» Recenzje » Polska gra quizowa

Polska gra quizowa


wersja do druku

Pytania bez odpowiedzi

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel

Polska gra quizowa
Na planszówkowo-karciankowym rynku nie brakuje wszelkiej maści quizów. W lekkim uproszczeniu można je podzielić na te ukierunkowane na szybką i wesołą rozgrywkę, gdzie pytania zwykle są łatwiejsze i większą rolę odgrywa krótki czas odpowiedzi, oraz te wymagające głębszej wiedzy. Dobrym reprezentantem drugiej kategorii jest Polska gra quizowa.

Po otwarciu pudełka z pewnością największe wrażenie wywołuje liczba kart – łącznie 400! Ponadto otrzymujemy 6 pionków graczy oraz 24 żetony odpowiedzi (po 4 dla każdego gracza). Za pomocą tych właśnie elementów przyjdzie nam sprawdzić swoją wiedzę w gronie od 2 do 6 osób.

Niezależnie od liczby uczestników zasady są te same – rozkładamy okrągłą planszę, na której obwodzie znajdują się dwa tory. Pola pierwszego z nich pokazują w formie graficznej, z jakiej kategorii lektor (w każdej turze tę rolę pełni inny gracz) powinien odczytać pytanie oraz cztery warianty odpowiedzi. Gracze wykładają jeden z żetonów odpowiedzi (z literami od "a" do "d"), wskazując poprawną wg nich odpowiedź. Osoby, które zabłysnęły wiedzą, przesuwają swój pionek o jedną pozycję na torze punktacji, zaś reszta pozostaje na obecnych miejscach. Rozgrywka kończy się, gdy wskaźnik kategorii zatoczy koło i wróci na pozycję startową. Wygraną będzie mógł poszczycić się gracz, który w tym czasie zawędruje najdalej na torze punktacji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ot, i cała filozofia. Reguły poznajemy właściwie w ciągu kilkudziesięciu sekund, które są potrzebne do przejrzenia treściwej instrukcji. Przygotowanie zabawy trwa tylko chwilę dłużej, bo wymaga przetasowania kart i ułożenia ich stroną z odpowiedziami do dołu. Z drobnych urozmaiceń znalazło się miejsce dla mechanizmu, pozwalającego odrobić straty ostatniemu graczowi. Gdy wskaźnik kategorii trafi na puste pole, to właśnie zamykający stawkę wybiera kategorię następnego pytania i w razie poprawnej odpowiedzi przesuwa pionek od razu o dwa pola.

Nie oszukujmy się, mało kto oczekuje od quizu skomplikowanej rozgrywki - najważniejszą rolę odgrywają ciekawe pytania. Zagadnienia zostały podzielone na 6 kategorii: historia, kultura, przyroda, geografia, sport i różności i jest ich mnóstwo. Wszakże mówimy o 400 kartach mieszczących łącznie dwukrotnie tyle pytań! Każda z kart łączy bowiem dwa pytania z różnych kategorii na jednej stronie oraz poprawne odpowiedzi na rewersie. Wielu pytaniom daleko do miana łatwych - czasem wybieramy zakończenie cytatu, określenie historycznej postaci przez jego ówczesnych pobratymców lub gatunek bardziej egzotycznego zwierzaka. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Szkoda, że do pytań, w których całkiem wnikliwie i różnorodnie sprawdzana jest nasza wiedza, wkradło się parę zagadnień niższych lotów. Doprawdy trudno było mi sobie przypomnieć, jak ma na imię córka Adama Małysza. W gąszczu zagadnień szkolnych i ciekawostek trafiło się właśnie kilka odstających od nich pytań. Mimo kilku wpadek warto jednak pochwalić nie tylko ilość, ale również jakość pytań, bowiem wspomniane kategorie okazały się na tyle pojemne, że niezależnie od zainteresowań zasiadających do gry, i tak każdy winien znaleźć coś dla siebie. Jakby komuś było mało pytań, to kolejne dwie setki można znaleźć w darmowej aplikacji mobilnej - wiedza na wyciągnięcie smartfona!

Z racji na różnoraką naturę wiedzy wymaganej od graczy, Polską grę quizową trudno nazwać pozycją odpowiednią dla całych rodzin, bo nawet rozgarniętych dwunastolatków wiele pytań przyprawi o ból głowy i raczej szybko zniechęci do dalszej zabawy lub zamieni się w niezbyt zajmującą zgadywankę. Ponadto jak na grę quizową mamy do czynienia z dosyć długą rozgrywką. Wydawca stwierdził, że pojedyncza partia trwa około 45 min i faktycznie większość rozgrywek dobija do tej długości. Całkiem sporo i nie da się ukryć, że łatwo o znużenie w końcówce zabawy, zwłaszcza w przypadku gry dwuosobowej, kiedy nutka rywalizacji jest trochę mniej wyczuwalna. Z racji na to, nie możemy też mówić o jakiejś wielkiej regrywalności tytułu. Jedna partia na wieczór wystarcza i raczej mało kto optuje za rewanżem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mieszane uczucia towarzyszą jakości wykonania. Plansza niepotrzebnie pochłania tyle miejsca, ale jest zrobiona z grubej tektury i tym samym bardzo wytrzymała. Rysunki symboli kategorii tworzą obraz starego tytułu, choć pełnią swą funkcję. Z kolei karty są całkiem odporne na wygięcia, lecz czcionka spisanych na nich pytań potrafi już zirytować i zwykle konieczne jest przybliżenie karty do płynnego odczytania jej treści. Nie ma więc elementu, który pomimo swych zalet, nie budziłby także negatywnych odczuć.

Jeżeli ktoś liczy na dobry tytuł rozrywkowy, na niezobowiązującą partyjkę trwającą kwadrans to nie ten adres. Polska gra quizowa to produkcja skierowana do dosyć wąskiego grona graczy, których nie odstraszy archaiczna oprawa i długi czas rozgrywki. Jeśli jednak lubicie nieco nadwyrężyć szare komórki i zasięgnąć pokaźnej garści ciekawostek może to być produkcja w sam raz dla was. Z racji mnogości pytań nie prędko doznacie ich powtarzalności.

Plusy:

  • pytania i jeszcze więcej pytań
  • zróżnicowanie zagadnień
  • solidne elementy

Minusy:

  • młodsi gracze szybko się od niej odbiją
  • rywalizacja zaczyna się przy 3-4 uczestnikach
  • archaiczna oprawa wizualna

 

Dziękujemy wydawnictwu Tactic Games za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Polska gra quizowa
Typ gry: łamigłówka
Wydawca polski: Tactic
Data wydania polskiego: 2016
Liczba graczy: od 2 do 6
Wiek graczy: od 12 lat
Czas rozgrywki: 45 minut



Czytaj również

Allies: Realm of Wonder
Barwnie, ale czy wciągająco?
- recenzja
Kaleva
Fińska mitologia plus warcaby
- recenzja
Serrrki!
Kilka serków za dużo...
- recenzja
Mölkky
Terenowe kręgle?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.