» Recenzje » Wszystkie » The Dark Eye: Quick Start Rules

The Dark Eye: Quick Start Rules


wersja do druku
The Dark Eye: Quick Start Rules
W maju 2016 roku w serwisie Kickstarter wystartowała zbiórka funduszy na angielskie wydanie piątej edycji klasycznej niemieckiej gry fabularnej The Dark Eye. Dobrze przygotowana akcja okazała się sporym sukcesem i bez trudu udało się zebrać zarówno podstawową kwotę, jak i odblokować wszystkie cele dodatkowe.

Jednym z elementów mających zachęcić potencjalnych graczy do wsparcia projektu był, udostępniony już pierwszego dnia, darmowy Quick Start. Niewielki podręcznik prezentujący mechanikę gry w działaniu, a także pozwalający wyrobić sobie zdanie na temat jakości tłumaczenia od samego początku był dostępny dla każdego zainteresowanego. Po zakończeniu zbiórki doczekał się natomiast drobnych poprawek i to właśnie tej udoskonalonej wersji poświęcona jest niniejsza recenzja.

Przed omówieniem zawartości Startera kilka słów trzeba poświęcić oprawie graficznej i ogólnej jakości wydania, tym bardziej, że pod tym względem jest naprawdę bardzo dobrze. Podręcznik przygotowano w pełnym kolorze i ozdobiono masą ilustracji (na każdej stronie jest przynajmniej jedna, a w dwóch miejscach twórcy pokusili się nawet o umieszczenie całostronicowych grafik). Co ważne, wszystkie trzymają równy, wysoki poziom oraz wykonane są w charakterystycznym dla Mrocznego Oka stylu przywodzącym na myśl lekko bajkowe, europejskie fantasy.

Złego słowa nie można również powiedzieć o bardzo profesjonalnie i rzetelnie przygotowanym tłumaczeniu oraz korekcie, która nie przepuściła żadnych literówek, nie zauważyłem także innych wpadek językowych. Dla porządku warto też odnotować, że sam plik PDF, pomimo zastosowania pełnego koloru i kilku różnych czcionek, działa bez najmniejszego problemu, wczytuje się błyskawicznie i nie generuje opóźnień nawet na mniej wydajnym sprzęcie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podsumowując, można powiedzieć, że pod względem jakości wykonania Quick Start Mrocznego Oka prezentuje się bardzo dobrze i pozwala przypuszczać, że tym razem uda się uniknąć błędów popełnionych przy okazji poprzedniej, niezbyt udanej, próby wejścia systemu na anglojęzyczne rynki.

W przypadku gry fabularnej atrakcyjna forma, choć istotna, nie jest w żadnym razie najważniejsza i niewiele pomoże, jeśli w parze z nią nie idzie równie dobra treść.

Zanim jednak przejdę do jej omówienia, warto wspomnieć, że Quick Start do TDE jest w ogólnym rozrachunku pozycją dość minimalistyczną, która razem z okładkami liczy sobie zaledwie dwadzieścia cztery strony (z czego sporą część zajmują dodatkowo ilustracje) i pod względem treści przypomina raczej Starter do Pieśni Lodu i Ognia RPG niż bardziej rozbudowane zestawy wprowadzające przeznaczone na przykład do kolejnych edycji Zewu Cthulhu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Muszę przyznać, że takie podejście ma swoje zalety, z których największą jest bez wątpienia łatwość przygotowania do gry. Doświadczenie sesji testowej pokazało, że zapoznanie się z zasadami przed rozegraniem przykładowej przygody zajmuje dosłownie chwilę nawet osobom, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu z papierową czy komputerową wersją The Dark Eye.

Samą zawartość dodatku można z grubsza podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwszą z nich będzie wprowadzenie do mechaniki oraz zestaw gotowych postaci, drugą natomiast wspomniana wcześniej przygoda oraz bardzo skrótowe omówienie domyślnego settingu.

