Outpost 2
string(15) ""
» Blog » 15 gier w 15 minut
19-11-2010 12:17

15 gier w 15 minut

Odsłony: 27

Z radością tchnę powiew świeżości w polterową blogosferę listą 15 gier sporządzoną w 15 minut. Czas poświęcony na stworzenie samej listy: ok. 2 godzin w 3 podejściach. Wyjście poza pierwszą dziesiątkę okazało się dla mnie nie lada wyzwaniem. Najwyraźniej nie jestem takim geekiem, jak mi się wydawało. Niemniej, każdy z tytułów, które znalazły się na tej liście mogę polecić z czystym sumieniem. Każda z tych gier jest mi szczególnie bliska z różnych względów, o których postaram się wspomnieć, aczkolwiek wszystkie łączy jeden wspólny mianownik, który z tej racji pominę - KLIMAT! :-)

1. Syndicate - z pewnością nie najważniejsza pozycja w tym zestawieniu, swe miejsce zawdzięcza temu, że to ona wprowadziła mnie w świat cyberpunka. Był to początek fascynacji, która trwa do dziś.

2. Cyberpunk 2020 - mój osobisty król tego rankingu, nie skłamię nazywając go grą mojego życia. Choć daleki od ideału, oferował ten nieco naiwny lecz niezwykle energetyczny setting, który wciągnął mnie na amen w odmęty gatunku.

3. Transhuman Space - godny następca CP2020 na XXI wiek. Szkoda, że u nas praktycznie niezauważony.

4. Sid Meier's Alpha Centauri - za wątki transhumanistyczne i sporą dawkę filozofii. Kawał dobrego SF.

5. Zew Cthulhu - choć nie należę do zagorzałych fanów, muszę przyznać, że ten evergreen jest jednym z najklimatyczniejszych erpegów evah. Plus chyba najlepszy scenariusz RPG jaki kiedykolwiek napisano.

6. Gothic 1 i 2 - cRPG idealny.

7. Oko Yrrhedesa - wspaniała książeczka wprowadzająca w RPG spisana lekkim piórem A. Sapkowskiego. Świetny przykład fikcyjnej sesji i dwie znakomite, klasyczne przygody.

8. Deus Ex - gra wszechczasów każdego rankingu, mokry sen cyberpunkowca. O jej jakości niech świadczy fakt, że beznadziejny design map i tępotę AI dostrzega się dopiero przy piątym podejściu.

9. Silent Hunter III - znakomita odsłona cyklu. Jedna z naprawdę niewielu gier, dla których zarwałem noce. Pełną emocji walkę o uratowanie okrętu typu IX, bezlitośnie okładanego bombami głębinowymi w Cieśninie Gibraltarskiej, pamiętam do dziś. Niestety nie jest to gra dla casuali - nawet najkrótszy patrol w trybie kariery zjada 3 godziny.

10. Company of Heroes - perfekcyjne odtworzenie estetyki współczesnego kina wojennego. Do tego świetny engine, który umożliwia grę nawet na takich trupach jak mój komputer.

11. Blitzkrieg 1 - żołnierzyki dla dużych chłopców. Dobrze dobrany poziom trudności i konieczność koordynowania działań różnych rodzajów wojsk.

12. Transport Tycoon - kolejka dla dużych chłopców. Kolejny evergreen, w który można grać bez końca.

13. Przekleństwo Mumii - bardzo fajna gra planszowa, z niezwykłą, trójwymiarową planszą i elementami RPG (4 karty postaci z dwunastoma współczynnikami).

14. EU: Crusader Kings - moja ulubiona odsłona Europy Universalis, przenosząca nas w czasy wczesnego średniowiecza. Jedyna z serii, w której prowadzi się nie kraj, lecz dynastię. To otwiera zupełnie nowe możliwości zabawy, zwłaszcza w kwestii dziedziczenia. Polecam najwyższy poziom trudności i rozpoczęcie gry jako wasalny dziedzic jednej prowincji. Awans dynastii z hrabiostwa w Czersku do potrójnej korony polsko-litewsko-fińskiej daje naprawdę kupę satysfakcji. Do tego ogromny współczynnik replayability i małe wymagania sprzętowe.

