string(15) ""
» Blog » Achtung! Cthulhu - jest dobrze !
19-10-2012 01:26

Achtung! Cthulhu - jest dobrze !

W działach: Zew Cthulhu, Savage Worlds | Odsłony: 13

Achtung! Cthulhu - jest dobrze !
Pierwsza część kampanii Zero Point – The Three Kings (http://polter.pl/Overlord,blog.html?14250) moim zdaniem okazała się być sporym rozczarowaniem. Nawet nie była kiepska, a po prostu beznadziejna, jakby napisana z obowiązku, nie dla przyjemności, totalnie na odwał... W całym scenariuszu nie było nawet jednego momentu, przy którym mogłyby się pojawić ciary, wszystko nudne, przewidywalne, totalnie nijakie...

Drugi epizod Heroes of the Sea samą swoją okładką obiecywał znacznie więcej, więc za cenę 15$ ściągnąłem go sobie. W tak zwanym międzyczasie nauczyłem się jak oszukiwać śp. Steve'a Jobsa i czytać PDFy na iPadzie bez konieczności użerania się z iTunes, mogłem więc scenariusz zabierać ze sobą wszędzie i czytać w każdej wolnej chwili, a mimo to napisanie recki i tak zajęło mi 4 dni :)))

Ale do rzeczy. Najważniejsze - tym razem opłacało się wydać te kilkanaście baksów. Serio, scenariusz trzyma poziom !Być może nie jest jakoś szczególnie rozbudowany fabularnie, ot trzeba kogoś znaleźć, wydobyć informacje i później zbawić świat, ale otoczka wokół tego to 100 procent miodności. Akcja Heroes of the Sea nie ma jakiegoś szczególnego połączenia z wcześniejszą częścią, dzieje się w walczącej z niemieckim blitzkriegiem Francji, wokół Dunkierki, gdzie Brytyjski Korpus Ekspedycyjny wraz z Armee de Terre są z każdym dniem coraz mocniej spychane do wód kanału La Manche. Mamy więc ruchomy front, dzięki któremu badacze zwiedzając tereny okolic Dunkierki oraz Neuport nie wiedzą czy są po „swojej” stronie, czy może już „behind enemy lines”, dopóki nie natkną się na wojsko. Pół biedy jeśli będą to brytyjscy maruderzy, ale trafić się może także pancerny patrol Wehrmachtu. Przygotowano ciekawą listę losowych spotkań, która na pewno będzie świetną podpowiedzią dla MG i rozrywką dla graczy

O ile pierwsza część scenariusza Heroes of the Sea ma charakter stricte militarny, o tyle później zaczyna się robić jeszcze bardziej ciekawie i mrocznie. Nie będę robił spoilerów, napiszę tylko że pojawia się niemiecka łódź podwodna, kontakt z przedhistoryczną, nie istniejącą od 7000 lat kulturą (!!!), a także ogromne niebezpieczeństwo, któremu badacze tajemnic będą starali się zaradzić. Ciary są.W scenariuszu w bardzo dobry sposób połączono drugowojenny high-tech z atmosferą mitów Cthulhu. Wbrew moim wcześniejszym obawom nie ma tu czołgowych szarż na potwory, a całość oparta jest na solidnej podstawie realizmu, choć jest także wzmianka o tym, że scenariusz można rozegrać zgodnie z duchem pulp i kilka wskazówek jak osiągnąć taki efekt na sesji.


Teraz nie mogę się doczekać trzeciej części, która zgodnie z zapowiedzą dziać się będzie w Istambule (czyżbyśmy mieli spotkać Hansa Klossa ?), a co za tym idzie części Zero Point będzie więcej niż trzy, ponieważ twórcy zapowiedzieli już również oblężony Berlin, a także lody Antarktydy. Na razie czytam Heroes of the Sea, może poprowadzę na Falkonie :)))

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1
Trzeba będzie się przyjrzeć.
19-10-2012 01:38
Jasny
   
Ocena:
0
Szkoda, że takie rzeczy nie wychodzą w naszym kraju po naszemu.
19-10-2012 12:43
nerv0
   
Ocena:
+2
No jak to, a Gaslight?

o_o
>.<
>_<
O.O
^.^
19-10-2012 13:40
Overlord
   
Ocena:
0
@Jasny:
Scenariusz jest napisany bardzo prostym językiem, a słówka można sprawdzić sobie zawsze w google

@nerv0
Gaslight będzie, tylko pewnie nowe wydawnictwo będzie musiało kupić prawa, bo Gamraldin od prawie 3 miesięcy konsekwentnie na ten temat milczy. I wygląda na to, że się zwija, niestety :(
19-10-2012 14:13
Jasny
   
Ocena:
+1
Galmadrin czyli to wydawnictwo od szóstego Zewu? Upada?
19-10-2012 14:33
nerv0
   
Ocena:
+2
Gdzie tam, buduje napięcie. ;)
19-10-2012 14:35
Jasny
   
Ocena:
+1
:D jak Hitchcock? ;) ciągle będzie narastać?
19-10-2012 14:37
Overlord
   
Ocena:
0
@Jasny:
Nie odzywa się od 3 miesięcy, konkretnie od 27 lipca. Jeśli buduje napięcie, to mogłoby już przestać...
19-10-2012 14:40
Jasny
   
Ocena:
0
... cóż nie śledziłem poczynań tego wydawnictwa, ale miałem wrażenie, że szósta edycja Zewu nie była chyba klapą totalną? Czy się mylę?
19-10-2012 14:41
Szary Kocur
   
Ocena:
0
Ja mam nadzieję, że jeszcze im się uda.
19-10-2012 16:43
KFC
    @jasny
Ocena:
+1
Cholera wie, bo politykę informacyjną i PRową mają totalnie do dupy. Tak używam słowa dupa celowo droga moderacjo, bynajmniej nie po to żeby narazić się na banana ;)

Tak po prawdzie to od roku już nie ma od nich konkretnych informacji, odkąd zwinęli GSWP i przestali się pojawiać regularnie na konwentach - bo co z tego, że coś powiedzą na konwencie bądź napiszą na stronie, skoro i tak z 99% pradopodobieństwem wyjdzie z tego... najoględniej mówiąc "kicha".
Raczej nie kupię Gaslighta nawet jeśli w końcu wyjdzie po polsku. Wolę dać te parę złotych więcej Chaosium, niż tym niesłownym pożal się boże "profesjonalistom"...
19-10-2012 17:30
KFC
   
Ocena:
+1
trochę nie w temacie,

"Dowia­dy­wa­li­śmy się w wydaw­nic­twie Gal­ma­drin, czy doda­tek do Zewu Cthulhu pt. Cthulhu By Gasli­ght, który miał ujrzeć świa­tło dzienne w lipcu, w ogóle się ukaże, gdyż nagle po zwia­sto­wa­nej pre­mie­rze i jej prze­ło­że­niu zapa­dła nie­po­ko­jąca cisza. Oka­zuje się, że owszem, doda­tek będzie, tylko jesz­cze nie wia­domo kiedy. Powód: “drobne pro­blemy licen­cyjne”. I cho­ciaż wszystko pomyśl­nie roz­wią­zano, to nadal brak kolej­nej daty premiery."

Ciekawe czy Chaosium, nie zabrało im licencji po prostu i stąd te drobne problemy :D
19-10-2012 21:59
Jasny
   
Ocena:
0
Nie przeciągaj napięcia jak Hitchcock...
19-10-2012 22:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.