Pierwsza część jest, zważywszy na dość rozbudowaną mechanikę Mrocznego Oka, zaskakująca skromna. Wszystkie zasady twórcom udało się zebrać na zaledwie czterech stronach, dzięki czemu potencjalny gracz nie jest już na wstępie zalewany ogromem informacji. Poza tym treść ograniczono do kwestii przydatnych podczas rozgrywania przykładowej przygody, co oznacza, że znajdziemy tu przede wszystkim reguły wykonywania testów (oparte o dość specyficzną wariację rzutu 3k20, w której stopień trudności określa zestaw trzech różnych atrybutów postaci), podstawy mechaniki walki (bez bardziej skomplikowanych manewrów) oraz kilka słów o rzucaniu czarów (jedna z gotowych bohaterek jest czarodziejką). Wszystko to jest podane w bardzo przystępnej formie popartej sporą liczbą przykładów i objaśnień.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nieco więcej miejsca poświęcono szóstce przykładowych bohaterów. Każdy z nich reprezentuje inny archetyp poszukiwacza przygód (od krasnoludzkiego wojownika, przez ludzkiego łotrzyka, po elfią łuczniczkę) i poza ilustracją posiada też dość obszerne tło fabularne. Sądzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poza tym twórcy zdecydowali się na umieszczenie przy każdej postaci kompletnej rozpiski mechanicznej, dzięki czemu bez większych problemów można kontynuować bohaterem rozgrywkę przy pomocy pełnej wersji zasad.

Jeżeli chodzi o część fabularną Quick Startu, to jej najważniejszym elementem jest przykładowa przygoda. To dość prosty, jednosesyjny scenariusz, w którym zadaniem graczy jest odnalezienie i uratowanie uprowadzonego przez orki syna kowala z pobliskiej osady. Mimo to w czasie rozgrywki gracze będą mieli okazję przetestować różne zdolności swoich postaci (od tropienia po umiejętności bojowe), a to, jak dobrze będzie im szło, w pewnym stopniu wpłynie na kształt finałowej konfrontacji. Dodatkowo autorzy zdecydowali się na umieszczenie w scenariuszu opcjonalnych spotkań, co wprowadza do całości pewne elementy nieliniowości.

Przygodę uzupełnia jednostronicowy, skrótowy opis najważniejszych krain Aventurii (jak tutaj nazywa się domyślny świat), ładnie wykonana mapa całego kontynentu oraz zbiór ogólnych informacji na temat The Dark Eye jako gry fabularnej.

Patrząc całościowo, zawartość Quick Startu do TDE wypada dobrze. Widać, że podczas projektowania tej pozycji autorzy mieli bardzo konkretne założenia i konsekwentnie je realizowali, dzięki czemu dostaliśmy niewielki, ale jednocześnie treściwy podręcznik prezentujący w przystępny sposób podstawowe informacje na temat mechaniki systemu oraz realiów świata.

Podsumowując The Dark Eye: Quick Start Rules, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to jedna z lepszych tego rodzaju pozycji, z jakimi miałem do czynienia w ostatnim czasie. Brakuje tu może bogactwa treści, jakie charakteryzowało Starter do Wolsunga, ale mimo wszystko połączenie wizualnej atrakcyjności, minimalizmu oraz przystępności sprawia, że jest ona bardzo wygodna w użytkowaniu. Nie mam wątpliwości, że jej jakość przyczyniła się do sukcesu zbiórki na Kickastarterze.

Z tego też względu polecam Quick Start każdemu, kto chciałby przed zakupem podręcznika podstawowego (którego wersja elektroniczna jest już od jakiegoś czasu dostępna) sprawdzić, jak prezentuje się najnowsza edycja tego erpegowego klasyka zza naszej zachodniej granicy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Linia wydawnicza: The Dark Eye
Autor: Alex Spohr
Ilustracje: Verena Biskup, Steffen Brand, Tristan Denecke, Ben Maier, Luisa Preissler, Diana Rahfoth, Nadine Schäkel, Fabian Schempp, Elif Siebenpfeiffer, Anna Steinbauer, Karin Wittig
Wydawca oryginału: Ulisses Spiele
Data wydania oryginału: maj 2016
Miejsce wydania oryginału: Niemcy
Liczba stron: 24
Format: PDF
Cena: Darmowy



Czytaj również

The Dark Eye: Memoria
Opowieści czar
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.