» Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej: Dzień Darmowego Komiksu 2018

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej: Dzień Darmowego Komiksu 2018

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej: Dzień Darmowego Komiksu 2018
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Na konwent jadą: Anzelm
Konwent: Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej: Dzień Darmowego Komiksu 2018
Od: 12 maja 2018
Do: 12 maja 2018
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Godzina zakończenia: 17:00
Miasto: Poznań
Miejsce: NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
Adres: ul. Ratajczaka 38/40
Strona WWW: lib.amu.edu.pl/dzien_darmowego_komi...
Cena: bezpłatny
Typ konwentu: komiksowy

Dzień Darmowego Komiksu po raz piąty!. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda się nam zasypać Was darmowymi komiksami. Spodziewajcie się prelekcji, spotkań autorskich i wystaw. Tegoroczna edycja będzie różniła się od poprzednich tym, że komiksy będą rozdawane o różnych porach w kilku miejscach, w ścisłym centrum Poznania.

Bieżące informacje na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/641320742926376/

Darmowe komiksy

Dzień Darmowego Komiksu to wielkie święto ludzi kochających komiksy. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 3 tysiące darmowych komiksów!

Tysiąc komiksów sprowadził dla Was z USA sklep Multiversum. Pełna lista została opublikowana na stronie wydarzenia

Firma Aquanet SA ufundowała trzeci numer antologii polskich twórców komiksowych - amatorów i profesjonalistów wydanej pod tytułem Darmozin.

Dzięki uprzejmości Browaru Fortuna do waszych rąk trafi antologia komiksu kobiecego pod tytułem Sama kupi kwiaty oraz zajawka komiksu Wszechksięga autorstwa Spella.

Komiksy w bibliotece będą rozdawane w dwóch turach:

  • Pierwsza od 10.30 do wyczerpania zapasów
  • Druga od 14.00 do wyczerpania zapasów

W tym roku postanowiliśmy zmienić odrobinę formułę i zaprosić do współpracy okoliczne galerie, kawiarnie i sklepy, organizując wspólnie z nimi grę miejską.

W zabawie, poza Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, biorą udział:

Galeria Ostrov - ul. Św Marcin 25 (na miejscu będzie rozdawany zin Andriya Selimova),

Cybermachina Poznań - ul. Mielżyńskiego 19 (na miejscu będzie rozdawany komiks Overwatch z rysunkami Katarzyny Niemczyk oraz Ultra Street Fighter),

Paper Concept - ul. Plac Wolności 8 (na miejscu będzie rozdawany komiks Tomasza Samojlika, oraz DC Superhero Girls a także odbywać się będą warsztaty dla dzieci z fundacją Kreaktywator),

Teatr Polski - ul. 27 Grudnia 8/10 (na miejscu otrzymacie jednoplanszówkę Darmożycie Bogumiły Pepasińskiej),

Pizza a Pezzi - ul. Ratajczaka 36 (tutaj czeka na Was pizza w specjalnej cenie oraz okolicznościowy stempel).

W każdym z tych miejsc będzie na Was czekała specjalna pieczątka, dzięki której stworzycie swój własny- unikalny komiks.

Dla wytrwałych, którzy ukończą grę, przygotowaliśmy dodatkowe zestawy darmowych publikacji.

Aleja rysowników (parter hol)

Na parterze znajdziecie parunastu rysowników i scenarzystów, którzy będą sprzedawać swoje komiksy i podpisywać Darmozina. Swoją obecność zapowiedzieli: Michał Śledziński, Anna Krztoń, Edyta Bystroń, Grzegorz Pawlak, Bozia, Kajetan Kusina, Nikodem Cabała, Marta Falkowska, twórcy komiksu Daro the Hero, Lis oraz Incognito i inni.

Nie zapomnijcie zgłosić się do nich po autograf lub rysunek.

