» Smoki, bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy

Smoki, bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy

Dodał: Jan 'gower' Popieluch

Smoki, bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Smoki, bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy - Poltergeist patronem
Konwent: Smoki, bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy
Od: 10 maja 2018
Do: 12 maja 2018
Godzina rozpoczęcia: 9:00
Godzina zakończenia: 18:00
Miasto: Warszawa
Miejsce: Zamek Królewski
Adres: plac Zamkowy 4
Strona WWW: www.facebook.com/konferencja.smoki/
Cena: bezpłatny

Legendarne stwory takie jak smoki i bazyliszki żyły nie tylko w wyobrażeniach naszych przodków – są obecne także w dzisiejszej kulturze. Aby prześledzić fenomen opowieści o tego typu potworach, zaplanowana została otwarta dla publiczności konferencja obejmująca tematykę "smoczą" zarówno w nauce, jak i kulturze popularnej. Organizatorom zależy na ukazaniu wzajemnego wpływu badań naukowych i trendów kulturowych czerpiących z wiedzy o dawnych istotach bestiariuszowych, czego odzwierciedleniem jest tytuł spotkania: Smoki, bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy.

Konferencja odbędzie się w dniach 10–12 maja 2018 roku w jednym z najbardziej prestiżowych i cieszącym się zainteresowaniem mediów miejscu w stolicy – na Zamku Królewskim. Trzydniowe spotkanie składać się będzie zarówno z wystąpień naukowców zajmujących się tą tematyką w ujęciu historycznym, archeologicznym, religioznawczym czy etnograficznym (m.in. Stanisław Suchodolski, Marek Cetwiński, Mariusz Rosik, Władysław Duczko, Leszek Słupecki, Janusz Grabowski, Marcin Napiórkowski, a także goście z uczelni zagranicznych, m.in. z paryskiej Sorbony), jak też z prelekcji pisarzy, krytyków zajmujących się kulturą współczesną oraz popularyzatorów nauki takich jak Anna Brzezińska, Witold Jabłoński, Łukasz Malinowski, Jerzy Rzymowski, Artur Szrejter czy Elżbieta Żukowska.

Połączenie tak różnych spojrzeń na tematykę potworów w rozwoju nauki oraz kultury popularnej pozwoli na zrozumienie, jak ważne dla naszego rozumienia świata było niegdyś i jest nadal "oswajanie" strachów, skoro do dziś stanowią materiał dla badań uniwersyteckich, dla opowieści legendarnych i baśniowych oraz dla twórczości pisarzy tej miary co J. R. R. Tolkien.

Informacje o konferencji i zaproszenia dla szerszego grona zainteresowanych pojawiać na stronach internetowych wydawców zajmujących się publikowaniem książek i innych tekstów poświęconych nauce i kulturze popularnej: czasopisma "Nowa Fantastyka" oraz wydawnictw Erica (nauka, popularna nauka i proza historyczna), Egmont (fantastyka komiksowa) i Rebis (fantastyka książkowa).

Organizatorzy konferencji: Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, Zamek Królewski w Warszawie.

Najciekawsze wystąpienia konferencyjne zostaną opublikowane w formie książki łączącej zalety publikacji naukowej z popularną oraz będę umieszczone na stronach internetowych skierowanych do szerokiego odbiorcy.

Źródło: Opis organizatora

Tagi: Smoki | bazyliszki i syreny – legendarne stwory. Od mitu do fantasy | Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora | Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk | Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin | Zamek Królewski w Warszawie | Anna Brzezińska | Witold Jabłoński | Łukasz Malinowski | Jerzy Rzymowski | Artur Szrejter | Elżbieta Żukowska


Czytaj również

Jaskółka
Szybowanie czy lot koszący?
- recenzja
Ślepy demon. Sieciech
Kraj ożywionego mitu
- recenzja
Kowal słów. Tom 1
Powrót Skalda
- recenzja
Skald. Karmiciel kruków
Rzeźnik i poeta w jednym
- recenzja
Uczeń czarnoksiężnika
Czarna owca Witelon
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.