» 4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych

4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych

Dodał: Aleksandra 'Jade Elenne' Wierzchowska

4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych - Poltergeist patronem
Na konwent jadą: Jade Elenne
Konwent: Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych
Od: 17 maja 2014
Do: 18 maja 2014
Miasto: Warszawa
Strona WWW: www.facebook.com/events/28735649472...
Cena: wstęp wolny
Typ konwentu: planszówkowy

Już po raz czwarty Przystanek Historia zaprasza na Noc Muzeów. Tym razem proponujemy formułę "2 w 1" - tradycyjne spotkanie przy grach planszowych zostanie połączone z festiwalem komiksu historycznego, który do tej pory odbywał się w czerwcu. Co to oznacza dla uczestników? Jeszcze więcej stoisk, jeszcze więcej spotkań, jeszcze więcej zabawy! Wykłady i panele dyskusyjne, promocje gier, prezentacje nowych tytułów, nauka grania, konkursy komiksowe i planszowe, wystawy komiksów, premiery planszówek - wszystko to i jeszcze więcej czeka już 17 maja w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Impreza startuje w południe 17 maja (sobota) i trwa aż do 1 w nocy w niedzielę. Zaczniemy od wykładów i dyskusji o komiksach, a potem będziemy grać do upadłego. Przez cały czas, od rana do nocy, czekać będą na was wydawcy gier i komiksów ze swoimi najlepszymi tytułami w promocyjnych cenach. Łowcy autografów spotkają swoich ulubionych autorów. Nie zabraknie konkursów z nagrodami oraz innych atrakcji dla osób w każdym wieku. Historia to świetna zabawa, przekonajcie się o tym na naszym festiwalu.

PROGRAM

Sala wystawowa/hol

Wystawy

 • 11:30 -11:50 Otwarcie wystaw: Wojciech Łowicki, Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski, Tomasz Mering,

Historia Polski w komiksie - kurator wystawy WOJCIECH ŁOWICKI.

Plansze z komiksu Wilcze tropy. Młot - Krzysztof Wyrzykowski.

Plansze i rysunki Tomasza Meringa.

Wystawa prac uczniów – laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie organizowanego przez Centrum Edukacyjne IPN Przystanek historia pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Giełda wydawców komiksów i gier

Przez czas trwania imprezy można będzie kupić komiksy i gry historyczne.

Sala wystawowa/hol/sala konferencyjna

Otwarcie imprezy, część edukacyjna

 • 11.00 – 11.30 OTWARCIE IMPREZY: Wiesława Młynarczyk, naczelnik CE IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia. powitanie nestora polskich komiksiarzy Papcia Chmiela.

Prezentacja komiksów historycznych promujących lokalne wydarzenia o randze historycznej – przedstawiciele samorządów lokalnych z powiatu wołomińskiego w rozmowie z Mirosławem Sobieckim.

 • 11:30 – 13:00 JAK NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO, HISTORII, WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE WYKORZYSTYWAĆ KOMIKSY HISTORYCZNE - wykład dla nauczycieli - dr Bartłomiej Janicki (Uniwersytet Opolski) – wykład poświęcony dydaktycznemu potencjałowi komiksów historycznych.
 • 13:00 – 13:45 HISTORIA W KOMIKSIE - SPOSÓB NA LOKALNĄ PROMOCJĘ – wykład otwarty - dr Tomasz Marciniak, socjolog z UMK w Toruniu, przedstawia zjawisko rozpowszechnienia publikacji promujących lokalną historię.
 • 13:45 – 14:10 Nasze najnowsze sukcesy na polu edukacji historycznej – prezentują partnerzy konkursu: Gabriela Sierocińska Dec z MHP, Roch Dąbrowski z NCK, Tomasz Biernacki z Nowej Ery, Wiesława Młynarczyk, naczelnik CE IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia.

Rozstrzygnięcie konkursu

 • 14:10 – 14:45 Wręczenie nagród laureatom konkursów „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Przedstawienie najlepszych prac – Anna Klimowicz (Przystanek Historia).

