» Wieści » Oświadczenie Komiksowej Warszawy

Oświadczenie Komiksowej Warszawy

|

Oświadczenie Komiksowej Warszawy

W ostatnim tygodniu Miasto Stołeczne Warszawa wycofało się z trzyletniego dofinansowania festiwalu Komiksowa Warszawa. Było to związane z wulgaryzmami występującymi w rozdawanym w trakcie Komiksowej Warszawy 2017 komiksie Polska mistrzem Polski. Dziś organizatorzy festiwalu opublikowali swoje oficjalne oświadczenie na ten temat.

Nasze oświadczenie ws. wydarzeń wokół festiwalu Komiksowa Warszawa

Dotacja udzielona Polskiemu Stowarzyszeniu Komiksowemu przeznaczona jest na organizację festiwalu Komiksowa Warszawa. Ta odbywająca się od 2010 roku impreza, jest drugim najważniejszym w naszym kraju wydarzeniem promujących komiksową sztukę. I jedynym organizowanym w Warszawie. Komiksową Warszawę odwiedzają liczni goście z kraju i zagranicy, a festiwal, z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników.

W tym roku podczas Komiksowej Warszawy miało miejsce kilkadziesiąt premier komiksowych i odbyło się kilkadziesiąt spotkań z twórcami oraz dyskusji panelowych. Naszymi gośćmi byli miedzy innymi Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard i Walter Pezzali – twórcy komiksu Irena poświęconego Irenie Sendlerowej, Dave McKean autor monumentalnej powieści graficznej Klatki i jeden z najciekawszych współczesnych artystów audiowizualnych, a także Wanda Hagedorn, Tony Sandoval, Michał Śledziński, Gradimir Smudja, Mikołaj Spionek, Maciej Pałka i Tomasz Pstrągowski.

Ponadto odbyły się warsztaty z kolorystą Walterem Pezzalim i scenarzystą J.D. Morvanem, warsztaty dla dzieci oraz aż pięć wystaw poświęconych polskiemu komiksowi dziecięcemu, twórczości czeskiego klasyka Ondřeya Sekora, komiksom o przygodach Gala Asteriksa, antologii Praga Gada o międzywojniu oraz wizerunkowi II Wojny Światowej w komiksach frankofońskich.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Publikacja komiksu Polska Mistrzem Polski została przygotowana z okazji Polskiego Dnia Darmowego Komiksu i była jednym z wielu wydarzeń oraz aktywności zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe w ramach tegorocznego festiwalu.

Komiksowe paski z cyklu Polska Mistrzem Polski nie są publikacją nową. Humorystyczne obrazki Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka, w dowcipny sposób komentujące nasze narodowe przywary i zachowania, ukazują się nieprzerwanie od 2013 roku na łamach "Dużego Formatu", dodatku do "Gazety Wyborczej", zarówno w wersji drukowanej, jak i internetowej. Jeden z opublikowanych przez nas odcinków znalazł się na ubiegłorocznej wystawie Czytelnia Kreski w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego współwłaścicielem jest Miasto Stołeczne Warszawa. Nie spotkało się to wówczas z żadnymi protestami ze strony Ratusza. Zgodnie z umową, którą Polskie Stowarzyszenie Komiksowe podpisało z Miastem Stołecznym Warszawa, na wszystkich publikacjach festiwalowych umieszczone zostały stosowne logotypy oraz informacje o dofinansowaniu. Umowa nie przewiduje akceptacji przez przedstawicieli Ratusza materiałów, które decydujemy się publikować. Podkreślamy, że Polska Mistrzem Polski nie jest wydawnictwem łamiącym prawo i naruszającym dobre obyczaje.

Cały czas nie poznaliśmy oficjalnego stanowiska Ratusza w sprawie dotacji. Wierzymy jednak, że sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, to tylko nieporozumienie, które szybko uda się wyjaśnić.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Kanał festiwalu na Facebooku
Tagi: Festiwal Komiksowa Warszawa 2017 | Festiwal Komiksowa Warszawa | Polska mistrzem Polski


Czytaj również

Komentarze


Vukodlak
   
Ocena:
0

Powiem szczerze, że jestem mocno zaskoczony. To wygląda jak modus operandi PiS, a tutaj takie motywy ze strony tej drugiej władzy. Nie ma najmniejszego znaczenia, że Ratusz nie ma prawa opiniować pod kątem zawartych w dziele treści. Komiksowa Warszawa może sobie nawet iść do sądu, i najprawdopodobniej to wygra. Ale Konwentu już nie będzie.

30-05-2017 18:48
earl
   
Ocena:
0

Zasadnicze pytanie: czy władze miasta miały wcześniej podpisane zobowiązanie o finansowaniu konwentu wraz z określonymi sankcjami w razie niedotrzymania umowy? Jeśli nie było czegoś takiego, to żaden sąd nie przyzna konwentowi racji, wychodząc z założenia, że władze mogą finansować lub nie takie przedsięwzięcia jakie chcą.

30-05-2017 21:07
Exar
   
Ocena:
0

To wygląda jak modus operandi PiS, a tutaj takie motywy ze strony tej drugiej władzy.

Kolejni świętsi (tak to sie pisze?) od papieża

31-05-2017 07:55
Anzelm
   
Ocena:
0

Jakaś umowa podpisana pewnie była - pewnie w jej treści były opisane możliwe okoliczności jej rozwiązania ale żeby dokładnie się dowiedzieć trzeba by poszperać (to raczej publicznie dostępne dane - tylko gdzie?). Poza tym wycofanie miejskiego finansowania nie oznacza, że FKW przestanie się odbywać. Przecież można znaleźć inne źródła finansowania. Miasto się pewnie przestraszyło, że będzie szum i stąd taka decyzja...

31-05-2017 17:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.