string(15) ""
» Blog » 40:1 Artefakty
07-11-2012 23:19

40:1 Artefakty

W działach: 40 do 1, Savage Worlds | Odsłony: 66

40:1 ArtefaktyW ciągu ostatnich 20 lat do Polski trafiło wiele niezwykłych przedmiotów pochodzących z Zony oraz krajów Europy Zachodniej. Status artefaktów mają też niektóre, bardzo zaawansowane lub egzotyczne osiągnięcia techniczne z Ziemi Ojczystej, których obecnie się już nie produkuje. Spora część z nich znajduje się w rękach prywatnych. to zwykle poszukiwane dobra luksusowe i wyspecjalizowane narzędzia zaawansowaniem przekraczające dostępne w Polsce. Wiele z nich bardziej przypomina gadżety z filmów Science Fiction, niż przedmioty codziennego użytku.


Wszystkie zabawki tego typu ogólnym obiektem pożądania. Jednam mimo tego, że niektóre z nich zostały rozpracowane przez polskich inżynierów, a nawet bywają produkowane dostęp do nich jest ograniczony. Ich status przypomina nieco status dóbr zachodnich (np. komputerów, kamer wideo etc.) w późnych latach 80-tych i wczesnych 90-tych. Powodem tego jest fakt, że produkcja większości z nich jest kosztowna, a ceny nie spadają.


Przyczyną tej sytuacji jest wykorzystanie w ich produkcji tantalu i innych, rzadkich pierwiastków niezbędnych zwłaszcza w zaawansowanej elektronice. Największe złoża tantalu znajdowały się w Republice Konga oraz w Chinach i już w XX wieku o ich kontrole toczono wojny. Dziś już całkowicie niedostępne. Głównym źródłem pierwiastka jest obecnie elektrozłom, najczęściej pochodzący z Zony.


Zaawansowane produkty wytwarzane w Dominium Morloków, Mieście Matki i niekiedy w Szaraszce 17 nabyć można najczęściej w wyspecjalizowanych, drogich sklepach. Przypominają one zwykle połączenie legendarnych Pewexów z salonami samochodowymi i komórkowymi. Pochodzące z Zony najczęściej nabywa się na bazarach, w sklepach z elektroniką oraz na aukcjach internetowych. Serwisowane w warsztatach domorosłych elektrotechników - spryciarzy, podobnie jak kiedyś komputery.

 

Artefakty "cywilne" (guny będą w innym wpisie)

 

Dodatkowa ładownia:

Pojazd ten posiada dodatkowy przedział do transportu towarów i pasażerów. Jego pojemność rośnie o 25%. Jeśli takiej nie miał wcześniej: może przewieźć 4 pasażerów.

Cena: x2


Domowy robot medyczny:

W Zonie znaleźć można dość dużo zaawansowanego sprzętu medycznego, w tym całe, wyposażone sale szpitalne gotowe do najlepszych kuracji (często zabezpieczone przez personel tak, że w stanie nienaruszonym przetrwały katastrofę). Robot medyczny jest jednym z jego przykładów. Omawiany obiekt służył jako połączenie lekarza domowego z ratownikiem. Robot jest mobilnym pajęczakiem wyposażonym w apteczkę leków i podstawowych narzędzi medycznych. Jego głównym celem jest diagnostyka chorób, a w razie nieszczęśliwego wypadku: ustabilizowanie pacjenta do momentu przybycia karetki.

Cena: 40.000PLN


Domowy robot medyczny:

Cechy: Duch k4 Siła: k4 Spryt k8 Wigor K4 Zręczność k8

Umiejętności: Leczenie k10, Spostrzegawczość k10, Wyszukiwanie k8

Tempo: 10 Obrona: 5 Wytrzymałość: 8

Sprzęt: Apteczka, Łącze radiowe i Internetowe, Noktowizor, Zestaw narzędzi

Zdolności specjalne:

- Robot

- Rozmiar -2

- Skaner medyczny: Robot zawsze zauważa symptomy pogorszenia się stanu zdrowia właściciela i otaczających je osób (nawet jeśli nie jest w stanie określić, co dokładnie im dolega) oraz wykrywa obecność czynników chorobotwórczych i szkodliwych dla zdrowia, jak obecność broni biologicznej, gazów bojowych czy podwyższonego promieniowania. O ich obecności informuje sygnałem głosowym.

- Telefon ratunkowy: W chwili wykrycia kłopotów robot natychmiast informuje odpowiednie służby. Te pojawiają się po 1k20 x 5 minutach.


Egzoszkielet

Egzoszkielety to cywilna wersja pancerza wspomaganego, służąca do ciężkich prac w charakterze wózka widłowego oraz jako zastępstwo mięśni dla osób kalekich. Istnieją dwie ich wersje: lekka i ciężka. Pierwszy traktowany jest jak Bojowy pancerz wspomagany, drugi jak Ciężki pancerz wspomagany. Różnica polega na tym, że nie zapewniają Pancerza oraz brak im systemów wspomagania celowania.

Cena: Lekki: 10.000PLN Ciężki: 40.000PLN


Generator pola siłowego

Pojazd posiada wbudowany generator który otacza go tarczą chroniącą przed kinetycznymi i energetycznymi atakami. Jego Pancerz rośnie o +5. Ulepszenie to może zostać wykupione maksymalnie 3 razy. Istnieją też osobiste tarcze montowane w pasach lub nawet w zegarkach. Zapewniają one premię do Pancerza +2 kumulującą się ze zwykłym ubiorem ochronnym.

