» Recenzje » Anubis - Wolfgang Hohlbein

Anubis - Wolfgang Hohlbein

Anubis - Wolfgang Hohlbein
Wolfgang Hohlbein jest autorem raczej słabo znanym w naszym kraju, ale o imponującym dorobku. Napisał i wydał już ponad dwieście książek, między innymi cykle inspirowane produkcjami filmowymi takimi jak Gwiezdne Wrota oraz Indiana Jones. Pokaźny dorobek autora w końcu nieśmiało wkracza na nasz rynek, jak na razie dzięki wydawnictwu Red Horse, które zdecydowało się opublikować Anubisa.

Czym tak naprawdę jest ta powieść? Mówiąc najprościej, to literatura grozy spod znaku Lovecrafta z elementami przygodowymi w stylu Indiany Jonesa. Ale w odróżnieniu od Samotnika z Providence, lepiej napisana i bardziej przyjazna dla czytelnika. Jednak jak najbardziej z motywami zaczerpniętymi bezpośrednio z Mitologii Cthulhu. W Anubisie nie zabraknie geometrii nieeuklidesowej czy ksiąg z biblioteki Uniwersytetu Miskatonic, z tajemniczą De Vermis Mysteriis na czele.

Akcja rozgrywa się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, dokładniej mówiąc w pobliżu San Francisco. Niedaleko starego cmentarza przez przypadek w podziemiach odkryte zostają dziwne ślady cywilizacji z okresu rozkwitu starożytnego Egiptu. Z zachowaniem pełnej dyskrecji ruszają tam prace archeologiczne prowadzone przez Jonathana Gravesa. Jednak jak się okazuje, to dopiero początek tajemnicy, która się tam kryje.

Kontynuacja prac wymaga włączenia w nie również innych osób. Graves decyduje się zaproponować współpracę swojemu dawnemu przyjacielowi, Mogensowi VanAndt. Jednak bardzo szybko okazuje się, że współpraca obu dżentelmenów jest bardzo trudna, by nie rzec wręcz niemożliwa. Czemu więc Gravesowi tak na niej zależy? Jakie motywacje nim kierują i o co tak naprawdę chodzi w pracach wykopaliskowych?

Bohaterowie w Anubisie przywodzą mi na myśl przemyślane i dopracowane postacie graczy z sesji Zewu Cthulhu. Każda z nich unikalna, intrygująca i każda bez wyjątku niezbędna dla pozostałych. Dobroduszny profesor VanAndt jako mroczny konkurent Gravesa, oddana gospodyni panna Preussler oraz wszechstronny pomocnik Tom, to grupa jakby żywcem wyjęta z sesji RPG. Co najważniejsze jednak – dodać należy, że z bardzo dobrej sesji.

Wolfgang Hohlbein, jako autor z naprawdę imponującym dorobkiem, pisać zdecydowanie potrafi. Narrację prowadzi bardzo spokojnie, przeplatając ją dokładnymi opisami i rozbudowanymi dialogami. W pewnym momencie czytelnik orientuje się, że tak naprawdę, w książce nic się nie wydarzyło, a on już przeczytał ponad sto stron. Dotychczas tego typu obserwacje traktowałem jako minus. W przypadku Hohlbeina wygląda to jednak na zamierzony efekt − metodyczne i staranne przygotowanie, po którym wydarzenia zaczynają nabierać tempa, aż do wielkiego finału.

Dodatkowo wielkie brawa należą się wydawnictwu Red Horse. Wydanie Anubisa jest po prostu doskonałe. Ilustracja na okładce, przygotowanie graficzne grzbietu oraz przede wszystkim zdobienia stron, czynią lekturę niesamowicie przyjemną i wciągającą. Właśnie dzięki takim pozycjom jeszcze długo książki w formie elektronicznej nie będą w stanie wyprzeć tych tradycyjnych. Seria Otchłań, w ramach której powieść została wydana, jest w ogóle jednym z najbardziej interesujących cykli na naszym rynku − nie tylko ze względu na same powieści, ale właśnie na ich wydanie.

Anubis jest więc książką, której nie można pominąć w planach czytelniczych na najbliższy czas. Napisana bardzo sprawnym piórem, rewelacyjnie wydana i nawiązująca do najbardziej znanych wzorów literatury grozy, jest wręcz lekturą obowiązkową. Zwłaszcza dla wszystkich tych, którym twórczość H. P. Lovecrafta jest nieobca.

Na koniec warto jeszcze dodać, iż wszystkie recenzje powieści, na które udało mi się trafić są pozytywne i bardzo wysoko oceniają książkę Hohlbeina. Jak widać Anubis przypadł do gustu nie tylko mnie, a powieść tę można uznać za jedną z najciekawszych pozycji wydanych w ubiegłym roku.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
10.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Anubis
Autor: Wolfgang Hohlbein
Wydawca: Red Horse
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 31 lipca 2009
Liczba stron: 648
Oprawa: miękka
Format: 140 x 205 mm
Seria wydawnicza: Otchłań
ISBN-13: 978-83-60504-76-5
Cena: 34,90 zł



Czytaj również

Nowości komiksowe na 28. MFKiG
Prezentacja okładek i opisów wydawców
Thor - Wolfgang Hohlbein
Co za dużo, to niezdrowo
- recenzja

Komentarze


Chamade
   
Ocena:
0
Recenzja wielce zachęcająca, lecz z drobnymi błędami:
- Stanów Zjednoczonych być powinno.
"Jednak jak najbardziej z zaczerpniętymi motywami bezpośrednio z Mitologii Cthulhu"- może czepialska jestem, lecz kolejność wyrazów w tym zdaniu wydaje mi się dziwną.
A książka na liście do przeczytania.
01-02-2010 19:11
malakh
   
Ocena:
0
Dzięki, wkradło się;)

A recenzja fajnie współgra z tematyką lutowego numery NF, w którym między innymi wspomniany jest Hohlbeim.
01-02-2010 19:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.