» Festiwal Komiksowa Warszawa 2013

Festiwal Komiksowa Warszawa 2013

Dodał: Maciej 'Repek' Reputakowski

Festiwal Komiksowa Warszawa 2013
8.50
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Na konwent jadą: Kuba Jankowski
Konwent: Festiwal Komiksowa Warszawa 2013
Od: 16 maja 2013
Do: 19 maja 2013
Miasto: Warszawa
Strona WWW: komiksowawarszawa.pl/
Typ konwentu: komiksowy

Tegoroczny Festiwal Komiksowa Warszawa odbędzie się w dniach 16–19 maja 2013 i tak jak w poprzednich edycjach towarzyszyć będzie Warszawskim Targom Książki, odbywającym się tym razem na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Podczas czterech dni Festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, obejrzeć liczne wystawy, a także uczestniczyć w tematycznych panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. Festiwal to także doskonała okazja, by zapoznać się z komiksowymi nowościami wydawniczymi, skierowanymi zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników. Organizatorami Festiwalu Komiksowa Warszawa są Polskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Program imprezy:

Piątek, 17 maja

Zaloguj się aby wyłączyć tę reklamę
17.00-18.20 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie translatorskie Podczas spotkania znani tłumacze komiksów, podzielą się swoim warsztatem pracy oraz omówią najważniejsze kwestie związane z problemami w tłumaczeniu komiksów. Przewidziany jest również czas na dyskusję i pytania z sali.
18.20-19.00 - sala konferencyjna w Galerii Dawny Komiks Polski – spotkanie z redaktorem serii Adamem Ruskiem Adam Rusek, badacz historii komiksu polskiego przedstawi serię Dawny Komiks Polski mająca na celu prezentację najciekawszych komiksów przedwojennych, których większość ukazała się na łamach ówczesnej prasy.

