F.A.Q.

 

Czy mogę zgłosić scenariusz do autorki/świata autorskiego?

Tak, możesz. Przy czym pamiętaj, że limit znaków jest tak wyśrubowany, że nie zmieścisz zbyt wielu szczegółów. Przy takim limicie warto korzystać z opracowanych już materiałów i do nich się odnosić, oszczędzając tym samym cenne miejsce.

Jak interpretować temat przewodni konkursu?

Dowolnie. W obecnej edycji tematem przewodnim jest hasło Siedzicie w karczmie. Przygoda może, więc nawiązywać bezpośrednio do fizycznej karczmy, ale równie dobrze sprawdzi się bar (przy światach współczesnych/postapo), wojskowa kantyna, paryska herbaciarnia, czy hotelowa restauracja gdzieś w przestrzeni kosmicznej. Siedzicie w karczmie, to także hasło klucz, które często kończy się pojawieniem tajemniczego nieznajomego ze zleceniem. Akcja przygody może zarówno rozgrywać się całkowicie w karczmie, bądź też wystarczy że jeden epizod historii rozpocznie się lub zakończy w tym przybytku. Interpretacja może być naprawdę bardzo szeroka. Ciekawe i oryginalne rozwinięcia tematu będą z pewnością mile widziane.

Jaka powinna być forma pracy?

Forma scenariusza jest dowolna. Tzn. że może to być zarówno prostu wpis na blogu, normalny dokument tekstowy, bez żadnych grafik, jak i w pełni wypasiony PDF z okładką, layoutem i obrazkami na każdej stronie.

Ponadto, praca konkursowa może być zarówno gotowym, zamkniętym i ściśle określonym scenariuszem, jak i dość ramowym zarysem scenariusza, pozostawiającym wiele miejsca różne interpretacje. Ważne, aby na podstawie tekstu MG był w stanie stosunkowo szybko przygotować się do sesji.

Co liczy się do limity znaków?

Wszystko. Opisy postaci, opisy lokacji, rozpiski mechaniczne, tabelki i wszystkie teksty zamieszczane bezpośrednio w głównej części pracy jak i w przypisach lub boxach obok tekstu. Wyjątkiem są napisy zamieszczone na grafikach, choć i tu należy mieć umiar. O ile nazwy miejscowości umieszczone na mapie są ok., o tyle zamieszczając grafikę lokacji z duży blokiem tekstu obok, trzeba liczyć się z tym, że opis ten zostanie uwzględniony w limicie, mimo iż znajduje się w oddzielnym pliku graficznym.

Czy mogę zgłosić pracę napisaną przez kilka osób?

Możesz, ale będziecie musieli podzielić się nagrodami.

Jak działa zgłaszanie pracy poprzez publikację w sieci?

Zgodnie z regulaminem prace konkursowe można zgłaszać na 2 sposoby: poprzez publikację w Internecie lub bezpośrednio wysyłając tekst na mail. W tym pierwszym przypadku należy zawsze pamiętać o przesłaniu do organizatora linka do zgłaszanej pracy (inaczej sam jej nie znajdę i nie zaliczę). Praca może być opublikowana w dowolnym, ogólnie dostępnym miejscu w sieci i musi być widoczna w dniu zakończenia zgłoszeń oraz przez kolejne 3 tygodnie od tej daty (tzn. do ogłoszenia wyników).

Organizatorzy konkursu nie zastrzegają sobie żadnych praw, co do publikowanych tekstów. Autor po ogłoszeniu wyników, może zrobić ze swoim scenariuszem co zechce.

Czy mogę edytować pracę już raz opublikowaną?

Do ostatniego dnia zgłaszania prac można edytować swoje teksty. Sędziowie będą oceniać scenariusz w wersji na dzień zakończenia zbierania zgłoszeń. Dzięki temu, jeśli już po publikacji ktoś zwróci wam uwagę na nieścisłości w tekście lub po prostu zasugeruje lepsze rozwiązanie, wciąż możecie poprawić tekst. Warto, więc publikować i zachęcać ludzi do komentowania i zgłaszania uwag, bo dzięki temu może uda wam się wyłapać błędy, których samemu byście nie zauważyli.

Czy mogę głosować na swoją własną pracę w ramach Kufla Publiczności?

Możesz. A jeśli po zapoznaniu się z pozostałymi zgłoszeniami uważasz, że twoja praca jest najlepsza, nawet powinieneś. Wyjątkiem są sędziowie innych Kufli – Ci nie mogą głosować na żadną pracę w ramach Kufla Publiczności.

Kto ma obowiązek publikacji komentarzy do zgłoszonych prac?

Każda zgłoszona praca otrzyma komentarz od organizatora, czyli Karczmarza. Pozostali sędziowie (przyznający Kufel Weteranów czy Kufel SwK) nie mają obowiązku dzielenia się swoimi komentarzami (choć prywatnie mogą to zrobić, jeśli zechcą).

Ponadto, spośród opublikowanych komentarzy na facebooku zostaną wybrane 3 najlepsze i nagrodzone, co ma zachęcić czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat scenariuszy.

Czym są sztony wymienione w ramach nagród?

Sztony to specjalna waluta serwisu polter.pl. Umożliwia branie udziału w cyklicznie organizowanych licytacjach książek i gier. Więcej na ten temat możesz przeczytać pod poniższym linkiem.

Licytowane przedmioty nie mają określonej wartości (wygrywa ten kto da więcej), lecz orientacyjnie do tej pory średnio na książkę trzeba było przeznaczyć ok. 100-150 sztonów (choć zdarzały się pozycje wyjątkowo cenne, licytowane za kilkaset sztonów).