Cena: Osobisty: 10.000PLN Dla pojazdów: x4


Interface usmysł-maszyna

Zaawansowane systemy elektroniczne tego wozu sprawiają, że dosłownie czyta on w myślach swego kierowcy stając się przedłużeniem jego ciała. Zwiększona szybkość reakcji sprawia, że użytkownik otrzymuje premię +2 do wszystkich testów związanych z używaniem sprzętu, do którego został podłączony. Interface współpracuje z pojazdami oraz sprzętem elektronicznym jak komputery.

Cena: 10.000PLN


Kombinezon bojowy

Zakładany na całe ciało strój składa się z dwóch warstw. Pierwsza z nich to mięśnie syntetyczne, wykonane z tworzyw sztucznych i polimerów. Druga to plecionka z nanorurek metalicznych, zapewniająca wysoką wszystkoodporność.

Założony Kombinezon podnosi Siłę i Zręczność o 1 stopień, zwiększa Tempo o 2 i pozwala skakać na 2k6. Wbudowane systemy stabilizacyjne zapewniają premię +2 do Skradania, Walki i Wspinaczki.

Udokumentowano przypadek przebicia drzwi antywłamaniowych pięścią przez właściciela takiego kombinezonu.


Typ:

Pancerz

Waga

Cena

Uwagi

Kombinezon bojowy

+8

-

50.000PLN

Chroni całe ciało


Maska holograficzna

Jest to projektor nakładany na pojazd (istnieją też kombinezony o podobnym przeznaczeniu projektowane dla ludzi) sprawiający, że ten wygląda jak inny obiekt (kombinezony pozwalają zwykle udawać innych ludzi). Najczęściej pojazdy maskowane jako inne rodzaje maszyn lub skupiska roślinności. Maska holograficzna podczas pracy wytwarza wiele ciepła, przez co jest doskonale widoczna w noktowizorach i kamerach termowizyjnych.

Osobista Maska holograficzna działa jak moc Przebranie.

Cena: Osobista: 10.000PLN Dla pojazdów: x4


Moduł SI

Część funkcji danego pojazdu została poważnie zautomatyzowana. Jego załoga spada więc o 1 osobę. Układ ten można wykupywać tak długo, pojazd do pracy nie będzie potrzebował ludzi. Podlega wówczas Psychologii maszyn.

Cena: x2 ceny wyjściowej pojazdu za każdą osobę załogi.


Nadajnik teleportacyjny

Żeby móc się teleportować potrzeba odbiornika i nadajnika. Odbiornik to trochę bardziej skomplikowane, wstrząsoodporne radio. Często ma postać granatu, pocisku do broni palnej lub artyleryjskiego albo zrzucanej na spadochronie bomby lotniczej. Nadajnik to wiele bardziej wyrafinowane urządzenie. Po naciśnięciu przycisku nadajnik przenosi użytkownika do współpracującego w z nim odbiornika. Niestety każdy nadajnik ma swój maksymalny zasięg pracy poza którym urządzenie nie działa. Tak więc:

- Osobisty: przeznaczony dla piechurów: Zasięg: 30

- Plecakowy: Pozwala na teleportację na dystans do 1,5 kilometra.

Cena: Osobisty: 10.000PLN Waga: 1 Plecakowy: 50.000PLN Waga: 12 W ceny wliczono 1 Odbiornik teleportacyjny.


Napęd antygrawitacyjny:

W ten typ napędu wyposażony może zostać tylko pojazd lądowy. Wyrafinowany generator sprawia, że urządzenie unosi się lekko nad ziemią zupełnie tak, jakby nic nie ważyło. W efekcie otrzymuje cechę Latający oraz Prędkość wznoszenia 5.

Cena: Osobisty 10.000PLN Waga: 6 Dla pojazdów: x 4


Odbiornik teleportacyjny

W połączeniu z odpowiednim nadajnikiem umożliwia teleportowanie ludzi na jego namiar. Wydaje się, że w niektórych miastach Zony teleportacja była codziennością. Widać to w szczególności po ruinach Nowego Kijowa, w których znajduje się bardzo dobrze zachowany (choć z braku energii nieczynny) system budek nadajnikowo-odbiorczych do złudzenia przypominających przystanki autobusowe. Dwie, całkowicie zdewastowane struktury mogły być stacjami przesyłowymi służącymi do podróży na większe odległości.

Tryb policyjny: Zwykle odbiornik obsługuje jedynie te nadajniki, którym właściciel udzielił autoryzację do skoków. Jednak istnieje furtka przeznaczona na potrzeby stróżów prawa, służby medycznej i innych. Te mogły teleportować się do dowolnego nadajnika w swoim zasięgu. Każdy, kto wykona test Hakowania o PT 8 i poświęci 4 godziny na pracę jest w stanie zmusić dowolny odbiornik do odebrania sygnału (pod warunkiem oczywiście, że ma zasięg).

FutureTechnology (podobnie jak SOA Nowej Połtawy i Nowego Perejasławia) dysponuje przynajmniej jednym, sprawnym teleporterem dużego zasięgu.

Cena: Zwykły: 1.000PLN W formie pocisku: 3.000PLN za 50 sztuk.


Programator umysłu

Urządzenie to było dość często spotykane w niektórych światach. Przypominający zestaw MP3 artefakt wytwarza promieniowanie stymulujące rozwój kory mózgowej i tworzenie się nowych połączeń nerwowych, co powoduje zmiany w percepcji i osobowości użytkownika. Programatory stosowane były szeroko w leczeniu wielu chorób i uzależnień, edukacji, resocjalizacji więźniów oraz indoktrynacji politycznej. Niepoprawnie używane programatory mogą jednak być niebezpieczne dla zdrowia psychicznego właścicieli.

8 godzin pracy Programatora umysłu pozwala dodać ofierze na okres miesiąca (trwale dla Blotek) 1 Zawadę opartą na charakterze. Postać nie otrzymuje za nią dodatkowych punktów.

