» Recenzje » Abalone Offboard

Abalone Offboard

Abalone Offboard
Po 20 latach Michel Lalet i Laurent Levi postanowili odświeżyć nieco formułę klasycznej już gry, jaką jest Abalone. Cała historia zaczęła się w centrum informatycznym, gdzie przyjaciele pracowali nad grami komputerowymi. Często odwiedzał ich syn znajomego. Niestety, chłopiec bywał często wyjątkowo smutny. Po wielu nagabywaniach, wyznał w końcu, że nie ma bratniej duszy i czuje się bardzo samotny. Przyjaciele obiecali, że na to zaradzą i tak powstał pomysł na nową grę. Dziś nakładem wydawnictwa Rebel ukazuje się nowa odsłona Abalone, czyli Abalone Offboard. Czy również ona podbije serca milionów graczy?
Krzywe pudełko?
Z wieczka wita nas ilustracja kolorowych kul przepychających się do łuz. Warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach oprawa wizualna, nawet w przypadku gier logicznych, jest bardzo ważna i atrakcyjny produkt przyciąga większą ilość entuzjastów. Krzywe pudełko? Tak można pomyśleć po jego ujrzeniu. Nie wiadomo, dlaczego twórcy podjęli taką decyzję (może to kwestia stabilności elementów w środku opakowania), ale pudełko wygląda naprawdę oryginalnie. W środku znajdziemy idealnie wyprofilowaną wypraskę. Elementy są tak umiejscowione, że nie przemieszczają się podczas transportu. Nawet kule są tak umieszczone, że się nie poruszają! Plansza (ciemnoniebieska), choć plastikowa, ale wykonana jest bardzo solidnie. Otwory wykonano z wyjątkową pieczołowitością, a numery łuz (białe) nie zostały namalowane - są częścią planszy. Kule (czerwone i żółte) wykonano przepięknie, nietrudno je pomylić z prawdziwymi winogronami! Są ciężkie, dobrze wyważone, doskonale wypolerowane (można się w nich przejrzeć) i idealnie okrągłe. Instrukcja jest niewielka (4 strony w języku polskim), bogata w przykładowe ilustracje. Na niewielkim skrawku papieru zmieszczono naprawdę ogrom informacji, nie tracąc przy tym nic z czytelności. Abalone Offboard to połączenie doskonałej jakości ze szczytem elegancji.
Kule do łuz, jak w bilardzie
Celem gry jest zdobycie 6 punktów (wszystkie łuzy są numerowane – 1, 2 lub 3). Aby osiągnąć zdobycz punktową, trzeba przepchnąć kulę przeciwnika do łuzy. Początek rozgrywki jest zawsze taki sam - kule są ułożone w określony sposób, a zaczyna osoba grająca czerwonymi. W grze dostępne są 3 rodzaje akcji:
  • Klasyczny ruch - Możemy przesunąć jedną kulę na sąsiednie wolne miejsce. Dozwolone jest też przesunięcie grupy kul (nie może być między nimi "bil" przeciwnika) wzdłuż linii tworzonej przez te kule, o ile przed nimi jest wolne pole.
  • Przepchnięcie przeciwnika - Grupa kul stykająca się w jednej linii z grupą przeciwnika o mniejszej liczebności, może przepchnąć jego "pionki" na wolne pole za nimi. Jeżeli brak wolnej przestrzeni, kula przeciwnika wpada do łuzy i zdobywamy punkty.
  • Odzyskanie kuli - W każdej łuzie punktuje tylko kula umieszczona jako pierwsza, kolejne nie dają bonusów. W swojej turze gracz może wyciągnąć taki "niepunktujący pionek" z łuzy i umieścić na dowolnym polu planszy. Można również usunąć własną kulę z gry (nie liczy się to jako akcja).
Plansza gry jest tak skonstruowana, że kula wypchnięta wzdłuż jednej z głównych przekątnych zawsze wpada do łuzy o mniejszej wartości. Warto o tym pamiętać podczas planowania swojej strategii. Teoretycznie, rozgrywka powinna toczyć się około 20 minut – w praktyce jest to znacznie dłużej, zwłaszcza jeśli gracze dokładnie analizują swoje posunięcia i planują ruchy naprzód. Sytuacja po jednym przesunięciu potrafi diametralnie się zmienić i wydłużyć proces decyzyjny. Mechanika gry jest prosta i elegancka, a jednocześnie daje sporo możliwości strategicznych. Najbliżej ustawienia początkowego są niżej punktowane łuzy, dlatego sporo trzeba się nagimnastykować, aby dotrzeć do tych lepiej premiowanych. Zasada walki do 6 punktów na pewno skraca czas rozgrywki i dodaje jej dynamiki. Gra premiuje doświadczenie i analityczne myślenie, dlatego polecam rozgrywkę dla grup o podobnym poziomie zaawansowania. Na szczęście, rozgrywka jest na tyle przyjemna, że i rodzice z dziećmi od czasu do czasu mogą się doskonale bawić przy tej pozycji. Przyznam się Szanownym Czytelnikom, że nigdy nie byłem entuzjastą gatunku gier, jakim są gry logiczne i mijałem je raczej wielkim łukiem. Abalone Offboard ma jednak w sobie pewien urok. Łączy to co klasyczne, z odrobiną ekstrawagancji jaką są łuzy. Niby wszystko można obliczyć, niby wiemy, gdzie kula wpadnie, ale zawsze jest ta chwila niepewności czy aby potoczy się we właściwą stronę. Abalone Offboard to gra, która urzeka w bardzo osobliwy sposób i trochę oszukuje, że nie jest tak do końca klasyczną grą logiczną.
Elegancja w każdym calu
Zasady Abalone Offboard są bardzo proste do wytłumaczenia, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Nie ukrywajmy, to gra logiczna i kierowana jest przede wszystkim do miłośników tego gatunku. To pozycja elegancka zarówno w mechanice, jak i w jakości wykonania. Współczesne standardy wymagają, aby gra logiczna oprócz ciekawych zasad, spełniała też wysokie wymagania pod względem wizualnym. I tu Abalone Offboatd świetnie sobie poradziło. Wszystko działa tu bez zarzutu, a wprowadzenie punktujących łuz dostarcza wyjątkowych emocji. Najlepiej toczyć potyczki z osobami o podobnym poziomie zaawansowania, ale w tej grze każde starcie jest wyjątkowo przyjemnym doznaniem. Plusy:
  • świetne, eleganckie wykonanie
  • prosta, elegancka mechanika
  • nieco ekstrawagancji w skostniałej tematyce (nietypowe pudełko, łuzy)
Minusy:
  • trochę oszukuje, że nie jest typową grą logiczną
  • szkoda, że nie pokuszono się o wariant uproszczony dla dzieci
Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzentaCzytaj również

PB7: Abalone vs Abalone Offboard
Planszowe boje - część 7.
Abalone
Kulki po francusku
- recenzja
Gotyckie piekło na Wybrzeżu Mieczy
Przegląd polskiej linii wydawniczej D&D 5E
D&D: Xanathara przewodnik po wszystkim
Jest na czym zawiesić oko
- recenzja
Cytadela (nowa edycja)
Powrót klasyka
- recenzja
D&D: Zstąpienie do Avernusa
Piekielnie dobra przygoda
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.