak sądzę). Albo po prostu wesprzeć ich dobrym słowem, linkiem do strony. Z tego powodu też lubię wydawnictwo Gramel - nastawione na klientów, otwarte na fanów, traktujące nieco swoją działalność z przymrużeniem oka, nie robiąc niepotrzebnie awantur. I myślę, że zarówno spore wydawnictwa, jak takich autorów skromnych, sprawiających wrażenie po prostu sympatycznych ludzi, którzy być może stworzą całkiem niezłą grę też warto docenić.

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
EDIT:
Aj, aj - sa. Odszczekuje. :)

H.
18-02-2011 23:31
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Eternal Rome z Green Ronin Publishing (d20), GURPS Imperial Rome ze Steve Jackson Games, Rolemaster Rome z Arion Games, Glory of Rome Campaign Sourcebook z TSR (do AD&D), Requiem for Rome z White Wolfa.

W Rebelu też słabo szukałeś: http://www.rebel.pl/product.php/1, 1232/12103/Tribunal-of-Hermes-Rome.html - dodatek do Ars Magica.
19-02-2011 00:28
banracy
   
Ocena:
0
System mi z różnych względów zupełnie nie podchodzi, ale dobrze że coś nowego wychodzi w kraju. Z drugiej strony chyba było kilka systemów o aniołach i o ile się nie mylę są to bardzo dobre systemy a jak wiadomo system niszowy + dobry odpowiednik zagraniczny = brak sukcesu. Ale pożyjemy zobaczymy, ja mu życzę jak najlepiej wróżę jak najgorzej.

EDIT:

Nic dziwnego że systemy historyczne się nie sprzedają skoro mogą być zastąpione systemem genericowym + książką o danym okresie.
19-02-2011 00:35
chimera
   
Ocena:
0
@banracy

Bardzo dobre zachodnie systemy o aniołach? "In Nomine...", który praktycznie zmarł śmiercią naturalną? "Engel" (ta sama sytuacja, plus niegrywalna mechanika)?. Do kompletu staroci można jeszcze dorzucić "Demon: The Fallen", moim zdaniem jeden z najsłabszych produktów White Wolfa.

A z nowszych rzeczy, to słyszałem tylko o "Alpha Omega"; grze, która zbiera bardzo średnie recenzje i której świat nie każdemu będzie odpowiadać.

Jak dla mnie, to w klimatach anielskich obecnie totalna posucha... i widzę tutaj dużą szansę dla AA. Jeżeli wydawca nie da plamy, może być sukces.
19-02-2011 01:20
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czekam z niecierpliwością.
19-02-2011 01:50
~Dog

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Poza Czasem miało jeden mocny problem... czytając widziałem celtyckiego Conana czy Slaina... patrząc na podręcznik na obrazki nie widziałem nic dodatkowo całkowicie psuły mi wizje...

Ale świat naprawdę zacny
19-02-2011 02:13
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Przykładowo Celtowie są może bardziej ciekawi niż Mongołowie ale zdecydowanie mniej ciekawi niż Rzymianie"

IMO kampania w świecie celtyckim, desperacko broniącym się przed Rzymianami ma jak najwięcej sensu.

@(C)chimera

http://thilnen.deviantart.com/favo urites/40405152#/d2ykyzu

Aż głupio mi, że nie dałem tego linka w notce.
19-02-2011 07:23
~snoth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Projekt dobry jest i kibicuje mu całym sercem, niech no tylko wezmą grafy z Darsaiders (WHR40k?) i pomysły ze Spawna, Kruka czy innych "wygrzebańców" i będzie pięknie.

@chimera
A może takie coś? IMHO prezentuje się całkiem przyzwoicie.
http://rpg.polter.pl/Seventh-Seal-Revised-Ed-n26498
19-02-2011 09:48
ivilboy
   
Ocena:
0
W Seventh Seal nie gra się aniołami tylko ludźmi będącymi żołnierzami Boga, wątki biblijne są obecna ale to nie jest stricte anielski klimat.
19-02-2011 10:14
~Arioch

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kolejny mainstreamowy, nieprzetestowany heartbreaker. Nie szkoda na to czasu ?
19-02-2011 11:20
chimera
   
Ocena:
0
@snoth

"Siódma Pieczęć" jest swoją drogą bardzo sympatyczna. Przez pewien czas prowadziłem - ma sensowną mechanikę i niegłupi pomysł na bohaterów, ale, jak pisze ivilboy, jednak znacznie odbiega od "angel fantasy" na rzecz "biblical horror". Chociaż jako wątki inspirujące dla AA jak znalazł ;-)

@Aureus

Thx!
19-02-2011 11:24
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Poza Czasem może nie jest słabe - nie znam dość dobrze, problem był taki, że niczym autorzy mnie do niego nie zachęcili, kiedyś nawet na bezpośrednie pytanie "czemu miałbym grać w Poza Czasem a nie w warhammera z klimacikiem celtyckim, albo w 7th Sea w Avalonie" nie byli w stanie nic konkretnego odpowiedzieć.

Armie Apokalipsy też w pierwszej chwili zrobiły na mnie wrażenie "zróbmy system o aniołach" i koniec, bez polotu czy wyciśnięcia z tematu całego potencjału. Ale nie wczytywałem się, może nie będzie tak źle.
19-02-2011 11:31
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Znowu podróbka. Nie, nie czekam. System o aniołach? Zbyt bajkowe.
19-02-2011 13:01
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@tmk pierwszy czy drugi - nie wiem

To może nie pisz jako niezalogowany, bo nie wiem teraz, które usuwać?
19-02-2011 13:24
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Aure
W tej zabawie internetowej zmuszenie mnie do logowania się jest celem moich groupies z rezerwatu.

Tu się nie wypowiadałem bo AA nie znam, a jak się nie znam to nie gadam.

Nie usuwaj klonów, które nie przekraczają granicy dobrego smaku i tyle.
Zimny mocz najlepiej działa na rozgrzane czoła.
19-02-2011 13:54
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Hehe, to brzmi jak Ty. ; )

Czyli nie byłeś ani jednym, ani drugim, tylko jesteś trzecim? Szkoda, że nie dostrzegasz trudności komunikacyjnej.
19-02-2011 13:56
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dostrzegam. Przepraszam za utrudnienia.
Jednym doskwierają komary a innym kiepska jakość podróbek.
Wigwamówki rozkręcą się z sesjami to będą miały mniej czasu na hucpę.
19-02-2011 14:00
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Aure
Cały czas rozmawiasz z podróbką.
19-02-2011 15:32
~Arioch

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dementuję. Rozmawiacie z moim kotem.
19-02-2011 16:11
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie będę brał w tym udziału wigwamiści. Grubo się mylicie sądząc że zatańczę jak zagracie.
19-02-2011 16:23

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.