Cena: 10.000PLN


Robot inżynieryjno-naprawczy

To nieduży robot popularny w wielu światach Zony. Pająkowate urządzenia służyły jako pomoc w ciężkich pracach fizycznych, było wykorzystywane do wznoszenia budowli, dbania o ich stan techniczny oraz konserwacji i naprawy pojazdów oraz innej infrastruktury. Jest uniwersalne, może więc posłużyć do bardzo bogatego repertuaru zadań.

Cena: 50.000PLN


Robot inżynieryjno-naprawczy:

Cechy: Duch k4 Siła: k12 Spryt k4 Wigor K8 Zręczność k4

Umiejętności: Reperowanie k10 Spostrzegawczość k10 Walka k6 Wyszukiwanie k8

Tempo: 10 Obrona: 5 Wytrzymałość: 12 (4)

Sprzęt: Łącze radiowe i Internetowe, Noktowizor, Zestaw narzędzi,

Zdolności specjalne:

- Robot

- Nieustraszony

- Pancerz +4

- Rozmiar +4

- Budowanie i Naprawianie: Robot naprawczy jest bardzo wydajnym sprzętem. Korzystając z wcześniej przygotowanych (zwykle dostarczanych na odrębnym, autonomicznym pojeździe transportowym) części zamiennych urządzenie jest w stanie naprawiać uszkodzenia pojazdów z tempem 1 poziom ran na turę.


Robot gaśniczy

Podstawowy zestaw przeciwpożarowy, w niektórych światach Zony uważany za obowiązkowe wyposażenie domostwa i samochodu. Robot składa się z gaśnicy, zestawu śmigieł pozwalających mu na swobodę ruchu oraz zestawu czujników (i komputera). Uruchamia się w momencie wykrycia dymu. Natychmiast też, dzięki łączu radiowemu alarmuje służby miejskie o wykrytym pożarze. Potrafi rozpoznawać również włamania, wypadki i inne niebezpieczne sytuacje.

W chwili zagłady Zony istniało duże zapotrzebowanie na broń. Wiele osób uznało, że gdyby wypełnić gaśnice robotów (na przykład) tlenkiem węgla otrzymaliby niewielkiego cybermordercę.

Jak się okazało bardzo niebezpiecznego cybermordercę.

Cena: 20.000PLN


Robot Gaśniczy

Cechy: Duch k4 Siła: k4 Spryt k6 Wigor K4 Zręczność k8

Umiejętności: Spostrzegawczość k10, Wyszukiwanie k8

Tempo: 0 Obrona: 3 Wytrzymałość: 8

Sprzęt: Łącze radiowe i Internetowe, Noktowizor, Zestaw narzędzi

Zdolności specjalne:

- Robot

- Rozmiar -2

- Lotny: Robot gaśniczy latając porusza się w Tempie 10 i wznosi z prędkością 4. Na ziemi jest bezradny.

- Gaśnica: Maszyna jest wyposażona w pojemnik substancji gaszącej wystarczający na 30strzałów. Wyrzuca ona swą zawartość na dystans 5/10/20. W miejscutrafieniatworzy ona chmurę podobną, jak granat dymny. Połóż w tym miejscu dowolny Wzornik Wybuchu. Mały zużywa 1 wystrzał, Średni 2, a Duży 3. Wzorniki utrzymują się przez 5 rund. Jeśli gaśnica naładowana jest gazem trującym każda wchodząca weń istota otrzymuje 2k6 obrażeń ignorujących Pancerz.

- Telefon ratunkowy: W chwili wykrycia kłopotów robot natychmiast informuje odpowiednie służby. Te pojawiają się po 1k20 x 5 minutach.


Robot sprzątający

Najprościej opisać go można jako mobilny kubeł na śmieci. Na dole konstrukcji znajduje się zwykle mop i coś w rodzaju odkurzacza (czasem montuje się też kosiarkę do trawy), którym zasysa znalezione śmieci. Robot wyposażony jest w zestaw sensorów, a na piętra budynków zwykle dostaje się dzięki windom (komunikuje się z nimi sygnałem radiowym i w paśmie podczerwonym). Roboty tego typu należały zarówno do służb miejskich, dużych i małych firm oraz osób prywatnych. Przez stalkerów uważane za jedne z najwredniejszych dziadostw Zony. Poruszają się po dużych obszarach miasta, po z góry ustalonych trasach, w sposób zwykle nieprzewidywalny. Stanowią część SOA, które ich sensory wykorzystują do monitorowania odwiedzanych obszarów i zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.

Cena: 20.000PLN


Robot Sprzątający:

Cechy: Duch k4 Siła: k4 Spryt k6 Wigor K4 Zręczność k6

Umiejętności: Spostrzegawczość k10, Wyszukiwanie k8

Tempo: 4 Obrona: 3 Wytrzymałość: 8

Sprzęt: Łącze radiowe i Internetowe, Noktowizor, Zestaw narzędzi,

Zdolności specjalne:

- Robot

- Rozmiar -2

- Telefon ratunkowy: W chwili wykrycia kłopotów robot natychmiast informuje odpowiednie służby. Te pojawiają się po 1k20 x 5 minutach.


Stealth (tylko pojazd latający)

Pojazd ten z uwagi na kształt i zastosowanie specjalnych, pochłaniających promieniowanie elektromagnetyczne staje się niewykrywalny dla radarów.

Cena: x 10


Sonda umysłu

Sonda umysłu to w największym skrócie urządzenie do czytania w myślach. Powierzchowne sondy dość często były wykorzystywane cywilnie jako np. środek wychowawczy wobec dzieci i uczniów. Sonda ma zasięg do 5 metrów, korzystanie z niej działa jak moc Czytanie myśli, przy czym wymaga testu Hakowania, a nie Umiejętności nadprzyrodzonej.