Dla dzieci

Program dziecięcy będzie odbywał się w sklepie Paper Concept ul. Plac Wolności 8

https://www.facebook.com/PaperConcept-1643683118994238/

Warsztaty dla najmłodszych poprowadzi fundacja Kreaktywator

https://www.facebook.com/kreaktywator/

Na miejscu będzie można otrzymać darmowy komiks Tomasza Samojlika oraz DC Superhero Girls

Czytelnia NOVA (parter)

NOVA to około 13 tysiący polskich i zagranicznych komiksów. Albumy, zeszyty, mangi, ziny, powieści graficzne, art booki, książki i czasopisma o komiksie. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów podczas imprezy.

Cosplay

Drogie cosplayerki i cosplayerzy.

Bez waszej pasji i zaangażowania nasze imprezy nie byłyby tak kolorowe i ciekawe. 
Jak zwykle mamy dla Was przygotowaną zamykaną szatnię. 
Wcześniej jednak musicie wpisać się na listę do Kasi Piątek. 
Zgłoszenia w dniu wydarzenia nie będą przyjmowane.

Kontakt do niej poniżej: 
[email protected]
https://www.facebook.com/queen.of.all.spiders?fref=ts

Sklepy z komiksami

Multiversum

Największy sklep oferujący komiksy obcojęzyczne w Polsce - MULTIVERSUM - przygotuje dla Was specjalną przecenę na setki tomów i zeszytów z dużych i małych wydawnictw, oferowanych w rewelacyjnych cenach.

KiK

KiK to poznański sklep zajmujący się sprzedażą oraz propagowaniem komiksów, fantastyki oraz gier planszowych. Na tą imprezę przygotuje dużo produktów w mocno obniżonych cenach.

Instytut Kultury Popularnej / Zeszyty Komiksowe

Na stoisku będzie można kupić dostępne numery Zeszytów Komiksowych, publikacje naukowe poświęcone komiksowi oraz sztukom wizualnym, a także komiksy nowe i używane. Wszystko w atrakcyjnych cenach.

Ultimate Comics

Jest nowym wydawnictwem na polskim rynku komiksowym, przynosząc Wam tytuły, jakich ten kraj jeszcze nie widział; tytuły, które do tej pory mogłeś oglądać jedynie na małym bądź dużym ekranie! My przeniesiemy je dla Ciebie na papierowy nośnik! W naszej ofercie znajdziesz komiksy z seriali Riverdale, Star Trek, Archie oraz inne gorące tytuły!

Duża sala wykładowa (czytelnia ogólna II piętro)

11.00 - Krótka historia komiksowych blanków i innych wariantów okładkowych - Joachim Tumanowicz

Skąd wziął się pomysł wydawców na drukowanie komiksów pozbawionych grafiki na okładce?
Przyjdź i poznaj ich genezę

Joachim Tumanowicz - Fan, czytelnik i kolekcjoner komiksów. Prowadzi na YouTube popularny kanał "Szafa z Komiksami". Nierzadko wydaje na komiksy więcej niż na jedzenie, ale nie udało mu się od tego schudnąć.
https://www.youtube.com/user/SzafaZKomiksami

12.00 - Valiant Comics - alternatywa dla DC i Marvela? - Mateusz Bartkowiak

Valiant Comics jest jednym z mniejszych uniwersów superbohaterskich na rynku. Prezentuje historie, których próżno szukać w komiksach "Wielkiej Dwójki". Czy warto się nim zainteresować? Jeśli tak, to gdzie zacząć? Tych oraz wielu innych rzeczy na temat wydawnictwa dowiecie się z prelekcji.

Mateusz Bartkowiak - z wykształcenia germanista, obecnie student V roku bohemistyki i początkujący tłumacz. Miłośnik klasycznego Doctora Who i thrash metalu z lat 80-tych. W wolnych chwilach próbuje wciskać znajomym komiksy wydawnictwa Valiant. Czasem mu się to udaje.

13.00 - Superman Reeve'a z 1978 roku kontra Superman Cavilla z 2013 roku - Katarzyna Maciejewska

W ostatnim czasie wokół postaci filmowego Supermana krąży wiele kontrowersji. Najnowsza interpretacja często bywa porównana z tą Donnera, która uznawana jest wręcz za archetyp Człowieka ze Stali. Skonfrontujmy więc Supermana ze starych filmów z Supermanem z nowych, dodajmy trochę materiału komiksowego i zobaczmy, jak obaj na tym wychodzą.

