» Recenzje » Agrar Simulator 2011

Agrar Simulator 2011

Agrar Simulator 2011
W ostatnich latach nastąpił masowy powrót do dawnych czasów. Żyjemy w epoce renesansu symulatorów, gatunku zdawałoby się już zapomnianego, czy może raczej odkrycia ich na nowo. Nie wcielamy się już bowiem w pilotów kosmicznych myśliwców czy kapitanów łodzi podwodnych podczas Wojny Światowej, lecz w kierowców autobusów miejskich, śmieciarek, dźwigów czy kombajnów. Właśnie te ostatnie cieszą się szczególną estymą najnowszego pokolenia graczy, osiągając wręcz szokująco wysokie miejsca w rankingach sprzedaży. Jedną z wielu pozycji umożliwiających wejście w skórę współczesnego właściciela ziemskiego jest Agrar Simulator 2011.


Powrót do przeszłości

Rzuca się w oczy nośnik. Gra jest wydana na CD i zajmuje ledwie nieco ponad 500 MB na dysku.
Na pochwałę zasługuje fakt, że polski dystrybutor zamieścił na płycie najnowszą wersję programu, niedostępną nawet w rodzimych Niemczech. Niestety, nie jest ona bynajmniej wolna od błędów. Największym zaskoczeniem jest tryb dla wielu graczy, w tym gra po sieci lokalnej. Jeśli w skrytości zawsze marzyliście, by partyjki Counter-Strike'a na swoim LAN party przerywać sesjami wspólnego orania, nawożenia czy żęcia, to wreszcie macie taką możliwość.

Główne menu jest mało estetyczne i siermiężnie proste. W skutek błędu korzystanie z dość obszernej pomocy w grze było niemal niemożliwe – nawigacja była tam możliwa jedynie za pomocą myszki, a jej kursor pozostawał niewidoczny. Dziwi fakt zastosowania jednego punktu zapisu gry. O ile można by było zrozumieć, gdyby był pojedynczy i automatyczny dla każdej nowej farmy, o tyle niemożność stworzenia kilku karier na jednym koncie jest reliktem słusznie minionej przeszłości. Jest to tym dziwniejsze, że drukowana instrukcja mówi o istnieniu takiej opcji.

Grafika podczas rozgrywki jest odpowiednia do wymagań sprzętowych, czyli kiepska jak na dzisiejsze standardy.
Modele pojazdów nie wyglądają źle, ale prace polowe powodują jedynie malowanie pola nową teksturą. Podczas orania pług sporadycznie dotyka podłoża. Gra posiada implementację efektów pogodowych. Niestety niewiele z tego wynika – tumany kurzu wzbijają się także podczas prac polowych wykonywanych w czasie deszczu. Zwierzęta hodowlane przypominają raczej zrobotyzowane krasnale ogrodowe – nigdy nie odrywają kończyn od podłoża, a jedynie mechanicznie kręcą łbem czy ogonem. Spodziewałem się czegoś więcej po grze chwalącej się zastosowaniem PhysX. Niewiele jest miejsc, gdzie byłoby to możliwe do zaobserwowania. Mimo tych wszystkich uproszczeń na komputerze o zalecanej konfiguracji (mocno powyżej minimalnych wymagań) gra osiąga maksymalnie ledwo 18 klatek na sekundę. Na domiar złego odświeżanie ekranu jest zablokowane na 60 Hz, co jest bardzo uciążliwe w przypadku monitora CRT.


Miłe złego początki

Tryb kariery rzuca nas na głęboką wodę: "Masz tu pół miliona euro, dwa poletka, garaż, oborę, silos i do roboty."
Tu pojawia się pierwszy problem, gdyż tak dużo pieniędzy sprawia, że od razu stać nas na wszystko: traktor z osprzętem, zwierzęta na chów oraz zapas zboża na karmę i zasiew. Niestety nie mamy dostępu od razu do całego sprzętu. Jest on sukcesywnie odblokowywany, jednak nie w odpowiedzi na nasze postępy, lecz tak po prostu, z upływem czasu. Maszyny nie podlegają amortyzacji, więc można nimi dowolnie dysponować i ciągle wymieniać na nowe bez żadnych kosztów. Ponieważ wszystkie ceny w grze podlegają fluktuacji, na sprzedaży używanych sprzętów można nierzadko zarobić.