Cena: 10.000PLN


Backup umysłu:

Sonda umożliwia wykonanie pełnej kopii umysłu (w tym charakteru, wszelkich danych i wspomnień osoby) i nagranie jej na nośniki komputerowe. Dzięki takiej kopii możliwe jest dowolne przeglądanie wspomnień ofiary (oczywiście te się nie aktualizują) pod warunkiem, że wykona się test Hakowania o PT 8.

Wgrywanie Osobowości do maszyn i klonów: Proces ten jest teoretycznie możliwy. Jednak tylko teoretycznie. Ludzki mózg nie jest bowiem komputerem, a jego architektura jest odmienna i ciągle się zmienia. Składa się z miliardów połączeń, a co więcej cały czas powstają nowe. Każdy komputer jest natomiast statyczny, nie może się rozbudowywać. Teoretycznie można stworzyć doskonały model ludzkiego mózgu, jednak wgrana weń osobowość zostanie pozbawiona możliwości nauki. Co więcej wiele funkcji umysłu, zależnych od układu wydzielniczego nie będzie działało...

Klony natomiast zwykle posiadają mózgi pozbawione połączeń stworzonych w procesie edukacji i dorastania. Zwykle więc całkowicie niekompatybilne z osobowościami swoich oryginałów i ewentualne wgrywanie ich może jedynie spowodować uszkodzenia ich kory mózgowej. Ich

osobowości zwykle więc tworzy się od podstaw za pomocą specjalnie dobranych programatorów umysłu.


Stos karpana

Stos karpena to tajemniczy artefakt zbudowany przez fizyka Nicolae Karpena, będący wyjątkowo wydajnym sposobem przechowywania energii. Jego zasada działania nie jest do końca znana. Wydaje się jednak, że w niektórych światach Zony poznano sekret ich budowy. Teoretycznie stos jest w stanie produkować nieskończoną ilość energii. Faktycznie po przekroczeniu pewnej wartości zwyczajnie się topi. Zasadniczo istnieje kilka ich typów:

Mini-stos: Produkuje energię wystarczającą do nieskończonego zasilania niewielkiego urządzenia np. telefonu komórkowego. Cena: 1.000PLN Waga: 0

Mały stos: Wystarczy, żeby zasilać przedmiot średniego rozmiaru np. komputer, telewizor, pralkę lub lodówkę. Cena: 10.000PLN Waga: 4

Stos samochodowy: Pozwala na napędzanie pojazdu o napędzie elektrycznym. Cena: x4

Stos domowy: Wystarczy do zapewnienia energii całemu domostwu lub dużemu pojazdowi w rodzaju czołgu lub śmigłowca. Cena: 100.000PLN Waga: 10

Stos przemysłowy: Wystarcza, żeby zapewnić zasilanie dla dużego obiektu przemysłowego. Cena: Poza zasięgiem.


Translator SI

Pokładowy komputer tego pojazdu posiada bardzo rozbudowaną sztuczną inteligencję zdolną do rozumienia i bardzo dokładnego przekładu słyszanych słów. Zasadniczo w momencie zakupu translatora w pakiecie znajduje się 1 zestaw językowy. Dodatkowe należy dokupić.

Cena: 10.000PLN


Układ Maskujący

Jest to dużo bardziej skomplikowany projektor holograficzny pozwalający na doskonałe wtopienie się w otoczenie. Sprawia on, że obiekt traktowany jest jakby korzystał z mocy Niewidzialność. Układ podczas pracy wytwarza wiele ciepła, przez co jest doskonale widoczna w noktowizorach i kamerach termowizyjnych.

Cena: Osobisty Kombinezon Maskujący: 10.000PLN, Waga: 12 Dla pojazdów: x8


Ulepszony Pancerz Pojazdów:

- Kompozytowy: Pancerz tego pojazdu jest wykonany z tworzyw sztucznych wielokrotnie wytrzymalszych od stali. Wytrzymałość i Pancerz tej maszyny rosną o 25%. Cena: x 2

- Nanorurki węglowe: Pancerz ten został stworzony z tak zwanych nanorurek: wielocząsteczkowych struktur węgla mających postać mikroskopijnych, pustych w środku, bardzo lekkich i superwytrzymałych rurek. Wytrzymałość i Pancerz tak chronionej maszyny rosną o 50%. Cena: x 4

- Nanotworzywo: Mimo, że pancerz tego pojazdu wygląda jak wykonany z litej stali faktycznie tworzą go tysiące mikroskopijnych nanobotów starających się naprawiać na bieżąco wszelkie uszkodzenia. Pancerz tego pojazdu nie zostaje zwiększony. Zamiast tego po upływie 2 tur regeneruje on każdą, otrzymaną ranę. Cechę można łączyć z innymi wariantami futurystycznego pancerza. Moc ta przestaje działać, jeśli pojazd otrzyma więcej, niż 2 rany. Cena: x 8

- Nanorurki nieorganiczne: To podobne struktury do nanorurek węglowych, tylko utworzone z pierwiastków metalicznych. jeszcze wytrzymalsze od swych krewniaków. Pancerz pozostaje bez zmian. Można go przebić jedynie z Broni futurystycznej. Cena: x 16


Sztuczne inteligencje:

Jak łatwo zgadnąć sztuczne inteligencje są to programy zdolne do samodzielnego myślenia.

Struktura SI: Zasadniczo każda Sztuczna Inteligencja składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest komputer neuronowy, symulujący pracę ludzkiego mózgu (lub mózgu dedykowanego do określonych zadań). Na nim instalowany jest zwykle specjalny system operacyjny, a następnie program odpowiedzialny za myślenie oraz pakiety umiejętności. Zwykle wymaga się też, by sieć neuronowa miała jakiegoś rodzaju sensory mogące służyć jako zmysły maszyny.

