» 17. Międzynarodowy Festiwal Komiksu

17. Międzynarodowy Festiwal Komiksu

Dodał: Paweł 'Ausir' Dembowski

17. Międzynarodowy Festiwal Komiksu
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
17. Międzynarodowy Festiwal Komiksu - Poltergeist patronem
Konwent: Międzynarodowy Festiwal Komiksu KOMIKS 2006
Od: 6 października 2006
Do: 8 października 2006
Miasto: Łódź
Strona WWW: www.festiwalkomiksu.prv.pl/
Cena: piątek, niedziela - wstęp wolny, sobota - 10 zł
Typ konwentu: komiksowy

Informacje oficjalne:

Międzynarodowy Festiwal Komiksu, odbywający się w Łódzkim Domu Kultury, to ciągle największa tego typu impreza nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. W tym roku, w dniach 7-9 października, odbędzie się szesnasta już edycja festiwalu. Dzięki niemu oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem "polskiej stolicy komiksu".

Co roku na trzy dni przyjeżdża do Łodzi kilka tysięcy miłośników komiksu z kraju i zagranicy. Przygotowujemy dla nich masę atrakcji. Przede wszystkim zapraszamy znanych twórców komiksowych. Z zagranicy przyjeżdżali m.in. Grzegorz Rosiński, Stan Sakai, Marvano, Pat Mills, Clint Langley, Zbigniew Kasprzak i Karel Saudek. Ponadto gościliśmy twórców z Czech, Rosji i Rumunii. Festiwal odwiedzili też chyba wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (m.in. Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Bogusław Polch, Szarlota Pawel i Bohdan Butenko) oraz przedstawiciele młodszych pokoleń twórców, z których wielu ma już na koncie po kilka wydanych albumów. Ze wszystkimi można porozmawiać, zadać najtrudniejsze pytania i zdobyć autograf.

W czasie każdego festiwalu odbywają się warsztaty dla rysowników i scenarzystów prowadzone przez doświadczonych twórców i znawców tematu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię podczas rysunkowych "komiks session", czyli rysowania na żywo. Festiwal to także prelekcje na temat komiksu i dziedzin pokrewnych, takich jak film czy fantastyka. Nie brakuje też projekcji filmów oraz spotkań z wydawcami i przedstawicielami różnych środowisk komiksowych. Imprezie towarzyszą wystawy ukazujące historię i współczesność polskiego i światowego komiksu. Już po raz piąty odbędzie się też w tym roku sympozjum naukowe, na które przyjeżdżają badacze komiksu z różnych ośrodków uniwersyteckich.

Łódzki festiwal to także konkurs komiksowy. Co roku bierze w nim udział ponad stu autorów z całego świata. Nadesłane prace, pokazane na konkursowej wystawie, ocenia profesjonalne jury. W jego pracach brali udział m.in. Jerzy Treliński, Andrzej Pągowski, Jacek Rodek, Ferdynand Ruszczyc, Julian Bohdanowicz, Grzegorz Rosiński, Gabriel Kołat, Jerzy Szyłak i Wojciech Birek. Najlepsze prace publikowane są w festiwalowym katalogu.

Olbrzymim powodzeniem wśród uczestników cieszy się zawsze kiermasz wydawnictw komiksowych, na którym obok prywatnych kolekcjonerów swoje stoiska mają rynkowi potentaci, ale także niezależni wydawcy komiksów. Z roku na rok ukazuje się w Polsce coraz więcej publikacji komiksowych. Każdy wydawca za punkt honoru stawia sobie prezentację premierowych albumów na łódzkiej imprezie.

Organizatorzy duża wagę przywiązują do edukacyjnej roli komiksu. Co roku organizują konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którego rozstrzygnięcie następuje pierwszego dnia festiwalu. Początkujący twórcy i ich nauczyciele biorą potem udział w warsztatach komiksowych. W programie imprezy nie brakuje spotkań z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy oraz rysownikami tworzącymi historyjki obrazkowe dla najmłodszych.

Corocznie imprezę odwiedza kilkudziesięciu dziennikarzy. Dzięki temu relacje z festiwalu można znaleźć w prasie, radiu, telewizji i Internecie.

Najważniejszym zadaniem jakie stawiają przed sobą organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu jest promocja tego gatunku sztuki w Polsce oraz polskiego komiksu na świecie. Mają oni również ambicję wylansowania wielu młodych, utalentowanych autorów na rynku wydawniczym, co w dużej mierze od lat udaje się realizować. Znaczna część twórców, którzy już dawno mają za sobą albumowe debiuty, pierwsze sukcesy odnosiło właśnie na łódzkim festiwalu.

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: MFK | MFK'06 | Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi | 17. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi


Czytaj również

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi 2006
Rok przed pełnoletnością
- recenzja
Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi 2008
Czterech tenorów
- recenzja

Komentarze


titos2k
    plakat
Ocena:
0
Po raz kolejny mnie zastanawia fakt po co w ogóle w zapisie o laurecie Grand Prix jest myślnik z projektem przyszłorocznego plakatu, skoro szanowne grono korzysta z klauzuli "odrzucającej" coraz częściej.
18-09-2006 17:48
~MyszFan

Użytkownik niezarejestrowany
    Zastanawiające
Ocena:
0
A mnie natomiast zastanawia, dlaczego Myszkowski (czyli artysta którego każdy zna i wie że jest mistrzem). Nie jest na każdym konwencie komiksowym GOŚCIEM HONOROWYM. I wogóle powinien uczyc rysować i pisać scenariusze, tego to już nie muszę chuba uzasadniać.
Powinien być -bo jest znany chyba na całym świecie, no może oprócz kazahstanu (chociaż?).
Tak więc mam nadzieję że to wystarczająca rekomendacja mojego wniosku.
DZIĘKUJĘ Myszkowski ***MYSZlę o tobie***
15-12-2006 17:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.