» Baza komiksów » Komiksy » Akira #02: Numer 41-Tetsuo

Akira #02: Numer 41-Tetsuo


wersja do druku
%DANE%

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie.

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.

Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

Serial Akira rozpoczął swój żywot na łamach Young Magazine w dwudziestym czwartym numerze z grudnia 1982 roku. Jak przyznał później Katsuhiro Otomo, inspirację do tej pracy zawdzięcza sadze Georga Lucasa, Gwiezdne Wojny. Serial osiągnął ogromną popularność szybko stając się bestsellerem, a wśród młodzieży zyskał miano komiksu kultowego. Otomo, który w 1984 roku zyskał nagrodę wydawnictwa Kodansha, ciągnął swoją historię przez niemal dekadę, a całość Akiry to ponad 2000 stron. Swoją sławę serial zawdzięcza również licznym sukcesom poza granicami Japonii. Doczekał się wydania między innymi w Stanach Zjednoczonych (dwukrotnie), Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Brazylii, no i rzecz jasna w Polsce. W 1988 roku fani doczekali się filmowej adaptacji komiksu, którego reżyserem został sam Katsuhiro Otomo. Była to wysokobudżetowa produkcja, w którą zainwestowano 1,000,000,000 jenów. Ostatni odcinek komiksu ukazał się w dwudziestym ósmym Serial Akira rozpoczął swój żywot na łamach Young Magazine w dwudziestym czwartym numerze z grudnia 1982 roku. Jak przyznał później Katsuhiro Otomo, inspirację do tej pracy zawdzięcza sadze Georga Lucasa, Gwiezdne Wojny. Serial osiągnął ogromną popularność szybko stając się bestsellerem, a wśród młodzieży zyskał miano komiksu kultowego. Otomo, który w 1984 roku zyskał nagrodę wydawnictwa Kodansha, ciągnął swoją historię przez niemal dekadę, a całość Akiry to ponad 2000 stron. Swoją sławę serial zawdzięcza również licznym sukcesom poza granicami Japonii. Doczekał się wydania między innymi w Stanach Zjednoczonych (dwukrotnie), Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Brazylii, no i rzecz jasna w Polsce. W 1988 roku fani doczekali się filmowej adaptacji komiksu, którego reżyserem został sam Katsuhiro Otomo. Była to wysokobudżetowa produkcja, w którą zainwestowano 1,000,000,000 jenów. Ostatni odcinek komiksu ukazał się w dwudziestym ósmym numerze Young Magazine w czerwcu 1990 roku.

Źródło: Japonica Polonica Fantastica
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.