Mechanika: Z punktu widzenia mechaniki SI jest postacią. Posiada tylko dwie cechy: Spryt i Ducha. Pozostałe zależą od ciała, w jakim została umieszczona i najczęściej wynoszą zero. SI posiadać może też Umiejętności oraz może też dysonować niektórymi przewagami Minimalna wartość Umiejętności SI wynosi k4. SI nie może korzystać z Umiejętności, których nie ma wyszkolonych.

SI zawsze posiada cechę Robot opisaną w Bestiariuszu.

Cena: 1000 złotych za każdy stopień posiadanych Umiejętności, każdy stopień Ducha i Sprytu oraz każdą Przewagę.


Przykładowe SI: Domowy doradca biznesowy

Powiedzmy sobie szczerze: nie każdy zna się na wszystkim, niekiedy potrzebna jest mu fachowa wiedza. Tej udzielić może kosztowny specjalista, albo dobrze zaprogramowane SI, którą jak się zdaje dość łatwo można było nabyć w sklepie komputerowym. Zwykle tego typu urządzenia posiadają kompleksową wiedzę z takich dziedzin jak medycyna, prawo, prawo podatkowe, ekonomia etc.

Typowy zestaw charakterystyk:

Cena:

Cechy: Duch k4 Spryt k8

Umiejętności: Spostrzegawczość k10, Wiedza: Ekonomia k8, Wiedza: Prawo k8, Wyszukiwanie k8,

Zdolności specjalne:

- Robot


Wydajniejsze silniki

Pojazd ten pochodzi z niezwykle zaawansowanej cywilizacji. Zamontowano w nim więc znacznie wydajniejsze silniki, niż w jego współczesnych wersjach. Jego szybkość ruchu rośnie o:

- Pojazdy lądowe i pływające: Przyśpieszenie / Prędkość: +5/+10

- Śmigłowce: Przyśpieszenie / Prędkość: +5/+10, Wznoszenie: +5

- Samoloty Odrzutowe: Przyśpieszenie / Prędkość: +10/+50, Wznoszenie: +10

Cechę można wybrać dla jednego pojazdu najwyżej trzykrotnie.

Cena: x2


Wyrzutnik dron rozpoznawczo-bojowych

Pojazd wyposażony jest w urządzenie pozwalające na start z jego pokładu dron (czyli zdalnie sterowanych pojazdów latających). Obraz z ich kamer wyświetlany jest na monitorze wewnątrz urządzenia. Pojazd zabiera dwie drony. Cechę można wybrać maksymalnie sześć razy. Drony mają statystyki pojazdów Fly Eye. Mogą zostać uzbrojone w 1 pocisk rakietowy lub zasobnik strzelecki z Karabinem automatycznym.

Cena: 20.000PLN + Drony


Wyrzutnik min mobilnych

Pojazd wyposażony jest w urządzenie uwalniające miny mobilne: niewielkie, przenoszące ładunki wybuchowe robociki, które namierzają najbliższe (lub po prostu wskazane im) cele i biegną w ich kierunku, a następnie detonują się. Miny mobilne nigdy nie odpalają ładunków, jeśli w zasięgu eksplozji znajdują się sojusznicy żołnierze lub cywile. To ostatnie zabezpieczenie można jednak zdjąć. W wyrzutniku znajduje się do 8 min mobilnych.

Cena: 20.000PLN + Miny. Mina: 10.000PLN


Mina mobilna:

Cechy: Duch k4 Siła: k6 Spryt k4 Wigor K6 Zręczność k6

Umiejętności: Spostrzegawczość k10, Wyszukiwanie k8

Tempo: 12 Obrona: 5 Wytrzymałość: 12 (4)

Sprzęt: Łącze radiowe i Internetowe, Noktowizor

Zdolności specjalne:

- Robot

- Rozmiar -2

- Detonacja: W momencie dotarcia do celu Mina Mobilna eksploduje jak Mina Przeciwpiechotna.


Wysokoenergetyczne paliwo

Superzaawansowane, bardzo wydajne paliwo. Starcza na czas dwukrotnie dłuższy, niż benzyna.

Cena: 20PLN / litr


Wyświetlacz augment reality

Pojazd posiada układ Augment Reality wyświetlający informacje o położeniu wrogów widzianych przez twoich sojuszników, polu ostrzału twoim oraz przeciwnika i szereg innych informacji. Układ zapewnia premię +1 do testów Strzelania z broni pokładowej, zwiększa PT trafienia pojazdu o 1 oraz zapobiega Przypadkowemu trafieniu osób postronnych. Dodatkowo piloci traktowani tak, jakby mieli w zasięgu wzroku wszystkich wrogów widzianych przez kamery taktyczne sojuszników.

Cena:

Osobisty (dla ludzi): 2.000PLN Waga: 6

Dla pojazdów: +20.000PLN


Wzmacniacz PSI

Trudno to nawet nazwać artefaktem. Jest to typowy odtwarzacz MP3 na którym nagrano zestaw starannie dobranych dźwięków stymulujących pracę ludzkiego mózgu. Korzystający z niego psionicy i superbohaterowie zwiększają swoją Zdolność nadprzyrodzoną o 1 stopień ponadto otrzymują dodatkową moc. Jednak zmiany w pracy mózgu, których doświadczają bardzo groźne, mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Wyrzucenie 2 na kości traktowane jest jak 1. Ponadto korzystający z Wzmacniacza Superbohaterowie doznają Sprzężenia jak Psionicy.