Wykłady, spotkania i prezentacje

 • 14:45 – 15:30 KOSY WOJNY 1863 - prezentacja projektu multimedialnego popularno-naukowego komiksu interaktywnego poświeconego powstaniu styczniowemu, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra 2013 i przygotowywanego przez Hmmm Studio oraz Fundację Gdzie.
 • 15:30 – 16:00 RADOMSKI CZERWIEC’76 - prezentacja nowego komiksu wydanego przez IPN Radom/Lublin. Gościem spotkania będzie autor komiksu Przemysław Ochnia.
 • 16:00 – 16:20 WRZESIEŃ PUŁKOWNIKA MACZKA – prezentacja nowego komiksu wydanego przez IPN Rzeszów autorstwa Tomasza Bereźnickiego (rysunki) i Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz).
 • 16:20– 17:00 WILCZE TROPY – spotkanie z dr. Tomaszem Łabuszewskim, Krzysztofem Wyrzykowskim i Sławomirem Zajączkowskim. Autorzy przedstawią ostatni zeszyt serii Wilcze tropy pt. Młot opowiedzą o pracy nad nowym komiksem z serii W imieniu Polski Walczącej pt. Kampinos’44 oraz nad komiksami powstającymi dla magazynu „Historia do rzeczy”, a także opowiedzą o twórczych planach na przyszłość. Dr Tomasz Łabuszewski przedstawi najnowsze plany wydawnicze OEBP IPN Warszawa związane z seriami Wilcze tropy i W imieniu Polski Walczącej.
 • 17:00 – 17:30 SMERT’ LACHOM – o najnowszym komiksie narysowanym przez Zygmunta Similaka, poświeconym zbrodni wołyńskiej opowie scenarzysta komiksu – Robert Zaręba.

Sala edukacyjna – wejście od ul. Oleandrów

Panel dyskusyjny

 • 17:30 – 19.00 O jakiej historii Polski opowiadają współczesne komiksy? - spotkanie wydawców oraz twórców komiksów. Paneliści: Tomasz Kołodziejczak, Marek Oleksicki, Maciej Parowski, Witold Tkaczyk, Sławomir Zajączkowski, Robert Zaręba - dyskusję moderuje Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Sala edukacyjna

Warsztaty rysunkowe dla dzieci

 • 11:30 – 13:00 RYSUJEMY HISTORIĘ – zajęcia warsztatowe prowadzone przez rysownika Tomasza Meringa.

Quiz

 • 13:00 – 14:10 Konkurs dla dzieci z historii najnowszej Polski - prowadzi Marcin Andrys – redaktor naczelny serwisu Paradoks.

Wykłady, spotkania i prezentacje

 • 14:45 – 15:15 JAN HARDY #3: WOJ-TECH – spotkanie z rysownikiem i scenarzystą Jakubem KIjucem. Autor zaprezentuje trzeci zeszyt komiksowej serii Jan Hardy pt. WOJ-TECH.
 • 15:15– 16:00 PRAGA GADA#1: O WOJNIE! – Przemysław J. Olszewski prezentuje antologię komiksów poświeconej warszawskiej Pradze, wydaną przez nakładem Fundacji Animacja. Album dofinansowany został przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W antologii wzięli udział twórcy krajowi i zagraniczni.
 • 16:00 – 16:20 Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919 – Witold Tkaczyk prezentuje komiks wydawnictwa Zin Zin Press.

