» Recenzje » Park dinozaurów

Park dinozaurów

Park dinozaurów
Mało kto lubi przegrywać, a dzieci już w ogóle. Może właśnie dlatego gry oparte na rywalizacji, zamiast zachęcać do poznawania świata planszówek, często doprowadzają do łez i smutnych minek – bo mimo wszystko nie należy dawać maluchowi zawsze wygrywać. Czy można inaczej? Tak! Zamiast na rywalizację, postawić na współpracę!

 

Gry kooperacyjne stają się coraz popularniejsze, zatem czemu by tej tendencji nie przenieść do tytułów dla dzieci? Wydawnictwo Egmont postanowiło pójść tą drogą i wydało serię składającą się obecnie z czterech pozycji (Kotek Psotek, Mali detektywi, Wycieczka do babci i Park dinozaurów). Łączy je podobny styl graficzny (a nawet kilka "postaci") oraz naczelna zasada: gramy razem, więc albo wszyscy odnosimy zwycięstwo, albo nikt!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Park dinozaurów to zabawa przewidziana dla od 2 do 6 osób w wieku minimum 3 lat. Na zawartość pudełka składają się następujące elementy: 1 dwustronna plansza parku, 1 kostka, 1 meteoryt, 8 żetonów obiektów, 8 żetonów tyranozaurów i 4 figurki dinozaurów. Skoro już cały ekwipunek mamy ze sobą, to ruszamy na wycieczkę!

Wyobraźcie sobie, że właśnie wybieracie się na rodzinne zwiedzanie... parku dinozaurów. Dzień jak co dzień: piękna pogoda, zwierzątka wyszły się z wami przywitać. I sielską atmosferę psuje tylko jedna, ale nie taka drobna rzecz – ogromny meteoryt na niebie! Waszym zadaniem jest uratować dinozaury. Możecie tego dokonać poprzez zaprowadzenie ich do bezpiecznych kryjówek. A więc kość w dłoń i ratuj się kto może!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Memory w jurajskim parku

Park dinozaurów stanowi rozbudowaną wersję popularnej gry Memory. W pierwszej kolejności na środku planszy układamy żetony obrazkami w dół oraz meteoryt na samej górze po lewej stronie, a następnie umieszczamy drewniane figurki na polach odpowiadających im kolorem. Naszym celem jest przeprowadzenie zwierzaków dookoła planszy z powrotem do tych miejsc. Ruch każdego z graczy będzie odbywał się tak samo: rzucamy kostką i przesuwamy wybranego przez nas dinozaura o odpowiednią liczbę oczek. Gdy zatrzyma się na obrazku jakiegoś przedmiotu, musimy wśród żetonów na środku planszy znaleźć jego parę. W jednej turze możemy podnieść tylko dwa żetony! Jeśli odszukamy zestaw, nic się nie dzieje, wszystko odkładamy na miejsce i kolejny gracz wykonuje ruch. Jeśli jednak nie wskażemy dwóch identycznych obrazków, meteoryt przesuwa się o jedno pole i przybliża nas do zagłady! Ale bez obawy. Ten tytuł w każdy możliwy sposób zachęca do współpracy. Podczas szukania par można, a nawet należy, korzystać z pomocy innych graczy. Wspólnie podejmujcie decyzje i uratujcie dinozaury!

Gracze wygrywają, gdy każdy zwierzak okrąży planszę i wróci na miejsce, z którego wystartował. Z klęską trzeba będzie się pogodzić, jeśli przed osiągnięciem tego celu meteoryt pokona całą swoją drogę od lewej do prawej strony.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mamo, ja chcę nakarmić dinozaura!

Pierwsze, co zwraca uwagę graczy, to kolorowe i solidne wykonanie. Radosna grafika z pewnością przypadnie do gustu maluchom, a ładne elementy zachęcą je do zabawy. W przypadku tej pozycji rysunki nie tylko uprzyjemniają rozgrywkę, ale też świetnie pobudzają wyobraźnię. Dzieciaki z radością będą przesuwać figurki dinozaurów i coraz bardziej wciągać w klimat zabawy. Podczas całej rozgrywki mogą analizować też tor lotu komety i liczyć, ile zostało do katastrofy. Jeśli jesteście w posiadaniu innej pozycji z serii, tj. Kotka Psotka, z pewnością rozpoznacie na planszy starych znajomych.

Najfajniejsze jest jednak to, że wszyscy dążą do osiągnięcia wspólnego celu. Dzieci nie czują presji związanej z koniecznością pokonania kogoś. Podczas zabawy mogą nie tylko korzystać z pomocy dorosłych, ale też podpowiadać im, jakie żetony powinni wybrać. To daje im sporo frajdy i satysfakcji w przypadku wygranej.

Kolejną dużą zaletą Parku dinozaurów jest względnie krótka rozgrywka. Cała zabawa trwa około 20 minut i jest to czas odpowiedni, bo zwłaszcza małe dzieci mają problem z utrzymaniem uwagi na dłużej. Ale czy w związku z tym tytuł za szybko się nie znudzi? Nie, ponieważ pomyślano również o podnoszeniu poziomu trudności. Plansza do gry jest dwustronna i oferuje w ten sposób dwa tory, jeden podstawowy oraz jeden dłuższy i trudniejszy. Co więcej, wśród żetonów można znaleźć tyranozaury, które w bazowym wariancie nie biorą udziału w rozgrywce. Po dodaniu ich do puli musimy nie tylko szukać par, ale też unikać groźnych dinozaurów.

Warto zaznaczyć, że cała seria kooperacyjnych gier od Egmont to pozycje edukacyjne, które rozwijają umiejętności naszych pociech. W przypadku Parku dinozaurów obok wyobraźni maluchy będą też ćwiczyć pamięć oraz podejmowanie trudnych decyzji. Niejednokrotnie trzeba będzie ocenić, który ruch bardziej się opłaca, a następnie przekonać do tego rodziców. Czas spędzony na "wycieczce" do parku dinozaurów z pewnością nie będzie zmarnowany!

Plusy:

  • piękna grafika
  • kooperacja jako główna zasada
  • edukacyjny charakter
  • dwie plansze i różny poziom trudności
  • proste i przyjemne zasady

Minusy:

  • nie stwierdzono

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
10.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Park dinozaurów
Typ gry: kooperacyjna
Projektant: Stefan Kołecki
Ilustracje: Zofia Burkowska
Wydawca polski: Egmont
Data wydania polskiego: 14 marca 2018
Liczba graczy: od 2 do 6
Wiek graczy: od 3 lat
Czas rozgrywki: ok. 20 min.
Cena: 59,90 zł



Czytaj również

Siatka
Siatka na planszy!
- recenzja
Na ratunek!
Zdążyć z pomocą
- recenzja
Jenny Finn
Zbrodnia i kara według Mignoli
- recenzja
Lucky Luke #27: Dwudziesty pułk kawalerii
Dyplomata Luke
- recenzja
Dungeons & Dragons: Zło u Wrót Baldura
Nie ma jak w domu
- recenzja
Tykko z pustyni
Taki sobie spin off
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.