Cena: 5.000PLN


Przedmioty codziennego użytku z Zony:

Jako artefakty traktować można także narzędzia i przedmioty codziennego użytku z przyszłości. Z uwagi na bardzo wysoką jakość wykonania i zastosowanie nowoczesnych technologii zapewniają premię +1 do wszelkich testów korzystania z nich.

Przedmioty futurystyczne:

Jako artefakty potraktować też można przedmioty z listy Futurystycznego ekwipunku z Podręcznika Podstawowego oraz podręczników do innych światów (np. Nemezis) i dopuścić je do swojej kampanii.

Dzieła Niesamowitej nauki:

Jeśli chcesz, możesz potraktować jako artefakty dzieła Niesamowitej nauki opisane na stronie 109 Podręcznika Podstawowego.

Ceny:

Jeśli używasz jako artefaktów przedmiotów z innych podręczników dopisz dwa zera do ich ceny.


 

Robot: Cecha istoty


Część opisywanych niżej istot traktowanych jest jako roboty. Wszystkie one charakteryzują się następującymi cechami:

- Psychologia maszyn: Roboty istnieją po to, by służyć ludziom. Nie mają wolnej woli, wykonują zadania zlecone im przez programistów i właścicieli. Większość z nich posiada na tyle wysokie SI, że jest w stanie znaleźć najbardziej optymalne wyjście z sytuacji, zdolna jest planować samodzielnie zadbać o swoje istnienie oraz sprawne funkcjonowanie. Nigdy jednak nie rezygnują z wydanych im poleceń i traktują je całkowicie literalnie. Nie zastanawiają się też specjalnie nad ich sensem (a co najwyżej nad najbardziej sprawną ich realizacją).

Większość robotów w Zonie ma za zadanie podtrzymywać sprawne funkcjonowanie infrastruktury miejskiej miast oraz chronić ich dawno zmarłych mieszkańców i ich dobytek przeduzbrojonymi grupami przestępców.

- Nieulękły:

- Sensory: Roboty orientują się w otoczeniu dzięki szeregowi sensorów. Widzą więc bez problemu w ciemnościach, jednak duże źródła ciepła (np. ogniska, flary) mogą je oślepiać.

- Systemy Obrony Aktywnej: Do podtrzymania sprawnej pracy robotów miejskich niezbędna jest duża infrastruktura. Ta nazywana jestSystememi składa się z szeregu elementów, począwszy od zdalnych centrów dowodzenia, przez dyżurne roboty naprawcze, zautomatyzowane warsztaty produkcyjne wytwarzające nowe maszyny, urządzenia dbające o sprawność dostaw energii i paliwa na kamerach monitoringowych kończąc. Wszystkie te elementy pozostają w stałej łączności. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa każdy element ekosystemu może natychmiast wezwać pomoc. Ta pojawia się po 1k20 x 5 minutach.

- Sieć taktyczna: Roboty wzajemnie wymieniają się danymi. Każda maszyna traktowana jest tak, jakby miała w zasięgu wzroku dowolnego przeciwnika widzianego przez inny element tego samego Systemu.

- Antena: Zagłuszenie łączności (PT: 8, konieczna jest Radiostacja plecakowa) pozbawia roboty korzyści wynikających z przynależności do SOA oraz Sieci taktycznej. Co więcej bez danych z centrum dowodzenia maszyny zdane na swoje autonomiczne SI, wiele mniej wydajne. Otrzymują karę -4 do wszystkich akcji. W wypadku wielu robotów antena może zostać odstrzelona Atakiem mierzonym z modyfikatorem -4.

- Ataki mierzone: Roboty podatne na ataki mierzone. Te mogą celować (-2) w elementy jezdne maszyn (koła, nogi, gąsienice, śmigła) lub (-4) ich sensory.

 

Komentarze


Indoctrine
   
Ocena:
0
Trochę zbyt futurystyczne te artefakty moim zdaniem :) Nie zaburzą one aby świata?

No i kiedy skończysz pisać?
08-11-2012 12:20
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Mam nadzieję, że nie.

W zasadzie już skończyłem. Teraz szukam ilustracji i poprawiam niektóre elementy.
08-11-2012 12:37
Indoctrine
   
Ocena:
0
Rozumiem że będzie to free pdf jedynie?
08-11-2012 13:26
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Diabli wiedzą. Jednak najprawdopodobniej (niestety) tak.
08-11-2012 15:46
Kamulec
   
Ocena:
0
Jak za darmo, to ja nie chcę.
08-11-2012 16:15
Indoctrine
   
Ocena:
0
A szkoda, bo to nieliczny z systemów do SW który mnie zaciekawił :)
09-11-2012 12:09
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Indoctrine, kawalarzu... Aż tak nisko oceniasz światy SW?
09-11-2012 13:08
Indoctrine
   
Ocena:
0
@~

Jestem raczej miłośnikiem systemów tradycyjnych, do tego nie przepadam za intensyfikowaniem akcji podczas rozgrywki.
Tym niemniej doceniam możliwość szybkiego robienia postaci, łatwość prowadzenia i grania itp.
Mając na myśli systemy - głównie chodziło o te zarówno dostępne po Polsku jak i konkursowe nie wydane. Bardziej konwencja mi nie leży tu niż mechanika. Na przykład Deadlandów nie lubiłem nigdy pod żadną postacią, podobnież różnych odmian cybera.
40:1 po prostu mnie zaciekawiło - dość dobrze zrobiony konglomerat różnych pomysłów nawet trzymający się w miarę kupy, że tak powiem.
09-11-2012 13:27
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Trzymający się kupy?
Przed chwilą wypowiadałeś się w temacie o settingach sila, a tam miałeś kilka dobrych przykładów na luźne, nie trzymające się kupy lokacje i zamknięte, spójne i logiczne światy. 40:1 jest ekstremalnym przykładem tej pierwszej szkoły, i z całym szacunkiem do zegarmistrza, ale przypomina zlepek nie połączonych ze sobą niczym pomysłów. Można wykorzystać jeden, dwa, trzy, ale patrząc na 40:1 z dystansu, próbując ten setting ogarnąć (bo to nie jest system) wychodzą takie dziury, że szkoda gadać. Logiczne, przyczynowo-skutkowe, różne. W małej skali oddziałku komandosobibliotekarzy może i nie będzie tego widać, ale w skali np. działań wojennych full scale 40:1 rozpada się w proch.
Więc nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że coś tu się trzyma kupy. Tu zawieszasz niewiarę dużo bardziej niż w Neuroshimie, a pomysły wyglądają nie jak filmowe miasteczko westernowe, lecz jak jedna strona uliczki w studio filmowym. Nie obracaj się i nie patrz na drugą stronę, bo tam autostrada, i nie właź między budynki, bo tam gips, dykta i tektura.

