Aktualności

Polecanki Wojtka Sedeńki

Polecanki Wojtka Sedeńki

04-02-2010 18:31 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Na forum wydawnictwa Solaris Wojtek Sedeńko, redaktor naczelny magazynu SFinks, założył temat, w którym polecał będzie pozycje warte uwagi czytelników.

Jest to odpowiedź na liczne prośby, które spływały do niego drogą mailową, aby w redagowanym przez niego kwartalniku przywrócić dział Polecanek. Ponieważ w magazynie brak na to miejsca, zdecydował się na publikację w Internecie. » więcej
Antologia Nowej Science Fiction - recenzja

Antologia Nowej Science Fiction - recenzja

04-02-2010 17:19 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Ciężko znaleźć w Antologii Nowej Science Fiction próby spojrzenia na ludzkość w nowy sposób, szczyptę wizjonerstwa, prawdziwie oszałamiające wizje istot z przyszłości. Jeśli nawet któryś autor subiektywizuje swoją opowieść, robi to raczej w zakresie fantastyki bliskiego zasięgu, jakby pisarze panicznie bali się zmierzyć z wykreowaniem ludzi przyszłości z prawdziwego zdarzenia."

Bartosz 'Zicocu' Szczyżański ocenia pierwszy zbiór z serii Solaris Book, czyli Antologię Nowej Science Fiction pod redakcją George'a Manna. Zapraszamy do lektury! » więcej
Amber w lutym

Amber w lutym

04-02-2010 16:36 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
W lutym 2010 roku nakładem wydawnictwa AMBER ukaże się dziewięć fantastycznych pozycji, z których trzy objęte zostały patronatem Poltergeista. Szczegóły w rozszerzeniu wieści. » więcej
Krzysztof Piskorski na Salonie Żuławskiego

Krzysztof Piskorski na Salonie Żuławskiego

03-02-2010 18:02 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Polecamy lekturę wywiadu z Krzysztofem Piskorskim, który opublikowany został na stronach Salonu im. Żuławskiego. Z autorem rozmawiał Tymoteusz Wronka.
Labirynty - recenzja

Labirynty - recenzja

03-02-2010 17:17 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Cetnarowski lubi potoczyste opisy, zdarza mu się poświęcać jednej scenie wiele stron, szafując przy tym niezwykłymi metaforami. Charakterystyczną cechą jego języka są liczne klamry, anafory, epifory i paralele, wokół których buduje całe teksty. W wyniku takiego zabiegu opowiadania nabierają cech poezji, w twórczość Cetnarowskiego wkrada się mocno zaakcentowana rytmika."

Bartosz 'Zicocu' Szczyżański ocenia zbiór opowiadań autorstwa Michała Cetnarowskiego - Labirynty. Zapraszamy do lektury! » więcej
Światła pochylenie - fragment

Światła pochylenie - fragment

02-02-2010 13:45 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Ktoś na mnie patrzył – to dość niezwykłe uczucie, gdy jest się martwym. Towarzyszyłam akurat mojemu ulubionemu nauczycielowi, Brownowi. Jak zwykle byliśmy w klasie, tej bezpiecznej skrzynce o drewnianych ścianach."

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Światła pochylenie autorstwa Laury Whitcomb. Premiera 24 marca. » więcej
Cotygodniowy konkurs i fragment Metra 2033

Cotygodniowy konkurs i fragment Metra 2033

02-02-2010 13:20 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Zapraszamy do lektury dalszego ciągu przygód bohaterów powieści Dimitrija Głuchowskiego Metro 2033 na stronie książki.

Artem z przyjaciółmi dociera do posterunku granicznego Twerskiej, gdzie rządzą faszyści. Proponujemy też udział w konkursie związanym z dzisiejszym fragmentem powieści. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Bale maturalne z piekła - recenzja

Bale maturalne z piekła - recenzja

02-02-2010 11:29 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Bale maturalne z piekła autorstwa kwintetu najlepszych pisarek z tej kategorii miały być kolejnym smacznym kąskiem dla wielbicielek wampirzych amantów. Niestety, w tym przypadku trudno użyć określenia »literatura rozrywkowa«, ponieważ podczas czytania bawiłam się bardzo średnio."

Ula 'Canela' Kuczyńska ocenia antologię Bale maturalne z piekła. Zapraszamy do lektury! » więcej
Makabreski Kaina w sprzedaży

Makabreski Kaina w sprzedaży

02-02-2010 11:21 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Na półki księgarń trafił zbiór opowiadań autorstwa Dawida Kaina Makabreski. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Atropos.
Przyszłość science fiction

Przyszłość science fiction

01-02-2010 20:04 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
The Guardian udostępnił plik audio z dyskusją "Looking ahead in science fiction". Szczegóły w rozszerzeniu wieści. » więcej
Frederik Pohl o Isaacu Asimovie

Frederik Pohl o Isaacu Asimovie

01-02-2010 19:39 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Czytelnikom znającym język angielski bardzo gorąco polecamy lekturę wpisów z bloga Frederika Pohla. Isaac i Isaac. Part 2 to pierwsze odsłony cyklu tekstów, w których klasyk SF wspomina innego wielkiego twórcę, swojego przyjaciela, Isaaca Asimova.

