Pamięć zwana imperium
string(15) ""
» Blog » 23 miesiące
24-08-2013 20:32

23 miesiące

W działach: Iron Space | Odsłony: 225

Premiera Iron Space już za pasem, a dziś mijają równo 23 miesiące od momentu gdy opublikowałem pierwszą notkę dotyczącą systemu. Oczywiście tak się wtedy nie nazywał i wyglądał nieco inaczej, ale zalążek powstał właśnie te 23 miesiące temu. Czy to długo, czy krótko, jak na napisanie systemu i wydanie go? Nie wiem. A właściwie powinienem powiedzieć, że i tak i nie.

Bo kiedy uświadomię sobie, że prace nad systemem trwały przez aż 700(!) dni i przypomnę sobie od jak dawna marzę, by trzymać w ręku podręcznik do własnego systemu, wydaje się cholernie długo. Przykład Rzutu na Inicjatywę pokazuje, że można wydać system (owszem, miniaturę, ale jednak) w dużo krótszym czasie niż te 23 miesiące.

Z drugiej jednak strony moglibyśmy próbować przerabiać detale (bo przecież zawsze można coś poprawić), tworzyć obszerne kampanie i dodatki, które można by było od razu wrzucić do podręcznika głównego, czy inwestować kokosy (których nie mamy) w bogate ilustrowanie (w czym oczywiście nie ma niczego złego), co zaowocowałoby stworzeniem grubego, pięknego (i drogiego) kloca, jednak w terminie bliżej nieokreślonym. Z tej perspektywy 23 miesiące to śmiesznie mało. Ponadto, jeśli porównamy ten okres do czasu tworzenia większości najpopularniejszych RPG dostępnych na rynku, też dojdziemy do wniosku, że to mało.

Czy ten okres wykorzystaliśmy dobrze? Myślę że tak, choć oczywiście nigdy nie jest tak, aby nie mogło być lepiej. Najbliżsi znajomi pewnie potwierdzą, że co rusz marudziłem, że nie mam na nic czasu, bo przecież muszę pisać/testować/robić korektę czy co tam jeszcze. Ale były też krótkie okresy zastoju, których bardzo żałuję, bo gdybyśmy się wtedy przyłożyli, to pewnie wyszłoby coś jeszcze lepszego.

Tym niemniej, w ciągu tych 23 miesięcy udało nam się bez problemów ukończyć pisanie wszystkiego, co zaplanowaliśmy (a że pojawiły się kolejne pomysły - stanowią świetny materiał na dodatek, bo rozszerzają one pojęcie o świecie, który jednak i bez nich jest kompletny), a potem z sukcesem (choć była to droga przez mękę) kroczyć w stronę wydania podręcznika.

Już na Polconie będziecie mogli położyć swoje rączki na naszym dziele i ocenić, czy te 23 miesiące to dużo, czy mało.

Komentarze


Z Enterprise
   
Ocena:
0
Czekam
24-08-2013 22:26
KFC
   
Ocena:
0
Jakieś fotki, próbne stronki? Bo jak to mówią na polteru - fotki albo zalewasz ;)
24-08-2013 22:29
Kamulec
   
Ocena:
0
2 lata to raczej krótki okres tworzenia systemu.

//masz podatność na komentarze wrocławian
24-08-2013 22:42
Mactator
   
Ocena:
+1
Fotki :D pochwal się gotowymi podręcznikami. 
A nie liczy się czas tylko efekt 
25-08-2013 12:08
vonBoltzmann
   
Ocena:
0
Problem z fotkami jest taki, że ja jestem totalnym zdjęciofobem i nawet nie posiadam aparatu (żadnego!), ale ok, skombinuję jakiś aparat i wrzucę fotki.
25-08-2013 16:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.