Być może z punktu widzenia autora, mającego konkretne pomysły na myśli to nie jest problem. Z punktu widzenia osoby, która to czyta, 40:1 wygląda jak ser szwajcarski.... ostrzelany z miniguna.
I nie uratują go gadżety i fajność. Do dużej skali się po prostu nie nadaje.
09-11-2012 13:55
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dobre pomysły na gadżety do Nemezis. 40:1 mnie nie interesuje.
09-11-2012 14:06
Indoctrine
   
Ocena:
0
Dodam, że takie coś jak 40:1 nie jest traktowane przeze mnie jako baza na długaśne kampanie. Raczej kilka sesji. Dodatkowo - pewnie nakładam sporo własnego widzenia tego konglomeratu, być może więcej niż autor założył. Ot, spory subiektywizm mi się włączył :)
Zresztą miałem zastrzeżenia czy taki świat może działać na dłuższą metę. Zegarmistrz uważa że tak, dla mnie on trzaśnie prędzej niż później i to bardzo kolorowo.

Tak czy inaczej - chętnie całość zobaczę, w PDF takoż :)
09-11-2012 14:10
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
No to zdecyduj się - trzyma się kupy czy nie? W jednym poście mówisz jedno, w drugim zmieniasz zdanie o 180.

Co zegarmistrz uważa, to jedno. Jako autor nie jest obiektywny, może tylko lepiej lub gorzej swoimi gustami trafić w gusta innych. Co będą o tym settingu uważać odbiorcy to drugie.
I patrząc po ilości polecanek, jakie zbierają wpisy zegarmistrza na temat 40:1, raczej nie będzie to cudo w oczach odbiorców. Może właśnie dlatego, że w coś takiego nie da się grać więcej, niż jednostrzał?

Jeśli tak jest, to szkoda całej tej roboty na tworzenie niewiadomo ilu miejsc, sprzętów i podobnych duperel. Gracze zagrają raz, dwa, i odstawią, biorąc lepiej zaprojektowane i złożone światy do dłuższych kampanii.

Więc trochę szkoda roboty zegarmistrza - jakby się skupił i napisał jakiś kilku-sesyjny mini setting, to wyszłoby to na lepsze i światu, i zegarmistrzowi, i odbiorcom.
09-11-2012 14:56
zegarmistrz
   
Ocena:
+1
1) Świat 40:1 oczywiście nie trzyma się kupy. Z punktu widzenia postaci zamieszkujących ten świat TEŻ jest pogrążony w obłędzie. Podkreślane to było wiele razy.

1a) Nie zmienia to faktu, że setingi wielu gier nie trzymają się kupy jak np. cała masa popularnych światów do DeDeków czy takie 7th Sea.

2) Koszta porażki 40:1 poniesie Zegarmistrz. Niezależnie jak denny, czy jedwabisty setting będzie ostatecznie nie zbawi on, ni też nie potępi polskiego rynku RPG. Znając życie i możliwości internetu i tak nie zostanie on ściągnięty przez więcej, niż 100-150 osób. No może 200 lub 300 jest Gramel zdecyduje się go publikować na stronie.

Przy tej ilości odbiorców zwyczajnie mogę go pisać dla zabawy.

3) Ilość polecajek jest niestety normalna dla tego typu notek. W zeszłym roku ocierało się o 20, co było sporym sukcesem i świadczyło o tym, że udało mi się pozyskać zainteresowanie publiki. Niestety, z przyczyn odemnie niezależnych nie mogłem go w pełni wykorzystać.
09-11-2012 16:35
Indoctrine
   
Ocena:
0
@~

Setting na krótkie granie nie musi aż tak bardzo jak świat :) Poza tym - obojętnie jak autor to próbuje przedstawić, dla mnie świat 40:1 jest skazany na rychłą zagładę, tylko tego nie widać może na pierwszy rzut oka ;)

Obiektywnie - nie spełnia wielu kryteriów których wymagam od systemów nie-indie.
Subiektywnie - akurat jakoś mi się na tyle podoba, że przeczytam chętnie :)
09-11-2012 19:23
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Indoctrine wiesz, że doszedłem do tego samego wniosku? Tzn. moim zdaniem akurat nie będzie to totalna zagłada, tylko jakaś straszna katastrofa polityczna. Bo są dwie możliwości:

1) Niemcy zbudują atomówki, rozwalą nimi Polskę i zbudują Rzeszę, która będzie trwać 1000 lat.