Sobota, 18 maja 2013
10.00-10.20 - sala konferencyjna w Galerii Stypendium sklep.gildia.pl – ogłoszenie wyników i prezentacja Wydawnictwa Komiksowego Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu stypendialnego, w którym nagrodą dla zwycięzcy/zwycięzców jest 6 tysięcy złotych na powstanie zwycięskiego projektu komiksowego. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również zapowiedzi Wydawnictwa Komiksowego – zmiany w planie na 2013 rok i plan na rok kolejny.
10.20-10.40 - sala konferencyjna w Galerii Ogłoszenie wyników konkursu komiksowego i prezentacja projektu Praga Gada. O wojnie Fundacji Animacja Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu na komiks w projekcie Praga Gada realizowanym przez Fundację Animacja. Przybliżony zostanie też sam projekt Praga Gada oraz powstająca przy nim antologia komiksowa realizowana przez profesjonalistów, ale również prezentująca prace uczestników konkursu.
10.40-11.20 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie z twórcą komiksów dziecięcych Tomaszem Samojlikiem Tomasz Samojlik to pracownik naukowy Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Poza działalnością naukową zajmuje się też tworzeniem komiksów dla dzieci, w których bawi i edukuje – bez nudy i z humorem. Na spotkaniu można będzie poznać jego dalsze komiksowe play oraz zapoznać się z kolejnym komiksem z serii o ryjówkach: Norka zagłady.
11.20-12.00 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie z Mateuszem Skutnikiem Mateusz Skutnik jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych. Regularnie raczy nas nowymi komiksami, tym razem okazją do tego jest Tetrastych, zbierający pięćdziesiąt dwie jednoplanszówki z komiksowymi historyjkami przepełnionymi liryczną nutą i purnonsensowym humorem. Oczywiście podczas spotkania twórca zaprezentuje swoje dalsze plany, m.in. opowie o pracy nad kolejnymi Rewolucjami. 12.00-13.00 - sala konferencyjna w Galerii Zawsze o ważnych tematach – spotkanie z Marvano Belgijski twórca Marvano (Mark van Oppen) od lat jest znany, jako autor doskonale poruszający się w estetyce komiksów science fiction. Polacy doskonale znają jego komiks Wieczna wojna, będący protestem przeciwko wojnom. Jego komiksy zawsze odnoszą się do rzutkich politycznie i społecznie tematów, czy to w realiach światów przyszłości: Wieczna Wolność, Dallas Barr, czy też we współczesnej historii: Berlin. Nie inaczej jest z nowością ukazującą się w maju – Grand Prix, w której zostaje przedstawiona historia dziejąca się podczas wyścigów automobili organizowanych w latach 30. XX wieku.
13.00-14.00 - sala konferencyjna w Galerii Reportaże komiksowe – spotkanie z Igortem Włoski wydawca i twórca komiksów Igort (Igor Tuveri) w ostatnich latach wyspecjalizował się w reportażu komiksowym. Jego reportaże opowiadają o krajach byłego Związku Radzieckiego. W ostatnim roku ukazały się przejmujące Dzienniki ukraińskie, a obecnie na rynek trafiają Dzienniki rosyjskie, opowiadające o wojnie w Czeczenii oraz zabójstwie Anny Politkowskiej. Igort opowie nam również o swoich przyszłych projektach komiksowych oraz warsztacie twórcy komiksów reportażowych.
14.00-14.30 - sala konferencyjna w Galerii Fest – śląska antologia – spotkanie z twórcami Antologia komiksów z województwa Śląskiego FEST to pierwsza tak duża prezentacja twórców komiksów, działających obecnie w tym regionie Polski. Grupa dwudziestu pięciu rysowników i scenarzystów, zamiast palić opony, w ramach pikiety pod budynkiem sejmu, podjęła próbę opowiedzenia „nowych legend” rozgrywających się w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Górnego Śląska i Zagłębia. W efekcie powstał ponad stustronicowy komiks, będący, z jednej strony przeglądem możliwości twórczych autorów, a z drugiej logicznie ułożoną, zwartą opowieścią.
14.30-15.00 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie z twórcami komiksu Rycerz Ciernistego Krzewu Jeden scenarzysta i dwudziestu trzech twórców – o wyjątkowym procesie twórczym i komiksowej różnorodności porozmawiamy z twórcami i twórczyniami komiksu. Komiks ukaże się nakładem Wydawnictwa Komiksowego.
15.00-17.00 - sala Paryż A Odkrywamy Serbię – spotkanie z twórcami „Przewodnika po Serbii”
16.00-17.00 - sala konferencyjna w Galerii Komiks węgierski – spotkanie prezentujące scenę komiksową na Węgrzech Przedstawiciele Węgierskiego Stowarzyszenia Komiksowego przybliżą nam węgierski rynek komiksowy wczoraj i dziś. Opowiedzą o komiksie węgierskim, który jest mało znany w Polsce, a jego percepcja w naszym kraju opiera się głównie o sentyment do pozycji T. Horvatha publikowanych w latach 80. XX w.
17.00-17.40 - sala konferencyjna w Galerii Czy Czerwony pingwin musi umrzeć? – spotkanie z Michałem Śledzińskim Najważniejszy twórca młodego pokolenia spotka się z fanami z okazji premiery Czerwonego pingwina. Fani będą mogli dopytać się również o inne jego projekty oraz o losy kultowych serii, które stworzył.
17.40-18.20 - sala konferencyjna w Galerii Życie rozpisane na kadry – spotkanie z Denisem Wojdą W marcu 2010 roku Denis Wojda ruszył ze swoim blogowym projektem komiksowym 366 kadrów. W międzyczasie rozrósł się on do 566 kadrów i znalazł wydawcę. Znany rysownik i scenarzysta komiksowy opowie o tym projekcie i jego ponad dwuletnim tworzeniu.
18.30 - scena główna Rozdanie nagród PSK za rok 2012 Po raz czwarty odbędzie się rozdanie nagród Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Tym razem za rok 2012. Nagrody polskiego rynku komiksowego zostaną przyznane w następujących kategoriach: Najlepszy rysownik, Najlepszy scenarzysta, Najlepszy polski komiks, Najlepszy komiks zagranicznych wydany w Polsce. Przewidziane są też nowe kategorie nagród, które do ich rozdania utrzymujemy w tajemnicy.