Czas w Agrar Simulator jest pojęciem bardzo względnym. Mamy do wyboru bardzo szeroką skalę kompresji.
Z każdą minutą na wirtualnej farmie może upłynąć minuta, ale i godzina. Byłoby to godne pochwały, gdyby nie fakt, że czas w grze ma wpływ na zaledwie dwie rzeczy – cykl dnia i nocy oraz częstotliwość opieki wymaganej przez hodowane zwierzęta. Ponieważ możemy wynająć pracowników, którzy będą za nas wykonywać część prac polowych, przydatne – zdawałoby się – będą przyciski umożliwiające skok o 3 lub 6 godzin (jeśli akurat nie zniknęły, co czasem im się zdarza). Nic bardziej mylnego. Naciśnięcie jednego z nich popycha zegar o wskazany okres, co jednak nie powoduje zmiany procentowego postępu prac czy nawet przesunięcia pracujących w polu maszyn. Wniosek z tego taki, że prace polowe postępują jedynie w czasie, gdy samodzielnie jeździmy maszynami bądź przechadzamy się po gospodarstwie.

Odkrycie tego absurdalnego faktu zabiło całą przyjemność z rozgrywki. Mojej oceny nie poprawiło także zajmowanie się zwierzętami. Każdej zagrody doglądamy klikając trzy malutkie guziczki: karmienie, czyszczenie, wynoszenie gnoju. Ad nauseam. Tak mało wystarczy, by nasze kurczaki, świnie czy... byki radośnie się rozmnażały. Pogłowie królików w ciągu tygodnia potrafi się podwoić. Dobijający jest jednak fakt nagłego i niewytłumaczalnego wzrostu ich ceny jednostkowej, co pozwala po kilku dniach odsprzedać zwierzęta za cenę kilkunastokrotnie wyższą od kosztu zakupu. Rolnictwo to jednak złoty interes. Na domiar złego występuje tu także wspomniany wyżej paradoks czasowy – niby upływa go trochę po każdorazowym kliknięciu, ale pracujący w tym samym czasie ciągnik ani drgnie.


Lecz koniec żałosny

Przygodę z grą zakończyłem w momencie, gdy po ponad godzinie rozgrywki odszedłem na jakiś czas od komputera, zostawiając grę w menu głównym.
Po powrocie okazało się, że wszystkie wykonane od czasu rozpoczęcia kariery postępy zostały stracone. Jako wielbiciel symulatorów rozumiem chęć poprowadzenia pojazdu, za którego sterami nie dane by mi było zasiąść. To jedyna zaleta tej gry, nie licząc skromnych wymagań sprzętowych, które jednak mają spodziewany skutek uboczny – interfejs jest paskudny, a cała gra wygląda na produkt dwudziestowieczny. Mimo tego nie oferuje płynnej grafiki nawet na znacząco mocniejszej, zalecanej konfiguracji. Nie jestem w stanie pojąć, jak gra tak zepsuta w ogóle mogła zostać wydana. Nie chodzi nawet o niezliczone niedoróbki techniczne, ale o bezgraniczną bezmyślność włożoną w tworzenie modelu ekonomicznego, który nie jest uproszczony, lecz zwyczajnie zły. Gdyby gra skupiła się na prowadzeniu maszyn rolniczych, może byłbym skłonny ocenić ją nieco przychylniej. W takim kształcie mogę jedynie odradzać zakup, zwłaszcza że cena jest dość wygórowana.

Plusy:
  • można pojeździć traktorem
Minusy:
  • brak jakiegokolwiek wyzwania
  • idiotyczne założenia rozgrywki
  • niedzisiejsza grafika
  • śmiesznie mało kl./s w grze
  • odświeżanie ekranu 60 Hz
  • masa błędów

1.5
Ocena recenzenta
6.83
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Agrar Simulator 2011
Producent: UIG Entertainment
Wydawca: Koch Media
Dystrybutor polski: IQ Publishing
Data premiery (świat): 8 października 2010
Data premiery (Polska): 1 kwietnia 2011
Wymagania sprzętowe: Pentium IV 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 750 MB HDD, Windows XP/Vista/7
Nośnik: CD
Strona WWW: www.agrar-simulator.de/index.php/ho...
Platformy: PC
Sugerowana cena wydawcy: 49,90 zł