Katarzyna Maciejewska - Wprowadzona w świat superbohaterów komiksowych przez kreskówki i filmy, ale z zapałem nadrabia i czyta komiksy. Jako Pochodnia Fandomu zamieszcza na blogu swoje zdanie głównie na temat Supermana, chociaż ma zamiar poszerzyć repertuar. Wielka fanka Człowieka ze Stali oraz Pierwszej Rodziny Marvela.
http://pochodnia-fandomu.blogspot.com/

14.00 - Dlaczego Black Panther jest tak ważny? O znaczeniu pozytywnych obrazów i reprezentacji w popkulturze - Julian Jeliński

Po spektakularnym sukcesie filmu Black Panther w kinach na całym świecie, gdzie niespodziewanie zarobił już ponad miliard trzysta milionów dolarów, Wakanda stała się tematem rozpraw, analiz i zażartych dyskusji. Gdy z jednej strony chwalono film stworzony przez czarnego reżysera, scenarzystów i z czarną obsadą, to nieraz podnoszono kwestię znaczenia tego faktu. Pytano czy Wakanda może być "ojczyzną" dla kogokolwiek, skoro to tylko fikcyjne miejsce, podważano wyjątkowość filmu mówiąc, że to tylko "kolejny hit Disneya".
A jednak dzieło Ryana Cooglera to film ważny. W swojej prelekcji odpowiem nie tylko na to, jak wymyślona przez Stana Lee Wakanda może stać się dla widzów ojczyzną, przypominając rozumienie tożsamości narodowej Benedicta Andersona, ale poświęcę też czas, by unaocznić wagę reprezentacji w popkulturze, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Julian Jeliński - Broda z kosmosu rządząca na YouTube. Jeden z trzech fanów Black Panthera i Luke'a Cage'a w Polsce. Obrońca romantyzmu Killer Croca i jeden z nielicznych, dla których Suicide Squad był gorszym filmem od Batman v Superman. Gdy nie gada, nie pisze lub nie nagrywa o popkulturze to zdarza mu się uśpić kogoś filozofią polityczną niczym wielki, brodaty Jigglypuff. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek.
https://www.youtube.com/c/brodyzkosmosu

15.00 - Największy wróg Tytanów z N52? Scenarzyści DC Comics - Małgorzata Chudziak 

"Banda irytujących dzieciaków w najgorszym okresie dojrzewania? Zróbmy o tym komiks! Superbohaterski!" stwierdził ktoś w DC. Przyjrzyjmy się wspólnie prawdopodobnie najgorszej serii z n52, czyli Teen Titans.

Małgorzata Chudziak - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Napisała pracę magisterską o przedstawianiu kobiet w komiksach amerykańskich. Od lat zajmuje się recenzowaniem opowieści graficznych i badaniem historii komiksu. Prywatnie fanka DC, a zwłaszcza Batmana. Od lat prowadzi prelekcje o ulubionych i najmniej lubianych seriach komiksowych.
https://www.facebook.com/EgzaltowanaBB/

16.00 - 80 lat Supermana - panel dyskusyjny

Tysięczny zeszyt serii Action Comics, gdzie zadebiutował jeden z najsłynniejszych superbohaterów komiksowych za nami. Człowiek ze Stali ratuje świat już od 80 lat, podczas których przedstawiany był na niezliczone ilości sposobów.

Zapraszamy na panel dyskusyjny, gdzie wraz z prelegentami oraz uczestnikami porozmawiamy o osobistych odczuciach dotyczących postaci Supermana.