15. Seria GTA - znakomite questy, postaci, humor i fabuły.

Komentarze


von Mansfeld
   
Ocena:
0
Crusader Kings (Mroczne Wieki) polecam. To chyba osobliwa gra spośród tych wydanych z serii EU. Do tego umożliwia rozegranie wielkiej megakampanii od 1066 do 1964 roku w save'ie poprzez gry: EU:CK, EU 2, Victoria, HoI 2 (ewentualnie EU 3 zamiast EU 2)
19-11-2010 12:22
de99ial
   
Ocena:
0
2 godziny to długie 15 minut nie ma co :D

Deus Exa wielu mi polecało, ale kurcze... ze trzy razy się odbiłem. Może - od Fallouta 3 też się odbijałem aż w końcu gram - z DE będę miał podobnie? Oby kurka wodna bo wielu mi tę grę polecało.
19-11-2010 14:40
~Drachu

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
HA. Silent Hunter dawał radę. Dwójkę równiez ciepło wspominam (chociaż z Destroyer Command to dopiero był czad), jedynkę też. No i Silent Service na amisi. I Up Periscope na C 64.
To były czasy dla simów. SHIV już mnie nie urzekł.

A SH III dorobił się paru naprawdę świetnych modów, które potrafiły rzucić nowe światło na grę. A jaka duma, jak nauczyłem się strzelać torpedy na podstawie własnych obliczeń :)
Chociaż ja najbardziej lubiłem dowodzić VII C.
19-11-2010 15:32
Ezechiel
   
Ocena:
0
SH III tylko z modem Grey Wolves. Bez tego to jakiś resorak dla dzieci.
19-11-2010 15:46
Cherokee
   
Ocena:
0
@de99ial

Niestety engine Unreala 1 mocno się zestarzał, więc na przygodę z DX może być zwyczajnie za późno...

@Drachu

Też gram z modem Grey Wolves. Zupełnie inna gra. Trochę tylko przegięli z czułością niszczycieli. Dochodzi do tego, że łatwiej pozostać niezauważonym na powierzchni niż pod wodą. Można się zanurzyć nawet na wyłączonych silnikach i ze schleichfahrtem, a i tak oddalony o 4 km niszczyciel natychmiast zaczyna zygzakować i niemal bezbłędnie trafia do celu...

Za to ręczne celowanie rządzi. Jak się raz spróbuje, to powrót do supercelnego oficera w ogóle traci sens.

IX pływałem natomiast tylko raz, jeszcze na niemodowanej grze. Osobiście preferuję II, zwłaszcza, że patrole na niej są krótsze.
19-11-2010 15:51
de99ial
   
Ocena:
0
Grafika nigdy nie byłą dla mnie wyznacznikiem miodności. Do tej pory lubię pograć w Fallouta 1 i 2 to i Deus Ex mnie graficznie nie zniechęci ;)
19-11-2010 16:36
lucek
   
Ocena:
+1
Hmm.. no właśnie, 2 godziny, 3 podejścia. To nie miało być wystudiowane pitou-pitou (fr. pitu-pitu), tylko 15 gier które sobie przypominam w 15 minut i są dla mnie ważne.

Shame on you ;-)


l.
19-11-2010 19:06
Bel esprit
   
Ocena:
0
"15 gier w 15 minut"
"Czas poświęcony na stworzenie samej listy: ok. 2 godzin w 3 podejściach"

WTF?
19-11-2010 21:28
~był

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
15 minut zajmuje czytanie... albo ma... gdy czyta się kilkakrotnie. Przynajmniej ładny tytuł wychodzi. Ale nie chodzi o czas tworzenia listy. :P
19-11-2010 23:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.