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
dziwne wahania cen i calosc ekonomii w grze musi wynikac z doplat unijnych, dlaniemcow tak oczywistych, ze nawet nie zamiescili rozwiniecia w grze :P

w polskiej wersji brakowaloby mi mozliwosci blokad na drodze, nawalania sie z policja i wysypywania zboza z pociagow - no main enpeca - Andriu El. :D
22-07-2011 08:21
~cqb

Użytkownik niezarejestrowany
    maszyny
Ocena:
0
dlaczego mam mało maszyn tylko jeden kombajn i 3 traktory i ok. 10 maszyn

czemu ? pomocy!
12-08-2011 09:34
~SAFI24

Użytkownik niezarejestrowany
    ZWIERZĘTA
Ocena:
0
Jakię są tam gatunki zwierząt
17-10-2011 18:05
~krzysztof

Użytkownik niezarejestrowany
    do czego służy zielona przyczepa
Ocena:
0
nie wiem do czego służy zielona przyczepa , ma kółko które zbiera nie wiem co! nie wiem też jak zebrać szybko i dużo kasy!
24-10-2011 17:21
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ccccccccccccccccccccggggggggggggggg ggg
24-10-2011 17:25
~Ania

Użytkownik niezarejestrowany
    Re:re
Ocena:
0
Cudowna gra ta jest, właśnie mój brat ja ma
13-12-2011 17:04
~kacper

Użytkownik niezarejestrowany
    traktory
Ocena:
0
27-02-2012 19:58
pawlo15
    gra wieloosobowa
Ocena:
0
Czy ktoś zagrałby ze mną na multiplayer ?
09-03-2012 18:46
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0


12-03-2012 16:19
pawlo15
    AGRAR SIMULATOR 2011
Ocena:
0
Dużo świetnej zabawy
15-03-2012 10:28
~Wojtek16

Użytkownik niezarejestrowany
    jak odkryć drugie gospodarstwo?? pomoc
Ocena:
0
16-05-2012 23:03
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ale dupa
15-06-2012 08:32
~rudek122

Użytkownik niezarejestrowany
    lubie tom gre
Ocena:
0
lubie tom gre bo morzna z niej wszystko wiedzieći wymagania ma małe i tak sobie
06-07-2012 16:48
~Patryk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mam problem jak włanczam grę wyskakuje czarny obraz i pisze jakiś farm i niewiem co robić. Błagam was o pomoc bo niezagram w tą cudowną gre !!!!!!!! Liczę na waszą pomoc ! Pozdrawia P.Redo :)
02-08-2012 20:39
~Pan KASA

Użytkownik niezarejestrowany
    Jak zarobić w 2011 i 2012 Wersij
Ocena:
0
To tak Odpalamy grę.Wczytujemy lub zaczynamy Nową grę.Kupujemy Konie I ulepszamy Auto-Karmienie i auto wywożenie obornika w zagrodach gdzie mamy zwierzęta.Ja radze wam nie kupować automatycznego zarazie .Kupić paszę np. pszenice,kukurydze itp. Wybrać zwierzętom pasze.naciskamy Esc I w Prawym górnym rogu Ekranu mamy Przewinięcie czasu Naciskamy Przewiniecie Dnia .Przechodzimy do zakładki z zwierzętami i je karmimy, Oprzątamy.Te Czyszczenie nie jest potrzebne!
Każde przewinięcie dnia daje 1 wiek zwierzęciu.
Gdy konie Osiągom 18 Wiek Możecie sprzedać je za tysiące Euro ;D Najlepiej z Zieloną strzałką w gore np. 1,43 itp. ;D za stado wyjdzie około 100+k ;)
01-09-2012 17:49
~Pan KASA

Użytkownik niezarejestrowany
    Przedmioty]
Ocena:
0
Jak odblokować Przedmioty ?
Odpowiedz jest prosta ;P
-Naciskamy esc i w prawym górnym rogu mamy przewiń czas przewijamy 1 dzień i gotowe ;) nie za każdym razem coś wyskoczy.
01-09-2012 17:56
~misiek42

Użytkownik niezarejestrowany
    nowe maszyny
Ocena:
0
jak odblokować nowe maszyny w agar symulator 2011
02-02-2013 11:45
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
czemu słoma nie wylatije z kombajnu?
19-03-2013 21:21

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.

ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.