Mała sala wykładowa (I piętro)

11.30 - Batgirl od Gail Simone - seria, na którą DC nie zasługiwało, ale bardzo jej potrzebowało - Małgorzata Chudziak

Kiedy Barbara Gordon wstała z wózka inwalidzkiego, nie spodobało się to fanom Oracle. Dziewczyna latami udowadniała, że sprawność fizyczna nie definiuje superbohatera i nagle cudownie odzyskała władzę w nogach? Powrót tej postaci do skakania po dachach był obarczony sporym ryzykiem. Jednak serię o przygodach Batgirl dostała do pisania doświadczona scenarzystka. Dlaczego warto zainteresować się tym, co stworzyła? Zapraszam na prelekcję

12.30 - Od AnFau do Zavki. Alfabet polskich twórczyń komiksu - Anna Krztoń i Agnieszka Czoska

Chcemy przedstawić wam pokrótce twórczość poskich komiksiar, rysowniczek, autorek niezależnych, znanych i debiutujących. Pokażemy, jak różne prace tworzą działające w Polsce liczne twórczynie komiksów.

13.30 - Wanda i Marjane vs. dorastanie, czyli świat z perspektywy dziewczynki w Totalnie nie nostalgii i PersepolisJulia "Josi" Chodak

Czy świat nie jest trochę przerażający, kiedy jest się dzieckiem? A co, jeśli do tego jest się dziewczynką? Pierwsze wydania Persepolis i Totalnie nie nostalgii dzieli wiele lat, tak jak wiele dzieli ich główne bohaterki i autorki - począwszy od różnic kulturowych skończywszy na problemach życia codziennego. Łączy je za to przede wszystkim jedno - piękne graficznie przedstawienie perspektywy życia dziewczynki w niesprzyjających czasach.

14.30 - Czy polski komiks lesbijski nie istnieje? - Beata Sosnowska

Komiks w Polsce rysowane przez kobiety powoli staje się coraz bardziej widoczny. Jak się ma rzecz z komiksem lesbijskim? Jakie są jego reprezentacje? Dlaczego sytuacja rysowniczek LGBT dotknięta jest wielokrotnym wykluczeniem? Z tym tematem zmierzy się Beata Sosnowska rysowniczka komiksów, w tym lesbijskich.

15.30 - Na koniec wszystko spłonie - Edyta Bystroń

Malarka i twórczyni komiksów niezależnych, trafiła m.in. do antologii Polski komiks kobiecy wydanej przez Centralę. Właśnie ukazała się jej nowa książka Na koniec wszystko spłonie, której druk sfinasowano dzięki crowdfundingowi. Porozmawiamy o tej publikacji, poprzednich, i oczywiście "jak to jest być" twórczynią komiksów, do tego w skromnym kraju w środkowej Europie.

Sala spotkań autorskich (parter - galeria BU)

11.00 - Michał Śledziński - "Śledziu" 

Znany twórca i rysownik komiksów a także reżyser oraz rysownik storyboardów. Urodził się 31 lipca 1978 w Bydgoszczy, mieszka w Warszawie. Zadebiutował w magazynie komputerowym Secret Service, później publikował w czasopiśmie Świat Gier Komputerowych swoją serię Fido i Mel. Redagował i współtworzył magazyny komiksowe Produkt, P Lux oraz zin Azbest. Autor kultowej serii Osiedle Swoboda i Wartości Rodzinnych.

12.00 - Szymon Szelc, Mikołaj Tkacz i zaproszeni goście

Szymon to młody artysta, absolwent Wydziału Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Maluje, tworzy: komiksy, rysunki, ilustracje, murale.
Jako świetny rysownik jest autorem wielu komiksów i ilustracji. Od dłuższego czasu tworzy swoją powieść graficzną Długa droga w Kosmos. Udziela się na polu promocji sztuki komiksu oraz jego twórców. Zajmuje się działalnością wydawniczą współtworząc zina Mydło i inne publikacje. Jest autorem przejmującego muralu na Skwerze Starej Synagogi przy ul. Żydowskiej w Tarnowie.

Mikołaj to ilustrator, autor komiksów, muzyk, animator, artysta. Członek-założyciel komiksowej grupy Maszin. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie o specjalizacji Multimedia.
W 2013 roku opublikował autorski komiks Przygody Nikogo i wraz z Agnieszką Piksą album komiksowy Nieznany geniusz.
Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, a w marcu 2013 roku pokazał zbiór ponad 40. krótkich komiksów na swojej pierwszej wystawie indywidualnej pt. Komiksy na kalkach w Galerii U we Wrocławiu.