2) Polacy zbudują atomówki, rozwalą nimi Niemcy i wezmą je pod okupację. Polsce wystarczy wojska, żeby okupować Rzeszę aż po Ren. Czechom i Słowacji, żeby okupować Węgry, Rumunię i Austrię. W krajach dalej na zachód wybuchną powstania i wojna domowa między ruchami oporu, a nie mogącymi wrócić do domu Niemcami. Państwa koalicyjne natomiast pogrążą się w wieloletnim kryzysie ekonomicznym. Wielkimi wygranymi wojny będą Faszystowskie Włochy.
09-11-2012 19:40
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Polska od momentu przemieszania jest trupem. Nie ma skąd brac sowieckiej technologii, chińskich ręczników, czeskiego piwa i norweskiego gazu. O ropie i wysokoktanowej benzynie już nie wspomnę. Podobnie z paliwem do myśliwców czy helikopterów. Staną samochody, stanie transport, staną dostawy żarcia do supermarketów. Zresztą staną dlatego, że nie będzie skąd go brac - nowe zupki Campbells i włoskie makarony nie pojawią się na półkach. Podobnie z Jackiem Danielsem i Carlsbergiem.

Zbytnie rozwinięcie technologiczne i brak jakiegokolwiek zaplecza technicznego i surowcowego spowoduje, że Polska się rozłoży po pierwszej zimie.
Niemcy w tym czasie poradzą sobie dużo lepiej, kradnąc dodatkowo technologie ze zdychającej Polski. I tak to się skończy.
Dlatego 40:1 już dawno jest trupem, jeśli by brac jego realia na serio.
09-11-2012 19:49
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Tak, zgadzam się. Właśnie dlatego wyznaczyłem datę przeniesienia na rok 1919. Żeby dać chwilę czasu na rozwój przemysłu.

Generalnie dlatego Polska zaliczyła 15 letnie załamanie ekonomiczne, okres 50% bezrobocia i powrót do systemu kartek. Stąd też mocna pozycja FutureTechnology i EuroMedu oraz rozwinięty światek przestępczy.

Paliwa kopalne można stosunkowo łatwo zastąpić przerabianym węglem. Wadą tego projektu jest jednak jego koszt. Ceny benzyny musiałyby wynosić koło 15 złotych za litr. Generalnie to jest sposób w który sobie radzimy w 40:1.

Jeśli zaś chodzi o żywność: w opisie wielokrotnie było o poważnych niedoborach żywnościowych i braku w zasadzie wszystkich nie-rodzimych produktów. Oraz dużych zwyżkach cen.
09-11-2012 20:07
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tylko że:
-1919 rok w Rzeszy to dwa lata po Wielkiej Wojnie, armia weteranów uzbrojona w karabiny, które spokojnie przebijają nowoczesne kamizelki.
- To całkiem zaawansowana cywilizacja techniczna, która rozniesie XXI wieczną Polskę, bo:
a) polskie czołgi są fajne, ale bez dostaw paliwa i amunicji nadają się na pomniki.
b) Polska armia jest szczątkowa w porównaniu do niemieckiej z 20-lecia. Przerzucenie wojsk z Białegostoku do Poznania to kilka, kilkanascie dni bez samochodów i paliwa.
- Polska "nowoczesna" nie ma szans bez dostaw materiałów i energii z krajów ościennych. Jest od nich uzależniona. Wyobraź sobie zimę w mieście, gdzie nie ma elektryczności, a materiały eksploatacyjne, jak rury PCV do doprowadzania wody nie są dostępne.
Nie ma prądu, nie ma ogrzewania, nie ma gazu, bo gazociąg wcięło na granicy z Białorusią.
Jest za to -20 i setki tysięcy, jęsli nie miliony ludzi zamkniętych w aglomeracjach miejskich. Do tego nie mają co jeśc, bo nie ma dostaw żywności.
Jedna zima i Niemcy wejdą na tereny świeżo użyźnione milionami zwłok.
09-11-2012 21:03
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Polska, zgodnie z wymogami Unii ma zapasy paliw na 100 dni normalnego funkcjonowania. Wystarczyłoby to racjonować i jakoś przetrwalibyśmy pierwszy rok... Coś tam produkujemy też we własnym zakresie.
09-11-2012 22:44
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
100 dni normalnego funcjonowania to ile dni funkcjonowania w podwyższonej gotowości? W dodatku bez satelit i przy nagle zerwanej komunikacji z resztą świata?
Starczyłoby pewnie na mobilizację wojska na granicach, wcześniejszym zwiadzie lotniczym nad krajami ościennymi (choc jak dzis latać bez satelit i gpsów, czy radiolatarni?)
Padłby internet, bo serwery zagraniczne, a to już przy dzisiejszym uzależnieniu od sieci banków i tym podobnych byłaby katastrofa. Telefonia komórkowa może by działała, choć z pewnością tylko dla priorytetowych połączeń.
O wirtualnej kasie, ktora nagle znika w inwestycjach zagranicznych, obligacjach i tym podobnym wirtualu nawet nie wspomnę.
Hiperinflacja, grabieże, wojsko na ulicach (nie, czekaj, wojsko na granicach) więc słabe siły policyjne (jaki stosunek? 400 obywateli :1policjant?) i masz w kraju taki zamęt, że ludzie będą witać Niemców jak wybawicieli. Zwłaszcza gdy nadejdzie zima. Bo po zimie armia niemiecka będzie miała piękny żyzny lebensraum bez podbijania, bo zostaną jakieś niewielkie grupki oporu. Cywilizacja XXI wieku jest naprawdę dużo delikatniejsza niż na początku wieku XX.

Dlatego też, jak pisałem na początku, ten setting może być fajny tylko na wyrywki, bo przy szerszym oglądzie wychodzą ogromne nielogiczności. Wynika to z podstawowych założeń świata i późniejszym nie wyciągnięciu z tych założeń konsekwencji. Oczywiście, zawsze można zawiesić niewiarę.... Ale tylko w małej skali wytrzyma - np w scenariuszu o wysyłaniu GROMu do polowania na cyberwilkołaki z Macedonii.
10-11-2012 00:45

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.