Niedziela, 19 maja 2013
10.00-10.40 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie podsumowujące konkurs Powstanie ’44 w komiksie oraz promocja antologii pokonkursowej Na spotkaniu zaprezentowana zostanie antologia komiksowa podsumowująca VI edycję konkursu organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. O konkursie opowiedzą przedstawiciele jury oraz uczestnicy.
10.40-11.30 - sala konferencyjna w Galerii Komiks Portugalski – o komiksie portugalskim z udziałem twórców Richard Camara i Paulo Monteiro Na festiwalu gościmy dwóch portugalskich twórców, którzy opowiedzą o rynku komiksu w Portugali oraz o swoich pracach. Richard Camara poza pracą dla prasy i agencji reklamowych zajmuje się tworzeniem dzienników podróżnych. Maj spędza w Warszawie, kreując komiksowy reportaż z podróży do Polski. Paulo Monteiro, to nie tylko twórca komiksów, ale również organizator festiwalu komiksowego w Beja i dyrektor tamtejszej Komiksoteki (komiksowej biblioteki). W Polsce ukazał się właśnie jego komiks Nieskończona miłość, która czuję do ciebie, i inne historie.
11.30-12.30 - sala konferencyjna w Galerii Komiksowy biograf - spotkanie z Alfonso Zapico Hiszpański twórca komiksów Alfonso Zapico, odwiedza nas po raz kolejny. Tym razem powodem jego wizyty są 2 komiksy Dublińczyk i Śladami Joyce’a, w których sięga po biograficzne tematy oraz przedstawia życiorys Jamesa Joyce’a. To niezwykłe przedsięwzięcie zostało docenione zarówno przez joyceologów, jak i zwykłych czytelników. Alfonso Zapico to młody twórca hiszpański, który dorobił się już kilku albumów wydanych nie tylko na rodzimym rynku. W Polsce poza jego 2 najnowszymi pozycjami ukazało się także Café Budapeszt o losach żydowsko-palestyńskiej pary.
13.30-14.30 - sala konferencyjna w Galerii Komiks Ukraiński – spotkanie z twórcami z wydawnictwa Nebeskey (Maksym Prasołow, Oleksij „Shakll” Czebykin) Dla polskiego czytelnika komiksów, to co dzieje się na wschód od naszej granicy pozostaje terra incognita. Jednak z nieznanego wyłania się młode wydawnictwo ukraińskie Nebeskey, czyli Niebieski Klucz, które zamierza promować komiksy ukraińskie nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również w Polsce i Rosji. Na festiwalu debiutują z dwoma albumami – Daohopak i Czub, które otwierają serie o przygodach Kozaków.
14.30-15.00 - sala konferencyjna w Galerii Nowa seria komiksowa: Szybki Lester – spotkanie z autorami Szybki Lester to jeden z bohaterów kultowej serii Pokolenia, której kolejne odcinki pojawiały się w jeszcze bardziej kultowym magazynie „Produkt”. To bohater na miarę XXI wieku! Lester to nie tylko hiperćpun, ale także alfons i herszt bandy „koksowników”. Teraz, po prawie dekadzie przerwy, wraca on na łamach własnej serii komiksowej, która ma w sobie wszystko to, co może pozwolić jej zdobyć serca czytelników i wzbudzić zachwyt wśród krytyków – miłość, przemoc, filozoficzne dysputy, narkotyki i laski. Za powrót Lestera na szczyty list przebojów odpowiedzialni są: Michał Lasota (rysunki), Michał Jałoszyński (scenariusz) oraz Anna Helena Szymborska (okładki).
15.00-15.30 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie z Dominiką Węcławek i Karoliną Danek Spotkanie z autorkami obyczajowego komiksu Za furtką, który inspirowany jest zdarzeniami z życia kilku bliskich osób. To subtelna, kreślona w czerni i bieli opowieść o wspomnieniach, emocjach i rozpadzie więzi międzyludzkich. Rysowniczką albumu jest Karolina Danek – studiowała animację w Łodzi, obecnie zaś pochłaniają ją zajęcia na krakowskiej Akademii Muzycznej. W wolnych chwilach tworzy ironiczny blog graficzny Opowiem ci bajkę jak kot palił fajkę. Scenarzystką albumu jest Dominika Węcławek – dziennikarka (m.in. „Przekrój”, „Hiro”). W 2010 roku wspierana przez rysowników PHI, następnie Piotra Bartosiaka, debiutowała ilustrowanym blogiem ciążowym Czwórka na pokładzie.
15.30-16.00 - sala konferencyjna w Galerii Spotkanie z Bereniką Kołomycką Tej nocy, dzika paprotka to opowieść o świecie dzieci. Słoneczny sobotni poranek dla 7-letniego Tomka nie zapowiada się zbyt wesoło. U rodziców w sypialni zamiast mamy znajduje paprotkę monstrum. Obok śpi niczego niepodejrzewający tata. Co zrobi Tomek i jego pies Mumin? Jak się zakończy to mrożące krew w żyłach spotkanie walecznego chłopca i przeokropnej rośliny? O komiksie opowie rysowniczka Berenika Kołomycka. Autorką scenariusza jest Marzena Sowa, autorka popularniej na świecie Marzi.
16.00-17.00 - sala konferencyjna w Galerii Książki o komiksie – spotkanie-dyskusja W ostatnim roku zaczęły ukazywać się książki na temat komiksu, ale dopiero ostatnie miesiące przyniosły ich prawdziwy wysyp. Na spotkaniu podjęta zostanie dyskusja w jakim kierunku zmierza ta część komiksowego rynku oraz jakich książek oczekują czytelnicy.

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Festiwal Komiksowa Warszawa 2013 | Festiwal Komiksowa Warszawa | FKW


Czytaj również

Festiwal Komiksowa Warszawa 2013
Mecz życia
- recenzja
Festiwal Komiksowa Warszawa 2012
Do trzech razy sztuka?
- recenzja
Festiwal Komiksowa Warszawa 2015
Nic się nie zmienia, ale czy w zasadzie musi?
- recenzja
Festiwal Komiksowa Warszawa 2014
Za ostatnią dychę...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.


ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.