Obaj prelegenci wraz z zaproszonymi gośćmi opowiedzą o swoich aktualnych i planowanych projektach oraz zaproszą wszystkich chętnych do wspólnej akcji: Ziny bez spiny, która będzie polegała na kolektywnym stworzeniu zina podczas naszej imprezy. Dzieło zostanie wydrukowane i rozdane tego samego dnia.

13.00 - Jerzy Szyłak

Jerzy Szyłak - ur. 1960 Teoretyk literatury. Filmoznawca. Autor szeregu książek o komiksie i kilku o kinie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej Jego najbardziej znaną publikacją jest Komiks: Świat Przerysowany.
Najpoważniejszą pracę w jego dorobku stanowią książki: Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku. Wstęp do poetyki komiksu oraz Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa.
Rozległość swoich zainteresowań zaprezentował Szyłak w rozprawie Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej, w której zestawia ze sobą rozważania na temat przemian w kulturze
z analizami dzieł literackich, filmowych, fotograficznych, plastycznych i - rzecz jasna - komiksowych.
Za najlepszą ze swoich książek Szyłak uważa Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej. Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych (zdolniejszych) twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

14.00 - Daniel Gizicki & Grzegorz Pawlak

Daniel Gizicki- scenarzysta komiksowy (m.in. seria Postapo, dylogia Gilles McCabe i Centrum wszechświata). Współzałożyciel wydawnictwa Celuloza oraz prowadzący stronę na FB "Współczesny polski komiks"

Grzegorz Pawlak- rysownik komiksowy, autor albumów: Benedykt Dampc i skarb piratów (scenariusz - Jerzy Szyłak); Profesor Andrews (scenariusz - Dominik Szcześniak na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk); Centrum wszechświata (scenariusz - Daniel Gizicki); oraz ukazującej się w USA miniserii Metzger and Pawlak presents Villain (scenariusz Joshua Metzger).

Spotkanie z Danielem Gizickim i Grzegorzem Pawlakiem z niezależnego wydawnictwa Celuloza dotyczyć będzie najnowszych albumików, a także planów wydawniczych i następnych projektów, nad którymi pracują autorzy oraz ich współpracownicy.

15.00 - Wojciech Nawrot

Wojciech Nawrot od wielu lat współpracujący z wydawnictwem Zin Zin Press, specjalizujacy się w rysowaniu komiksów historycznych opowie o specyfice swojej pracy oraz trudnościach, które napotyka przy odzwierciedlaniu na komiksowych kadrach historycznych faktów.

16.00 - Krzysztof Gawronkiewicz

Krzysztof Gawronkiewicz to postać, której przedstawiać nie trzeba. Autor między innymi: Krzesła w Piekle, Achtung Zelig!, Mikropolis, opowie o swojej komiksowej karierze i planach na przyszłość. Szykujemy też okolicznościowy zin z jego rysunkami.

Wystawa Blank Cover (korytarz przed salą wykładową)

Wystawa Blank Cover czyli ręcznie rysowanych unikalnych okładek popularnych serii komiksowych, które pochodzą z prywatnych kolekcji.

Godziny otwarcia i dojazd

Impreza startuje w sobotę 12 maja 2018 o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 17.00.

Budynek biblioteki znajduje się przy ul. Ratajczaka 38/40 - wejście do starego gmachu.

W środku jest bezpłatna szatnia, gdzie można zostawić odzież i bagaż.

UWAGA!!! Należy liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi, obecnie trwa przebudowa ulicy Święty Marcin w pobliżu Biblioteki. W Poznaniu trwają również remonty w innych lokalizacjach, co może mieć wpływ na nieterminowe dotarcie do celu imprezy.

Zapraszamy!

MAPA - 1

MAPA - 2

Źródło: Opis organizatora

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: NOVA - Czytelnia komiksów i gazet | Poznań | Free Comic Book Day | Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej | Dzień darmowego komiksu | Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej: Dzień Darmowego Komiksu 2018


Czytaj również

Dzień Batmana 2016 w Poznaniu
Trzecie uderzenie Nietoperza w Grodzie Przemysława
Dzień Darmowego Komiksu w Poznaniu
Komiks w bibliotece
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.