AUTOGRAFY (po spotkaniach autorskich)

Krzysztof Wyrzykowski

Zaloguj się aby wyłączyć tę reklamę
Sławomir Zajączkowski
Przemysław Ochnia
Jakub Kijuc
Robert Zaręba

GRY PLANSZOWE, KARCIANE I BITEWNE

Sala edukacyjna

 • 19:30–21:30 1989 JESIEŃ NARODÓW - premiera gry wydanej przez Centrum Gier BARD. 1989 Jesień Narodów to kolejna część bestsellerowej serii gier strategicznych, opartych na zasadach legendarnej Zimnej Wojny. Ma wyjątkowy klimat i fabułę, dotyka wydarzeń z przełomu lat 80 i 90., łącząc spojrzenie na losy świata i Polski. Gra została objęta specjalnym patronatem IPN.
 • 21:30-23:30 1944 WYŚCIG DO RENU – premiera gry wydawnictwa Phalanx i prezentacja innych tytułów: karcianki Czas Honoru: Operacja Most III, która już zyskała uznanie miłośników gier, a także zapowiedź planszówki Boże Igrzysko: MAGNACI (www.bozeigrzysko.pl), która ukaże się jesienią. Każda z tych gier ma inny klimat i inny styl, ale łączy je jedno: wciągają!

Sala konferencyjna/hol

 • 19:00-1:00 Prezentacje gier i nauka grania

Instytut Pamięci Narodowej oraz zaprzyjaźnieni wydawcy: Bard, Fabryka Gier Historycznych, Phalanx, WARGAMER i Wydawnictwo Alter zapraszają na swoje stoiska. Na miejscu będzie można kupić prezentowane gry, nauczyć się grania oraz zapoznać się z nowościami i zapowiedziami wydawniczymi.

Sala wystawowa

 • 19:00-1:00 Gry planszowe

W bezpłatnej wypożyczalni dostępne będą gry Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych wydawnictw. Wolontariusze pomogą w doborze tytułów i wyjaśnią zasady. Specjalną atrakcją będzie nowa gra IPN: ZnajZnak Monte Cassino. W odbywających się w tej sali konkursach i turniejach będzie wygrać gry, książki, komiksy i gadżety IPN. Do tradycyjnych nieustających turniejów gier IPN Awans. Zostań Marszałkiem Polski oraz ZnajZnak dołączy turniej karcianki Bohaterowie Wyklęci Fabryki Gier Historycznych, połączony z konkursem wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Jak co roku zapraszamy również na rozgrywki 303 i 111 w wersji wielkoformatowej.

Czytelnia

 • 11:00-1:00 WRZESIEŃ 1939 - prezentacja gry komputerowej

Młodzi pasjonaci historii i gier komputerowych z Elektronicznej Grupy Rekonstrukcji Historycznych pokażą Wrzesień 1939 – modyfikację kultowej taktycznej gry komputerowej Arma II. Chętni będą mogli nie tylko obejrzeć film promujący Wrzesień 1939  i dowiedzieć się czegoś o produkcji gry, lecz także wcielić się w polskich żołnierzy i rozegrać wybrane rekonstrukcje najważniejszych bitew kampanii wrześniowej (m. in. bitwa pod Kockiem i kontrofensywa nad Bzurą).

 • 19:00-1:00 Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej

Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN zaprezentuje Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, którego podstawowym zadaniem jest udzielanie wnioskodawcom informacji o Polakach i obywatelach innych narodowości represjonowanych przez organa III Rzeszy Niemieckiej i ZSRS w latach 1939–1956. Zwiedzający będą mogli zapoznać się nie tylko z wybranymi (najciekawszymi) dokumentami archiwalnymi, w oparciu o które prowadzone są kwerendy, lecz także z dwiema aplikacjami: elektroniczną bazą danych Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen (Niemcy) i przejętą w 2013 r. od Ośrodka KARTA bazą danych „Indeksu Represjonowanych” (IPN jest jedynym w Polsce dysponentem obu aplikacji). Podczas imprezy będzie także możliwość złożenia wniosku o udostępnienie dokumentów.

Źródło: IPN

Tagi: Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych | Nocny Festiwal Gier Historycznych | I Festiwal Komiksu Historycznego | 2. Festiwal Komiksu Historycznego | 3. Festiwal Komiksu Historycznego | Nocny Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych


Czytaj również

Komiksowe wydarzenia roku okiem szefa działu

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.


ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.