Człowiek a rozwój maszyn

01-02-2010 19:22 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 5
2 lutego, o godzinie 17.00 w szczecińskim klubie Wasabi będzie można podyskutować z autorami książki Umaszynowienie. Szczegóły w rozszerzeniu wieści. » więcej
Sir Terry Pratchett za legalnymi samobójstwami

Sir Terry Pratchett za legalnymi samobójstwami

01-02-2010 19:09 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 14
BBC donosi, że niezwykle popularny, chory na Alzheimera twórca fantastyki, sir Terry Pratchett nie tylko popiera zalegalizowanie samobójstw na życzenie (osoby nieuleczalnie chore mogłyby, przy pomocy rodziny i lekarzy, odebrać sobie życie), ale także deklaruje chęć stanięcia przed zajmującym się takimi przypadkami trybunałem. Jak mówi:

"Według mnie to lekarze, którzy na przestrzeni wielu wieków pomagali nam przedłużać nasze życia, winni pomagać nam umierać w spokoju, wśród naszych najbliższych, w naszych domach, bez długiego przesiadywania w poczekalni Boga."

Więcej, w tym wypowiedź twórcy Świata Dysku na temat zasad działania takich trybunałów, pod umieszczonym wyżej linkiem.
Kage Baker nie żyje

Kage Baker nie żyje

01-02-2010 18:49 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 2
31 stycznia zmarła Kage Baker, pisarka science fiction, autorka między innymi uznanej noweli Empress of Mars czy nominowanej do zeszłorocznej World Fantasy Award powieści The House of the Stag. Przegrała długą walę z rakiem.
Anubis - recenzja

Anubis - recenzja

01-02-2010 17:50 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Czym tak naprawdę jest ta powieść? Mówiąc najprościej, to literatura grozy spod znaku Lovecrafta z elementami przygodowymi w stylu Indiany Jonesa. Ale w odróżnieniu od Samotnika z Providence, lepiej napisana i bardziej przyjazna dla czytelnika. Jednak jak najbardziej z zaczerpniętymi motywami bezpośrednio z Mitologii Cthulhu."

Zapraszamy do lektury recenzji Anubisa Wolfganga Hohlbeina. Autorem tekstu jest Jacek 'vanderus' Dworzycki. » więcej
Fazy rozwoju pisarza wg Jaya Lake'a

Fazy rozwoju pisarza wg Jaya Lake'a

31-01-2010 20:34 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 17
Jay Lake, autor między innymi powieści Mainspring, na swoim blogu opublikował artykuł, w który pokrótce przedstawił fazy larwalnego rozwoju przeciętnego amerykańskiego twórcy literatury fantastycznej. Polecamy!
Ursula K. Le Guin vs. Google

Ursula K. Le Guin vs. Google

31-01-2010 20:25 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Uznana autorka fantastyki, Ursula K. Le Guin na swojej stronie internetowej opublikowała petycję do sędziego, zajmującego się Książkową Ugodą Google (Google Book Settlement). Szczegóły w rozszerzeniu wieści. » więcej
William Shatner czyta wiersz Edgara Allana Poego

William Shatner czyta wiersz Edgara Allana Poego

31-01-2010 20:11 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Wszystkim miłośnikom prozy Edgara Allana Poego polecamy obejrzenie zamieszczonego w rozszerzeniu wieści filmiku. William Shatner wciela się w nim w samego autora, recytującego powstały w 1845 roku wiersz Kruk. » więcej
Blues duchów - recenzja

Blues duchów - recenzja

31-01-2010 17:16 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Autor stopniuje napięcie, najpierw wprowadzając w historię poszczególnych bohaterów, by nagle szaleńczo przyspieszyć i ponownie spowolnić akcję. Co ciekawe, jej zwroty nie są wprowadzane na siłę, jedynie dla utrzymania czytelnika w napięciu. Nie, to byłoby dla Maberry'ego zbyt prostackie. Każda sytuacja jest dokładnie przemyślana, każde posunięcie to logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy."

Łukasz 'Ludmo' Dymek ocenia debiut literacki Jonathana Maberry'ego, czy powieść Blues duchów. Zapraszamy do lektury! » więcej
Książki dekady według VanderMeera

Książki dekady według VanderMeera

30-01-2010 20:46 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 6
Jeff VanderMeer, autor między innymi wydanych w Polsce: Miasta szaleńców i świętych i Podziemi Veniss, sporządził listę najlepszych książek minionej dekady.

Wprawdzie większość z nich nie została wydana w naszym kraju, ale pocieszyć może fakt, iż wymienione na liście Światło M. Johna Harrisona do księgarń trafi już 5 lutego.
Wyświetlono rezultaty 16441-16460 z 20876.